کاهش کمک‌های حکومت ترامپ به افغانستان و پاکستان

بازتاب خبرهای 15 اسد

۱۵ / اسد ۱۳۹۷

کاهش کمک‌های حکومت ترامپ به افغانستان و پاکستان

حکومت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده‌ی آمریکا،‌ کمک های امنیتی و انکشافی به پاکستان و همچنان مساعدت‌های ملکی به افغانستان را در مقایسه با سال‌های گذشته، کاهش داده است.

در بودجه ۷۱۷ میلیارد دالری حکومت ترامپ برای سال ۲۰۱۹ میلادی که از سوی کانگرس آمریکا تایید شده، ۵ میلیارد دالر برای همکاری‌های نظامی و امنیتی به افغانستان تخصیص داده شده است. در این بودجه که ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ به اجرا گذاشته خواهد شد، همچنان ۶۳۰ میلیون دالر برای کمک‌های ملکی و انکشافی به افغانستان اختصاص داده شده است.

صدای آمریکا گزارش داده که براساس آمار اداره‌ی ایالات متحده برای انکشاف بین المللی (یو.اس.آی.دی) آمریکا در سال ۲۰۱۸ حدود ۷۸۳ میلیون دالر و در سال ۲۰۱۷ حدود یک میلیارد دالر را برای کمک‌های ملکی به افغانستان تخصیص داده بود.

از سویی هم، آمریکا کمک‌های امنیتی خود به پاکستان را نیز به دلیل نارضایتی آمریکا از مبارزه‌ی نابسنده‌ی پاکستان در برابر گروه‌های دهشت افگن مستقر در آن کشور کاهش داده است.

US

این در حالی است که قرار است در سال ۲۰۱۹ میلادی، حکومت آمریکا فقط ۳۳۶ میلیون دالر به پاکستان کمک کند که از مجموع این مبلغ ۲۵۶ میلیون دالر آن کمک‌های اقتصادی و ۸۰ میلیون دالر آن کمک‌های نظامی است که بخش نظامی آن مشروط به همکاری عملی پاکستان در چارچوب استراتیژی آمریکا برای جنوب آسیا، می‌ باشد.

سهم پاکستان از صندوق حمایت ائتلاف نیز از ۷۰۰ میلیون دالر در سال ۲۰۱۸ به ۱۵۰ میلیون دالر در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است.

این در حالی است که آقای ترامپ در نخستین روز سال ۲۰۱۸ میلادی با انتقاد شدید از پاکستان در تویتر خود نوشته بود که پاکستان جز دروغ و نیرنگ معامله دیگری با آمریکا نکرده است.

آقای ترامپ همچنان گفته بود که ایالات متحده در ۱۵ سال گذشته احمقانه بیش از ۳۳ میلیارد دالر به پاکستان کمک کرده اما این کشورجز دروغ و نیرنگ به آمریکا چیزی نداده و رهبران ما را احمق فکر کرده اند.

۱۵ / اسد ۱۳۹۷

وزارت معارف رخصتی مکاتب در مناطق سردسیر افغانستان را تا 3 سنبله تمدید کرد

وزارت معارف افغانستان رخصتی مکاتب در مناطق سردسیر در این کشور را الی تاریخ ۳ سنبله تمدید کرد.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای گفته: «با توجه به گرمی رو به تزئید هوا و تقاضای اولیای محترم شاگردان رهبری وزارت معارف تصمیم اتخاذ نمود که تعطیلات تابستانی شاگردان مکاتب مناطق و ولایت سردسیر کشور اعم از دولتی و خصوصی الی اولین شنبۀ بعد از عید سعید اضحی تمدید گردد.»

student in afghanistan

وزارت معارف از تمامی دانش آموزان در مناطق سردسیر افغانستان خواسته که به روز شنبه (۳ سنبله) به درس‌های شان حاضر شوند.

همچنان به تمام موسسات دولتی و خصوصی دستور داده شده تا مفردات نصاب تعلیمی را که طی یک ماه تعطیلات تطبیق نشده است تا آخر سال جبران کنند.

۱۵ / اسد ۱۳۹۷

انورالحق احدی: روش کنونی انتخابات به قبر ملانصرالدین می‌ماند

انورالحق احدی، رئیس جبهه‌ی ملی نوین افغانستان گفته که تا چند روز آینده یک حرکت ضد انتخاباتی اعلام موجودیت خواهد کرد.

آقای احدی در یک مناظره‌ی انتخاباتی با طلوع نیوز، با انتقاد از روش کنونی انتخابات گفته که بدون احزاب در سیاست معاصر، انتخابات معنی ندارد زیرا به گفته‌ی او، سیاست در پارلمان کنونی بیشتر فردگرا است و هرکس هدف شخصی خود را دنبال کرده و براساس خواست‌های خود کار می‌کند.

رئیس جبهه‌ی ملی نوین افغانستان همچنان گفته است: «روش کنونی انتخابات به قبر ملانصرالدین می‌ماند، قبر ملانصرالدین دروازه داشت اما ۳ دیوار نداشت.»

anwarulhaq ahadi

انورالحق احدی هشدار داده در صورتی که در نظام انتخابات تغییرات و شفافیت ایجاد نشود، آنان از پذیرش نتیجه‌ی انتخابات سر باز زده و دست به ایجاد یک حرکت ضد انتخاباتی خواهند زد تا به دونرها و تمویل کنندگان انتخابات افغانستان تفهیم شود که نتیجه‌ی انتخابات به روش کنونی پذیرفتنی نیست.

آقای احدی این اظهارات را پس از آن مطرح کرده که روز گذشته در پنجمین و آخرین نشست سه جانبه‌ی احزاب، حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی به ریاست سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری طرح انتخاباتی احزاب و جریان های سیاسی رد شد. در این نشست تصمیم گیری در مورد طرح احزاب سیاسی مبنی بر تغییر نظام انتخاباتی و استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات به مجلس نمایندگان افغانستان محول شد.

۱۵ / اسد ۱۳۹۷

پسر اسامه بن لادن با دختر طراح اصلی حمله‌ی 11 سپتامبر ازدواج کرده است

خانواده اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده گفته اند که پسر او با دختر طراح اصلی حمله یازدهم سپتامبر ازدواج کرده است.

روزنامه‌ی گاردین به نقل از خانواده‌ی بن لادن گزارش داده که حمزه بن لادن، پسر اسامه بن لادن با دختر محمد عطا، رئیس ربایندگان هواپیماهای مورد استفاده در حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی در آمریکا، ازدواج کرده است.

براساس این گزارش، حمزه بن لادن از حامیانش خواسته تا در برابر لندن، واشنگتن، پاریس و تل آویو دست به حمله بزنند و گفته شده که معاون ایمن الظواهری، رهبری کنونی القاعده است.

son of Osama bin Laden

یکی از برادران حمزه به گاردین گفته است: «ما شنیدیم که برادرمان با دختر محمد عطا، از ربایندگان هوایپماهای حملات ۱۱ سپتامبر ازدواج کرده است. او یک فرد مصری است. ما نمی‌دانیم حمزه دقیقا کجاست اما شاید در افغانستان باشد.»

یکی دیگر از برادران حمزه نیز گفته است: «دو برادرم در حملات هواپیماهای بدون سرنشین کشته شدند، فقط حمزه است که می‌خواهد انتقام اسامه را بگیرد. اما نمی‌خواهم بار دیگر شاهد آن رخدادها باشم. اگر حمزه الان نزد من بود به او می‌گفتم خدا تو را هدایت کند. به آنچه می‌خواهی انجام دهی، فکر کن. پا جای پای پدرمان نگذار.»

این در حالی است چند روز پیش مادر اسامه بن لادن نیز در مورد او با روزنامه‌ی گاردین گفتگو کرده بود.

۱۵ / اسد ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 10 شورشی در ولایت های نیمروز و ننگرهار

وزارت دفاع افغانستان از کشته و زخمی شدن ۱۰ شورشی در ولایت های نیمروز و ننگرهار خبر داده است.

در یک خبرنامه‌ی این وزارت آمده که در نتیجه‌ی عملیات پاکسازی نیروهای ارتش در مربوطات شهرستان دلارام ولایت نیمروز، ۲ شورشی کشته و ۵ حلقه ماین نیز کشف و خنثی شده است.

Mod

در یک خبر دیگر، وزارت دفاع گفته که در جریان عملیات نیروهای ارتش، در شهرستان بتی‌کوت ولایت ننگرهار ۵ شورشی کشته و ۳ تن دیگرشان زخمی شده است.

در مورد تلفات غیرنظامیان و نیروهای امنیتی افغانستان در جریان این عملیات‌ها چیزی گفته نشده است.

۱۵ / اسد ۱۳۹۷

غنی: تمامی قراردادی‌های وزارت داخله بررسی شود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دستور بررسی تمامی قراردادهای وزارت داخله را صادر کرده است.

آقای غنی شام روز گذشته (یکشنبه، ۱۴ اسد) در نشست کمیسیون تدارکات ملی دستور داده که تمامی قراردادی‌های وزارت امور داخله بررسی و فهرست تمامی قراردادی‌ها با آدرس‌های مشخص شان در ولایات با مقام عالی ریاست جمهوری شریک ساخته شود.

ghani

رئیس جمهور غنی در این نشست گفته که والیان و فرماندهان پولیس ولایت‌ها قراردادها و قراردادی‌ها را نظارت کنند.

در خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری آمده که  به نیروهای امنیتی هدایت داده شده تا بر اساس یافته‌های سروی، با قراردادی‌های متخلف برخورد قانونی نمایند.

این در حالی است که رئیس جمهور غنی سال گذشته وزارت امور داخله را قلب فساد خوانده بود.