داستان موفق خدمات حقوقی؛ کاوون کاکر و ابتکار متفاوت در بستر ناهموار بازرگانی افغانستان |
داستان موفق خدمات حقوقی؛ کاوون کاکر و ابتکار متفاوت در بستر ناهموار بازرگانی افغانستان

داستان موفق خدمات حقوقی؛ کاوون کاکر و ابتکار متفاوت در بستر ناهموار بازرگانی افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۵ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

ظهر یک روز آفتابی و گرم تابستانی به سوی دفتری حرکت می کنیم که شاید در نوع خود اولین سرویس خدمات مدرن حقوقی در افغانستان باشد. از مسیرهای شلوغ و پرجنب و جوش غرب کابل به سوی مرکز شهر عبور می نمایم و در مسیر راه به حسن کاکر فکر می‌کنم؛ مردی که با وجود مهاجرت تاریخ افغانستان را بازخوانی کرده و اثرهای زیادی را در این حوزه چاپ کرده است.

حسن کاکر تاریخ دان افغان، پدر کاوون کاکر است؛ یکی از حقوقدانان افغانستان که اکنون شرکت حقوقی «کاکر ادوکیتز» را در کابل راه‌اندازی کرده است. زمانی که وارد دفتر این نهاد حقوقی شوی برای اولین بار ذهنت، مجموعه دفاتری را تجسم می کند که در شلوغ ترین منطقه شهر با پلاکارت های کوچک تحت عنوان دارالوکاله که هر کدام در تک اتاق های کوچک و نسبتا تاریک جا گرفته و تنها یک یا دو حقوق دان دارد.  تا کنون شیوه مرسوم رسیدگی به مسائل حقوقی این گونه بوده است. اما وقتی وارد شرکت حقوقی کارکر ادوکتیز می شوی، آن تصویر عوض می گردد؛ جایی که حقوقدانان و مجموعه ای از حرفه‌ای ها در عرصه خدمات حقوقی و وکالتی در بخش های مختلف از حقوق جزا تا حقوق تجاری حضور دارند و به عنوان یک شرکت تجاری خدمات حقوقی کار می کنند.

این شرکت را کاوون کاکر راه اندازی کرده؛ کسی که دکترای حقوق اش را از آمریکا به دست آورده و به گفته‌ی او این نهاد برآیند و نتیجه‌ تجاربی است که تاکنون از فعالیت نهادهای مختلف داخلی و خارجی به‌دست آورده است.

شرکت حقوقی کاکر برای این‌که خدمات وسیع تجاری، به شمول مشاوره در بخش قانون‌گذاری، مالیه و کار برای پیمان‌کاران خارجی و همکاران آنان ارایه می‌کند، سال گذشته‌ی خورشیدی از سوی نهاد جهانی «اتاق‌ها و هم‌کاران» (Chambers and partners ) بلندترین عنوان آسیا را کسب کرد.

«چمبرز اند پارتنرز» نهادی که بالاترین جایگاه را به شرکت حقوقی کاکر داده، در مورد این شرکت گفته است: «این نهاد برجسته، طیف وسیعی از خدمات تجاری که شامل خدمات مشاوره حقوقی، مالیه و کار می‌شود را برای پیمان‌کاران خارجی و شرکت‌های بیمه فراهم می‌کند».

hassan kakar

حسن کاکر تاریخ دان افغان، پدر کاوون کاکر است

نهاد جهانی اتاق‌ها و همکاران (چمبرز اند پارتنرز) یک نهاد شناخته‌شده در سطح جهان است که ۱۸۵ حوزه‌ی قضایی را زیر پوشش قرار داده است.

این نهاد جهانی، تنها از افغانستان دست‌کم پنج شرکت را فهرست کرد که از این میان، جایگاه نخست را شرکت حقوقی کاکر همراه با یکی از شرکت‌های دیگر به دست آورد.

ماموریت حرفه‌ای‌گری

این شرکت با توجه به فعالیت هایش اکنون، در زمره بهترین ها قرار دارد به گفته آقای کارکر، ماموریتش فراهم‌آوری خدمات حقوقی نتیجه‌گرا، حرفه‌یی، با دانش محلی و برابر با معیارهای بین‌المللی برای افراد، شرکت‌ها، نهادهای دولتی و سازمان‌های بین‌المللی در افغانستان و فراتر از آن است.

به گفته‌ی سلیم الکوزی، رییس بخش توسعه تجارت و روابط حکومتی کاکر ادوکتز، یکی از خدمات اصلی شرکت حقوقی کاکر، همکاری با مشتریانش برای راه‌اندازی تجارت‌شان در مطابقت با قوانین و بازار افغانستان است.

شرکت حقوقی کاکر هم‌چنان در صنعت حمل و نقل هوایی به شرکت‌های داخلی و خارجی خدمات حقوقی ارایه می‌کند. سفارتخانه‌ها و برخی از شرکت‌های چندملیتی و مؤسسات بزرگ که در افغانستان فعال‌اند نیز شامل مشتریان این شرکت می‌شود.

تیمی که در شرکت حقوقی کاکر کار می‌کند، شامل وکلای جهانی و افغان، مشاوران مالیاتی و کارشناسان روابط با دولت افغانستان هستند. شرکت‌های حقوقی و مشوره‌دهی نقش مهمی را در بخش تجارت در افغانستان بازی می‌کنند؛ اما فساد و بروکراسی از مشکلاتی‌اند که هنوز در این بخش وجود دارد.

کاوون کاکر در مورد انگیزه ایجاد چنین شرکتی می‌گوید: «ایجاد یک شرکتی با چنین ویژگی‌ها ضرورت بسیار زیاد در جامعه‌ای مثل افغانستان دارد. ما در کشوری با بیش از ۳۰ میلیون جمعیت، تعداد کمی حقوق‌دان و وکیل داریم. ما اگر بخواهیم یک جامعه قانون‌مند داشته باشیم و روابط تجاری، روابط شخصی و اداری و سیاسی و اجتماعی ما سالم و قانون‌مند باشد، باید در بخش قانون و عملی کردن بسیار زیاد کار شود. و این نهادها می‌تواند نقش برازنده‌ای را بازی کند.»

به گفته‌ی آقای کاکر، شرکت او با چهار تن آغاز به کار کرده که در حال حضر بیش  از ۵۰ کارمند داخلی و خارجی در بخش‌های مختلف این شرکت مصروف فعالیت اند.

چالش حقوقی جدی تر از چالش امنیتی

از دید آقای کاکر، مشخص نبودن چارچوب حقوقی در یک کشور، چالشی بزرگ‌تر از نبود امنیت است. او که با شماری از شرکت‌های خارجی در افغانستان کار کرده، تأکید می‌کند که بیشترین دلیل ترک و عدم سرمایه‌گذاری آن‌ها در افغانستان، مشخص نبودن مسایل حقوقی بوده تا مسایل امنیتی.

او تأکید می‌کند: «یکی از علت‌های مهمی که بازرگانان از سرمایه‌گذاری در افغانستان امتناع ورزیده‌اند، این بوده که چارچوکات حقوقی واضح نبوده است؛ حتی نسبت به امنیت نیز  این مسأله برای‌شان مهم است. تاکید این سرمایه‌گذاران این بوده که برای امنیت‌شان می‌توانند آمادگی بگیرند، اما اگر یک چارچوکات قانونی و واضح برای سرمایه‌گذاری وجود نداشته باشد، سرمایه‌گذاری در چنین شرایطی دشوار است.»

به ‌گفته‌ی آقای کاکر، در بخش تجاری هنوز هم قوانین و طرزالعمل‌های ما مشکل دارد. به باور او، افکار و ذهنیتی که باید از سرمایه‌گذاران حمایت صورت گیرد، حمایت نمی‌شود. از نظر آقای کاکر، سرمایه‌گذاری به این معنی نیست که کسی پول داشته باشد، باید در یک کشور سرمایه‌گذاری کند، بل حکومت باید زمینه این را مساعد کند که یک فرد عادی بتواند از یک چیز ناچیز، بتواند یک منبع عواید ایجاد کند. با این وجود، او تأکید دارد که باید حکومت کاری کند که کارآفزینی‌های کوچک حمایت شود و از سرمایه‌گذاری‌های کوچک، به سرمایه‌گذاری‌های متوسط و بزرگ ارتقا نماید.

