بودای که از شرم فروریخت چرا بازسازی نمی‌شود؟

بودای که از شرم فروریخت چرا بازسازی نمی‌شود؟

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۱۵ / اسد ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

مجسمه‌های بودای بامیان با گذشت نزدیک به دو دهه پس از فروریزی، هنوز فرصت بازسازی را نیافته است. حکومت افغانستان توان پرداخت مالی را ندارد و سازمان علمی فرهنگی ملل متحد یا یونسکو هم نگران ازدست دادن هویت تاریخی مجسمه‌ها است.

در همین حال، خبرگزاری “ان اچ ک” جاپان، گزارش داده است که دولت افغانستان برنامه بازسازی بودای بامیان را به تعویق انداخته است.

امروز دوشنبه (۱۵ اسد) یک منبع که نخواست نامی ازش گرفته شود به خبرنامه گفت، تا بحال برای بازسازی مجسمه‌های بودای بامیان، هشت طرح از کشورهای جاپان، آلمان و ایتالیا در یافت شده است. هزینه هرکدام از این طرح‌ها که بازسازی مجسمه‌ها را ممکن می‌کند، از ۳۰ میلیون تا میلیاردها دلار هزینه هر کدام از مجسمه ها برآورد شده است.

تمامی این طرح‌ها سال گذشته در نشست که در جاپان صورت گرفته از سوی کشورها به سازمان جهانی یونسکو پیشن‌هاد شده است.

طرح جاپان

به گفته منبع خبرنامه، برای اولین بار جاپانی‌ها برای بازسازی بودای بامیان، پا پیش گذاشتن و طرح خود را ارایه نمودند. جاپانی‌ها گفتن حتی بخشی از بازسازی بودا را براساس طرح که دارند می‌پردازند.

bamiyan-1

مجسمه‌های بودای بامیان با گذشت نزدیک به دو دهه پس از فروریزی، هنوز فرصت بازسازی را نیافته است

طرح که از سوی یکی از دانشگاهای جاپان مطرح شده بود این بود که در رو برو مجسمه شهمامه در یک تپه دیگر کاپی یکی از بوداها را از نو بسازند تا مکان فعلی محفوظ بماند و فلسفه وجودی خود را حفظ کند.

اما حکومت افغانستان به دلیل هزینه سنگین‌اش این طرح را نپذیرفت. هزینه این طرح یک میلیارد و سه صد هزار دلار براورد شده است.

طرح آلمان

بعد از کشور جاپان آلمان‌ها برای بازسازی مجسمه‌های بودا طرح ارایه کردند.

 آنها‌ها می‌خواستند از بقایای مجسمه‌های فروریخته شده بودا برای بازسازی استفاده کنند که اصالت این اثرهای مهم تاریخی محفوظ بماند.

این روش به این صورت انجام می‌شد که با انتقال تکه‌های از هم پاشیده شده مجسمه‌ها به آلمان، آنها را توسط دستگاهای پیش‌رفته کنار هم قرار دهند و سپس به افغانستان انتقال دهند.

اما این طرح هم از سوی حکومت افغانستان پذیرفته نشد به دلیل اینکه هزینه انتقال مجسمه‌ها به میلیاردها دلار می‌رسید.

آلمانی‌ها در مجموع چهار طرح را پیش نهاد کرده بودند.

Bamiyan buddas

آنها‌ها می‌خواستند از بقایای مجسمه‌های فروریخته شده بودا برای بازسازی استفاده کنند که اصالت این اثرهای مهم تاریخی محفوظ بماند

یکی از طرح‌های دیگر این بود که تکه‌های مجسمه‌ها را روی زمین در کنار هم قرار دهند و مردم تماشا کنند.

طرح ایتالیا

درکنار این دو طرح عملی اما هزینه بر، ایتالیایی‌ها می‌خواستند که مجسمه‌های بودا را با استفاده از سنگ مرمر یا گرانت بازسازی کنند.

این طرح نیز از سوی حکومت افغانستان و سازمان علمی فرهنگی ملل متحد یا یونسکو رد شد.

مشکلات طرح‌های ارایه شده

منبع خبرنامه می‌گوید، که خیلی از طرح‌های ارایه شده، مشکلات عمیق فلسفی داشتند. مثلا اینکه آیا بودای که ساخته می‌شود ارزش بودای واقعی را دارد یا یک چیزی جعلی ساخته می‌شود.

همچنین با فرض اینکه حکومت افغانستان بازسازی یکی از مجسمه‌ها را با طرح‌های موجود قبول کند آنرا با چه فلسفه به مردم افغانستان و جامعه جهانی بقبولاند.

 موضوع دیگر تکنیک کار است که برای بازسازی استفاده می‌شود.

قبل از انفجار مجسمه‌های بودا حالت فشرده را داشت و حالا بعد از انفجار از هم باز شده است و به تکه‌های خرد و کلان تقسیم شده اند.

