زنان قربانی جنسیت می‌شوند؛ آزمایش بکارت، انتظار عزت یا مرگ؟ |
زنان قربانی جنسیت می‌شوند؛ آزمایش بکارت، انتظار عزت یا مرگ؟

زنان قربانی جنسیت می‌شوند؛ آزمایش بکارت، انتظار عزت یا مرگ؟

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۳۱ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

اگر در افغانستان دختر و پسری با هم دیده شود، پولیس می‌‎تواند دختر را نگهدارد و او را برای تست بکارت بفرستد. تجاربی وجود دارد که دیده شده دختران بدون رضایت خود برای گرفتن تست بکارت به شفاخانه‌ها آورده می‌شوند؛ مانند این‌که یک پولیس با دیدن دختر و پسری با هم در خیابان، آن‌ها را به شفاخانه‌ و یا مراکز طب عدلی فرستاده تا از دختر آزمایش بکارت گرفته شود. مواردی نیز و جود داشته که برادرزاده توسط کاکا، خواهرزاده توسط خاله و یا هم عروس توسط خشو برای گرفتن تست بکارت، به شفاخانه‌ها برده شده‌اند.

نتیجه تست بکارت حتی از سوی مراکز عدلی نیز به طور کامل دقیق نیست و با شاید و تردید همراه است؛ جواب نادرست و اشتباه این آزمایش باعث نابودی زندگی یک دختر می‌گردد. به همین دلیل است که سازمان بهداشت جهان نیز انجام دادن این آزمایشات را که پایه علمی نیز ندارد، منع کرده است.

تست بکارت اساس علمی ندارد

طبق تحقیقاتی که از سوی کمیسیون حقوق بشر افغانستان و سازمان بهداشت جهانی صورت گرفته، آزمایش بکارت هیچ اساس علمی نداشته و جزء تبعیض، خشونت و نقض حقوق زنان خوانده شده است.

کمیسیون حقوق بشر برای منع آزمایش بکارت تلاش زیادی کرده است. این کمیسیون سال گذشته پیش‌نویسی را به ارگ ریاست جمهوری افغانستان فرستاده بود تا به این وسیله به صورت قانونی باعث جلوگیری از این تست شود. کمیسیون حقوق بشر افغانستان به ارگ ریاست جمهوری پیشنهاد داد تا آزمایش بکارت متوقف شده و به حالت قانون دربیاید.

این کمیسیون در برابر آزمایش بکارت گفته که تست بکارت آزار جنسی وحشتناک و نقض کرامت و حقوق بشری زنان است و باید متوقف شود.

با آماری که در گزارش کمیسیون در سال قبل نوشته شده، در ۱۲ ولایت بامیان، بدخشان، بلخ، پکتیا، دایکندی، غور، فاریاب، کابل، قندز، کندهار، ننگرهار و هرات افغانستان؛ زنانی که از سوی پولیس توقیف شده‌اند، دوره سنی‌شان ۱۳ الی ۴۵ سال بوده و به اجبار به مراکز طب عدلی فرستاده شده‌اند.

بر اساس گزارش سالانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، در طول سال 1396 مجموع تلفات غیرنظامیان در این کشور به 9413 نفر رسیده است

طبق تحقیقاتی که از سوی کمیسیون حقوق بشر افغانستان و سازمان بهداشت جهانی صورت گرفته، آزمایش بکارت هیچ اساس علمی نداشته و جزء تبعیض، خشونت و نقض حقوق زنان خوانده شده است

پرده بکارت چیست؟

در جامعه سنتی افغانستان پرده بکارت از عزت دختر و خانواده او حکایت می‌کند و انجام تست بکارت باعث دگرگونی زندگی دختران می‌گردد. همان‌طور که گفته شده، مطابق تحقیقات، داشتن و نداشتن پرده بکارت اساس و پایه علمی نداشته و با انجام آزمایش بکارت، نمی‌توان دختری را به بداخلاقی و یا پاکدامنی متهم کرد. از نظر علمی این تست چیزی را ثابت نمی‌کند.

از نظر علمی، بکارت بقایای نسجی است که از نظر امبریولوژی، شامل جدا شدن ۲/۳ علوی مهبل از بخش سفلی آن، در جریان انکشاف جنینی جنس مونث است. با تولد کودک مونث، اکثرا این پرده باز شده و در قسمت خارجی اعضای تناسلی جنس مونث قرار می‌گیرد. نسج تشکیل‌شده بکارت در زمان تولد معمولا کاهش یافته و به شکل بقایای نسجی به میلی‌متر تنقیص می‌یابد. بکارت از نظر سایز، شکل و قابلیت ارتجاعی نزد کودکان در سراسر زندگی زنان، قابل تغییر است.

بکارت از نظر سایز و شکل، از چندین میلی‌متر به چندین سانتی‌متر رسیده که ارتباط مستقیم با سن، مرحله انکشافی و تغییرات هورمونی دارد. از سوی دیگر، نزد بزرگ‌سالان بکارت دارای تفاوت‌های زیادی در سایز و شکل است.

راهنمای آزمایشی منع تست‌های بکارت برای کارمندان صحی

با تلاش‌هایی که در رابطه به موضوع تست بکارت و منع انجام آزمایش‌های باکرگی از سوی کمیسیون حقوق بشر افغانستان و سازمان بهداشت جهانی صورت گرفته، و در این موضوع اکثریت داکتران و فعالان مدنی کوشا بوده‌اند؛ وزارت صحت عامه افغانستان توانسته تا راهنمای آموزشی منع تست بکارت برای کارمندان صحی خود را تهیه نموده و آن‌ها را آگاهانه از انجام این آزمایش منع نماید.

فرزانه اکبری، رئیس بخش جندر وزارت صحت عامه کشور در ارتباط به این موضوع به خبرنامه می‌گوید: «من هم مثل داکترهای دیگر در شفاخانه‌های زیادی کار کرده‌ام، این‌که هر روز تعداد زیادی برای انجام این آزمایش به شفاخانه مراجعه می‌کردند، عذاب‌آور بود».

خانم اکبری گفت: «دخترانی که به دلیل گرفتن این آزمایش به شفاخانه آورده می‌شدند؛ اصلا از این موضوع چیزی نمی‌دانستند، تعدادی هم که آگاه بودند، با ترس و لرز شدید و با اکراه این تست را انجام می‌دادند».

این راهنمای آموزشی منع تست پرده بکارت از سوی وزارت صحت عامه افغانستان به تعداد زیادی چاپ خواهد شد و در اختیار کارکنان صحی و مردم قرار خواهد گرفت تا به صورت کامل در این مورد مطالعه نماید. هم‌چنان می‌توان این راهنمای آموزشی را در سایت رسمی وزارت صحت مطالعه نمود.

37314580_1643063192486369_5914719430348111872_n

راهنمای آموزشی منع تست پرده بکارت از سوی وزارت صحت عامه افغانستان به تعداد زیادی چاپ خواهد شد و در اختیار کارکنان صحی و مردم قرار خواهد گرفت تا به صورت کامل در این مورد مطالعه نماید

زنان قربانی جنسیتشان هستند

خانم فرزانه اکبری که سه سال است در سمت سرپرستی جندر وزارت صحت عامه افغانستان کار می‌کند، از فعالیت‌شان در این عرصه به خبرنامه گفت: «این‌که سعی نمود تا جلو این‌گونه آزمایشات را گرفت، در واقع کمکی خواهد بود برای زنان و دختران افغانستان. آزمایش بکارت امری نیست که با آن پاکدامنی دختری را تصویب کرد. در اصل تست باکرگی باعث ایجاد ناراحتی‌های روانی و افسرد‌گی در دختران و زنان می‌گردد. این‌که دختری توسط پولیس به شفاخانه یا مراکز عدلی فرستاده می‌شود، بدون این‌که اجازه‌ای از سوی خود دختر خانم یا والدینش باشد، خود باعث نابودی زندگی آن دختر می‌شود».

آزمایش بکارت بر جسم و روان دختران تأثیر منفی می‌گذارد. در مواردی هم بعضی از دختران پس از تست بکارت خودکشی کرده یا به قتل رسیده‌اند و یا در خانه زندانی شده‌اند.

یکی از انواع خشونت که می‌توان از آن نام گرفت، گرفتن تست بکارت بدون رضایت زنان است. گرفتن این تست یک نوع تبعیض، نقض حقوق زنان و ایجاد نابرابری در بین افراد جامعه می‌گردد.

رئیس جندر وزارت صحت می‌گوید: «از این‌که مردان به خود اجازه می‌دهند آزمایش بکارت را بر زنان و دختران‌شان تحمیل کنند، آیا تا به حال شده که خود از باکر‌گی خودشان صحبتی داشته باشند و به پاکدامنی خودشان توجه کنند؟!»

کمیسیون حقوق بشر نیز در ارتباط با گرفتن دختران و فرستادن آن‌ها به مراکز عدلی قضایی از سوی پولیس می‌گوید: «طبق قوانین پولیس باید اول شواهد و مدارک را بررسی کند و بعد برای اثباتش به اهل خبره مراجعه کند که همان مراکز طب عدلی است. اما در این مورد که آزمایش بکارت یک امری قانونی است، در قانون چیزی به این نام ثبت نشده است».

اما در سازمان‌های حقوق بشری افغانستان؛ پولیس را به نقض قانون در رابطه با آزمایش بکارت اجباری متهم می‌کنند.

virginity test

آزمایش بکارت نه تنها بر روان و روحیه دختران آثار مخربی خواهد گذاشت که از لحاظ جسمی نیز باعث ورود میکروب به بدن و گاهی در جریان آزمایش، سبب تخریب پرده بکارت می‌شود

آزمایش بکارت نه تنها بر روان و روحیه دختران آثار مخربی خواهد گذاشت که از لحاظ جسمی نیز باعث ورود میکروب به بدن و گاهی در جریان آزمایش، سبب تخریب پرده بکارت می‌شود.

خانم اکبری در جریان گفتگو با خبرنامه خاطرنشان کرد: «ما در یک کمیته ملی در سطح کشور که برای همین موضوع ایجاد شده و خود من هم در آن عضو هستم، قبلا یک دست‌نامه آموزشی را تهیه کرده‌اند که خیلی جامع‌تر و کامل‌تر از این رهنمود آموزشی است؛ ما در راهنمای آموزشی فقط جنبه صحی را مد نظر گرفته‌ایم، اما در این دست‌نامه که توسط داکتر بختیاری نوشته شده، از تمام ابعاد تحقیق صورت گرفته است».

آزمایش بکارت نمی‌تواند راهی برای بیان عفت و عزت یک دختر باشد و فقط توسط این تست، به زنان و دختران صدمات غیر قابل جبران روانی وارد خواهد شد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید