بیش از ۶۰۰ سرباز نیروهای ویژه‌ی امنیت ملی وارد شهر غزنی شدند

بازتاب خبرهای 22 اسد

۲۲ / اسد ۱۳۹۷

بیش از ۶۰۰ سرباز نیروهای ویژه‌ی امنیت ملی وارد شهر غزنی شدند

گزارش‌ها از ولایت غزنی می‌رساند که بیش از ۶۰۰ تن از نیروهای ویژه‌ی امنیت ملی به منظور به دست آوردن کنترل شهر غزنی، وارد این شهر شده‌اند.

رهبری عملیات پس‌گیری شهر غزنی را نیز امنیت ملی بر عهده گرفته است.

روز گذشته (یکشنبه، ۲۱ اسد) نیز فرماندهی پولیس ولایت میدان وردک تأیید کرده بود که نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای خارجی از کابل به سمت غزنی حرکت کرده‌اند.

nds

فرمانده پولیس میدان وردک به طلوع نیوز گفته بود که نیروهای پولیس این ولایت، این کاروان نیروهای ارتش و نیروهای خارجی را همراهی می‌کند.

 این در حالی است که درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی افغانستان و جنگجویان طالبان در شهر غزنی جریان دارد.

در جریان این درگیری‌ها، کشته شدن ۱۸ تن و زخمی شدن ۱۲ تن از نیروهای امنیتی در شهر غزنی گزارش شده، اما برخی گزارش‌های دیگر، حاکی از کشته شدن نزدیک به ۱۰۰ نیروی امنیتی و بیش از ۱۰۰ نیروی طالبان است

۲۲ / اسد ۱۳۹۷

پایگاه چینایی ها در شهرستان غورماچ فاریاب سقوط کرد

گزارش ها از ولایت فاریاب می رساند که کمپ چینایی ها در شهرستان غورماچ این ولایت به دست طالبان افتاده است.

محمد طاهر رحمانی رییس شورای ولایتی فاریاب به خبرنامه گفت که این پایگاه امروز سقوط کرده و تلفاتی نیز در پی داشته است.

Ghormach

در همین حال منابعی به طلوع نیوز گفته است که بیش از ۴۰ تن از نیروهای امنیتی نیز به طالبان تسلم شده اند.

۲۲ / اسد ۱۳۹۷

سازمان ملل: دارو و مواد غذایی در غزنی در حال اتمام است/ شهروندان غزنی در تلاش برای خروج از شهر اند

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه‌ سازمان ملل متحد در افغانستان(اوچا) گفته که شهروندان شهر غزنی پس از درگیری‌های ۴ روزه، در تلاش خارج شدن از این شهر اند.

این نهاد امروز دوشنبه(۲۲ اسد) با نشر خبرنامه‌ای گفته که در درگیری‌های ۴ روزه در غزنی، شماری از غیرنظامیان کشته شده و همچنان دارو در شفاخانه‌ی مرکزی ولایت غزنی و مواد غذایی باشندگان این شهر در حال تمام شدن است.

در خبرنامه گفته شده: «طبق گزارش‌های رسیده، در شفاخانه مرکزی ادویه رو به اتمام است و مردم نمی‌توانند زخمی‌ها را برای تداوی به صورت امن انتقال دهند. جاده‌های اصلی که در شمال و جنوب شهر به ولایات بزرگ‌تر وصل می‌گردند که دارای امکانات صحی می‌باشند، برای عبور و مرور افراد ملکی امن نمی‌باشد».

بر اساس خبرنامه‌ی این نهاد، بسیاری از مردم در خانه‌های خود پناه گرفته و قادر به ترک خانه‌های شان نیستند. شبکه‌های مخابراتی و برق در این شهر قطع است و جریان آب‌رسانی نیز مختل شده است.

ghazni

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه‌‎ی سازمان ملل متحد در افغانستان(اوچا) از طرف‌های درگیر خواسته که برای حفاظت از زندگی و حقوق غیرنظامیان و حفاظت از زیربناهای ملکی، به تعهدات خود در راستای قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند.

این در حالی است که طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان نیز بعد از ظهر امروز دوشنبه(۲۲ اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت که حدود یک هزار نیروی کمکی در دو مرحله به شهر غزنی اعزام شده و طی ۲۴ ساعت آینده وضعیت در این شهر تغییر خواهد کرد.

او همچنان گفت که در جریان این درگیری‌ها، ۱۰۰ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی و همچنان در حدود ۲۰ تا ۳۰ تن از غیرنظامیان کشته شده‌اند.

به گفته‌ی بهرامی، از جنگجویان طالبان نیز ۱۹۴ تن به شمول ۱۲ تن از فرماندهان کلیدی این گروه کشته و ۱۴۷ تن دیگر زخمی شده‌اند.

۲۲ / اسد ۱۳۹۷

صیاد: معترضان مشکل‌شان را با کمیسیون شکایات انتخاباتی حل کنند

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در واکنش به مسدود شدن دروازه‌ی این کمیسیون از سوی نامزدان حذف شده، می‌گویند، کسانی که اعتراض دارند، مانع کار کمیسیون انتخابات نشوند.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات بعد از ظهر امروز دوشنبه(۲۲ اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت که معترضان حق اعتراض دارند، اما نمی‌توانند با راه‌اندازی تظاهرات، روند انتخابات را مختل کنند.

آقای صیاد همچنان گفت: «معترضانی که اعتراض دارند، در چوکات قانون اعتراض کنند. معطل ساختن کار کمیسیون انتخابات خیانت ملی است. هر روزی را که از دست می‌دهیم، نمی‌توانیم ثبت‌نام کنندگان را شامل دیتابیس سازیم».

IEC

به گفته‌ی او، بستن هر روز دروازه‌ی کمیسیون انتخابات در مرکز و ولایات، برای کمیسیون انتخابات نگران‌کننده است.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات تأکید کرد که برای برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و انتخابات ریاست جمهوری آینده، آمادگی کامل دارند و اگر در برابر این روند مشکل خلق می‌شود، کمیسیون مسوول نیست.

او خاطرنشان کرد که معترضان مشکل خود را با کمیسیون شکایات انتخاباتی حل کنند و کمیسیون مستقل انتخابات بر اساس تقسیم اوقات از پیش اعلان شده، کار خود را انجام خواهد داد.

این در حالی است که صبح امروز دوشنبه (۲۲ اسد)، شماری از نامزدان حذف شده از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، در برابر کمیسیون مستقل انتخابات دست به اعتراض زده و دروازه‌ی این کمیسیون را مسدود کرده‌اند.

این نامزدان و هواداران آن‌ها کمیسیون شکایات انتخاباتی را متهم کرده‌اند که شکایات علیه نامزدان حذف شده را به درستی بررسی نکرده و در این مورد برخورد سیاسی نموده است.

۲۲ / اسد ۱۳۹۷

وزیران دفاع و داخله افغانستان به کم‌کاری در جنگ غزنی اعتراف کردند!

مسوولان وزارت‌های دفاع و امورداخله‌ی افغانستان با پذیرش کم‌کاری‌ها در جنگ غزنی، می‌گویند که عملیات پاکسازی نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور از چهار استقامت در شهر غزنی آغاز شده است.

طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان و ویس احمد برمک وزیر داخله‌ی این کشور، بعد از ظهر امروز دوشنبه (۲۲ اسد) در یک نشست خبری در کابل گفتند که نوپا بودن نیروهای ارتش و پولیس ملی، یکی از دلایل کم‌کاری‌ها در جنگ غزنی بوده است.

به گفته‌ی آنان، طی ۱۲ ساعت گذشته حدود یک هزار نیروی کمکی در دو مرحله به شهر غزنی فرستاده شده‌اند.

آن‌ها گفتند که در حال حاضر طالبان در حال عقب‌نشینی از شهر غزنی هستند و تمام نیروهای امنیتی به شمول کوماندوها، پولیس ملی و ارتش، به گونه‌ی مشترک و در هماهنگی با هم، عملیات را پیش می‌برند.

ویس احمد برمک، وزیر داخله‌ی افغانستان نیز گفت که رئیس ستاد ارتش، معین ارشد امنیتی وزارت داخله و معین ولایتی ریاست عمومی امنیت ملی برای رهبری جنگ به ولایت غزنی رفته‌اند.

آقای برمک ادعاهای چند روز گذشته‌ی گروه طالبان مبنی بر سقوط فرماندهی پولیس، محبس و شمار دیگر از نقاط شهر غزنی را رد کرد.

او گفت: «طالبان در ولایت غزنی بر مردم ملکی تا آخرین حد ظلم کردند و بی‌رحمانه آنان را به شهادت رساندند».

mod4

در همین حال، طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان گفت که طالبان به گونه‌ی حشر از ولایات همجوار به شهر غزنی حمله کردند که در میان آنان، جنگجویان پاکستانی، عرب و چچن نیز شامل بودند.

تلفات جنگ در غزنی

ویس احمد برمک، وزیر داخله‌ی افغانستان گفت که در جریان درگیری ۴ روز گذشته در غزنی، حدود ۷۰ تن از سربازان پولیس کشته و شماری هم زخمی شده‌اند.

طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان نیز گفت که در ۴ روز گذشته حدود ۱۰۰ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی و همچنان حدود ۲۰ تا ۳۰ تن از غیرنظامیان کشته شده‌اند.

او همچنان گفت که در جریان این درگیری‌ها، ۱۹۴ تن از جنگجویان طالبان به شمول ۱۲ تن از فرماندهان کلیدی این گروه کشته و ۱۴۷ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

به گفته‌ی وزیر دفاع افغانستان، تنها امروز دوشنبه (۲۲ اسد) در نتیجه‌ی ۹ حمله‌ی هوایی در اطراف شهر و شهرستان‌های ولایت غزنی، حدود ۹۵ تن از جنگجویان طالبان کشته شده‌اند.

۲۲ / اسد ۱۳۹۷

تکمیلی/ حمله‌ی انتحاری در نزدیکی کمیسیون انتخابات 1 کشته و 1 زخمی برجای گذاشت

مقام‌های فرماندهی پولیس کابل می‌گویند که در نتیجه‌ی یک حمله‌ی انتحاری در نزدیکی دفتر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، یک پولیس کشته و یک پولیس دیگر زخمی شده است.

حشمت استانکزی، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل می‌گوید که یک حمله کننده‌ی انتحاری که می‌خواست خودش را به داخل خیمه‌ی معترضین در مقابل کمیسیون مستقل انتخابات برساند، از سوی پولیس شناسایی و سپس خود را منفجر کرده است.

moi

این در حالی است که صبح امروز دوشنبه (۲۲ اسد)، شماری از نامزدان حذف شده از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، در برابر کمیسیون مستقل انتخابات دست به اعتراض زده و دروازه‌ی این کمیسیون را مسدود کرده‌اند.

این نامزدان و هواداران آن‌ها کمیسیون شکایات انتخاباتی را متهم کرده‌اند که شکایات علیه نامزدان حذف شده را به درستی بررسی نکرده و در این مورد برخورد سیاسی نموده است.