ورود جنرال دوستم به کابل؛ سرنوشت ائتلاف نجات و آینده توافقات حزب جنبش و ارگ ریاست جمهوری به کجا می‌رود؟ |
ورود جنرال دوستم به کابل؛ سرنوشت ائتلاف نجات و آینده توافقات حزب جنبش و ارگ ریاست جمهوری به کجا می‌رود؟

ورود جنرال دوستم به کابل؛ سرنوشت ائتلاف نجات و آینده توافقات حزب جنبش و ارگ ریاست جمهوری به کجا می‌رود؟

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۳۱ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

ساعتی پیش هواپیمای حامل جنرال عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان در میدان هوایی کابل بر زمین نشست.

رهبران ائتلاف نجات از جمله اولین کسانی بودند که به استقبال آقای دوستم در میدان‌هوایی کابل حضور یافتند و او را به‌آغوش کشیدند. عطامحمد نور، رییس اجرای حزب جمعیت اسلامی افغانستان، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان، احمدضیا مسعود، از رهبران سیاسی افغانستان، شماری از نمایندگان پارلمان افغانستان، شماری از ورزش‌کاران و جمعیتی زیادی از مردم او را در میدان‌هوایی همراهی کردند.

جمال ناصر فرهمند یکی از سخنگوی عبدالرشید دوستم می‌گوید که آقای دوستم را شماری از مقام‌های دولتی نیز در این سفر همراهی کرد. پیش از این حکومت افغانستان نیز گفته بود که تمام آمادگی به‌خاطر برگشت معاون اول کشور به کابل گرفته شده‌‎است.

با این حال شماری از مقام‌های دولتی به شمول محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری به استقبال جنرال دوستم به فرودگاه کابل آمده بودند.

حمله انتحاری خونین

هم‌زمان با بیرون شدن آقای دوستم از میدان‌هوایی کابل، انفجاری نیز در چهارراهی این فرودگاه رخ داد، اما نزدیکان جنرال دوستم تاکید کردند که به هواداران آقای دوستم آسیبی نرسیده است.

گزارش شده است که در این انفجار حدود ۱۰ تن کشته و شماری نیز زخمی شده اند. بیم از آن می رود که آمار تلفات ناشی از این حمله انتحاری افزایش یابد.

تا کنون کسی مسولیت این انفجار را برعهده نگرفته است.

 رهبران ائتلاف نجات از جمله اولین کسانی بودند که به استقبال آقای دوستم در میدان‌هوایی کابل حضور یافتند و او را به‌آغوش کشیدند

رهبران ائتلاف نجات از جمله اولین کسانی بودند که به استقبال آقای دوستم در میدان‌هوایی کابل حضور یافتند و او را به‌آغوش کشیدند

رهبران ائتلاف نجات

در برنامه استقبال از آمدن آقای دوستم در قصر صدارات رهبران ائتلاف نجات از جمله محمد محقق و عطامحمد نور نیز سخنرانی کردند. آنان در این برنامه از اعلام موجودیت ائتلاف بزرگ ملی افغانستان در آخیر این هفته خبر دادند.

محمد محقق و عطامحمد نور ضمن تاکید بر بازگشت آقای دوستم تاکید کردند که اعتراضات مردمی و پافشاری رهبران این ائتلاف باعث شده تا زمینه بازگشت آقای دوستم فراهم گردد.

اما آقای دوستم در اولین سخنرانی خود پس از بازگشت به افغانستان موضع به شدت محافظانه کارانه گرفت. او گفت که اولین اولویت اش در کنار اشرف غنی به عنوان معاون رییس جمهور مسئله مصالحه بوده و در عین حال تاکید کرد که شرکت در انتخابات پارلمانی از اولویت های اساسی اش می باشد.

او در عین حال تاکید کرد که مسئله نظام الدین قیصاری را شخصا با رییس جمهور غنی حل و فصل خواهد کرد و گفت که پس از این نیاز به ادامه اعتراضات در شمال افغانستان نیست.

فراهم آوری زمینه بازگشت

بازگشت آقای دوستم که با گمانه‌زنی‌های زیادی به همراه است، در حالی انجام می شود که طی چند هفته اخیر اعتراضات زیادی در چندین ولایت شمالی افغانستان، پایگاه قدرت او جریان داشته است.

آمدن این رهبر ازبک‌تبار قدرتمند بعد از چهارده ماه دوری از صحنه‌ی سیاست افغانستان و بر اساس توافقاتی میان او و حکومت این کشور در ترکیه، صورت می‌گیرد. تلاش برای چنین توافقی ابتدا در سفر سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری به ترکیه و در دیدارهای وی با آقای دوستم به جریان افتاد. آقای دانش در آن‌زمان، برگشت و حضور آقای دوستم در حکومت را یک ضرورت خوانده بود.

با این وجود عبدالله قرلق، یکی از اعضای حزب جنبش ملی افغانستان می‌گوید که برای نهایی‌سازی این توافق، بعدا تیمی از هردو طرف که در آن مشاوران رئیس جمهور نیز حضور داشته‌اند، کار کردند و سرانجام روی برگشت عبدالرشید دوستم به افغانستان و حل مساله «نظام الدین قیصاری» موافقه کردند.

اگرچند نزدیکان آقای دوستم و اعضای حزب جنبش ملی راجع به جزییات توافقات انجام شده میان جنرال دوستم و حکومت چیزی نمی‌گویند. اما عبدالله قرلق، معاون حزب جنبش ملی می‌گوید که جزییات این توافقات بعد از برگشت آقای دوستم به کابل، به مردم اعلام خواهد شد.

qarloq

عبدالله قرلق، یکی از اعضای حزب جنبش ملی افغانستان

دوستم در ائتلاف نجات باقی خواهد ماند؟

محمد ناطقی، یکی از رهبران حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان می‌گوید که نقش رهبران ائتلاف نجات در برگشت دوستم، برجسته بوده است. او تاکید دارد که حکومت می‌خواست آقای دوستم را از صحن سیاست افغانستان به‌کلی بر دارد، اما رهبران ائتلاف نجات تا آخرین توان‌شان روی برگشت جنرال دوستم پافشاری کردند.

آقای ناطقی به خبرنامه تاکید کرد: «اولین روایت در بازگشت جنرال صاحب دوستم، روایت رهبران ائتلاف نجات و رهبران ائتلاف بزرگ ملی است. بر اساس این برداشت جنرال را می‌خواست با دوسیه‌سازی برای همیشه از صحنه سیاست بر طرف نمایند، اما رفقای جنرال دوسیه ایشچی را غیرواقعی دانستند و لذا با قاطعیت و شجاعت از جنرال حمایت کردند با وی ائتلاف تشکیل دادند و اعلامیه های مشترک سیاسی صادر کردند.»

این عضو ارشد حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان تاکید دارد که دلیل دیگر که سبب شد حکومت با آمدن آقای دوستم موافقت کند، اعتراضات و اجتماعات ۲۰ روزه ولایات شمال در حمایت از او بوده است.

پیش از این ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده‌بود که آقای دوستم به محض برگشت به کابل، به وظیفه‌اش به‌عنوان معاون اول ریاست جمهوری ادامه خواهد داد.

با این حال آقای ناطقی به خبرنامه تاکید کرد که جنرال دوستم در کنار معاونت ریاست جمهوری، در ائتلاف نحات نیز باقی خواهند ماند. اقای ناطقی گفت: «جنرال صاحب دوستم یکی از بنیان‌گذاران ائتلاف نجات است و در این ائتلاف باقی خواهد ماند.»

انتقال قیصاری از توقیف‌خانه به اقامت‌گاه

با بازگشت آقای دوستم به کابل، یکی از خواست‌های مهم معترضان در شمال افغانستان، برآورده خواهد شد. اما بخش دیگر این خواست‌ها که رهایی نظام‌ الدین قیصاری از بازداشت حکومت است، هنوز معلوم نیست.

بازداشت نظام الدین قیصاری از افراد نزدیک به جنرال دوستم در فاریاب، محرک اصلی اعتراضات در چند ولایت شمالی شد که هنوز پایان نیافته است.

Nizamudin qisari

بازداشت نظام الدین قیصاری از افراد نزدیک به جنرال دوستم در فاریاب، محرک اصلی اعتراضات در چند ولایت شمالی شد که هنوز پایان نیافته است

بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان در صفحه فیسبوک خود در خطاب با معترضان نوشته است که «با آمدن جنرال دوستم یکی از خواست‌های شما رسماً عملی می‌شود و اما آزادی قوماندان قهرمان (نظام الدین قیصاری) در اولویت برنامه‌های ماست و در مورد سرنوشت آنها بی تفاوت نمی‌مانیم.» آقای ته‌ینج در ادامه تاکید کرده است که «بنابرین همه‌ی ما چه در خیابان‌ها و چه در خیمه‌ها حضور داریم به‌اعتراضات و تحصن‌های مسالمت‌آمیز خویش ادامه داده و بیانات ارزشمند، تاریخی و هدایات رهبر عالیقدر خویش را در همین سنگر های اعتراضی خویش استماع می‌نمایم.»

به گفته‌ی سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان بر اساس توافقات که میان آقای دوستم و حکومت انجام شده است، در اولین اقدام حکومت، آقای قیصاری از توقیف‌خانه امنیت ملی به اقامت‌گاه که برای او تهیه دیده شده است، انتقال می‌یاید. او تاکید می‌کند که آقای دوستم نیز با او دیدار و ملاقات خواهد داشت.

پرونده باز آزار جنسی ایشچی

آقای دوستم، معاون اول ریاست جمهوری به دلیل آنچه انحصارگرایی و تبعیض در حکومت یاد می‌کرد، با اشرف غنی دچار اختلاف شد و کمی بعدتر با متهم شدن به آزار و بدرفتاری جنسی از سوی احمد ایشچی و فشارهای حکومت، به ترکیه رفت و بر نگشت.

اتهام اذیت و آزار احمد ایشچی از سوی جنرال دوستم و معرفی کردن وی به دادستانی کل، در آن‌زمان برگ برنده‌ای در دست حکومت داد تا آقای دوستم را تحت فشارهای بیشتری قرار دهد. این موضوع در آن‌زمان در حدی گسترده و رسانه‌ای شد که در آن زمان خارجی‌ها نیز به نحوی وارد قضیه شدند و خواهان رسیدگی به اتهامات جنرال دوستم شدند.

اکنون در حالی که هنوز سرنوشت این پرونده نا معلوم و احمد ایشچی به شدت ناراضی است، برخی ها باور دارند که حکومت در تلاش است این پرونده را مختومه اعلام و آقای دوستم را تبرئه کند.

بشیر احمد تینج از نمایندگانی بود که خواهان استیضاح مسولان امنیتی شد

بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان

عبدالله قرلق معاون حزب جنبش ملی در این مورد  می‌گوید: «پرونده اذیت و آزار احمد ایشچی در گذشته هم انگیزه سیاسی داشت و ساخته خود حکومت بود، حالا هم حکومت خود آن‌را حل می‌کنند.»

با این حال احمد ایشچی گفته که حاضر است دعوایش را در برابر عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در یک جرگه‌ی قومی حل و فصل کند.

آقای ایشچی امروز یکشنبه تاکید کرده است که اگر عدالت تأمین شود، حاضر است دعوایش را با آقای دوستم در جرگه‌ی قومی حل و فصل کند، اما اگر چنین نشود، دعوای حقوقی‌اش را در داگاه ادامه خواهد داد. او تأکید کرده که با برگشت جنرال دوستم، پرونده‌اش را به گونه‌ی جدی تعقیب خواهد کرد.

با این حال اما دفتر آقای دوستم اتهام‌های وارد شده از سوی آقای ایشچی را نپذیرفته و طرفدارانش نیز گفته‌اند که این پرونده سیاسی است و با هدف تضعیف آقای دوستم تشکیل شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید