ایجاد کمیته‌ی مشترک به منظور شناسایی تذکره‌های جعلی

بازتاب خبرهای 17 اسد

۱۷ / اسد ۱۳۹۷

ایجاد کمیته‌ی مشترک به منظور شناسایی تذکره‌های جعلی

مقام‌ها در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از ایجاد کمیته‌ای به منظور شناسایی تذکره‌های جعلی خبر می‌‎دهند.

عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز چهارشنبه (۱۷ اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت که این کمیته از سوی کمیسیون مستقل انتخابات و اداره‌ی ثبت احوال نفوس ایجاد می‌شود تا تذکره‌های جعلی را شناسایی و از لیست ثبت نام رأی دهندگان حذف کند.

آقای صیاد همچنان گفت که در مواردی که از یک تذکره چند بار در ثبت نام رأی دهندگان استفاده شده باشد، نیز شناسایی و از لیست حذف خواهد شد.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در مورد طرح احزاب سیاسی نیز گفت که به دلیل نداشتن وقت کافی، طرح‌های ارائه شده از سوی احزاب و جریان‌های سیاسی را تطبیق نمی توانند.

عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون انتخابات

عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون انتخابات

به گفته‌ی او، کمتر از ۷۰ روز به برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شورای شهرستان‌ها باقی مانده که در این مدت اجرای طرح احزاب سیاسی ناممکن است.

عبدالبدیع صیاد گفت: « تغییر سیستم انتخابات، نظارت احزاب از انتخابات و استفاده از تکنالوژی بایومتریک در برگزاری انتخابات از طرح‌های اند که از سوی احزاب ارائه شده اما تطبیق این طرح‌ها نیاز به تغییر قانون دارد که کمیسیون انتخابات در این زمینه صلاحیت ندارد. تنها در مورد نظارت احزاب از روند برگزاری انتخابات، کمیسیون انتخابات مشکل ندارد و این احزاب می توانند در مواردی که دخالت در امور کمیسیون نباشد، از روند انتخابات نظارت کنند.»

این در حالی است که طرح انتخاباتی احزاب سیاسی پیش از این در پنجمین و آخرین نشست سه‌جانبه‌ی حکومت، نمایندگان احزاب و کمیسیون‌های انتخاباتی به ریاست سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری نیز رد و تصمیم گیری در مورد آن به مجلس نمایندگان محول شده بود.

از سویی هم، حفیظ‌الله هاشمی، منشی و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات از کمیسیون ویژه‌ی بررسی ارتباط نامزدان انتخاباتی با گروه‌های غیرقانونی مسلح نیز خواست که فهرست نهایی نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان را هرچه زودتر به این کمیسیون ارسال کند.a

۱۷ / اسد ۱۳۹۷

اعضای حرکت مردمی صلح خواهی به سفیر ملکی ناتو در افغانستان تابوت خالی می‌سپارند

قرار است اعضای حرکت مردمی صلح خواهی در یک حرکت نمادین امروز چهارشنبه(۱۷ اسد) یک تابوت خالی را به سفیر ملکی ناتو در افغانستان بسپارند.

اعضای این حرکت صلح خواهی گفته که آنان این کار را در اعتراض به ادامه‌ی جنگ در افغانستان انجام می‌دهند.

این در حالی است که ۸ عضو کاروان صلح خواهان اولین بار به تاریخ ۱۲ ماه می سال جاری میلادی، هلمند را به قصد کابل ترک کردند که با گذشتن از هر ولایت به شمارشان افزوده شد.

afghn

این حرکت صلح خواهی به تاریخ ۲۸ جوزای سال جاری پس از گذشت ۳۸ روز و با طی کردن ۶۳۰ کیلومتر، با پای پیاده به کابل رسیدند و پس از آن در برابر سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی شماری از کشورها از جمله آمریکا، پاکستان، بریتانیا، ایران و دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل خیمه‌ی تحصن برپا کردند.

۱۷ / اسد ۱۳۹۷

۵ طالب به شمول یک فرمانده شان در انفجار موتربمب در غزنی کشته شدند

مقام‌های امنیتی در ولایت غزنی گفته اند که در نتیجه‌ی انفجار یک موتر بمب گروه طالبان در شهر غزنی، ۵ عضو این گروه به شمول یک فرمانده شان کشته شده اند.

فرید احمد مشعل، فرمانده پولیس ولایت غزنی گفته که این انفجار حوالی ساعت دوازده و نیم بعد از ظهر امروز چهارشنبه(۱۷ اسد) در مربوطات حوزه‌ی سوم امنیتی شهر غزنی، پس از آن رخ داده که اعضای طالبان می‌خواستند یک موتر فلدر مملو از مواد انفجاری را از یک منطقه به منطقه‌ی دیگر انتقال بدهند.

ghazni

آقای مشعل گفته که در این انفجار یک فرمانده گروه ۱۵ نفری طالبان به نام رحیم‌الله مشهور به ملا ذاکر نیز کشته شده است

۱۷ / اسد ۱۳۹۷

سازمان بین‌المللی مهاجرت: 500 هزار مهاجر افغانستانی خاک ایران را ترک کرده‌اند

سازمان بین‌المللی مهاجرت گزارش داده که در چند ماه گذشته حدود ۵۰۰ هزار مهاجر افغانستانی به دلیل کاهش ارزش واحد پولی ریال در بازارهای بین‌المللی، از ایران بازگشته اند.

در این گزارش که روز گذشته(سه‌شنبه، ۱۶ اسد) منتشر شده، آمده که تنها تا اول ماه آگست سال جاری بیش از ۴۴۲ هزار تن مهاجران افغانستانی خاک ایران را ترک کرده اند.

بر اساس این گزارش، این تعداد تقریبا برابر با مجموع تعداد مهاجران افغانستانی است که در سال گذشته‌ی میلادی از ایران خارج شده‌اند.

afghan

در سال ۲۰۱۷ در مجموع ۴۶۶ هزار مهاجر افغانستانی خاک ایران را ترک کرده بودند.

آمار منتشر شده از سوی سازمان بین‌المللی مهاجرت مربوط به شمار مهاجران افغانستانی است که نام آن‌ها از سوی این سازمان به عنوان مهاجر در ایران ثبت نشده است. در واقع این مهاجران کسانی هستند که بدون اوراق شناسایی معتبر در ایران کار و زندگی می‌کردند.

براساس اطلاعات مقام‌های ایرانی، یک و نیم تا ۲ میلیون مهاجر افغانستانی دیگر بدون اوراق هویت در ایران زندگی می‌کنند.

۱۷ / اسد ۱۳۹۷

ترکیه به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد

وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه گفته که براساس مفاد قرارداد، تجارت این کشور با ایران ادامه خواهد یافت.

رسانه‌های ترکیه به نقل از فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه گزارش داده اند که تجارت انرژی بین انقره و تهران کاملا قانونی است و براساس مفاد قرارداد، تجارت با ایران ادامه خواهد یافت.

آقای دونمز گفته که قرارداد ترکیه برای خرید نفت از ایران تا سال ۲۰۲۶ ادامه دارد و این کشور سالانه حدود ۹٫۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از ایران خریداری می‌کند.

dunamz

او گفته که ترکیه قصد ندارد مردمش را در سرما و تاریکی بدون گاز و برق رها کند.

این در حالی است که روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در تویترش به کشورهایی که با ایران به مبادلات تجاری ادامه بدهند، هشدار داد هر کشوری که با ایران به مبادلات تجاری بپردازد، با آمریکا مبادله تجاری نخواهد داشت.

از سویی هم، اتحادیه‌ی اروپا در حمایت از ایران گفته، در صورتی که شرکت‌های اروپایی تجارت با ایران را متوقف کنند، جریمه و یا تحریم خواهند شد.

۱۷ / اسد ۱۳۹۷

جواد ظریف: مذاکره با آمریکا تابو نیست، مشکل اطمینان به این مذاکرات است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفتگو میان ایران و آمریکا با میانجیگری برخی کشورها را رد کرده و گفته تا جایی که او در جریان است، در حال حاضر گفتگویی میان این دو کشور جریان ندارد.

آقای ظریف در مصاحبه با روزنامه‌ی ایران گفته که اگر مذاکره‌ای هم میان ایران و آمریکا انجام شده باشد، خودش در جریان نیست و خبر ندارد.

وزیر خارجه‌ی ایران این اظهارات را در حالی مطرح کرده که برخی منابع از گفتگو میان ایران و آمریکا با میانجیگری برخی کشورها و حتی دیدار مقام‌های دو کشور خبر داده بودند.

jawid zarif

جواد ظریف مذاکره با آمریکا را تابو ندانسته اما اطمینان به این مذاکرات را مشکل اصلی عنوان کرده است.

این در حالی است که روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۶ اسد) فرمان اجرایی دور اول تحریم‌های آمریکا در برابر ایران از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا امضا شد.

دور دوم این تحریم‌ها نیز از ماه نوامبر سال جاری اجرا خواهد شد.