مرکز کارآفرینان برتر افغانستان؛ آغازگر دوره های آموزشی شغلی و ابتکار بزرگ در عرصه دکوراسیون داخلی

مرکز کارآفرینان برتر افغانستان؛ آغازگر دوره های آموزشی شغلی و ابتکار بزرگ در عرصه دکوراسیون داخلی

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۷ / اسد ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

بانک جهانی در گزارش شش ماه پیشش در مورد وضعیت کسب و کار در افغانستان گفته است که رشد کُند اقتصاد افغانستان و هم‌زمان با آن رُشد روزافزون جمعیت این کشور فشار زیادی را بر بازار کار این کشور وارد کرده است.

آمارهای این بانک نشان می‌دهد که هرسال به تعداد ۴۰۰ هزار نفر به شمار افراد تازه ‌وارد به بازار کار در این کشور افزوده می‌شود، اما تنها نصف تعداد این رقم قادر به دریافت شغل در افغانستان هستند.

بر اساس آمارهای این بانک در حال حاضر، بازار کار افغانستان بنا بر نِرخِ بُلند میزان بیکاری و آسیب‌پذیری فرصت‌های شغلی تحت فشار زیادی قرار دارد.

افزایش جمعیت جوان و روند رو به رُشد نیروی کار از یکسو و عدم توانایی در انسجام و فراهم‌سازی زمینه‌های شغل‌زایی در داخل و خارج این کشور از سوی دیگر، سبب شده که بیکاری نرخ بلندی در حدود ۲۰ درصد در این کشور داشته باشد.

afghan-youths

بر اساس آمارهای این بانک در حال حاضر، بازار کار افغانستان بنا بر نِرخِ بُلند میزان بیکاری و آسیب‌پذیری فرصت‌های شغلی تحت فشار زیادی قرار دارد

با در نظر داشت چنین شرایطی برآورد که وزارت کار افغانستان دارد، میزان بیکاران این کشور تا ۵ سال آینده به ۴میلیون تن می‌رسد.

با این حال آمارهای تازه که از سوی وزارت کار افغانستان اعلام شده است که تنها حدود ۲۴ درصد از افراد باسواد در این کشور بی‌کار اند.

در جامعه‌ای که نرخ بی‌کاری میان افراد باسواد آن ۲۴ درصد است و هم‌چنان حدود ۲میلیون بی‌کار باسواد دارد، طرح‌های شغل‌زایی و کارآفرینی می‌تواند نوید خوشی برای چنین جامعه‌ای باشد.

اینجا در کابل شرکت خصوصی به‌نام «حسینی گروپ» گروه کارآفرینی را زیرنام «کارآفرینان برتر افغانستان» ایجاد کرده است. آنان تاکید دارند که هدف اصلی کارآفرینان برتر افغانستان این است که شرایط کار را برای طبقه جوان، تحصیل‌کرده و حتا برای کسانی که تحصیلات ندارد، فراهم کند.

عارف هدفمند، یکی از مسوولان این نهاد کاریابی می گوید که «در حال حاضر اولین طرح که داریم چهار شغل است که هر کدام آنها با حداقل هزینه آموزش داده می‌شود. حتا مدت آن کم‌ترین وقت است. که حتا یک طرح را شخصی می‌تواند در یک روز یاد بگیرد. این طرح طوری است که در کشورهای دیگر حتا افراد بی سواد یاد بگیرند و اشتغال‌زایی و درآمد‌زایی داشته باشند.»

 به گفته‌ی آقای هدفمند چهار طرحی که آنان دارند در کشورهای ارویای و کشورهای مانند ترکیه روسیه و حتا کشورهای همسایه افغانستان مانند ایران از این طریق توانستند شغل‌زایی کنند. به گفته‌ی او “کارآفرینی می‌تواند زمانی نتیجه دهد که شما باید ایده‌ای داشته باشید که در جامعه شما تا کنون جدید باشد و پیش از آن در جامعه تان وجود نداشته باشد یا طرح های بوده اما کسی عملی نتوانسته اند. با این وجود خیلی ها ریسک ها را پذیرفته است و متحمل زیان های زیاد شده ، اما بالآخره توانستند که هم زندگی خود را از نگاه مالی تغییر دهند و هم سبب تغییر در زندگی افراد جامعه شوند.”

مسوولان این نهاد کارآفرینی تاکید دراند که هر طرح سر راهش مشکلاتی وجود دارد که یک مدت زمانی هم نیاز دارد که آن طرح در یک جامعه جا باز کند. این طرح در خیلی از کشورهای دیگر جواب داده است و در موفقیت آن ما مطمیین هستیم.

آنان در در کم‌تر از ۱۵ روز که دفتر خود را باز کرده‌اند از طریق صفحه‌های مجازی خود آگاهی‌دهی کرده اند که شماری زیادی از جوانان ابراز علاقه‌مندی کرده که با آنان در این کار بپیوندند.

بخش کار آموزی

این نهاد کاریابی یک هفته دوره کارآموزی دارد که در مدت این یک هفته به شکل تخصصی به آن‌ها آموزش چهار طرح تزیینی منازل آموزش داده می‌شود. آقای هدفمند می‌گویند که «در ابتدا از آن‌ها حمایت می‌شود که بتوانند زیر نظر ما در مورد این بخش ها شروع به کار کند و شروع به سرمایه گذاری در این بخش نمایند. آموزش این حرفه کار سختی نیست، می‌توانند همه آن را یاد بگیرد، اما برخی استثناها دارد که همه برای یک کار ساخته نشده است. بر می گردد به استعداد اشخاصی که در این بخش دارد.»


عملی کردن طرح

مسوولان این نهاد کارآفرینی در حوزه چهار طرح تزیین منازل و مکان های مهم نظیر شفاخانه ها دوره کارآموزی عملی را برای متقاضیان راه اندازی کرده اند. این دوره ها که به صورت هفته ای برگزار می شود قرار از تاریخ ۲۰ این ماه خورشیدی آغاز گردد. در این دوره ها کارآموزان به صورت حرفه ای در حوزه تزیین منازل به صورت مدرن آموزش داده می شوند.

طرح‌های آنان در کل شامل معماری داخلی ساختمان‌ها و تزیینات می‌شود. که به گفته‌ی آنان از هر نگاه از نظر استحکام، مقاومت و نظافت و موارد دیگر از سرامیک و کاشی مناسب تر و بهتر عمل می کند. از این طرح‌ها بیشتر در دفاتر کاری، شفاخانه‌ها، مراکز علمی و آموزشی و در اماکن شخصی و مسکونی استفاده می‌شود.
عارف هدفمند، یکی از مسوولان این شرکت کارآفرینی می‌گوید: « در حال حاضر حتا در خانه‌های عادی یک نما دیده می‌شود. پیشنهاد ما این است که هزینه‌های گزافی که آنان استفاده می کنند از طرح ها استفاده کننده کم‌هزینه و مدرن‌تر هست. »

اداره مرکزی احصائیه افغانستان یک سال مالی را به چهار ربع تقسیم کرده است. بر اساس آمارهای این اداره تنها در ربع اول سال جاری خورشیدی، واردات مواد ساختمانی در افغانستان به ارزش بیش از ۱۶۵ میلیون (۱۶۵۹۱۵۱۳) دالر امریکایی بوده است.

با توجه به این که دست کم یک چهارم مواد ساختمانی استفاده شده در ساختمان های تازه ساز افغانستان مواد تزیینی داخلی می باشد؛ زمینه کار در این بازار حدود ۴۰ میلیون دالر آمریکایی برآورد می شود. این خود بازار بزرگی را تشکیل می دهد و گروه کارآفرینان برتر افغانستان اکنون تصمیم دارند تا این بازار ده ها میلیون دالری را هدف قرار داده و جایگزین به شدت مناسب و بهتری را برای این بازار معرفی کند. از آن جایی که پیاده سازی و اجرای این طرح به نیروی انسانی آموزش دیده نیازمند است، به نظر می رسد فرصت مهمی برای پرورش یک نسل فنی-حرفه ای دیگر در حوزه تزیینات داخلی منازل افغانستان مساعد شده است.

3d-painting-and-home-desingning-2

عارف هدفمند، یکی از مسوولان این شرکت کارآفرینی می‌گوید: « در حال حاضر حتا در خانه‌های عادی یک نما دیده می‌شود. پیشنهاد ما این است که هزینه‌های گزافی که آنان استفاده می کنند از طرح ها استفاده کننده کم‌هزینه و مدرن‌تر هست. »

به باور آگاهان امور شغلی، نیروهای در بازار کار می توانند زودتر بدرخشند و منعفت زا تر باشند که در آغاز آن بازار مهارت های لازم آن را داشته باشند. اکنون گروه کارآفرینان برتر افغانستان این فرصت را برای آموزش نسل جدیدی از فنی-حرفه ای ها آماده ساخته و آموزش آن  نیز در یک هفته آینده در کابل آغاز می شود.

آغاز به‌کار کارگاه

با توجه به راه کارگاه عملی فنی – حرفه ای حسینی گروپ، مرکز کارآفرینان چهار دوره آموزشی را در زمینه های مدیا گلس، مدیا استون، سقف مدیا و گف پوش مدیا راه اندزی می نماید.

این تزیینات داخلی می تواند به زودی جایگزین کاشی، سرامیک و حتی سقف های گچی در افغانستان باشد. از آن جایی که آن ها علاوه بر نمای زیبا، ضد رطوبت و ضد باکتری می باشد، نیاز است تا نسل جوان افغانستان که خواهان آموزش های فنی-حرفه ای اند در آغاز به کار این طرح وارد فضای آموزش و فعالیت های توسعه ای و کارآفرینی آن شوند.

همزمان با این، کارگاه این مرکز نیز در سنبه امسال راه اندازی می شود که به گفته‌ی مسوولان آن « کسانی که این چهار طرح را می‌آموزند، می‌توانند در این کارگاه نیز برای بنیان گذاران این مرکز نیز کار کنند. خیلی از کسانی که در این دوره آموزش می‌بینند، می‌توانند در این بخش شروع به‌کار کند و سرمایه‌گذاری نیز نمایند که ما در بخش آماده‌سازی مواد کاری آنان را کمک خواهیم کرد.”

photo_2018-08-07_17-04-29

این تزیینات داخلی می تواند به زودی جایگزین کاشی، سرامیک و حتی سقف های گچی در افغانستان باشد

مسوولان این مرکز کارآفرینی تاکید می‌کنند که در بلند مدت می‌خواهند که در ۳۴ ولایت دیگر افغانستان این طرح را گسترش دهند. مواد کاری این طرح بیشتر از کشورهای ایران، آلمان و ترکیه تهیه می‌شود. مسوولان این مرکز تاکید دارند که آنان نظر به تقاضای جامعه می‌توانند تصمیم بگیرند که از کدام کشور این موادرا وارد کنند.

آنان باورمندند که این طرح‌شان در افغانستان نتیجه‌ی خوبی خواهد داشت. عارف هدفمند، یکی از مسوولان این مرکز کارآفرینی گفت: «در شرایطی که ۴۰ درصد از جامعه که شامل بیشتر از ۱۶ میلیون تن می‌شود بی‌کار باشد، مسلم است این طرح کاریابی نتیجه می‌دهد.»

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید