سکوت در برابر مطالبات معترضان شمال؛ آیا موج دوم این تظاهرات ها بحران دیگری را ایجاد خواهد کرد؟ |
سکوت در برابر مطالبات معترضان شمال؛ آیا موج دوم این تظاهرات ها بحران دیگری را ایجاد خواهد کرد؟

سکوت در برابر مطالبات معترضان شمال؛ آیا موج دوم این تظاهرات ها بحران دیگری را ایجاد خواهد کرد؟

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۷ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

اعتراضات ضددولتی در شمال افغانستان وارد شانزدهمین روز شد. این معترضان خشمگین تاکنون ورودی شماری از اداره‌های دولتی را در پنج ولایت شمالی افغانستان بسته‌اند.

 این تظاهرات ۱۶روز پیش زمانی آغاز شد که نیروهای امنیتی یکی از فرماندهان بانفوذ حزب جنبش ملی را در یک نشست امنیتی در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب بازداشت و شبانه به کابل منتقل کردند.

نیروهای امنیت ملی افغانستان محافظان نظام الدین قیصاری را خلع سلاح و با آنها به‌شدت با خشونت برخورد کردند که نشر تصاویر و ویدیوهای آن خشم ترک تباران را برانگیخت و در اعتراض به آن معترضان تاکنون مرزهای اقتصادی در ولایت‌های فاریاب، بلخ، و قندوز را با کشورهای ترکمنستان، ازبکستان و تاجیکستان مسدود کردند که باعث خسارت‌های مالی فراوان شده است.

همچنین قیمت مواد غذایی در ولایت‌های شمالی چند برابر افزایش یافته و قیمت میوه‌های تازه که از شمال به پایتخت می‌رسد نیز دو برابر افزایش یافته که سبب نگرانی مردم شده است.

روز گذشته بشیراحمد تینج، سخنگوی حزب جنبش ملی در صفحه فیسیبوک خود نوشت که “اعتراض ها وارد مرحله دوم شده و ما ورودی‌های ولایت‌ها، دادگاه‌ها و دادستانی‌ها را در ولایت‌های شمال مسدود خواهیم کرد.”

در پی همین تصمیم ورودی‌های ادارات دولتی در ولایت‌های تخار، جوزجان و سرپل مسدود شد و معترضان به مقامات محلی اجازه ورود به ادارات را ندادند.

در تازه ترین مورد امروز (چهارشنبه) معترضان دروازه مقام ولایت سمنگان و فاریاب را نیز مسدود کردند.

بشیر احمد ته‌ینج به خبرنامه تاکید کرد: «از روز گذشته به این سو مسدود کردن دفاتر دولتی از سوی معترضان در واکنش به بازداشت نظام‌الدین قیصاری، نماینده‌ی جنرال دوستم در شمال افغانستان آغاز شده و به یاری خدا در چند روز آینده تمام دفاتر دولتی را مسدود خواهیم کرد.»

بشیر احمد تینج از نمایندگانی بود که خواهان استیضاح مسولان امنیتی شد

بشیراحمد تینج، سخنگوی حزب جنبش ملی

روز گذشته نیز آقای ته‌ینج به خبرنامه گفته بود که قرار است دفاتر دولتی در ولایت‌های فاریاب، جوزجان، تخار و سرپل مسدود شود.

چرا ترک‌تباران به سیم آخر زدند

بابر فرهمند، رییس دفتر جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهوری تاکید می‌کند که ترک‌تباران افغانستان آرای میلیونی به صندوق محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری ریختند تا بتوانند از این مسیر در سرنوشت تصمیم‌گیری کشور نقش بیشتری بازی کنند اما برعکس مورد بی‌مهری قرار گرفتند.

آقای فرهمند می‌گوید: «بازداشت نظام الدین قیصاری سبب شد تا عقده‌های انباشته از بی‌عدالتی، نبود امنیت، فقرروزافزون، افراط‌گرایی مذهبی در بین ترک تباران و تغییر ساختارهای اجتماعی به نفع یک قوم فرصت را برای معترضان فراهم کند.»

هرچند دولت افغانستان در روزهای گذشته از احتمال بازگشت ژنرال عبدالرشید دوستم خبر داده و سفیر ترکیه در کابل نیز این خبر را تایید کرده بود، اما سخنگوی جنبش از هواداران این حزب خواست که به گفته‌های دولت اعتماد نکرده و صفوف خود را مستحکم نگهدارند. او گفته است که در صورت تحقق خواسته‌های معترضان، او مردم را در جریان می‌گذارد.

تاکنون دولت افغانستان به اعتراضات مردم در شمال این کشور توجه جدی نکرده و در قبال خسارات مالی و مسدود بودن مرزهای اقتصادی خاموشی اختیار کرده است که در واکنش به آن سخنگوی حزب جنبش گفته است که «خاموشی و محاسبه اشتباه دولت را ثابت خواهیم کرد و ما خسته نمی‌شویم.»

مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان هفته‌ی گذشته اعلام کرده‌بودند که در یک هفته‌ی اخیر در نتیجه اعتراضات در شمال این کشور و مسدود شدن شماری از بنادر در این مناطق، بیش از ۳۰ میلیون دالر به بخش خصوصی افغانستان خساره وارد شده است.

آنان تاکید کرده‌اند که «تظاهرات در شمال کشور در یک هفته‌ی اخیر تأثیرات بسیار منفی بالای بازار گذاشته و روزانه حدود ۵ تا ۷ میلیون دالر به سکتور خصوصی ما خساره می‌رسد.»

به گفته‌ی مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان، در حال حاضر صدها کامیون باربری، بالون‌های گاز و موترهای حامل نفت در بندر آقینه متوقف است که با طول کشیدن این اعتراضات در شمال، نرخ‌ نفت و گاز در بازارهای افغانستان چند برابر خواهد شد.

enayatullah farhmand

بابر فرهمند، رییس دفتر جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهوری

صیام پسرلی، سخنگوی این اتاق می‌گوید: «در حال حاضر بیشتر از ۲هزار موتر در بنادر افغانستان گیر مانده‌ و برای آن‌ها اجازه داده نشده که اموال بازرگانی‌شان را به بازارهای کشور برسانند.»

همزمان با این، اما جنبش اسلامی و معترضان ظاهرا بر انسداد مسیرها و ادارات توجه جدی تر کرده و آقای ته‌ینج افزوده است که بی‌تفاوتی دولت به نفع آنان است و زمینه‌ساز تحولات بزرگتری خواهد شد و مردم تا رسیدن به هدف، به‌راه خود ادامه خواهند دا؛ تحولات بزرگتری که او در باره آن چیزی بیشتری نگفته است.

بی‌اعتنایی حکومت به‌تظاهرات مدنی/ اعتراضات وارد مرحله‌ تازه می‌شود

سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در واکنش به عدم پاسخگویی دولت نسبت به اعتراض‌های مردمی در شمال این کشور می‌گوید که استفاده از خشونت علیه معترضان را با خشونت پاسخ می‌دهند.

آقای ته‌ینج تصریح کرد، معترضان از دو هفته گذشته دست به تظاهرات مسالمت‌آمیز زده‌اند اما از سوی حکومت پاسخی دریافت نکرده‌اند. با این وجود او تاکید دارد که مسدود کردن ادارات دولتی در این ولایات به معنی خشونت نیست، بل‌که با هدف اخلال در روند کارهای اداری انجام می‌شود.

او تاکید کرد: «درصورتی که اعتراضات مردمی از سوی نیروهای امنیتی با خشونت همراه شود، ما نیز خشونت را با خشونت پاسخ خواهیم داد.»

اعتراض‌ها در شمال افغانستان که دو هفته پیش شده بود، تاکنون در ولایت‌های فاریاب، جوزجان، سرپل، بلخ، سمنگان، بغلان، کابل، بدخشان، بامیان و غور شکل گرفته و با گذشت هر روز وارد مرحله تازه می‌شود.

این اعتراضات از تظاهرات عادی و شعارها آغاز شده و اکنون به مسدود کردن دروازه های دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات، مسدود کردن دروازه‌های ولایت‌ها و دادستانی و دادگاه رسیده‌اند.

واهمه والی جدید

با این حال، نقیب‌الله فایق، والی جدید ولایت فاریاب موجودیت افراد مسلح در بین معترضان را نگران‌کننده دانسته و تاکید دارد که تمام خواست‌های معترضان را روزانه کتبی و شفاهی به مقامات مرکزی با امانت‌داری کامل انتقال می‌دهد. او تاکید دارد که رسیدگی به‌خواست‌های این معترضان از صلاحیت حکومت مرکزی می‌باشد.

naqib faieq

نقیب‌الله فایق، والی جدید ولایت فاریاب

اما عطا محمد فیضی، رییس شورای ولایتی در فاریاب، حضور افراد مسلح در میان معترضان را رد کرده و تاکید دارد که اگر چند فرد مسلح با یونیفورم دیده می‌شود؛ آنان محافظین شماری از مقام‌هایی می‌باشد که در این اعترضات شرکت کرده‌اند.

 او تاکید دارد که به هیچ‌کس اجازه نمی‌دهند که تظاهرات را به خشونت بکشاند و هر مظاهره‌کننده خود به صفت یک سرباز امنیتی متوجه وضعیت می باشد.

از سوی‌هم شورای نظامی ولایت فاریاب روز گذشته نیز به معترضان هشدار داده است که اگر وارد مرحله مسدود کردن ادارات شوند، با آنها برخورد خواهند کرد.

با آن که سخنگویان در حکومت افغانستان تا کنون در مورد رسیدگی به خواسته های معترضان چیزی زیادی نمی گویند اما به نظر می رسد که عدم توجه به اعتراضات در شمال افغانستان، باعث بی ثباتی سیاسی بیشتری گردد. به این جهت، برخی از آگاهان متعقدند که نیاز است تا به خواسته های معترضان شمال رسیدگی شود و این بحران به میان آمده ناشی از دست گیری نظام الدین قیصاری نیز پایان یابد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید