افزایش آتش زدن مکاتب؛ تنها در ۴ ولایت ۱۱ مکتب سوختانده شده است

افزایش آتش زدن مکاتب؛ تنها در ۴ ولایت ۱۱ مکتب سوختانده شده است

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۵ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

در سال جاری خورشیدی آتش‌زدن مکاتب توسط گروه‌های مخالف حکومت در افغانستان افزایش یافته است. در تازه‌ترین مورد، دو مکتب در ولایت‌های ننگرهار و لوگر به‌آتش کشیده شده است. با این حال مقام‌های وزارت معارف افغانستان از آتش کشیدن مکاتب و استفاده این مراکز آموزشی به ‌عنوان سنگر، ابراز نگرانی کرده و تأکید می‌کنند که معارف بودجه ترمیم دوباره این مکاتب را ندارد.

محمدکبیر حقمل، سخنگوی وزارت معارف تأکید دارد: «ما از دولت افغانستان می‌خواهیم که جلو تبدیل شدن مکاتب به سنگر‌ را بگیرد، نه این‌که گروه‌های تروریستی از مکاتب به عنوان پایگاه نظامی یا سنگر و قرار‌گاه استفاده کند و به مکاتب و دانش‌آموزان ما آسیب برساند.‌ ما بودجه‌ای برای تعمیر مکاتب نداریم و به سختی تعمیر‌ها را با کمک‌ها اعمار می‌کنیم و نباید تخریب شود.‌»

این مقام‌ها تاکید دارد که طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان نباید معارف را در درگیری‌های خود شامل کنند و از آن به‌عنوان ابزار فشار استفاده نمایند.

 در ماه حمل سال جاری خورشیدی طالبان ۳۰ مکتب را در شهرستان چرخ ولایت لوگر مسدود کردند و در پاسخ به حمله هوای نیرو‌های امنیتی افغانستان در ولایت  قندز، که منجر به کشته شدن سران این گروه شد، هشدار دادند که در سال روان مکاتب را مسدود و یا به آتش خواهند کشید.

علاوه بر طالبان، گروه داعش نیز دشمنی سرسختی با نظام معارف افغانستان دارد. اخیرا گروه داعش اعلام کرد، به‌دلیل این‌که نیروهای خارجی در شهرستان هسکه‌مینه و برخی دیگر از شهرستان‌های ولایت ننگرهار افراد ملکی و مهاجرین را هدف قرار دادند، اکنون آنان مکاتب دخترانه را هدف قرار می‌دهند.

Kabir haqmal

محمدکبیر حقمل، سخنگوی وزارت معارف

گروه داعش در ماه جوزای سال جاری خورشیدی از طریق رادیوی محلی خود در ولایت ننگرهار هشدار داد که مکاتب دخترانه را در این ولایت هدف قرار خواهد داد و از خانواده‌های دانش‌آموزان دختر خواست تا مکاتب دخترانه را مسدود کنند.

ننگرهار(۶ مکتبِ سوخته و ۸۰ مکتب بسته)

در سال جاری خورشیدی آتش‌زدن مکتب‌ها در ولایت ننگرهار افزایش یافته است. بر اساس آمار ریاست معارف این ولایت، تنها در پنج ماه اخیر در شماری از شهرستان‌های این ولایت ۶ مکتب به‌آتش کشیده شده است.

در تازه‌ترین رویداد، شب گذشته(یک‌شنبه، ۲۴ سرطان) در شهرستان بتی‌کوت، افراد مسلح مکتب کپتان بابا را آتش زدند. به گفتۀ مسئولان معارف ننگرهار، در این مکتب ۸۰۰ تن به شمول ۱۵۰ دختر درس می‌خواندند.

محمدآصف شینواری، سخنگوی ریاست معارف ننگرهار می‌گوید، آن‌ها حکومت را از رویدادها آگاه می‌کنند؛ اما حکومت تاکنون برای حفظ و نگهداری مکتب‌ها توجه جدی نکرده است.

اعضای شورای ولایتی ننگرهار نیز آتش‌زدن مکتب‌ها را نگران کننده می‌دانند و می‌گویند، این کار از سوی کسانی انجام می‌شود که با آموزش و پرورش دشمنی دارند.

اسرارالله مراد، عضو شورای ولایتی ننگرهار تأکید می‌کند که حکومت به درستی از مکتب‌ها نظارت و محافظت نمی‌کند. باشندگان ننگرهار نیز با ابراز نگرانی از آتش‌زدن مکتب‌ها، از ضعف و ناتوانی حکومت انتقاد می‌کنند.

در ولایت ننگرهار، به دنبال تهدید گروه داعش، ۸۰ مکتب دخترانه در شهر جلال‌آباد، مرکز این ولایت و در  شماری از شهرستان‌های همجوار آن تعطیل شده است.

حسیب شینواری، رئیس معارف ولایت ننگرهار با تأیید این خبر گفته است، این مکاتب به دنبال تهدیدات به میان آمده، تعطیل شده‌اند. او می‌گوید که این مکاتب در حالی تعطیل شده‌اند که تنها یک امتحان از امتحانات آخر سال تحصیلی دانش‌آموزان باقی مانده بود.

قبل از بسته شدن این مکاتب به صورت رسمی، گروه داعش در اعلامیه‌ای از مردم ولایت ننگرهار خواسته بود که دختران‌شان را به مکتب نفرستند.

burned school in afghanistan

اعضای شورای ولایتی ننگرهار نیز آتش‌زدن مکتب‌ها را نگران کننده می‌دانند و می‌گویند، این کار از سوی کسانی انجام می‌شود که با آموزش و پرورش دشمنی دارند

لوگر (۳ مکتبِ سوخته و ۷۵ مکتب بسته)

در ولایت لوگر در یک سال گذشته ۳ مکتب به آتش کشیده شده که در نتیجه آن بیش از یک هزار دانش‌آموز از رفتن به مکتب محروم شده‌اند.

اخیرا طالبان دو مکتب را در نزدیکی پل علم، مرکز ولایت لوگر، به آتش کشیدند. در همین حال، مسوولان ریاست معارف لوگر می‌گویند که طالبان با به آتش کشیدن این مکاتب، ۴۲۰ دانش‌آموز به شمول ۲۲۰ دختر را از آموزش محروم کرده‌اند.

پیش از این نیز گروهی از طالبان با هجوم بر مکتب متوسطه دخترانه «کتب‌خیل»، نخست دست‌وپای نگهبانان این مکتب را بستند و سپس این مکتب را به آتش کشیدند. به گفته‌ی محب‌الله صالح، عضو شورای ولایتی لوگر، در این مکتب ۵۵۰ دانش‌آموز دختر درس می‌خواندند.

اخیرا طالبان ۱۵ مکتب را در این ولایت مسدود کرده‌اند. عبدالولی وکیل، یک عضو شورای ولایتی لوگر می‌گوید که طالبان این مکتب‌ها را در واکنش به حملات هوایی نیروهای امنیتی افغانستان مسدود کرده‌اند.

این در حالی است که چند روز پیش نیز گروه طالبان ۴۰ مکتب را در شهرستان محمد آغه ولایت لوگر مسدود کردند که در نتیجه دست‌کم ۱۵ هزار دانش‌آموز از رفتن به مکتب محروم شدند.

در تازه‌ترین مورد، به دنبال تهدید طالبان، مقام‌ها در وزارت معارف افغانستان تأیید کرده‌اند که تمامی مکاتب ولایت لوگر روز یکشنبه(۲۴ سرطان) رخصت شده است.

Taliban

اخیرا طالبان دو مکتب را در نزدیکی پل علم، مرکز ولایت لوگر، به آتش کشیدند

غزنی (۱ مکتبِ سوخته و ۸۰ مکتب بسته)

طالبان در ماه جوزای سال جاری خورشیدی، لیسه سلطان شهاب‌الدین، در شهرستان اندر ولایت غزنی را به‌آتش کشیدند.
عارف نوری، سخنگوی والی غزنی تأکید می‌کند که طالبان این مکتب را که یکی از بزرگ‌ترین مکاتب شهرستان اندر بود، ۱۲ جوزای امسال به آتش کشیده که کتاب‌خانه و تمام اسناد و لوازم آن حریق شده است.

لیسه پسرانه سلطان شهاب‌الدین یکی از بزرگ‌ترین مکاتب شهرستان اندر است که به گفته مقام‌ها، بیش از ۳ هزار شاگرد در آن درس می‌خواندند.

شاید کمتر ولایتی در افغانستان وجود داشته باشد که مکتبی در آن بسته نباشد. در ولایت غزنی نیز در حال حاضر به دلیل افزایش ناامنی‌ها، ۸۰ مکتب بسته است.

عارف نوری، سخنگوی والی غزنی با تأیید این آمار به خبرنامه گفت، تلاش‌هایی جریان دارد که این مکاتب دوباره به روی دانش‌آموزان باز شود. در کنار بسته بودن این تعداد مکتب در غزنی، شماری از دانش‌آموزان دختر نیز در برخی شهرستان‌های این ولایت از حق رفتن به مکتب محروم اند.

هرات (۱ مکتب سوخته و ۴۳ مکتب بسته)

طالبان در ماه جدی سال گذشته‌ی خوشیدی یک مکتب دخترانه را در ولایت هرات به آتش کشیدند. مقام‌های ولایت هرات تأکید کردند که در این مکتب صدها دختر مصروف آموزش بودند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات تأکید می‌کند که تمام اتاق‌ها و کتاب‌های درسی این مکتب از بین رفته است. به گفته‌ی آقای فرهاد، این مکتب در روستای ماروای ولسوالی پشتون زرغون موقعیت دارد.

jilani-farhad

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات

از سوی هم شیراحمد حنیفی، عضو نظارت ریاست معارف هرات می‌گوید که با آتش‌کشیدن این مکتب، نزدیک به ۶۰۰ دختر دانش‌آموز از حق رفتن به مکتب محروم شده‌اند.

در ولایت هرات هم ۴۳ مکتب مسدود است و ریاست معارف این ولایت نمی‌تواند از این مکاتب نظارت کند.

رییس معارف هرات می‎گوید، شمار زیاد این مکاتب در شهرستان‌‎های شیندند، کشک کهنه، کهسان و گلران هستند.

عبدالرازق احمدی، رییس معارف هرات می‌گوید که در اطراف هرات، مکاتب یا مسدود است و یا هم زیر نظارت گروه‌های تروریستی به ویژه طالبان فعالیت دارند. احمدی اضافه می‌کند:‌ «بیش از چهل مکتب ابتدایی به‌خاطر مشکلات امنیتی در ولسوالی‎های مختلف این ولایت به روی شاگردان مسدود می‎باشد و علاوه بر آن بعضی مکاتب به دلیل نبود استاد نیز مسدود است».

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید