۸ جنگجوی طالبان به شمول یک فرمانده محلی این گروه در هرات کشته شدند

بازتاب خبرهای 17 اسد

۱۷ / اسد ۱۳۹۷

۸ جنگجوی طالبان به شمول یک فرمانده محلی این گروه در هرات کشته شدند

مقام‌های امنیتی در ولایت هرات از کشته شدن ملا عصمت، فرمانده محلی گروه طالبان در شهرستان کشک رباط سنگی این ولایت خبر داده اند.

دفتر رسانه‌های فرماندهی پولیس ولایت هرات با نشر خبرنامه‌ای گفته که در نتیجه‌ی درگیری میان طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان در شهرستان کشک رباط سنگی این ولایت ۴ عضو طالبان به شمول ملا عصمت فرمانده محلی این گروه کشته و یک تن دیگر شان زخمی شده است.

در خبرنامه گفته شده که این درگیری پس از آن رخ داده که مخالفان مسلح بر پاسگاه‌های امنیتی «بند بغرچر» حمله کردند.

dead taliban

براساس خبرنامه، در این درگیری یک سرباز پولیس کشته و یک سرباز دیگر زخمی شده است.

دفتر رسانه‌های فرماندهی پولیس ولایت هرات در این خبرنامه همچنان گفته که شب گذشته(سه‌شنبه، ۱۶ اسد) در نتیجه‌ی حمله‌ی مخالفان مسلح بر پاسگاه‌های امنیتی پولیس محلی در شهرستان پشتون زرغون این ولایت ۴ جنگجوی این گروه کشته و چند تن دیگر شان زخمی شده‌اند.

گزارش شده که در این درگیری به نیروهای پولیس نیز تلفات وارد شده اما آمار دقیق آن هنوز مشخص نیست.

۱۷ / اسد ۱۳۹۷

اعضای حرکت مردمی صلح خواهی به سفیر ملکی ناتو در افغانستان تابوت خالی می‌سپارند

قرار است اعضای حرکت مردمی صلح خواهی در یک حرکت نمادین امروز چهارشنبه(۱۷ اسد) یک تابوت خالی را به سفیر ملکی ناتو در افغانستان بسپارند.

اعضای این حرکت صلح خواهی گفته که آنان این کار را در اعتراض به ادامه‌ی جنگ در افغانستان انجام می‌دهند.

این در حالی است که ۸ عضو کاروان صلح خواهان اولین بار به تاریخ ۱۲ ماه می سال جاری میلادی، هلمند را به قصد کابل ترک کردند که با گذشتن از هر ولایت به شمارشان افزوده شد.

afghn

این حرکت صلح خواهی به تاریخ ۲۸ جوزای سال جاری پس از گذشت ۳۸ روز و با طی کردن ۶۳۰ کیلومتر، با پای پیاده به کابل رسیدند و پس از آن در برابر سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی شماری از کشورها از جمله آمریکا، پاکستان، بریتانیا، ایران و دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل خیمه‌ی تحصن برپا کردند.

۱۷ / اسد ۱۳۹۷

۵ طالب به شمول یک فرمانده شان در انفجار موتربمب در غزنی کشته شدند

مقام‌های امنیتی در ولایت غزنی گفته اند که در نتیجه‌ی انفجار یک موتر بمب گروه طالبان در شهر غزنی، ۵ عضو این گروه به شمول یک فرمانده شان کشته شده اند.

فرید احمد مشعل، فرمانده پولیس ولایت غزنی گفته که این انفجار حوالی ساعت دوازده و نیم بعد از ظهر امروز چهارشنبه(۱۷ اسد) در مربوطات حوزه‌ی سوم امنیتی شهر غزنی، پس از آن رخ داده که اعضای طالبان می‌خواستند یک موتر فلدر مملو از مواد انفجاری را از یک منطقه به منطقه‌ی دیگر انتقال بدهند.

ghazni

آقای مشعل گفته که در این انفجار یک فرمانده گروه ۱۵ نفری طالبان به نام رحیم‌الله مشهور به ملا ذاکر نیز کشته شده است

۱۷ / اسد ۱۳۹۷

سازمان بین‌المللی مهاجرت: 500 هزار مهاجر افغانستانی خاک ایران را ترک کرده‌اند

سازمان بین‌المللی مهاجرت گزارش داده که در چند ماه گذشته حدود ۵۰۰ هزار مهاجر افغانستانی به دلیل کاهش ارزش واحد پولی ریال در بازارهای بین‌المللی، از ایران بازگشته اند.

در این گزارش که روز گذشته(سه‌شنبه، ۱۶ اسد) منتشر شده، آمده که تنها تا اول ماه آگست سال جاری بیش از ۴۴۲ هزار تن مهاجران افغانستانی خاک ایران را ترک کرده اند.

بر اساس این گزارش، این تعداد تقریبا برابر با مجموع تعداد مهاجران افغانستانی است که در سال گذشته‌ی میلادی از ایران خارج شده‌اند.

afghan

در سال ۲۰۱۷ در مجموع ۴۶۶ هزار مهاجر افغانستانی خاک ایران را ترک کرده بودند.

آمار منتشر شده از سوی سازمان بین‌المللی مهاجرت مربوط به شمار مهاجران افغانستانی است که نام آن‌ها از سوی این سازمان به عنوان مهاجر در ایران ثبت نشده است. در واقع این مهاجران کسانی هستند که بدون اوراق شناسایی معتبر در ایران کار و زندگی می‌کردند.

براساس اطلاعات مقام‌های ایرانی، یک و نیم تا ۲ میلیون مهاجر افغانستانی دیگر بدون اوراق هویت در ایران زندگی می‌کنند.

۱۷ / اسد ۱۳۹۷

ترکیه به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهد

وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه گفته که براساس مفاد قرارداد، تجارت این کشور با ایران ادامه خواهد یافت.

رسانه‌های ترکیه به نقل از فاتح دونمز، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه گزارش داده اند که تجارت انرژی بین انقره و تهران کاملا قانونی است و براساس مفاد قرارداد، تجارت با ایران ادامه خواهد یافت.

آقای دونمز گفته که قرارداد ترکیه برای خرید نفت از ایران تا سال ۲۰۲۶ ادامه دارد و این کشور سالانه حدود ۹٫۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از ایران خریداری می‌کند.

dunamz

او گفته که ترکیه قصد ندارد مردمش را در سرما و تاریکی بدون گاز و برق رها کند.

این در حالی است که روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در تویترش به کشورهایی که با ایران به مبادلات تجاری ادامه بدهند، هشدار داد هر کشوری که با ایران به مبادلات تجاری بپردازد، با آمریکا مبادله تجاری نخواهد داشت.

از سویی هم، اتحادیه‌ی اروپا در حمایت از ایران گفته، در صورتی که شرکت‌های اروپایی تجارت با ایران را متوقف کنند، جریمه و یا تحریم خواهند شد.

۱۷ / اسد ۱۳۹۷

جواد ظریف: مذاکره با آمریکا تابو نیست، مشکل اطمینان به این مذاکرات است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفتگو میان ایران و آمریکا با میانجیگری برخی کشورها را رد کرده و گفته تا جایی که او در جریان است، در حال حاضر گفتگویی میان این دو کشور جریان ندارد.

آقای ظریف در مصاحبه با روزنامه‌ی ایران گفته که اگر مذاکره‌ای هم میان ایران و آمریکا انجام شده باشد، خودش در جریان نیست و خبر ندارد.

وزیر خارجه‌ی ایران این اظهارات را در حالی مطرح کرده که برخی منابع از گفتگو میان ایران و آمریکا با میانجیگری برخی کشورها و حتی دیدار مقام‌های دو کشور خبر داده بودند.

jawid zarif

جواد ظریف مذاکره با آمریکا را تابو ندانسته اما اطمینان به این مذاکرات را مشکل اصلی عنوان کرده است.

این در حالی است که روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۶ اسد) فرمان اجرایی دور اول تحریم‌های آمریکا در برابر ایران از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا امضا شد.

دور دوم این تحریم‌ها نیز از ماه نوامبر سال جاری اجرا خواهد شد.