در درگیری معترضان با نیروهای پولیس در ولایت خوست ۲۵ تن زخمی شدند

بازتاب خبرهای 15 اسد

۱۵ / اسد ۱۳۹۷

در درگیری معترضان با نیروهای پولیس در ولایت خوست ۲۵ تن زخمی شدند

گزارش‌ها از ولایت خوست می‌رساند که در درگیری میان نیروهای پولیس و معترضان در این ولایت ۲۵ تن زخمی شده‌اند.

صبح امروز دوشنبه(۱۵ اسد) شماری از ساکنان شهرستان اسماعیل خیل و مندوزی ولایت خوست در واکنش به تخریب خانه‌های ساخته شده در زمین‌های پارک صنعتی دست به اعتراض زدند.

اخترمحمد نوروزی، فرمانده پولیس ولایت خوست به صدای آمریکا گفته که اعتراض مردمی که حوالی ساعت ۱۰ پیش از ظهر امروز آغاز شده به خشونت کشیده شده و در درگیری میان نیروهای پولیس و اعتراض کنندگان ۱۰ سرباز پولیس زخمی شده‌اند.

Khost province

هرچند آقای نوروزی زخمی شدن معترضان در این درگیری را رد کرده اما گزارش‌ها می‌رساند که در این درگیری ۱۵ تن از معترضان نیز زخمی شده‌اند.

از سویی هم، مقام‌های صحی ولایت خوست گفته اند که از محل اعتراضات مردمی ۱۲ زخمی به شفاخانه‌ها منتقل شده که ۸ تن شان غیرنظامیان و ۴ تن دیگر شان سرباز پولیس هستند.

اداره‌ی محلی ولایت خوست زمین‌های اختصاص داده شده برای پارک صنعتی را دولتی دانسته اما معترضان تأکید دارند که در مورد ملکیت این زمین‌ها، منتظر حکم دادگاه می‌باشند.

این در حالی است که براساس اطلاعات مقام‌های محلی در ولایت خوست، در شهرستان اسماعیل خیل و مندوزی این ولایت ۱۴۹۰۰ جریب زمین دولتی موجود است که ۴۰۰ جریب آن برای پارک‌های صنعتی اختصاص داده شده است.

۱۵ / اسد ۱۳۹۷

وزارت معارف رخصتی مکاتب در مناطق سردسیر افغانستان را تا 3 سنبله تمدید کرد

وزارت معارف افغانستان رخصتی مکاتب در مناطق سردسیر در این کشور را الی تاریخ ۳ سنبله تمدید کرد.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای گفته: «با توجه به گرمی رو به تزئید هوا و تقاضای اولیای محترم شاگردان رهبری وزارت معارف تصمیم اتخاذ نمود که تعطیلات تابستانی شاگردان مکاتب مناطق و ولایت سردسیر کشور اعم از دولتی و خصوصی الی اولین شنبۀ بعد از عید سعید اضحی تمدید گردد.»

student in afghanistan

وزارت معارف از تمامی دانش آموزان در مناطق سردسیر افغانستان خواسته که به روز شنبه (۳ سنبله) به درس‌های شان حاضر شوند.

همچنان به تمام موسسات دولتی و خصوصی دستور داده شده تا مفردات نصاب تعلیمی را که طی یک ماه تعطیلات تطبیق نشده است تا آخر سال جبران کنند.

۱۵ / اسد ۱۳۹۷

انورالحق احدی: روش کنونی انتخابات به قبر ملانصرالدین می‌ماند

انورالحق احدی، رئیس جبهه‌ی ملی نوین افغانستان گفته که تا چند روز آینده یک حرکت ضد انتخاباتی اعلام موجودیت خواهد کرد.

آقای احدی در یک مناظره‌ی انتخاباتی با طلوع نیوز، با انتقاد از روش کنونی انتخابات گفته که بدون احزاب در سیاست معاصر، انتخابات معنی ندارد زیرا به گفته‌ی او، سیاست در پارلمان کنونی بیشتر فردگرا است و هرکس هدف شخصی خود را دنبال کرده و براساس خواست‌های خود کار می‌کند.

رئیس جبهه‌ی ملی نوین افغانستان همچنان گفته است: «روش کنونی انتخابات به قبر ملانصرالدین می‌ماند، قبر ملانصرالدین دروازه داشت اما ۳ دیوار نداشت.»

anwarulhaq ahadi

انورالحق احدی هشدار داده در صورتی که در نظام انتخابات تغییرات و شفافیت ایجاد نشود، آنان از پذیرش نتیجه‌ی انتخابات سر باز زده و دست به ایجاد یک حرکت ضد انتخاباتی خواهند زد تا به دونرها و تمویل کنندگان انتخابات افغانستان تفهیم شود که نتیجه‌ی انتخابات به روش کنونی پذیرفتنی نیست.

آقای احدی این اظهارات را پس از آن مطرح کرده که روز گذشته در پنجمین و آخرین نشست سه جانبه‌ی احزاب، حکومت و کمیسیون‌های انتخاباتی به ریاست سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری طرح انتخاباتی احزاب و جریان های سیاسی رد شد. در این نشست تصمیم گیری در مورد طرح احزاب سیاسی مبنی بر تغییر نظام انتخاباتی و استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات به مجلس نمایندگان افغانستان محول شد.

۱۵ / اسد ۱۳۹۷

پسر اسامه بن لادن با دختر طراح اصلی حمله‌ی 11 سپتامبر ازدواج کرده است

خانواده اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده گفته اند که پسر او با دختر طراح اصلی حمله یازدهم سپتامبر ازدواج کرده است.

روزنامه‌ی گاردین به نقل از خانواده‌ی بن لادن گزارش داده که حمزه بن لادن، پسر اسامه بن لادن با دختر محمد عطا، رئیس ربایندگان هواپیماهای مورد استفاده در حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی در آمریکا، ازدواج کرده است.

براساس این گزارش، حمزه بن لادن از حامیانش خواسته تا در برابر لندن، واشنگتن، پاریس و تل آویو دست به حمله بزنند و گفته شده که معاون ایمن الظواهری، رهبری کنونی القاعده است.

son of Osama bin Laden

یکی از برادران حمزه به گاردین گفته است: «ما شنیدیم که برادرمان با دختر محمد عطا، از ربایندگان هوایپماهای حملات ۱۱ سپتامبر ازدواج کرده است. او یک فرد مصری است. ما نمی‌دانیم حمزه دقیقا کجاست اما شاید در افغانستان باشد.»

یکی دیگر از برادران حمزه نیز گفته است: «دو برادرم در حملات هواپیماهای بدون سرنشین کشته شدند، فقط حمزه است که می‌خواهد انتقام اسامه را بگیرد. اما نمی‌خواهم بار دیگر شاهد آن رخدادها باشم. اگر حمزه الان نزد من بود به او می‌گفتم خدا تو را هدایت کند. به آنچه می‌خواهی انجام دهی، فکر کن. پا جای پای پدرمان نگذار.»

این در حالی است چند روز پیش مادر اسامه بن لادن نیز در مورد او با روزنامه‌ی گاردین گفتگو کرده بود.

۱۵ / اسد ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 10 شورشی در ولایت های نیمروز و ننگرهار

وزارت دفاع افغانستان از کشته و زخمی شدن ۱۰ شورشی در ولایت های نیمروز و ننگرهار خبر داده است.

در یک خبرنامه‌ی این وزارت آمده که در نتیجه‌ی عملیات پاکسازی نیروهای ارتش در مربوطات شهرستان دلارام ولایت نیمروز، ۲ شورشی کشته و ۵ حلقه ماین نیز کشف و خنثی شده است.

Mod

در یک خبر دیگر، وزارت دفاع گفته که در جریان عملیات نیروهای ارتش، در شهرستان بتی‌کوت ولایت ننگرهار ۵ شورشی کشته و ۳ تن دیگرشان زخمی شده است.

در مورد تلفات غیرنظامیان و نیروهای امنیتی افغانستان در جریان این عملیات‌ها چیزی گفته نشده است.

۱۵ / اسد ۱۳۹۷

غنی: تمامی قراردادی‌های وزارت داخله بررسی شود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دستور بررسی تمامی قراردادهای وزارت داخله را صادر کرده است.

آقای غنی شام روز گذشته (یکشنبه، ۱۴ اسد) در نشست کمیسیون تدارکات ملی دستور داده که تمامی قراردادی‌های وزارت امور داخله بررسی و فهرست تمامی قراردادی‌ها با آدرس‌های مشخص شان در ولایات با مقام عالی ریاست جمهوری شریک ساخته شود.

ghani

رئیس جمهور غنی در این نشست گفته که والیان و فرماندهان پولیس ولایت‌ها قراردادها و قراردادی‌ها را نظارت کنند.

در خبرنامه‌ی ارگ ریاست جمهوری آمده که  به نیروهای امنیتی هدایت داده شده تا بر اساس یافته‌های سروی، با قراردادی‌های متخلف برخورد قانونی نمایند.

این در حالی است که رئیس جمهور غنی سال گذشته وزارت امور داخله را قلب فساد خوانده بود.