راه اندازی مانور نظامی روسیه در مرز افغانستان؛ چه چیزی باعث نگرانی روسیه در افغانستان می شود؟ |
راه اندازی مانور نظامی روسیه در مرز افغانستان؛ چه چیزی باعث نگرانی روسیه در افغانستان می شود؟

راه اندازی مانور نظامی روسیه در مرز افغانستان؛ چه چیزی باعث نگرانی روسیه در افغانستان می شود؟

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۲۸ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

اخیرا کشورهای روسیه و تاجکستان در مرز با افغانستان، مانور نظامی چهار روزه را براه انداخته اند. این کشورها هدف از راه اندازی این مانور نظامی را آمادگی در برابر حمله احتمالی طالبان اعلام کرده اند.

وزارت دفاع تاجیکستان گفته در این مانورها بیش از ده هزار سرباز ذخیره ارتش تاجیکستان شرکت خواهند داشت. در حدود چهارصد سرباز روس به همراه ۸۰ واسطه نظامی آن‌ کشور نیز در رزمایش یاده شده شامل اند.

شمال افغانستان با سه کشور شوروی سابق، ترکمنستان، اوزبکستان و تاجیکستان هم‌مرز است. افزایش ناآرامی‌ها در مناطق شمالی افغانستان در سال‌های اخیر، نگرانی‌هایی را در کشورهای شوروی سابق ایجاد کرده است.

اهداف دیگر

با آن که روسیه و تاجیکستان اعلام کرده که به خاطر نگرانی از شورشیان طالبان این رزمایش را راه اندازی کرده اما شماری از کارشناسان می‌گویند هدف از راه اندازی مانور نظامی روسیه و تاجکستان در مرز با افغانستان براساس نگرانی از طالبان نیست بلکه از گروهای است که به گفته آن ها قرار است جانشین طالبان شوند.

وحید مژده تحلیل گر امور سیاسی افغانستان در گفتگو با خبرنامه می‌گوید، طالبان با کشورهای آسیای میانه که با افغانستان هم مرز هستند روابط خوبی دارند و حتی مواد غذایی خود را از این کشورها تامین می‌کنند. آقای مژده می‌گوید نگرانی روسیه و کشورهای آسیای میانه که هم مرز با افغانستان است از طالبان نیست  بلکه از گروهای است که قرار است جایگزین طالبان در افغانستان شوند. به باور آقای مژده در حال حاضر ۲۰ گروه تروریستی در افغانستان فعالیت دارند.

wahid mozhda

وحید مژده تحلیل گر امور سیاسی افغانستان

وحید مژده باور دارد که عملیات نظامی را که روسیه و تاجکستان در مرز با افغانستان دایر کرده به هدف این است که این کشورها نشان دهند که در مقابله با گروه داعش آماده هستند. او می افزاید هدف این مانور  به خاطر این جلوگیری از حملات طالبان اعلام شده که روسیه نمی‌خواهد بگوید داعش در افغانستان یک گروه قدرت مند است.

در همین حال ناصرعلی رحمانی استاد دانشگاه و کارشناس امور سیاسی افغانستان نیز مانور نظامی کشورهای روسیه و تاجکستان در مرز با افغانستان را نگرانی از گروهای تروریستی چون داعش عنوان می‌کند.

از سوی نیز آقای رحمانی می‌گوید، ممکن است راه اندازی این مانور نظامی برای رفع اتهام در همکاری با طالبان صورت می گیرد؛ اتهامی که گفته می‌شود کشورهای چون روسیه با طالبان همکاری دارد و روسیه نیز بارها این موضوع را پذیرفته است.

پیمان امنیت جمعی

این مانور نظامی در تاجیکستان یکی از شش کشور عضو سازمان پیمان امنیت جمعی برگزار شده و مانور بیشتر در آن را نیز مسکو داده است. در راس این پیمان روسیه قرار دارد. ارمنستان، بلاروس، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان و قزاقستان اعضای “امنیت جمعی” هستند.

همکاری‌های نظامی میان تاجیکستان و روسیه از سال ۲۰۱۴ که نیروهای بین‌المللی به رهبری آمریکا شروع به ترک افغانستان کردند، افزایش یافته است.

این رزمایش در منطقه کوهستانی “گورنو بدخشان” تاجیکستان انجام می‌شود که در نزدیکی ولایت بدخشان افغانستان واقع شده است.

استقبال افغانستان

همزمان با اعلام این وزارت دفاع افغانستان نیز در اعلامیه ای از انجام این مانور نظامی استقبال کرده است. با آن که افغانستان از این مانور مشترک نظامی استقبال کرده، اما همواره نسبت به حمایت روسیه و تماس آن با طالبان نگران بوده است.

ناصرعلی رحمانی، استاد دانشگاه و کارشناس مسایل سیاسی افغانستان

ناصرعلی رحمانی، استاد دانشگاه و کارشناس مسایل سیاسی افغانستان

سال گذشته نیز نیروهای نظامی روسیه و تاجیکستان در نزدیکی مرز افغانستان رزمایش نظامی مشترک انجام دادند.

مرحله اصلی این تمرینات با حضور واحدهای نیروهای مسلح روس و تاجیک در ۱۵ کیلومتری مرز تاجیکستان و افغانستان در منطقه «حرب میدان» برگزار شده بود.

در این مانور نظامی، نظامیان ارتش‌های ۲ کشور، با توجه به تجربه سوریه، مسائل مربوط به برنامه ریزی، مدیریت و تعامل در هنگام عملیات مشترک علیه گروه‌های مسلح غیر قانونی را تمرین کرده بودند.

همچنین دوسال قبل نیز کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی، برای اولین بار در یک منطقه هم‌مرز تاجیکستان با افغانستان مانور نظامی برگزار کرده. کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان و تاجیکستان در این تمرینات حاضر بودند و هدف، سنجش آمادگی این نیروها در صورت حمله احتمالی شبه نظامیان از خاک افغانستان به تاجیکستان بود.

روسیه اخیرا توجه بیشتری نسبت به افغانستان داشته و بیشتری نگرانی اش نسبت به حضور و رشد داعش در این کشور بوده است. به این جهت، همزمان با این که اعلام کرده که با طالبان در تماس است، به نظر می رسد حضور سیاسی اش نیز در افغانستان گسترش یافته است. این موضوعات سبب شده تا دولت افغانستان نسبت به دیدگاه ها و انگیزه های روسیه نسبت به مسائل و تحولات این کشور با شدت و تردید نگاه کند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید