زعفران افغانستان به زودی در سراسر امریکا عرضه خواهد شد |
زعفران افغانستان به زودی در سراسر امریکا عرضه خواهد شد

بازتاب خبرهای 25 سرطان

Image Title
۲۵ / سرطان ۱۳۹۷

زعفران افغانستان به زودی در سراسر امریکا عرضه خواهد شد

بر اساس یک قرارداد میان دو شرکت امریکایی، قرار است بعد از این زعفران افغانستان در سراسر امریکا توزیع و عرضه شود.

بر اساس گزارش‌ها، شرکت رومی سپایس (Rumi Spice)قرارداد عرضه زعفران افغانستان را با شرکت هول فودز، بزرگترین شرکت ارائه‌دهنده محصولات خوراکی در امریکا امضا کرده و قرار است این زعفران در تمام فروش‌گاه‌های این شرکت در امریکا عرضه شود.

به گزارش تلویزیون یک، شرکت  Rumi Spiceکه صاحبان آن سه سرباز پیشین امریکایی هستند که در افغانستان وظیفه اجرا کرده‌اند، زعفران را از ولایت‌ هرات و از طریق هوا به امریکا صادر می‌کند.

Saffaron

هرچند در سال‌های اخیر کشت زعفران در چندین ولایت افغانستان گسترش یافته، اما ولایت هرات حدود ۹۰ درصد زعفران این کشور را تولید می‌کند.

افغانستان سال گذشته با تولید ۱۰٫۶ تن زعفران، پس از ایران و هند، در جایگاه سوم بزرگ‌ترین تولیدکننده زعفران جهان قرارد و زعفران افغانستان برای چهارمین سال پیاپی، از دیدگاه کیفت و ذایقه، بهترین زعفران دنیا شناخته می‌شود.

بر بنیاد آمار وزارت زراعت، قیمت یک کیلوگرام زعفران افغانستان در شرایط کنونی در بازرهای جهانی به ۱۶۰۰ دالر امریکایی می‌رسد.

۲۵ / سرطان ۱۳۹۷

ایران: ممکن است ترامپ به تهران زنگ بزند و خواهان مذاکره شود!

به دنبال سخنان چندی قبل رییس جمهوری امریکا مبنی بر این‌که احتمال دارد ایران با این کشور تماس بگیرد و خواهان گفتگو شود، سخگوی وزارت امورخارجه ایران، گفته احتمال این‌که دونالد ترامپ روزی به تهران زنگ بزند و خواهان مذاکره شود، وجود دارد.

آقای ترامپ هفته گذشته در حاشیه نشست سران کشورهای عضو ناتو با اشاره به اختلاف آمریکا و ایران گفته بود: «می‌دانم آن‌ها با مشکلات فراوانی مواجه هستند و اقتصادشان در شرف سقوط است، اما من این را به شما می‌گویم که روزی به من تلفن خواهند زد و خواهند گفت که بیایید توافق کنیم.”

bahram qasimi

بهرام قاسمی که امروز دوشنبه(۲۵ سرطان) در تهران سخن می‌گفت، خاطرنشان کرده، احتمال این‌که دونالد ترامپ روزی به تهران زنگ بزند و خواهان مذاکره شود، وجود دارد و «علایمی هم در این خصوص در گذشته وجود داشته»، اما توضیحات بیشتری درباره آن نداده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است: «نمی‌دانم آیا وی شوخی کرده یا جدی گفته است، اما احتمال این‌که وی به تهران زنگ بزند و تقاضای مذاکره کند، بیشتر است».

۲۵ / سرطان ۱۳۹۷

پایان دیدار رؤسای جمهوری امریکا و روسیه/ ترامپ: شروع خوبی بود

دونالد ترامپ در پایان دیدار خبرساز رؤسای جمهور امریکا و روسیه در پایتخت فنلاند، گفته است که این دیدار شروع خوبی بوده است.

بر اساس گزارش‌ها، دو رییس جمهوری و همراهان‌شان بعد از دو ساعت مذاکره، در جریان یک ناهار کاری نیز به صحبت‌های خود ادامه دادند.

به گزارش بی.بی.سی، آقای ترامپ در ابتدای این دیدار گفته بود که دو رهبر درباره همه‌چیز از جمله تجارت، مسائل نظامی و چین صحبت خواهند کرد.

Trump and Putin

وی گفته بود که دو کشور تاکنون با هم خوب کنار نیامده‌اند و افزود: «همکاری با روسیه چیز خوبی است، چیز بدی نیست».

رئیس جمهوری آمریکا پیش از این گفته بود که از این دیدار انتظار زیادی ندارد، اما امیدوار است این دیدار نتایج مثبتی هم در پی داشته باشد.

دو رئیس‌ جمهوری بعد از دست دادن با هم، به حضور خود در مقابل خبرنگاران پایان دادند و وارد اتاق مذاکرات شدند.

۲۵ / سرطان ۱۳۹۷

800 هزار دالر خسارت روزانه بسته بودن بندر آقینه در ولایت فاریاب

کارمندان بخش گمرک بندر آقینه در ولایت فاریاب در مرز با ترکنستان می‌گویند که بسته بودن این بندر روزانه ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار دالر به بخش خصوصی و حکومت خسارت وارد می‌کند.

بندر آقینه به دنبال افزایش اعتراض‌ها در ولایت فاریاب، از شنبه ۱۶ سرطان به این‌سو از سوی معترضین مسدود شده است.

یکی از کارمندان این گمرک که نخواست نامش گرفته شود، به آژانس خبری پژواک گفته که روزانه بیش از ١٢٠ موتر اموال تجارتی از قبیل تیل، مواد خوراکی، مواد ساختمانی و ادویه از ترکمنستان وارد بندر آقینه می‌شد، که از این اموال ٧۵٠ تا ٨٠٠ هزار دالر محصول وارد خزانه دولت می‌گردید.

از سوی دیگر، محمدرحیم مسگر، رئیس اتاق تجارت شهرستان اندخوی ولایت فاریاب می‌گوید که با مسدود شدن راه ترانزیتی آقینه از سوی معترضین، فعالیت حدود ۵٠٠ تاجر و ٣٣ تأسیسات متوقف و با ضرر مواجه شده‌اند.

وی علاوه کرد که بیش از ٢۵٠٠ کارگر نیز به دنبال بسته شدن بندر آقینه از عاید روزانه بازمانده و افزون بر آن، نرخ مواد نفتی و ارتزاقی در کشور نیز افزایش یافته است.

Uzbek's protest

با این حال، نقیب‌الله فایق، والی فاریاب نیز به آژانس خبری پژواک گفته است که مسدود بودن راه آقینه هم تاجر و هم مردم را زیانمند ساخته، قیمت مواد اولیه و نفت در بازارها افزایش یافته و ادامه این کار به ضرر مردم افغانستان خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد که ممکن است این کار جانب ترکمنستان را وادار بسازد تا مرز خود را در آقینه ببندد.

فایق گفت که خواست‌های معترضین را به حکومت مرکزی انتقال داده، مذاکرات در سطح بالا ادامه دارد و به زودی به نتیجه رسیده تو مشکل پیش‌آمده حل خواهد شد.

معترضین می‌گویند، هرگاه دولت افغانستان به خواست آن‌ها که برگشت معاون اول ریاست جمهوری و رهایی بدون قید شرط نظام‌الدین قیصاری است، پاسخ مثبت دهد، بدون وقفه خیمه تحصن را برمی‌دارند و راه را باز می‌کنند.

این در حالی است که علاوه بر بندر آقینه، بنادر حیرتان و شیرخان بندر نیز از سوی معترضین هوادار عبدالرشید دوستم بسته شده است

۲۵ / سرطان ۱۳۹۷

9 کشته در نتیجه درگیری طالبان و گروه داعش در جوزجان

در نتیجه یک درگیری میان نیروهای وابسته به گروه‌های داعش و طالبان در ولایت جوزجان، دست‌کم ۵ عضو گروه داعش و ۴ طالب کشته شده‌اند.

این درگیری در شهرستان درزاب ولایت جوزجان رخ داده است.

عبدالحفیظ خاشی، آمر امنیت فرماندهی پولیس جوزجان به آریانا نیوز گفته است: ۳ زن و ۱ داکتر در میان کشته‌شدگان داعش اند و ۷ عضو دیگر این گروه در جریان نبرد با طالبان زخم برداشته‌اند.

گفته می‌شود این نبرد در روستای بی بی مریم شهرستان درزاب هم‌چنان ادامه دارد و آمار تلفات دو طرف در حال تغییر است.

ISIS