شورای علما خواهان آتش‌بس دایمی در افغانستان شد |
شورای علما خواهان آتش‌بس دایمی در افغانستان شد

بازتاب خبرهای 13 اسد

Image Title
۱۳ / اسد ۱۳۹۷

شورای علما خواهان آتش‌بس دایمی در افغانستان شد

شورای علمای افغانستان از حکومت و گروه طالبان خواسته که در روزهای عید قربان نیز به گونه‌ی دایمی آتش‌بس اعلام کنند.

مولوی قیام‌الدین کشاف، رییس شورای علمای افغانستان امروز شنبه ( ۱۳ اسد) در یک نشست در کابل گفت که که اعلام آتش‌بس از سوی دو طرف در حال منازعه از خواست‌های اساسی مردم می‌باشد.

در همین حال، محمد اکرم اخپلواک، رئیس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح افغانستان نیز گفت که حکومت برای اعلام آتش بس در روزهای عید قربان آمادگی کامل دارد.

olamaz

آقای اخپلواک همچنان گفت که رئیس جمهور بیرق صلح را به دست علما داده و هر طرح که به منظور جلوگیری از خشونت‌های جاری در افغانستان از سوی علما پیشنهاد شود مورد قبول حکومت قرار خواهد گرفت.

او تأکید کرد که حکومت نیز طرفدار آتش‌بس دوامدار بوده رئیس جمهور غنی در مورد اعلام آتش بس در روزهای عید قربان پس از مشوره با اقشار مختلف افغانستان به ویژه علمای دینی تصمیم خواهد گرفت.

این در حالی است که پیش از این در روزهای عید سعید فطر، حکومت افغانستان ۸ روز آتش‌بس اعلام کرد که به دنبال آن گروه طالبان نیز سه روز عید را آتش‌بس اعلام کرده بودند.

۱۳ / اسد ۱۳۹۷

عربستان انتقالات نفت از طریق تنگه باب المندب را از سر گرفت

وزیر انرژی و صنعت عربستان از آغاز دوباره انتقالات نفت این کشور از طریق تنگه باب المندب خبر داده و گفته است که این امر پس از اقدامات لازم حمایتی از کشتی های نفتی عربستان سعودی توسط فرمانده ائتلاف عربی صورت گرفته است.

ایسنا به نقل از خالد العالم وزیر انرژی و صنعت عربستان گفته که امن بودن این تنگه و دریای سرخ برای بین الملل منفعت زا بوده و جامعه جهانی در این زمینه حمایت های جدی نماید.

حدود ۱۰ روز قبل انصار الله یمن به دو نفت کش عربستان حمله کرده و باعث شد تا ریاض انتقالات نفتی از این تنگه را متوقف کند.

fuel importing ships

۱۳ / اسد ۱۳۹۷

4 زن داعشی در ولایت جوزجان بازداشت شدند

مقام‌های امنیتی در ولایت جوزجان از بازداشت ۴ زن داعشی در این ولایت خبر داده‌اند.

عبدالحفیظ خاشی، آمر امنیت فرماندهی پولیس ولایت جوزجان به رسانه‌ها گفته که این زنان داعشی همراه با کودکان شان در یک عملیات خاص نیروهای امنیتی افغانستان بازداشت شده‌اند.

isis women

آقای خاشی گفته که این زنان هنگامی بازداشت شده‌اند که از سمت شهرستان درزاب به سوی شهر شبرغان در حرکت بودند.

آمر امنیت فرماندهی پولیس جوزجان خاطرنشان کرده که این زنان داعشی ساکنان ولایت‌های سمنگان، بغلان و قندز اند که پس از شکست داعش در شهرستان درزاب قصد سفر به ولایت‌های شان را داشتند.

این در حالی است که هفته‌ی گذشته بیش از ۱۵۰ تن از نیروهای داعش در ولایت جوزجان پس از این که در محاصره‌ی گروه طالبان قرار گرفتند، به دولت تسلیم شدند.

۱۳ / اسد ۱۳۹۷

یک زن 25 ساله‌ی بامیانی در آتش تنور سوخت

مقام‌های امنیتی در ولایت بامیان گفته اند که یک زن ۲۵ ساله در این ولایت در آتش تنور سوخته و جان داده است.

ناصر ورسی، فرمانده پولیس شهرستان ورس ولایت بامیان به رسانه‌ها گفته که این زن ۶ ماه باردار بوده که روز گذشته (جمعه، ۱۲ اسد) در منطقه‌ی تگاب‌غار شهرستان ورس این ولایت، در داخل تنور آتش سوخته و جان داده است.

هرچند فرمانده پولیس شهرستان ورس در مورد انگیزه و دلیل این رویداد چیزی نگفته اما نزدیکان بختاور ۲۵ ساله گفته‌اند که او از سوی شوهر و خانواده‌ی شوهرش به آتش کشیده شده و از بین رفته است.

woman burned

مقام‌های پولیس گفته اند که تحقیقات برای روشن شدن چگونگی این رویداد آغاز شده است.

در همین حال، کریمه سالک رئیس امور زنان ولایت بامیان گفته که بختاور خود سوزی نکرده و کسی هم او را به آتش نکشیده است.

خانم سالک گفته که این خانم هنگام پایین کردن دیگ برنج به دلیل ناتوانی داخل مطبخ افتاده است.

۱۳ / اسد ۱۳۹۷

بازداشت یک عضو مهم شبکه‌ی القاعده در ولایت ننگرهار

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار از بازداشت یک عضو مهم شبکه‌ی القاعده و ۴ تن از همراهانش در این ولایت خبر داده اند.

دفتر رسانه‌های والی ننگرهار با نشر خبرنامه‌ای گفته که رحمت‌الله که عضو مهم شبکه‌ی القاعده است همراه ۴ تن دیگر از سوی نیروهای امنیت ملی در مربوطات حوزه‌ی اول امنیتی شهر جلال‌آباد بازداشت شده است.

haqani

جزییات بیشتر در این مورد داده نشده است.

این در حالی است که شبکه‌ی القاعده در کنار گروه‌های داعش و طالبان در ولایت ننگرهار حضور داشته و در چندین حمله‌ی پیچیده و خونین نیز نقش داشته است.