مهم ترین موضوع هزینه است، که حکومت افغانستان می‌خواهد با کدام پول بودای بامیان را بازسازی کند.

bamiyan5

برخی از باستان شناسان می‌گویند که حکومت افغانستان انگیزه لازم را برای بازسازی مجسمه‌های تاریخی بامیان ندارد

عدم اراده حکومت برای بازسازی بودا

برخی از باستان شناسان می‌گویند که حکومت افغانستان انگیزه لازم را برای بازسازی مجسمه‌های تاریخی بامیان ندارد. به گفته آنها، توجه به فرهنگ در اولویت‌های حکومت افغانستان نیست و نظام فعلی افغانستان در زمان تاسیس در بن آلمان، تاکید روی صحت، معارف و امنیت داشت و در این راستا از جامعه جهانی درخواست کمک کردند.

به گفته باستان شناسان، حالا با توجه به شرایط که برای آثارهای فرهنگی کشورهای عراق و سوریه پیش آمده است، افغانستان دیگر در مرکز توجه جهانیان نیست و حکومت نیز توجه چندانی به بازسازی بودای بامیان و در کل آثار باستانی ندارد.

دیدگاه حکومت افغانستان در مورد بازسازی بودای بامیان

در کنار این انتقادها، حکومت افغانستان می‌گوید، از آنجایی که “ما یک کشور اسلامی هستیم نمی‌خواهیم که مجسمه دیگر در بامیان ساخته شود.”

انجنیر احد عباسی، رییس شهرهای باستانی افغانستان، به خبرنامه گفت که دولت افغانستان نمی‌خواهد برای بازسازی بودا از روش‌های استفاده کند که مجسمه‌های جدید ساخته شود بلکه در پی آن است که از تکه پاره‌های خود بودا برای بازسازی استفاده شود.

او علاوه می‌کند که هر چیزی نو را اگر بسازیم به آن قدمت تاریخی داده نمی‌توانیم و ارزش برای جمهوری اسلامی افغانستان نخواهد داشت. از همین رو حکومت در پی آن است تا راه حلی را با استفاده از بقایای موجود بودای تخریب شده برای بازسازی یافت شود.

bamiyan4

حکومت افغانستان می‌گوید، از آنجایی که “ما یک کشور اسلامی هستیم نمی‌خواهیم که مجسمه دیگر در بامیان ساخته شود”

لغو برنامه حکومت برای بازسازی بودا

این درحالی است که به تازگی خبرگزاری ” ان اچ ک” جاپان گزارش کرده است که دولت افغانستان برنامه خود را برای بازسازی مجسمه‌های بامیان به تعویق انداخته است.

اما وزارت اطلاعات وفرهنگ افغانستان با رد این خبر می‌گوید، “برنامه‌های ما در این راستا جریان دارد.”

در این راستا، دفتر یونسکو در کابل هم گفته، قرار است این اداره در سال ۲۰۲۱ نشستی داشته باشد تا بتواند با استفاده از مطالعات انجام شده راه حلی را برای بازسازی بودای بامیان ارایه کند.

همچنین در این نشست قرار است راهی نیز برای بازسازی آثار باستانی کشورهای عراق و سوریه که توسط گروهای داعش تخریب شده اند یافت شود.

تخریب مجسمه‌های بودا

مجسمه‌های بودا در سال ۲۰۰۱ میلادی توسط طالبان ویران شد.

طالبان پیکره‌ها را از مصادیق “بت پرستی” دانستند و علیرغم مخالفت گسترده جهانی اقدام به تخریب آنها کردند.

buda

طالبان پیکره‌ها را از مصادیق “بت پرستی” دانستند و علیرغم مخالفت گسترده جهانی اقدام به تخریب آنها کردند

پیکره‌های که قبل از طالبان، در زمان لشکرکشی مسلمانان در سده هفتم میلادی و پس از آن به منطقه ویران نشد و بسیاری از مسلمانان هم با موجودیت آنها مخالفتی نداشتند.

دو مسجمه بودا با چهره یک زن به ارتفاع ۳۵ متر و دیگر با چهره یک مرد به ارتفاع ۵۳ متر به نامهای صلصال و شهمامه، در دل کوه ها در بامیان تراشیده شده بودند.

براساس روایت‌های تاریخی بودای بامیان، حدود ۱۵۰۰ سال قبل، با استفاده از ترکیبی از فرهنگ پارس، یونان و هند به وجود آمده اند. اما برخی باستان شناسان این روایت را جعل تاریخی عنوان می‌کنند و براین باوراند، که پیکره‌های عظیم بودای بامیان، حدود ۲۵۰۰ سال قدمت تاریخی دارد و نژادها و اقوام “اویغوری” و “تبتی” که هیچکدام ارتباط به یونان، پارس و هند ندارند ایجاد کننده آن هستند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید