رهبر دستگیرشده گروه داعش در جوزجان: «من دهشت‌گر نیستم، روزگار پایم را به صف مخالفین کشاند!»

بازتاب خبرهای 11 اسد

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

رهبر دستگیرشده گروه داعش در جوزجان: «من دهشت‌گر نیستم، روزگار پایم را به صف مخالفین کشاند!»

مولوی حبیب‌الرحمان، رهبر گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان که همراه با بیش از ۲۰۰ تن از نیروهای زیر امرش به نیروهای امنیتی این کشور تسلیم شده، می‌گوید که دهشت‌گر نیست و نارضایتی از حکومت افغانستان، پای او به صف مخالفین کشاند. او حالا خواهان یک زندگی عادی است.

این فرمانده داعش و نیروهای زیر امرش، صبح امروز پنج‌شنبه(۱۱ اسد) همراه با سلاح و مهماتی که در در اختیار داشتند، از شهرستان درزاب به مرکز ولایت جوزجان منتقل شده‌اند. در تصاویری از نیروهای تسلیم‌شده داعش منتشر شده، بیشتر نیروهای این گروه را کودکان، نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهد.

مولوی حبیب‌الرحمان، صبح امروز در یک مصاحبه کوتاه به رسانه‌ها گفته است: «من آدم دهشت‌گر نیستم و این را همه مردم می‌دانند که یک ملای عادی ام، قبل از آن‌که به صفت مسوول گروه داعش فعالیتم را آغاز کنم، با قاری حکمت(مسوول عمومی گروه داعش در شمال افغانستان که دو ماه پیش کشته شد) کار می‌کردم و فعالیتم با او به صفت یک ملا امام بود.»

ISIS 2

 او افزود که پیشتر از آن، با طالبان کار می‌کرده و از دو ماه به این‌سو به عنوان مسوول عمومی گروه داعش در ولایت جوزجان تعیین شده بوده است.

 این مسئول گروه داعش دلیل پیوستن به طالبان و سپس به داعش را نارضایتی از حکومت افغانستان بیان کرد و گفت: «من یک مدرسه داشتم که برای طالبان درس می‌دادم و از همان زمان مورد پیگرد نیروهای دولتی قرار گرفتم تا آن‌که طالب شدم.»

 وی تأکید کرده است: «مه آدم دهشت‌گر نیستم و این موضوع را همه مردم می‌دانند. در نهایت مه یک ملای عادی هستم که روزگار پایم را به صف مخالفین کشید و حال از جنگ و سرگردانی‌ها در کوه و دشت خسته شدم و به همین دلیل خواستم تا از مخاصمت با دولت دست بکشم.»

 مولوی عبدالرحمن از دولت خواسته برای او زمینه کار را فراهم کند و در غیر آن، به عنوان یک فرد عادی به زندگی خود ادامه می‌دهد.

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

تکمیلی/ انفجار ماین مقناطیسی در منطقه پل سرخ کابل تلفاتی نداشته است

مقامات امنیتی به خبرنامه تایید می کنند که ماین مقناطیسی جاسازی شده در یک موتر تلفاتی در پی نداشته است. این انفجار در مقابل پارک آبی در ناحیه سوم شهر کابل صورت گرفته است.

این تازه ترین مورد از ماین گذاری مقناطیسی در غرب کابل در ماه های اخیر می باشد.

blast in kabul

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

فوری/ انفجار در غرب شهر کابل

لحظاتی پیش یک انفجار در ساحه کارته ۳ مربوط به حوزه سوم پولیس روی داده است.

جزییات بیشتر در خبرهای تکمیلی.

Breaking-3

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

خواست‌ها برای محاکمه نیروهای داعش تسلیم‌شده/ والی جوزجان: اگر کسی ادعایی دارد مطابق قانون برخورد می‌شود

به دنبال تسلیم شدن بیش از ۲۵۰ تن از اعضای گروه داعش در ولایت جوزجان به نیروهای امنیتی، لطف‌الله عزیزی، والی جوزجان گفته که اگر کسی ادعایی در مورد جنگجویان تسلیم‌‌شده داعش داشته باشد، مطابق قانون با آن برخورد خواهد شد.

هم‌زمان با تسلیم شدن این جنگجویان داعش، خواست‌ها برای محاکمه آن‌ها افزایش یافته است.

خالده، یک باشنده قریه سردره شهرستان درزاب ولایت جوزجان به رادیو آزادی گفته است که داعشیان در مناطق زیر نفوذ‌شان، شماری از زنان جوان را با استفاده از زور به نکاح خود درآورده‌اند.

ظریفه مادر سه کودک نیز به رویترز گفته که جنگجویان داعش با وی خشونت کرده‌اند.

ISIS

با این حال، لطف‌الله عزیزی، والی جوزجان امروز پنج‌شنبه(۱۱ اسد) به رادیو آزادی گفت، اگر اتهامی بالای جنگجویان تسلیم‌شده داعش موجود باشد، مطابق قانون اساسی بررسی و به محکمه فرستاده خواهد شد.

اما حبیب‌الرحمان، رهبر پیشین داعش در شمال افغانستان می‌گوید که حکومت به آنان تعهد سپرده که امنیت‌شان را تأمین می‌کند و نیز این گروه را به کیفر نمی‌رساند: «تعهداتی که دولت مشخصا به ما داده، گفته که شما به روند صلح یکجا می‌شوید و اگر دولت خواسته باشد، به شما وظیفه می‌دهد.»

وی در پاسخ به این پرسش که شماری از اعضای گروه داعش متهم به نقض حقوق بشر و تجاوز جنسی در شهرستان درزآب اند، افزود: «اگر کسی در این موارد اسناد و شواهد ثبوتیه را ارائه کند، حاضر است که عاملان این قضیه محاکمه شوند.»

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

نقشه شوم خشو و عروس قندزی

نیروهای پولیس در ولایت قندز از بازداشت یک خشو و عروس به اتهام قتل یک مرد خبر می‌دهد.

این دو زن روز چهارشنبه(۱۰ اسد) دو برادر را برای خوش‌گذرانی و اعمال نامشروع و سپس قتل به شهرستان فرخار ولایت تخار انتقال دادند، اما در هنگام بازگشت، یکی از این دو برادر را به قتل رساندند.

Mother-in-law

به گفته منابع پولیس، عروس این خانواده در اعترافات‌اش گفته که خشویش می‌خواست که او برادر ۱۲ ساله مرد مقتول را به قتل برساند، اما این عروس دست به این جرم نزده و سرانجام خود خشو دست به کار شده و قصد گرفتن جان این نوجوان را کرده، اما این پسر با وجود زخمی شدن، خودش را در آب پنهان کرده و نجات یافته است.

سخنگوی پولیس قندز افزوده که پس از شکایت خانواده مقتول، نهادهای امنیتی این دو زن را بازداشت کردند.

این خشو و عروس به جرم‌شان اعتراف کرده‌اند.

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

نهایی شدن بررسی شکایات انتخاباتی؛ 8 نامزد به دلیل ارتباط با گروه‌های مسلح غیرقانونی حذف شده‌اند

رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که کمیسیون ویژه بررسی شکایت‌ها درباره نامزدانی‌ که با گروه‌های مسلح غیرقانونی ارتباط دارند، نام‌ ۸ تن را از فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی حذف کرده است.

هنوز جزییات نام‌های این ۸ تن اعلام نشده است.

رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی به طلوع نیوز گفته که بررسی‌ها در مورد ۲۰۰ شکایت نهایی گردیده و در مورد ۵۰ شکایت مرتبط با ۳۱ نفر تصمیم گرفته شده است.

IEC 3

عبدالعزیز آریایی می‌گوید که دربارۀ زنان نیز شکایت‌های تکان دهنده‌‍‌ای وجود دارد و نام‌های برخی از آنان نیز از فهرست نامزدان حذف خواهد شد.

او گفت که ۱۴ تن نیز در نتیجه بررسی شکایات مطرح‌شده، بی‌گناه ثابت شدند.

بر اساس جدول زمانی برگزاری انتخابات پارلمانی آینده، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی باید روز چهارشنبه (۱۰اسد) نتیجه بررسی‌هایش را به کمیسیون مستقل انتخابات می‌فرستاد، اما عبدالعزیز آریایی می‌گوید که فشارهای بیرونی بر حکومت، سبب شد تا نهادهای حکومتی به این کمیسیون معلومات و سند ندهند و این کار سبب تأخیر در کار بررسی‌ها شده است.