در عین حال آقای کاکر به‌عنوان یک حقوق‌دان با تجربه که نزدیک به دو دهه در نهادهای مختلف خارجی و داخلی کار کرده، فعالیت‌های حقوقی در افغانستان را کاری پر چالش عنوان می‌کند. او می‌گوید، از زمان ایجاد دفتر حقوقی کاکر، برای پیش‌برد برخی از پرونده‌های حقوقی، با چالش‌هایی چون تهدید مواجه شده است.

Kakar advocates

«کاوون کاکر»، بنیانگذار شرکت حقوقی کاکر ادووکتیز تاکنون با بیش از ۸ اداره معتبر بین‌المللی، ملی و خصوصی در بخش‌های مختلف حقوقی کار کرده است

با وجود چالش‌های پیشروی نهادهای حقوقی و شمار اندک این نهادها در افغانستان، کاوون کاکر و همکارانش با ایجاد شرکت خدمات حقوقی کاکر(کاکر ادوکیتز) توانسته‌اند پروندهای حقوقی بزرگ چون فساد مالی را پیش ببرند، اما با آن‌هم خیلی از پرونده‌ها مانند کابل بانک، به پایان واقعی نرسیده است. پروندهای فساد کلان مالی در افغانستان به دلیل فشار زورمندان و موضوعات سیاسی، هنوز هم دست نخورده باقی مانده و کمتر اراده‌ای لازم برای بررسی آن‌ها در افغانستان وجود دارد.

زندگی پرفراز و فرود

«کاوون کاکر»، بنیانگذار شرکت حقوقی کاکر ادووکتیز تاکنون با بیش از ۸ اداره معتبر بین‌المللی، ملی و خصوصی در بخش‌های مختلف حقوقی کار کرده است. او در بخش حقوق و علوم سیاسی در دانشگاه کالیفورنیای آمریکا تحصیل کرده و بیشترین تجربه‌ی کار را با نهادهای بین‌‌المللی دارد.

کاوون کاکر در کابل متولد شده و خانواده‌ی او از ولایت لغمان افغانستان است. او آموزش دوره ابتدایی‌اش را به‌خاطر ناامنی‌هایی که در آن وقت در افغانستان وجود داشت، در چهار کشور به اتمام رسانده است.

او بعد از مهاجرت به هند و پاکستان، همراه با خانواده‌اش در شهر سانتیاگوی ایالت کالیفورنیای امریکا مستقر شد و تحصیلات عالی خود را در بخش تاریخ و علوم سیاسی و هم‌‎چنان حقوق و علوم سیاسی در دانشگاه کالیفورنیا به پایان رساند.

کاکر می‌گوید در بیشترین فعالیت‌هایی که در نهادهای بین‌المللی انجام داده، تلاش کرده بخش کاری‌اش در حوزه افغانستان باشد. با این وجود او بعد از پایان تحصیلاتش، اولین تجربه کاری خود را به‌عنوان داوطلب با سازمان ملل متحد در حوزه افغانستان، که آن‌وقت دفترش در اسلام‌آباد بود، شروع کرد. او چند سال در بخش حقوق‌بشری با سازمان ملل متحد کار کرد و همراه با همکارانش، تحقیق‌های زیادی را در بخش حقوق بشری افغانستان انجام داد.

کاوون کاکر در حال حاضر با تجربه‌های کاری که در بخش حقوقی در نهادهای مختلف داشته و هم‌چنان با ایجاد یک نهاد حقوقی ـ مشوره‌دهی، توانسته به یکی از چهره‌های تأثیرگذار بخش حقوقی، عدلی و قضایی افغانستان تبدیل شود. او تجربه مشاوریت بخش حقوقی را در ارگ ریاست جمهوری افغانستان و نهادهای عدلی و قضایی این کشور نیز داشته است.

تجربه درخشان کار حقوقی

کاکر، پس از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، دوباره به آمریکا بازگشت. پس از آن‌که جامعه جهانی به رهبری آمریکا برای شکست القاعده و سرنگونی حکومت طالبان وارد افغانستان شدند، کاکر به عنوان کارمند دفتر سازمان ملل یا یوناما در کابل، دوباره به کشورش بازگشت.

آقای کاکر در سال ۲۰۰۲ به‌گونه‌ی رسمی به‌عنوان کارمند بین‌المللی کارش را با یوناما در افغانستان شروع کرد. او با این نهاد بین‌المللی در بخش انتخابات، برگزاری لویه جرگه اضطرای و بخش‌های دیگر کار کرد. او در برگزاری لویه جرگه اضطراری، مسوولیت هماهنگی ۹ ولایت شرقی  افغانستان را به‌عهده داشت.

بعد از آن او نزدیک به دو سال هماهنگ‌کننده و نماینده یوناما در بخش تدوین قانون اساسی افغانستان و هماهنگ‌کننده کمک‌های مالی و فنی با این روند بود.

کاکر می‌گوید: «این‌ها یکی از پرافتخارترین کارهایم بوده، برای یک حقوق‌دان تازه‌کار، این‌که بالای چنین سند ملی کار کند و بخش‌های مختلف آن‌را با تفصیل و با در نظرداشت اسناد ملی و بین‌المللی بحث کند و موثر واقع شود، بسیار جای افتخار بود.»

کاوون کاکر بعد از آن به‌عنوان نماینده یوناما در بخش انتخابات افغانستان نیز فعالیت کرده که به گفته‌ی خودش در این بخش، از قانون انتخابات گرفته تا بنیان‌گذاری نظام انتخاباتی کار کرده است.

Kakar2

کاوون کاکر بعد از آن به‌عنوان نماینده یوناما در بخش انتخابات افغانستان نیز فعالیت کرده که به گفته‌ی خودش در این بخش، از قانون انتخابات گرفته تا بنیان‌گذاری نظام انتخاباتی کار کرده است

پس از تشکیل نظام فعلی افغانستان و با روی کار آمدن دولت حامد کرزی، آقای کاکر به‌عنوان مشاور حقوقی و روابط بین‌المللی رییس جمهوری استخدام شد. سپس به عنوان مشاور ارشد از سوی حامدکرزی در وزارت عدلیه زمان سرور دانش گماشته شد.

آقای کاکر می‌گوید، زمانی‌که در وزارت عدلیه‌ی افغانستان فعالیت می‌کرد، هماهنگ‌کننده کمک‌های ایالات متحده امریکا در بخش عدلی و قضایی افغانستان نیز بوده است: «در آن زمان بود که من در بخش سیستم عدلی و قضایی افغانستان بیشتر دخیل شدم و با چون‌وچرا و هم‌چنان چالش‌های بخش عدلی و قضایی بیش‌تر آشنا شدم.»

کاکر علاوه بر همکاری در نهادها دولتی و بین‌المللی، با نهادها و شرکت‌های خصوصی مانند گروه شرکت‌های الکوزی(الکوزی گروپ) به‌عنوان مشاور حقوقی ـ تجاری کار کرده است: «من در بخش سرمایه‌گذاری جدید این شرکت بین‌المللی در افغانستان و سایر کشورها کار کرده‌ام. به‌ویژه بخش حقوقی و مذاکرات محصولات جدید این شرکت در افغانستان از جمله نوشیدنی‌های غیرالکولی را من پیش برده‌ام».

آقای کاکر در بخش حقوقی سرمایه‌گذاری روی معادن افغانستان نیز با شرکت‌های بین‌المللی تجربه کار دارد.

با توجه به تحصیلات عالی حقوقی و تجربه تجارت مدرن در نهادهای بین المللی و ملی، اکنون کارکر و شرکت حقوقی او در آستانه تبدیل شدن به یکی از داستان های موفق فعالیت متفاوت در افغانستان جدید پنداشته می شود. این که آقای کاکر تا چه حدی می تواند این داستان موفق را تبدیل به یک الگوی پایدار از فعالیت حقوقی نماید و از چالش های فراروی خود عبور کند، سوالاتی است که او نیز به مواجه به آن ها چشم دوخته است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید