برآیند چهار سال تک‌روی ارگ؛ ائتلاف بزرگ ملی چگونه نامزد واحدش را انتخاب خواهد کرد؟

برآیند چهار سال تک‌روی ارگ؛ ائتلاف بزرگ ملی چگونه نامزد واحدش را انتخاب خواهد کرد؟

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۶ / اسد ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان با اعلام حمایت از «ائتلاف بزرگ ملی افغانستان»، گفته که این ائتلاف برای تقویت اتحاد و اتفاق میان افغان‌ها و برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، تأثیرگذار خواهد بود.

دفتر رسانه‌های حامد کرزی، روز گذشته (جمعه، ۵ اسد) با نشر خبرنامه‌ای گفته است: «حامد کرزی از اهداف ائتلاف بزرگ ملی افغانستان که با اشتراک احزاب سیاسی مختلف، شوراهای مردمی، جامعه مدنی و نمایندگان ولایات مختلف ایجاد شده است و برای تقویت اتحاد و اتفاق میان افغان‌ها و برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه تلاش می‌کند، حمایت قاطع خود را اعلام می‌کند».

آقای کرزی، اظهار امیدواری کرده است که تمام مردم افغانستان با این‌گونه تلاش‌های مشترک، از مداخله‌ی «بیگانگان» و دامن زدن به آتش نفاق میان افغان‌ها جلوگیری کنند، تا سبب تقویت وحدت ملی، تأمین صلح و انتخابات شفاف گردد.

«ائتلاف بزرگ ملی افغانستان» روز پنجشنبه هفته‌ی گذشته (۴ اسد) متشکل از چندین حزب و جریان‌های سیاسی برجسته به شمول شماری از مقام‌های ارشد حکومتی اعلام موجودیت کرد.

حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان

حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان

این ائتلاف متشکل از ۳۵ حزب و جریان سیاسی است. حزب جنبش ملی به رهبری جنرال عبدالرشید دوستم، جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی و عطامحمد نور، وحدت اسلامی مردم به رهبری محمد محقق، جبهه نوین به رهبری انوارالحق احدی، محور ملی به رهبری رحمت‌الله نبیل و شماری از جریان‌های سیاسی در این ائتلاف شامل استند.

شماری از شخصیت‌های سیاسی مانند احمدضیا مسعود، محمداسماعیل خان، زلمی رسول، همایون همایون( معاون اول مجلس نمایندگان)، حاجی ظاهر قدیر و برخی دیگر اعضای دو مجلس شورای ملی افغانستان در مراسم اعلام موجودیت این ائتلاف شرکت داشتند.

هدف از تشکیل

اعضای این ائتلاف تأکیدکرده‌اند که معرفی یک نامزد واحد در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری، یکی از اهداف اصلی آن‌ها است.

با این وجود اعضای این ائتلاف کارشان را با انتقاد از عملکرد حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات آغاز کردند. در اعلامیه این ائتلاف تأکید شده که رییس جمهوری افغانستان در کار کمیسیون مستقل انتخابات مداخله می‌کند.

 عطا محمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان و یکی از اعضای بنیادی این ائتلاف از جریان ثبت‌نام رأی‌دهندگان انتقاد کرد و گفت، «انتخابات تقلبی» برای اعضای این ائتلاف قابل قبول نیست.

او وضعیت حاکم در افغانستان را نگران‌کننده خواند و گفت که افتراق قومی و تلاش برای حذف دیگران و سلطه‌جویی، کشور را به پرتگاه سقوط نزدیک کرده است.

آقای نور از آنچه رهایی جنایت‌کاران از زندان‌ها نامید، انتقاد کرد که به گفته او، تلاش بی‌ثمر برای دست یافتن به صلح بوده است.

"عطامحمد نور حدود 17سال می‌شود که در شمال حکومت دارد و در این مدت توانسته به ثروت و نفوذ خوبی دست یابد و در شمال شخص اول محسوب می‌شود"

عطا محمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان

رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان و یکی از اعضای حزب ائتلاف بزرگ ملی، هم‌چنان از عملکردهایی که به رییس جمهوری این کشور مبنی بر «ایجاد نهادهای موازی با وزارت‌خانه‌ها» و بی‌صلاحیت کردن برخی وزیران، نسبت داد، انتقاد کرد.

از سویی ‌هم محمد محقق در سخنان خود از ریاست جمهوری خواست تا با طرح انتخاباتی احزاب سیاسی موافقت کند؛ «در غیر آن منتظر حرکت‌های مدنی احزاب باشد».

آقای محقق تاکید کرد: «من با ۵۲ هزار رأی وارد پارلمان شدم و شخص دیگری با ۱۷۰۰ رأی در پارلمان راه یافت.»

با این وجود، پیشنهاد احزاب سیاسی تغییر سیستم رأی واحد غیرقابل انتقال به رأی واحد قابل انتقال است. احزاب سیاسی این سیستم را برای انتخابات آینده پارلمانی پیشنهاد کرده است.

چالش انتخاب نامزد واحد

اما شماری از فعالان مدنی و سیاسی در نشست خبری در کابل «ائتلاف بزرگ ملی» را شکننده می‌دانند و می‌گویند، به زودی این ائتلاف از هم می‌پاشد، زیرا تمامی چهره‌های مطرح آن، منافع شخصی را به منافع ملی ترجیح می‌دهند.

سید ابراهیم عماد، رییس شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان، دیروز جمعه(۵ اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت که «در انتخابات گذشته هم همین چهره‌هایی که حالا ائتلاف بزرگی ملی را اعلان کردند، چنین ائتلافی را تشکیل داده بودند، اما در زمان برگزاری انتخابات هر کدام برای به دست آوردن منافع شخصی، ملت را به معامله‌گری‌های خود گرفتند و با یک تکت مخصوص معامله کردند.»

ibrahim ammad

سید ابراهیم عماد، رییس شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان

آقای عماد تأکید دارد که اعضای این ائتلاف ناکام‌اند، چون این چهره‌ها رهبران «عوام فریب» اند و در پنج سال گذشته، چندین مرتبه ائتلاف‌هایی را ایجاد کرده‌اند، اما نتیجه نداده است.

او تأکید کرد: «رهبری حکومت وحدت ملی به خصوص رییس جمهوری این چهره‌های معامله‌گر را خوب می‌شناسد و به‌همین خاطر در دو سال اخیر آن‌ها را از محور قدرت‌طلبی دور کرده است.»

در عین‌حال امرالله صالح، رییس پشین امنیت ملی افغانستان نیز با انتقاد از این ائتلاف می‌گوید که اعضای آن در زمان انتخابات روی یک نامزد واحد، به‌توافق نخواهند رسید.

آقای صالح در صفحه‌ی فیس‌بوکش نوشته است: «عدم توافق روی کاندید واحد و رهبری، معنایش این است که هر یک از اعضا، ساحه‌ی مانور را برای خود باز می‌گذارند و به احتمال زیاد، در آستانه‌ی انتخابات دور محور‌های مختلف گرد می‌آیند.»

او در ادامه تأکید کرده که «هویداست که کسی را در میان خود لایق رهبری و نامزدی برای احراز قدرت نمی‌بینند. این یعنی زحمت بی‌ثمر و گذرا.»
به باور رییس پیشین امنیت ملی افغانستان، در این نوع ساختارها اعضا می‌توانند با محورهای دیگر داخل گفت‌وگو شوند، برای خود ارزش بلندتری جستجو کنند، پیشنهاد چرب‌تر را بپذیرند و با جمع فعلی ساده خداحافظی کنند. او ابراز امیدواری کرده که برآورد او نادرست از آب به درآید و «آنان» بمانند بر عهدی که تنها فریادش کردند.

از سویی هم ریاست جمهوری افغانستان از ایجاد این جریان سیاسی استقبال کرد و گفت که ائتلاف‌ها و جریان‌های سیاسی برنامه‌محور می‌تواند در تطبیق برنامه‌های ملی، مؤثر باشند.

ریاست جمهوری افغانستان در خبرنامه‌ای گفته است: «رییس‌جمهور کشور در آینده‌ی نزدیک نیز با آنان در رابطه به مسایل ملی، نشستی خواهد داشت.»

اما در این خبرنامه هم‌چنان تاکید شده که برای توسعه سیاسی به حوصله، وسعت نظر و رقابت مثبت نیاز است.

نتیجه نارضایتی که در طول چهار سال شکل گرفته

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، از یک‌سو از احزاب مختلف تشکیل شده و از سوی دیگر، مؤسسان آن همه افراد درون حکومتی و از مقامات ارشد این نظام‌اند که این مسأله بیشتر خبرساز شده است. شماری از آگاهان بخش سیاسی تأکید دارند که این ائتلاف برآینده چهارسال تک‌روی‌های رییس جمهوری است که نارضایتی یک قشر بزرگ را به‌همراه داشته است.

آنان تأکید دارند که تشکیل این ائتلاف با محوریت اعضای ارشد حکومت، نشان می‌دهد که رییس جمهوری با حمایت از یک قوم خاص، حتی نتوانسته اعضای تیم انتخاباتی خود را حفظ کند.

ظهیر سعادت، یکی از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان تأکید دارد که ریشه همه این مشکلات به ارگ ریاست جمهوری برمی‌گردد. او به بی‌اعتمادی‌های درون ساختاری اشاره کرده و تأکید می‌کند که «ما به جای آن‌که بیاییم انگشت انتقاد را به‌سوی کسانی نشانه بگیریم که ائتلاف را جور می‌کنند، یا اعتراض می‌کنند، بیاییم این سوال را به عنوان نماینده‌های مردم از خود داشته باشیم که چرا ائتلاف‌ها صورت می‌گیرد؟ چرا مظاهرات صورت می‌گیرد؟ آیا ایجاد ائتلاف‌ها و اعتراض‌ها، نتیجه تمرکز قدرت در ارگ ریاست جمهوری نیست؟!»

zahir saadat

ظهیر سعادت، یکی از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان

این عضو مجلس می‌گوید، ایجاد ائتلاف‌ها در نتیجه عملکردهای فراقانونی به وجود می‌آید و این رویکردها نتیجه آن است که مسئولیت‌ها و صلاحیت‌ها به وزرا و ریاست‌های مستقل تفویض نشده و همه صلاحیت‌ها در ارگ ریاست جمهوری است.

شماری از آگاهان سیاسی نیز تأکید دارند که ایجاد و فعالیت جریان‌های سیاسی می‌تواند بر حکومت فشار وارد کند تا «رویکرد خودکامگی» را از بین ببرد، اما برخی دیگر از آگاهان، شکل‌گیری و فشارهای جریان‌های سیاسی را تلاش‌هایی برای امتیازطلبی از حکومت عنوان می‌کنند.

احمد سعیدی، آگاه امور سیاسی می‌گوید که اگر سران این ائتلاف به صورت هماهنگ عمل کنند، می‌توانند با وارد ساختن فشار، حکومت را بیشتر وادار سازند تا به خواست‌های معقول مردم پاسخ‌گو باشد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید