215 کشته و زخمی؛ تلفات درگیری اعضای طالبان و داعش در ولایت جوزجان |
۲۱۵ کشته و زخمی؛ تلفات درگیری اعضای طالبان و داعش در ولایت جوزجان

بازتاب خبرهای 27 سرطان

Image Title
۲۷ / سرطان ۱۳۹۷

۲۱۵ کشته و زخمی؛ تلفات درگیری اعضای طالبان و داعش در ولایت جوزجان

مقام‌های محلی در ولایت جوزجان گفته اند که در نتیجه‌ی درگیری میان جنگجویان گروه طالبان و داعش در ۲ روز گذشته در این ولایت، تاکنون ۲۱۵ تن از جنگجویان این دو گروه تروریستی کشته و زخمی شده اند.

محمدرضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان امروز چهارشنبه (۲۷ سرطان) به خبرگزاری یاش گفته که در جریان درگیری دو طرف در ۲ روز گذشته ۷۰ جنگجوی طالبان کشته و بیش از ۶۰ تن دیگر شان زخمی شده اند.

ISIS and Taliban

آقای غفوری همچنان گفته که در این درگیری‌ها ۵۲ جنگجوی داعش نیز کشته و ۳۳ تن دیگر شان زخمی شده اند.

به گفته‌ی سخنگوی والی جوزجان، ۲ تن از اعضای گروه طالبان به شمول یک فرمانده این گروه به‌نام ملا گل جان، روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۶ سرطان) از سوی داعش در شهرستان درزاب این ولایت سربریده شده اند.

این در حالی است که روز گذشته ۲ مهاجم داعشی در شهرستان صیاد ولایت سرپل نیز بر یک تجمع طالبان حمله کردند که در نتیجه ۱۵ جنگجوی طالبان به شمول نورمحمد رئیس، برادر قاری شیرمحمد غضنفر، ولسوال خودخوانده‌ی طالبان برای شهرستان صیاد کشته و ۵ جنگجوی طالبان زخمی شدند.

۲۷ / سرطان ۱۳۹۷

کرزی: راه حل بحران‌های کنونی، گفتگوی طالبان با مردم افغانستان است

حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان استراتیژی آمریکا در قبال افغانستان و جنوب آسیا را ناکام دانسته گفته که وضعیت امنیتی در این کشور بدتر شده است.

آقای کرزی در مصاحبه با یک رسانه‌ی چینی گفته که گروه طالبان به عنوان یک بخش مهمی از جنگ افغانستان می‎خواهند با آمریکا مذاکره کنند و به این باور است که حضور آمریکا باعث درگیری‎ها در افغانستان شده است.

karzay

او در واکنش به خواست طالبان برای گفتگوی مستقیم با آمریکا گفته که این گروه بهتر است با حکومت کابل، شورای عالی صلح و مردم افغانستان مذاکره کند. او در عین حال تأکید کرده که راه حل برای پایان بحران در این کشور گفتگوی طالبان با مردم افغانستان است و خارجی‎ها از جمله آمریکا و پاکستان تنها می‌توانند در این پروسه همکار باشند.

به باور حامد کرزی، هراس‌افگنی و افراط‌گرایی در افغانستان، تولید و محصول سیاست‌های پاکستان، آمریکا و شماری از متحدان‌شان است.

۲۷ / سرطان ۱۳۹۷

یک کارمند وزارت دفاع ملی در حوزه‌ی پنجم امنیتی شهر کابل کشته شد

پولیس کابل تأیید کرده که یک کارمند وزارت دفاع ملی از سوی افراد ناشناس در شهر کابل کشته شده است.
حشمت استانکزی، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل گفته که این رویداد حوالی ساعت ۶ بامداد امروز چهارشنبه (۲۷ سرطان) در ساحه‌ی کمپنی در مربوطات حوزه‌ی پنجم امنیتی شهر کابل کشته شده است.

mod 3
آقای استانکزی همچنان گفته که فرد کشته شده معراج‌الدین نام دارد و کارمند شفاخانه‌ی ۴۰۰ بستر وزارت دفاع ملی بوده است.
به گفته‌ی او، عاملان رویداد پس از تیراندازی از محل فرار کرده اند.
با این حال، گروه طالبان اعلام کرده که افراد وابسته به این گروه یک افسر ارشد وزارت دفاع ملی به نام حمید را در ساحه‌ی کمپنی شهر کابل به قتل رسانده اند.

۲۷ / سرطان ۱۳۹۷

بندر حیرتان برای دومین بار از سوی معترضان هوادار جنرال دوستم مسدود شد

گزارش‌ها از ولایت بلخ می‌رساند که در شانزدهمین روز تظاهرات مردمی به حمایت از نظام‌الدین قیصاری، نماینده‌ی معاون اول ریاست جمهوری، معترضان در این ولایت امروز چهارشنبه (۲۷ سرطان) برای دومین بار بندر حیرتان را مسدود کرده‌اند.

بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش اسلامی مسدود شدن بندر حیرتان برای دومین بار را تأیید کرده است.

منیر احمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ نیز این خبر را تأیید کرده و گفته که تلاش‌ها برای قناعت معترضان به منظور بازگشایی بندر حیرتان ادامه دارد.

jawozjan

این در حالی است که به تاریخ ۱۹ سرطان نیز معترضان هوادار جنرال دوستم بندر حیرتان را مسدود کرده بودند.

این معترضان هشدار داده‌اند تا زمانی که به خواسته‌های‌شان پاسخ مثبت داده نشود، بندرهای تجارتی و همچنان بزرگ‌راه‌ها در شمال افغانستان مسدود خواهد بود.

بازگشت جنرال دوستم از ترکیه به افغانستان و رهایی نظام‌الدین قیصاری از خواسته‌های اصلی این معترضان می‌باشد.

۲۷ / سرطان ۱۳۹۷

ثبت 89 مورد خشونت در برابر خبرنگاران در 6 ماه نخست سال 2018 میلادی

کمیته‌ی مصوونیت خبرنگاران افغان با نشر گزارشی، ۶ ماه نخست سال جاری میلادی را خونین‌ترین مدت برای خبرنگاران و جامعه‌ی رسانه‎‌ای افغانستان دانسته و گفته که در این مدت ۸۹ مورد خشونت در برابر خبرنگاران و کارمندان رسانه‎یی به ثبت رسیده است.

در گزارش این کمیته که امروز چهارشنبه (۲۷ سرطان) منتشر شده آمده که در میان ۸۹ مورد خشونت، ۱۱ مورد قتل، ۱۹ مورد توهین و بدرفتاری، ۱۴ مورد لت و کوب، ۱۱ مورد زخمی، ۲۸ مورد تهدید، ۵ مورد بازداشت و احضار و یک مورد اخراج غیر قانونی از رسانه‎ها به ثبت رسیده است.

کمیته‌‎ی مصوونیت خبرنگاران افغان در این گزارش گفته که آمار ثبت شده نشان می‌دهد که خشونت در برابر خبرنگاران در مقایسه به زمان مشابه در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۲۲ درصد افزایش یافته است. سال گذشته این کمیته ۷۳ مورد خشونت در برابر خبرنگاران را به ثبت رسانده بود.

news 2

در این گزارش، گروه‌های تروریستی داعش و طالبان، افراد متعلق به حکومت، نیروهای امنیتی، افراد ناشناس، مالکان و مدیران رسانه‌ها مسوول خشونت در برابر خبرنگاران در جریان ۶ ماه نخست سال جاری میلادی دانسته شده اند.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که افزایش ناامنی، تداوم فرهنگ معافیت مجازات عاملان خشونت در برابر خبرنگاران، افزایش اهمیت تبلیغات در جنگ فعلی که رسانه‎ها را در محراق توجه گروه‎ها تروریستی قرار داده، مخالفت ایدیولوژیک و سیاسی گروه‎های تروریستی با رسانه‎ها و خبرنگاران و عدم تطبیق درست قوانین مربوط به مصوونیت خبرنگاران از جمله دلایل افزایش خشونت در برابر خبرنگاران می‌باشد.

کمیته‌ی مصوونیت خبرنگاران افغان از حکومت افغانستان خواسته که با یک رویکرد جدید این مشکل را حل کند زیرا تداوم این حالت نه تنها کار خبرنگاری را با چالش جدی رو‌به‌رو می‌کند، بلکه زمینه را برای برتری گروه‌های تروریستی در جنگ اطلاعاتی و روانی مساعد می‌سازد.