تکمیلی/ حمله مهاجمان مسلح بر ریاست امورمهاجرین ولایت ننگرهار |
تکمیلی/ حمله مهاجمان مسلح بر ریاست امورمهاجرین ولایت ننگرهار

بازتاب خبرهای 9 اسد

Image Title
۹ / اسد ۱۳۹۷

تکمیلی/ حمله مهاجمان مسلح بر ریاست امورمهاجرین ولایت ننگرهار

انفجارها و تیراندازی‌های ساعتی پیش در شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار، ناشی از حمله گروهی از مهاجمین مسلح بر ریاست امورمهاجرین این ولایت است.

بر اساس گزارش‌ها، شماری از مهاجمین مسلح بر ریاست امور مهاجرین ننگرهار، در ناحیه سوم شهر جلال‌آباد حمله کرده‌اند و هم اکنون جنگ جریان دارد.

به گفته مقامات محلی، این حمله حوالی ساعت ۱۱:۴۵ قبل از ظهر امروز سه‌شنبه(۹ اسد) زمانی آغاز شد که یک مهاجم انتحاری، مواد انفجاری همراهش را نخست در مقابل ورودی ریاست امورمهاجرین منفجر ساخت و راه را برای سایر مهاجمین باز کرد.

blast in jalalabad

مسؤولیت این حمله را نیز تاکنون کسی به دوش نگرفته است.

نمونه مشابه این حملات در طول روزهای گذشته، بر ریاست معارف و یک مرکز آموزشی قابله‌ها در شهر جلال‌آباد صورت گرفته است.

۹ / اسد ۱۳۹۷

تکمیلی/ پایان حمله مهاجمان بر ریاست امورمهاجرین ننگرهار پس از 6 ساعت؛ 15 تن کشته و 15 تن دیگر زخمی شده‌اند

حملۀ مهاجمان بر ساختمان ریاست امورمهاجرین ولایت ننگرهار در شهر جلال‌آباد، عصر امروز سه‌شنبه(۹ اسد) و پس از نزدیک به شش ساعت درگیری پایان یافته است.

به گفته مقام‌های محلی، نیروهای پولیس در ابتدا توانستند یکی از دو مهاجمی که وارد این ریاست شده بودند را از پای در بیاورند، اما نابودی مهاجم دوم، زمان بیشتری به طول کشیده است.

عطاءالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار تلفات این حمله تروریستی را ۶ کشته و ۱۴ زخمی خوانده است، اما طلوع نیوز گزارش داده که شمار جان باختگان حملۀ مهاجمان بر ساختمان ریاست امور مهاجرین ولایت ننگرهار، به ۱۵ تن افزایش یافت. هم‌چنین در این رویداد، ۱۵ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

dozens

به گفته سخنگوی والی ننگرهار، حمله تروریستی امروز در جریان یک نشست ریاست امورمهاجرین این ولایت آغاز شد و شماری از کارمندان این نهاد در داخل ساختمان این ریاست گیر ماندند.

در این حمله که حدود ساعت ۱۱:۴۵ دقیقه قبل از ظهر آغاز شد، نخست یک انتحارکننده خود را در مقابل دروازه ریاست امورمهاجرین منفجر کرد و سپس دو مهاجم مسلح دیگر، وارد این ریاست شدند.

مشابه چنین حمله‌ای در طول روزها‌ی گذشته، در یک مرکز آموزشی قابله‌ها و ریاست معارف ولایت ننگرهار در شهر جلال‌آباد روی داده است. از سوی دیگر، عصر روز گذشته، موتر حامل حاجی حیات‌خان، از بزرگان قومی و نامزد انتخابات مجلس نمایندگان ولایت ننگرهار، همراه با راننده و دو محافظش، در یک حمله انتحاری در شهرستان رودات این ولایت جان باخت.

بر اساس گزارش‌ها، تا دو روز پیش، ولایت ننگرهار شاهد ۳۰ حمله مرگبار تروریستی در طول سه ماه بوده که ۱۶۰ کشته و ۴۹۰ تن دیگر زخمی‌ شده‌اند.

در همین حال، عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان نسبت به وخامت وضعیت امنیتی در ولایت ننگرهار ابراز نگرانی کرده و گفته که در مورد وضعیت این ولایت، با رییس جمهوری این کشور گفتگو خواهد کرد.

۹ / اسد ۱۳۹۷

محکومیت کشتار 200 سوری از سوی داعش توسط سازمان ملل

کمیشنری عالی سازمان ملل برای حقوق بشر امروز سه‌شنبه(۹ اسد) حمله هفته گذشته گروه داعش بر روستاهای سوریه و قتل عام مردم را محکوم کرده است.

در گزارش این نهاد حقوق بشری سازمان ملل آمده است که گروه داعش چهارشنبه گذشته در هشت روستا در جنوب غرب سوریه، بیش از ۲۰۰ را کشته و زخمی نموده است.

UN condemns the killing of 200 Syrians

در این گزارش گفته شده که گروه داعش چندین زن و کودک را در این منطقه ربوده است.

سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل برای حقوق بشر، این حمله را تکان‌دهنده خوانده و آن را به شدت محکوم کرده است.

۹ / اسد ۱۳۹۷

معاون مجلس ایران: مذاکره با امریکا در شرایط کنونی، برای ایران حقارت‌آمیز است

در تازه‌ترین واکنش به اعلام آمادگی دونالد ترامپ برای دیدار با مقامات ایرانی، یکی از مقام‌های ارشد ایرانی گفته که مذاکره با امریکا در این شرایط، حقارت‌آمیز است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا روز گذشته گفته بود که آماده است با مقام‌های ارشد ایران بدون پیش‌شرط مذاکره کند.

این در حالی است که امروز سه‌شنبه(۱۰ اسد)، معاون رییس مجلس ایران در این‌باره گفته که این وقت مناسب برای گفتگو با امریکا نمی‌باشد.

ali motahari

علی مطهری، معاون ریس مجلس ایران گفته است که اگر ترامپ از توافق‌نامه اتمی ایران “برجام” بدون اعمال تحریم‌ها بر ایران بیرون نمی‌شد، مشکل برای مذاکره با امریکا وجود نمی‌داشت.

رسانه های محلی ایران از قول علی مطهری گفته است، مذاکره با امریکا در این شرایط برای ایران حقارت‌آمیز است.

۹ / اسد ۱۳۹۷

شورای عالی صلح افغانستان گزارش روزنامه‌ی «امت» را رد کرد

شورای عالی صلح افغانستان گزارش روزنامه‌ی اردو زبان «امت» چاپ پاکستان را که گفته بود که گروه طالبان برای آغاز مذاکرات مستقیم با ایالات متحده‌ی آمریکا شرایطی تعیین کرده، رد کرده است.

سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان به خبرگزاری آوا گفته که موضوعاتی را که روزنامه‌ی امت گزارش داده، موضوعی نیست که حداقل گروه طالبان و هیأت آمریکایی سر آن بحث کرده باشد.

sayeed ehsan tahiri

آقای طاهری گفته که روزنامه‌های پاکستان جهت دولت خودشان را در نظر می‌گیرند.

او همچنان تأکید کرده که هیچ کسی نمی‌تواند مذاکرات صلح افغانستان را از مالکیت مردم کشور بگیرد. امروز تماس‌هایی هم که از سوی امریکا با رهبری گروه طالبان صورت می گیرد، به خاطر تسریع بخشیدن است.

این در حالی است که روز گذشته (دوشنبه، ۸ اسد) روزنامه‌ی «امت» چاپ پاکستان با نشر گزارشی گفته بود که گفتگوهای مستقیم طالبان با آمریکا بدون نقش حکومت افغانستان، خروج نیروهای خارجی و واگذاری کنترول ۱۳ ولایت به طالبان از مواردی است که گروه طالبان برای آغاز مذاکرات مستقیم با ایالات متحده‌ی آمریکا شرط گذاشته‌اند.

۹ / اسد ۱۳۹۷

سالانه 15 هزار تن در نتیجه‌ی بیماری سرطان در افغانستان جان می‌دهند

وزارت صحت عامه‌ی افغانستان اعلام کرده که سالانه ۱۵ هزار تن در این کشور در نتیجه‌ی بیماری سرطان جان‌شان را از دست می‌دهند.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه‌ی افغانستان امروز سه‌شنبه(۹ اسد) هنگام امضای تفاهم‌نامه‌ی ایجاد مرکز تداوی شعاعی سرطان با شرکت «گلوبل میدکل پارتنر» در کابل، گفت که سالانه در افغانستان ۲۰ هزار تن به بیماری سرطان مبتلا می‌شوند که از این میان، ۱۵ هزار تن آنان به دلیل نبود امکانات و تجهیزات پیشرفته‌ی تداوی، جان‌شان را از دست می‌دهند.

آقای فیروز همچنان گفت که به دلیل فراهم نبودن تداوی شعاعی در افغانستان، بیش از ۶۰ درصد بیماران سرطانی برای تداوی به ایران، پاکستان و هند سفر می‌کنند.

photo_2018-07-31_17-19-18

او افزود: «بعد از یک سال ما شاهد مرکزی خواهیم بود که در آن تداوی شعاعی سرطان، تشخیص، تحقیق و بلند بردن ظرفیت پرسنول مسلکی ما، صورت می‌گیرد. ما به همکاری کمپنی گلوبل میدکل پارتنر از وسایل بسیار پیشرفته و ماشین‌آلاتی که در دو سال گذشته برای تداوی سرطان در جهان معرفی شده، برخوردار می‌شویم».

قرار است این مرکز به هزینه‌ی ۲۵ میلیون دالر از سوی شرکت «گلوبل میدکل پارتنر» در شفاخانه‌ی جمهوریت با زیر ساخت جداگانه فعال شود.

وزیر صحت عامه خاطرنشان کرده که با ایجاد این مرکز، از مراجعه‌ی ۶۰ درصد از بیماران سرطانی برای تداوی شعاعی به کشورهای خارج، جلوگیری خواهد شد.