ایجاد یک جریان جدید سیاسی در افغانستان؛ هشدار اسدالله خالد در مورد مهندسی‌کردن انتخابات‌های آینده

بازتاب خبرهای 11 اسد

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

ایجاد یک جریان جدید سیاسی در افغانستان؛ هشدار اسدالله خالد در مورد مهندسی‌کردن انتخابات‌های آینده

اسدالله خالد، از رؤسای پیشین ریاست امنیت ملی افغانستان، از ایجاد یک جریان جدید سیاسی با حضور جوانان خبر می‌دهد.

آقای خالد که پیش از ظهر امروز پنج‌شنبه(۱۱ اسد) در میان جمعی از جوانان و هواداران خود در کابل سخن می‌گفت، یگانه راه‌حل شکلات فعلی افغانستان را در انتخابات شفاف و عادلانه خواند و با اشاره به تقلب‌هایی که در روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان، توزیع تذکره و استیکر صورت گرفته، هشدار داد: اگر توزیع تذکره مهندسی انتخابات آینده پارلمانی یا ریاست جمهوری باشد، کور خوانده‌اند و این خیال است و مهال است و جنون.

او تأکید کرد که به هیچ قیمتی اجازه نمی‌دهند انتخابات‌های آینده مهندسی شود و با تقلب برگزار گردد.

asadullah khaild

رییس پیشین امنیت ملی کشور در مورد وضعیت امنیتی افغانستان خاطرنشان کرد: «وضعیت امنیتی ما روز به روز متأسفانه به بدتری روان است، و هیچ پلان و برنامه‌ای از طرف حکومت نمی‌بینیم».

او در مورد سیاسی نیز تصریح کرد: «وضعیت ثبات سیاسی ما به نقطه اوجش رسیده، شاهد مشکلات و تظاهرات، در شمال چند روز پیشتر بودیم و در نقاط دیگر کشور همین اختلافات وجود دارد، جدا تقاضا می‌کنیم که به این مشکلات نقطه پایان گذاشته شود».

آقای خالد خاطرنشان کرد که هدف آن‌ها از راه‌اندازی این جریان جدید سیاسی، این نیست که به قدرت برسند، بلکه هدف آن‌ها حضور آگاهانه و با برنامه در انتخابات است.

او تأکید کرد که جریان سیاسی آن‌ها در انتخابات پیش روی با هیچ کس معامله و برای هیچ شخصی کمپاین نمی‌کند، بلکه بر اساس برنامه و پلان مشخصی که برای کشور دارند، برخورد می‌کنند.

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

تکمیلی/ انفجار ماین مقناطیسی در منطقه پل سرخ کابل تلفاتی نداشته است

مقامات امنیتی به خبرنامه تایید می کنند که ماین مقناطیسی جاسازی شده در یک موتر تلفاتی در پی نداشته است. این انفجار در مقابل پارک آبی در ناحیه سوم شهر کابل صورت گرفته است.

این تازه ترین مورد از ماین گذاری مقناطیسی در غرب کابل در ماه های اخیر می باشد.

blast in kabul

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

فوری/ انفجار در غرب شهر کابل

لحظاتی پیش یک انفجار در ساحه کارته ۳ مربوط به حوزه سوم پولیس روی داده است.

جزییات بیشتر در خبرهای تکمیلی.

Breaking-3

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

خواست‌ها برای محاکمه نیروهای داعش تسلیم‌شده/ والی جوزجان: اگر کسی ادعایی دارد مطابق قانون برخورد می‌شود

به دنبال تسلیم شدن بیش از ۲۵۰ تن از اعضای گروه داعش در ولایت جوزجان به نیروهای امنیتی، لطف‌الله عزیزی، والی جوزجان گفته که اگر کسی ادعایی در مورد جنگجویان تسلیم‌‌شده داعش داشته باشد، مطابق قانون با آن برخورد خواهد شد.

هم‌زمان با تسلیم شدن این جنگجویان داعش، خواست‌ها برای محاکمه آن‌ها افزایش یافته است.

خالده، یک باشنده قریه سردره شهرستان درزاب ولایت جوزجان به رادیو آزادی گفته است که داعشیان در مناطق زیر نفوذ‌شان، شماری از زنان جوان را با استفاده از زور به نکاح خود درآورده‌اند.

ظریفه مادر سه کودک نیز به رویترز گفته که جنگجویان داعش با وی خشونت کرده‌اند.

ISIS

با این حال، لطف‌الله عزیزی، والی جوزجان امروز پنج‌شنبه(۱۱ اسد) به رادیو آزادی گفت، اگر اتهامی بالای جنگجویان تسلیم‌شده داعش موجود باشد، مطابق قانون اساسی بررسی و به محکمه فرستاده خواهد شد.

اما حبیب‌الرحمان، رهبر پیشین داعش در شمال افغانستان می‌گوید که حکومت به آنان تعهد سپرده که امنیت‌شان را تأمین می‌کند و نیز این گروه را به کیفر نمی‌رساند: «تعهداتی که دولت مشخصا به ما داده، گفته که شما به روند صلح یکجا می‌شوید و اگر دولت خواسته باشد، به شما وظیفه می‌دهد.»

وی در پاسخ به این پرسش که شماری از اعضای گروه داعش متهم به نقض حقوق بشر و تجاوز جنسی در شهرستان درزآب اند، افزود: «اگر کسی در این موارد اسناد و شواهد ثبوتیه را ارائه کند، حاضر است که عاملان این قضیه محاکمه شوند.»

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

نقشه شوم خشو و عروس قندزی

نیروهای پولیس در ولایت قندز از بازداشت یک خشو و عروس به اتهام قتل یک مرد خبر می‌دهد.

این دو زن روز چهارشنبه(۱۰ اسد) دو برادر را برای خوش‌گذرانی و اعمال نامشروع و سپس قتل به شهرستان فرخار ولایت تخار انتقال دادند، اما در هنگام بازگشت، یکی از این دو برادر را به قتل رساندند.

Mother-in-law

به گفته منابع پولیس، عروس این خانواده در اعترافات‌اش گفته که خشویش می‌خواست که او برادر ۱۲ ساله مرد مقتول را به قتل برساند، اما این عروس دست به این جرم نزده و سرانجام خود خشو دست به کار شده و قصد گرفتن جان این نوجوان را کرده، اما این پسر با وجود زخمی شدن، خودش را در آب پنهان کرده و نجات یافته است.

سخنگوی پولیس قندز افزوده که پس از شکایت خانواده مقتول، نهادهای امنیتی این دو زن را بازداشت کردند.

این خشو و عروس به جرم‌شان اعتراف کرده‌اند.

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

نهایی شدن بررسی شکایات انتخاباتی؛ 8 نامزد به دلیل ارتباط با گروه‌های مسلح غیرقانونی حذف شده‌اند

رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که کمیسیون ویژه بررسی شکایت‌ها درباره نامزدانی‌ که با گروه‌های مسلح غیرقانونی ارتباط دارند، نام‌ ۸ تن را از فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی حذف کرده است.

هنوز جزییات نام‌های این ۸ تن اعلام نشده است.

رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی به طلوع نیوز گفته که بررسی‌ها در مورد ۲۰۰ شکایت نهایی گردیده و در مورد ۵۰ شکایت مرتبط با ۳۱ نفر تصمیم گرفته شده است.

IEC 3

عبدالعزیز آریایی می‌گوید که دربارۀ زنان نیز شکایت‌های تکان دهنده‌‍‌ای وجود دارد و نام‌های برخی از آنان نیز از فهرست نامزدان حذف خواهد شد.

او گفت که ۱۴ تن نیز در نتیجه بررسی شکایات مطرح‌شده، بی‌گناه ثابت شدند.

بر اساس جدول زمانی برگزاری انتخابات پارلمانی آینده، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی باید روز چهارشنبه (۱۰اسد) نتیجه بررسی‌هایش را به کمیسیون مستقل انتخابات می‌فرستاد، اما عبدالعزیز آریایی می‌گوید که فشارهای بیرونی بر حکومت، سبب شد تا نهادهای حکومتی به این کمیسیون معلومات و سند ندهند و این کار سبب تأخیر در کار بررسی‌ها شده است.