شرایط طالبان برای آغاز مذاکرات با آمریکا؛ کنار ماندن دولت افغانستان، خروج آمریکا و اداره‌ی ۱۳ ولایت

بازتاب خبرهای 8 اسد

۸ / اسد ۱۳۹۷

شرایط طالبان برای آغاز مذاکرات با آمریکا؛ کنار ماندن دولت افغانستان، خروج آمریکا و اداره‌ی ۱۳ ولایت

روزنامه‌ی اردو زبان «امت» چاپ پاکستان به تازگی جزییاتی از دیدار نمایندگان طالبان با هیأت آمریکایی در قطر را افشا کرده که در آن گفته شده، گروه طالبان به رهبری مولوی هیبت‌الله برای آغاز مذاکرات با آمریکا، شرایطی را تعیین کرده است؛ از جمله این‌که در مذاکرات مستقیم با آمریکا، هیچ گروه سومی پذیرفته نخواهد شد.

اما این روزنامه به نقل از طالبان گفته که اگر آمریکا برای آغاز مذاکرات خواهان مشاوره با حکومت افغانستان باشد، طالبان به این موضوع اعتراضی ندارد.

مدت زمان خروج آمریکا از افغانستان طی ۳ سال آینده، شرط دیگری است که طالبان برای مذاکرات با آمریکا تعیین کرده است. بر اساس این شرط، این مدت حتی برای یک روز هم اضافه نخواهد شد و آمریکا باید تمام سلاح‌های خود را از افغانستان خارج کرده و هیچ یک از مخالفان طالبان یا گروه‌های شبه نظامی دیگر نیز نباید سلاح دریافت کند.

Taliban 2

براساس شروطی که از جانب طالبان مطرح شده، طالبان بخشی از حکومت افغانستان خواهد بود و خواهان به دست آوردن اداره‌ی ۱۳ ولایت این کشور است.

از سویی هم، گروه طالبان شرط گذاشته که انس حقانی، رهبر شبکه‌ی حقانی باید از زندان آزاد شود.

این در حالی است که منابع آگاه در پاکستان گفته‌اند که آمریکا برای جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه، خواهان نزدیکی با گروه طالبان است، اما گروه طالبان گفته که در مورد مخالفت آمریکا با ایران، بی‌طرف خواهد بود.

۸ / اسد ۱۳۹۷

تکمیلی/ کشته‌شدن یک نامزد انتخاباتی و بزرگ قومی در یک حمله انتحاری در ننگرهار

یک حمله‌کننده انتحاری در شهرستان رودات ولایت ننگرهار، موتر حامل حاجی حیات‌خان، یک نامزد انتخاباتی و بزرگ قومی این ولایت را هدف قرار داده است.

در این حمله انتحاری که گفته می‌شود حمله‌کننده سوار بر یک موترسایکل بوده، حیات خان به همراه راننده و دو محافظش کشته شده‌اند.

jalalabad

مقام‌های امنیتی در ولایت ننگرهار این حمله انتحاری و کشته شدن حاجی حیات‌خان را تأیید کرده‌اند.

حاجی حیات‌خان در عین حال فرمانده نیروهای خیزش مردمی در شهرستان رودات ولایت ننگرهار بوده است.

۸ / اسد ۱۳۹۷

فوری/ حمله انتحاری بر یک نامزد انتخاباتی در ولایت ننگرهار

یک حمله‌کننده انتحاری یک نامزد انتخاباتی را در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان هدف حمله قرار داده است.

بر اساس گزارش‌ها، این نامزد انتخاباتی که حیات‌خان نام دارد، فرمانده نیروهای خیزش مردمی در شهرستان رودات ولایت ننگرهار بوده است.

در این حمله انتحاری که گفته می‌شود حمله‌کننده سوار بر یک موترسایکل بوده، حیات خان به همراه سه غیرنظامی دیگر کشته شده‌اند.

جزییات بیشتر در خبرهای بعد.

Breaking-3

۸ / اسد ۱۳۹۷

استراتژی 12ساله‌ی بانک انکشاف آسیایی برای کشورهای آسیایی اعلام شد

بانک انکشاف آسیایی استراتژی ۱۲ ساله‌اش را برای شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در کشورهای آسیایی اعلام کرده است.

زمینه‌سازی برای انکشاف فعالیت‌های بخش خصوصی، سرمایه‌گذاری‌ها در زیربناهای شهرها، توسعه‌ی مصونیت غذایی در کشورهای آسیایی به ویژه کشورهای کم‌درآمد، بلند بردن ظرفیت کاری حکومت‌ها برای ارائه‌ی خدمات بهتر عامه، تعقیب اهداف ثبات پایدار و توسعه‌ی همکاری‌های منطقه‌ای، شامل برنامه‌های درازمدت بانک انکشاف آسیایی در سال‌های آینده می‌باشد.

asian development bank

در همین حال، وزارت مالیه‌ی افغانستان کمک‌های بانک انکشاف آسیایی را در افغانستان بسیار مهم دانسته است.

اجمل حمید عبدالرحیم‌زی، سخنگوی این وزارت به طلوع نیوز گفته: «کمک‌های بانک توسعۀ آسیایی که در افغانستان مصرف می‌شود، در بخش‌های زراعت و ترانسپورت انرژی، بر اساس اولویت‌های حکومت تخصیص می‌یابد».

این در حالی است که بانک انکشاف آسیایی از سال ۲۰۰۲ میلادی تا کنون بیش از ۴ میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است. مسوولان در وزارت مالیه‌ی افغانستان گفته‌اند که تمامی کمک‌های این بانک از راه بودجه‌ی ملی افغانستان در پروژه‌های گوناگون هزینه می‌شود.

۸ / اسد ۱۳۹۷

4 مسافر ربوده شده از سوی طالبان در ولایت پروان آزاد شدند

مقام‌های محلی در ولایت پروان از رهایی ۴ مسافری خبر داده‌اند که روز گذشته(یکشنبه، ۷ اسد) از سوی طالبان ربوده شده بودند.

رسول فائز، ولسوال شیخ‌علی ولایت پروان به اطلاعات روز گفته که یکی از مسافران از نزد طالبان فرار کرده و ۳ تن دیگرشان با همکاری مردم محل آزاد شده‌اند.

Taliban

آقای فائز گفته که تلاش‌ها برای رهایی ۵ مسافر دیگر از سوی بزرگان محل جریان دارد.

به گفته‌ی او، مسافران آزاد شده ساکنان ولایت ننگرهار و شهرستان بهسود ولایت میدان وردک هستند.

این در حالی است که روز گذشته (یکشنبه، ۷ اسد) گروه طالبان ۹ تن مسافر را در منطقه‌ی «تنگی لالی» شهرستان شیخ‌علی ولایت پروان از موتر پایین کرده و به روستای سراج انتقال داده بودند.

۸ / اسد ۱۳۹۷

جنرال دوستم خواستار رهایی نظام‌الدین قیصاری شد

عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست‌جمهوری افغانستان چاشت امروز (‌دوشنبه، ۸ اسد) در دیدار ‌با رئیس‌جمهور غنی، خواستار رهایی نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پیشین پولیس شهرستان قیصار ولایت فاریاب شده است.

در این دیدار که در ارگ ریاست جمهوری صورت گرفت، سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری و داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه نیز حضور داشتند.

بابر فرهمند، رییس دفتر آقای دوستم، در صفحه‌ی رسمی فیسبوک‌اش نوشته که در این دیدار سران حکومت پیرامون اوضاع جاری در افغانستان و راه‌حل مشکلات و برگزاری انتخابات به موقع و شفاف در این کشور تأکید کرده‌اند.

dostom and ghani

آقای فرهمند همچنان گفته که در این دیدار در مورد تشیکل «‌ائتلاف بزرگ ملی افغانستان» نیز صحبت شده و آقای دوستم آن را یکی از دست‌آورد‌های حکومت افغانستان در عرصه‌ی ‌دموکراسی ‌خوانده است.

معاون اول ریاست جمهوری تأکید کرده که این ائتلاف برای آوردن اصلاحات در نظام به میان آمده است، نه علیه نظام.

آقای دوستم در مورد بازداشت نظام‌الدین قیصاری، یکی از فرماندهان نزدیک به خودش نیز با رئیس‌جمهوری صحبت کرده و خواهان رهایی او و محافظانش ‌شده است.

این در حالی است که جنرال دوستم هفته پیش پس از ۱۴ ماه دوری از افغانستان به کابل آمد.