بدعت دیگر در انتخابات 97؛ چرا کمیسیون شکایات انتخاباتی نگران کمیته ویژه می باشد؟ |
بدعت دیگر در انتخابات ۹۷؛ چرا کمیسیون شکایات انتخاباتی نگران کمیته ویژه می باشد؟

بدعت دیگر در انتخابات ۹۷؛ چرا کمیسیون شکایات انتخاباتی نگران کمیته ویژه می باشد؟

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۲۷ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

کمیسیون شکایات انتخابات از کمیته ویژه برای رسیدگی به تصمیم گیریهای انتخاباتی ابراز نگرانی کرد. به گفته این کمیسیون، کار کمیته ویژه مثل شمشیر دولبه است و ممکن است با نامزدان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسولی‌ها، که سابقه جرمی دارند سیاسی عمل کند.

برخلاف دورقبلی انتخابات در این دور در کنار کمیسیون شکایات کمیته ویژه نیز ایجاد شده است.

مسوولین کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز چهارشنبه (۲۷سرطان) پیرامون چگونگی رسیدگی به شکایات انتخاباتی در مجلس نمایندگان استجواب شدند.

براساس آمارهای این کمیسیون، تا بحال بیش از ۶۰۰ هزار شکایت انتخاباتی ثبت شده است.

دکتر، علیرضا روحانی، کمشنر و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخابات می‌گوید، بیشتر این شکایت‌ها علیه نامزدانی است که شرایط لازم را ندارند اما کمیسیون انتخابات در لیست خود آنها را به عنوان افراد واجد شرایط اعلام کرده است.

بخش دیگر این شکایت‌ها مربوط به آن عده از نامزدانی است که (به گفته شکایت کننده‌ها) واجد شرایط اند اما از لیست نامزان انتخابات پارلمانی حذف شده اند.

اما آنچه باعث نگرانی کمیسیون شکایات شده است حضور کمیته ویژه است که در کنار کمیسیون برای رسیدگی به شکایات تشکل شده و به گفته روحانی، تصمیم نهایی را نیز این کمیته می‌گیرد.

علیرضا روحانی، می‌گوید، عمل کرد این کمیته ویژه، مثل شمشیر دولبه است و ممکن است در حذف نامزان انتخاباتی که سابقه جرمی دارند، سیاسی عمل کند.

Indepent electoral complaints commission

مسوولین کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز چهارشنبه (۲۷سرطان) پیرامون چگونگی رسیدگی به شکایات انتخاباتی در مجلس نمایندگان استجواب شدند

به گفته سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، وظیفه کمیته ویژه نیز رسیدگی و تصمیم گیری در مورد افراد مسلح غیرمسوول و همچنین کسانی است که سابقه جرمی مانند قتل، آدم ربایی، چپاول اموال عمومی، قاچاق معادن، مواد مخدر و همکاری با دشمن داشته باشند.

اما در این دور از انتخابات برخلاف دور قبلی انتخابات، شرط محکومیت افراد نیست. بلکه دخیل بودن در جرم یاد شده است. از همین رو این موضوع باعث نگرانی کمیسیون شکایات گردیده است که به گفته آقای روحانی این قانون جدید مثل شمشیر دولبه است، اگر به درستی استفاده شود کار اساسی و بنیادی است اما اگر به خلط استفاده شود می‌تواند زیان بار باشد.

به گفته علیرضا روحانی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، کمیته ویژه متشکل از چهار نهاد است که زیر مجموعه کمیسیون شکایات فعالیت می‌کنند. اما به گفته آقای روحانی تصامیم را که اعضای این کمیته می گیرند مبنی براینکه افراد و اشخاص در لیست نامزدان انتخاباتی نباشند براساس اسناد و مدارک قضایی نیست.

در این راستا شماری از نمایندگان تشکیل این کمیته ویژه را غیرقانونی می‌دانند و می‌گویند، افرادی که غیر واجد شرایط برای رسیدن به پارلمان شناخته می‌شوند باید براساس حکم محکمه باشد نه براساس سلیقه افراد و اشخاص.

به گفته احمد بهزاد، نماینده هرات در مجلس، با این حکومت فعلی قطعا شماری از افراد بیگناه براساس برخوردهای سلیقه‌ای از رسیدن به مجلس آینده محروم می‌شوند.

در مقابل به گفته برخی دیگر از نمایندگان مجلس، کسانی به عنوان نامزد انتخابات پارلمانی واجد شرایط دانسته شده اند که در چپاول، قتل، همکاری با مخالفین دست دارند و اما کسی زورش به آنها نمی رسد که علیه شان شکایت نامه درج نمایند.

کمیسیون شکایات می‌گوید، از دیگر موضوعات که می‌تواند مشکل ساز باشد، عدم استقلالیت مالی است که برغم آنکه در قوانین شکل می‌گیرد عملی نمی‌شود. علیرضا روحانی می‌گوید گرچند که تا بحال کمیسیون زیر فشارهای حکومت و نهادها سر خم نکرده است.

در نشست استماعیه امروز مجلس، نمایندگان ولایت غزنی به کمیسیون شکایات اعتراض کردند که چندین بار در راستای چالش‌های انتخاباتی در غزنی شکایت نامه درج نموده اند اما تا بحال رسیدگی صورت نگرفته اسنت.

آقای روحانی در پاسخ به نمایندگان غزنی گفت، ما شکایت‌های نمایندگان غزنی را دریافت کردیم به زودی آنرا اعلام می‌کنیم.

حفیظ هاشمی، یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

حفیظ هاشمی، یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

در همین حال کمیسیون مستقل انتخابات نیز اعلام کرده، در صورت بسته ماندن دفتر این کمیسیون در ولایت غزنی، برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شورای شهرستان‌ها در این ولایت، ناممکن است.

سید حفیظ‌ الله هاشمی، منشی و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۶ سرطان) گفته که کمیسیون انتخابات در حال مذاکره با معترضان در ولایت غزنی است و احتمال تغییر در تصمیم این کمیسیون نیز وجود دارد.

احتمال برگزار نشدن انتخابات در ولایت غزنی در حالی از سوی سخنگوی کمیسیون انتخابات مطرح شده که چند روز پیش دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات برای دومین بار از سوی معترضان مخالف طرح حوزه بندی انتخابات غزنی مسدود شد.

از سویی هم، براساس تقویم انتخاباتی، قرار است انتخابات مجلس نمایندگان و شورای شهرستان‌ها به تاریخ ۲۸ میزان سال جاری برگزار شود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید