برنامه جدید کمیسیون انتخابات برای غزنی با درهای بسته؛ ابهام در سرنوشت طرح حوزه‌بندی و انتقاد از غیرعملی بودن جدول زمان‌بندی |
برنامه جدید کمیسیون انتخابات برای غزنی با درهای بسته؛ ابهام در سرنوشت طرح حوزه‌بندی و انتقاد از غیرعملی بودن جدول زمان‌بندی

برنامه جدید کمیسیون انتخابات برای غزنی با درهای بسته؛ ابهام در سرنوشت طرح حوزه‌بندی و انتقاد از غیرعملی بودن جدول زمان‌بندی

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۴ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاکید دارند که آغاز روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان و نامزدان در ولایت غزنی بدون درنظرداشت سیستم حوزه‌ای آغاز خواهد شد و این روند هیچ ربطی به حوزه‌بندی یا غیرحوزه‌بندی ندارد.

دیروز شنبه(۲۳ سرطان)، رهبری کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان جدول زمان‌بندی متفاوتی برای برگزاری انتخابات در ولایت غزنی اعلام کرد.

رهبری این کمیسیون با ۵ رأی موافق و ۲ رأی مخالف تصمیم گرفت که عملیات انتخاباتی در ولایت غزنی به‌صورت استثنایی و در یک وقت کمتر نظر به ولایات دیگر عملی شود. با این وجود رهبری کمیسیون انتخابات دستور داده تا دبیرخانه این کمیسیون تمام روندهای مربوط به انتخابات در ولایت غزنی را مطابق این تقویم انتخاباتی به پیش ببرد.

در فیصله جدید کمیسیون انتخابات اشاره مشخصی در مورد حوزه‌بندی انتخابات در ولایت غزنی نشده است، اما در حال حاضر مسوولان کمیسیون انتخابات افغانستان به‌خبرنامه تأکید دارند که طرح حوزه‌بندی در زمان ثبت‌نام رأی‌دهندگان برای آنان مهم نیست.

حفیظ هاشمی، سخنگوی این کمیسیون به خبرنامه گفت: «ما در حال حاضر در مرحله ثبت‌نام هستیم، برای ما در مرحله ثبت‌نام حوزه‌بندی مهم نیست، ما تلاش کرده‌ایم که روند ثبت‌نام که در غزنی متوقف شده بود، به خاطری که مردم از حق ثبت‌نام و حق رأی دادن محروم نشوند، به‌این خاطر ما جدول خاصی را ترتیب دادیم که بتوانیم همه‌ی واجدان شرایط رای‌دهی را در این ولایت تا زمان برگزاری انتخابات ثبت‌نام کنیم.»

حفیظ هاشمی، یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

حفیظ هاشمی، یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

تنها رأی‌دهندگان حوزه‌بندی می‌شوند

مسوولان کمیسیون انتخابات افغانستان تاکید دارند که بر اساس طرح حوزه‌بندی ولایت غزنی، تنها رأی‌دهندگان در این ولایت حوزه‌بندی می‌شوند، اما نامزدان انتخاباتی می‌توانند خودشان را در سطح ولایت برای گرفتن کرسی‌های پارلمانی نامزد کنند.

آنان تاکید دارند، به‌دلیل این‌که ثبت‌نام نامزدان انتخاباتی در سطح ولایت صورت می‌گیرد و تنها رأی‌دهندگان شامل حوزه‌بندی می‌شود، با این وجود در نظر گرفتن طرح حوزه‌ای یا حوزه واحد در این جدول زمانی که برای ثبت‌نام طرح شده، مهم نیست.

اما شماری از نمایندگان غزنی در مجلس نمایندگان افغانستان می‌گویند که اگرچند کمیسیون مستقل انتخابات به‌گونه‌ی واضح از جزییات طرح حوزه‌بندی غزنی سخن نگفته است، اما این طرح( طرح حوزه‌بندی) به هر شکلی که باشد، غیرقانونی و غیرعملی است.

عارف رحمانی، نماینده مردم غزنی در مجلس نمایندگان به خبرنامه گفت: «به نظر من این حرف تازه کمیسیون مبهم، فریبنده و غیر عملی است.»

از سویی ‌هم شماری از معترضان در ولایت غزنی خواستار به تعویق انداختن انتخابات در این ولایت اند. آنان تأکید دارند که با چالش‌های موجود انتخاباتی در غزنی و زمان محدودی که تا برگزاری انتخابات باقی مانده، باید انتخابات در این ولایت به تعویق انداخته شود.

عبدالمالک حبیبی، یکی از این معترضان به خبرنامه گفت: «نظر من این است که غزنی با شرایطی که با آن روبرو است، باید انتخابات در این ولایت به تعویق انداخته شود، در این صورت هم چالش قومی کم می‌شود و هم با فرصت زمانی، یک راه‌حل قانونی برای برگزاری انتخابات در این ولایت جستجو شود.»

این معترض تاکید دارد که خواست آنان این نیست که حتما هزاره‌ها نماینده‌های بیشتری از ولایت غزنی در پارلمان داشته باشند، بلکه هدف آنان این است که انتخابات از یک راه قانونی در غزنی برگزار شود، نه این‌که نمایندگان این ولایت به صورت انتصابی انتخاب شوند.

محمد عارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان

محمد عارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان

مخالفت‌ها با تقویم جدید انتخاباتی

شماری از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان و نهادهای ناظر انتخاباتی با تقویم جدید انتخاباتی که از سوی کمیسیون انتخابات برای غزنی در نظر گرفته شده، مخالفت کرده و آن‌را غیر عملی می‌دانند.

از سویی ‌هم دو تن از کمیشنران کمیسیون انتخابات نیز با این جدول زمان‌بندی جدید برای غزنی مخالفت کرده‌اند. وسیمه بادغیسی و ملیحه حسن دو کمیشنر این کمیسیون اند که به‌دلیل غیر عملی بودن این طرح، پای این مصوبه کمیسیون را امضا نکرده‌اند.

وسیمه بادغیسی، معاون عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات به خبرنامه گفت: «به دلیل این‌که این طرح از لحاظ زمان‌بندی قابل تطبیق نبود، نظر ندادم.»

نعیم ایوب‌زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) نیز به خبرنامه گفت: «این جدول زمان‌بندی اصلا عملی و منطقی نیست. این‌ها پنچ و شش مورد را در این جدول زمان‌بندی که اعلان کرده‌اند، نقض کرده‌اند. بر اساس یافته‌هایی که ما داشته‌ایم، ما باور نداریم جدول زمان‌بندی که برای غزنی در نظر گرفته شده، عملی باشد.»

از سویی ‌هم یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) می‌گوید کمیسیون اول باید چالش انتخاباتی را در این ولایت حل کند، بعد جدول زمان‌بندی ثبت‌نام را آغاز کند.

آقای رشید گفت: «در حالی که دروازه کمیسیون انتخابات در غزنی توسط شماری از معترضان بسته است، کمیسیون چگونه ثبت‌نام را در این ولایت آغاز می‌کند؟»

به گفته‌ی آقای رشید، اگر مشکل غزنی از سوی کمیسیون انتخابات و حکومت افغانستان حل نگردد، از نگاه قانون تا زمانی‌که زمینه برگزاری انتخابات در یک ولایت تأمین نشود، با این وجود نماینده‌های برحال پارلمانی، نماینده‌های آن مردم اند که این نیز به نفع مردم غزنی نخواهد بود.

مسئولان تیفا تأکید دارند که اعلامیه‌ علمای شیعه در چنین وضعیت امنیتی، زیاد واقع‌بینانه نیست

نعیم ایوب‌زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا)

با این حال حفیظ هاشمی، سخنگوی کمیسیون انتخاب می‌پذیرید که آنان زمان کمی در اختیار دارند، اما وی تأکید می‌کند که آنان تلاش دارند ظرفیت کاری‌شان را در این ولایت افزایش دهند.

او تأکید می‌کند، نشست مشترکی که این کمیسیون با نهادهای امنیتی، اداره ارگان‌های محلی، ارگ ریاست جمهوری و ریاست اجراییه داشته، آنان تاکید کرده‌اند که کمیسیون مستقل انتخابات را در عملی کردن این تقویم کمک می‌کنند.

معترضان: تا زمان لغو طرح حوزه‌ای دروازه کمیسیون بسته خواهد ماند

هم‌زمان با اعلام تقویم جدید انتخاباتی از سوی کمیسیون انتخابات برای ولایت غزنی، معترضان در این ولایت تأکید دارند که اجازه هیچ نوع فعالیت کمیسیون مستقل انتخابات را در این ولایت نخواهند داد.

آنان تأکید دارند، تازمانی که فیصله‌ی کمیسیون انتخابات مبنی بر طرح حوزه‌بندی در این ولایت لغو نشود، آنان هر نوع فعالیت کمیسیون در این ولایت را تحریم خواهند کرد.

عبدالمالک حبیبی، یکی از این معترضان ولایت غزنی به خبرنامه گفت: «معترضان دیروز شنبه دم دروازه کمیسیون انتخابات خیمه زده‌اند و تا زمانی که طرح حوزه‌بندی کمیسیون لغو نشود، به این کمیسیون اجازه هیچ نوع فعالیت را نمی‌دهند. این فیصله کمیسیون ظالمانه، خلاف قانون اساسی و خلاف قانون انتخاباتی است.»

از سویی هم این معترضان تقویم جدید انتخاباتی کمیسیون را برای غزنی «یک سنجش غیرعاقلانه» می‌دانند و تاکید دارند که «کمیسیون مستقل انتخابات تنها برای ثبت‌نام رأی‌دهندگان، ۱۵ روز فرصت داده، در حالی که در ۱۰ روز تنها کمیسیون نمی‌تواند موادهای انتخاباتی خود را به ولسوالی‌ها انتقال دهد.»

نصیراحمد فقیری، عضو شورای ولایتی ولایت غزنی

نصیراحمد فقیری، عضو شورای ولایتی ولایت غزنی

از سویی ‌هم شماری از نمایندگان شورای ولایتی ولایت غزنی نیز تاکید دارند که جدول زمان‌بندی که برای غزنی در نظر گرفته شده، غیرعملی می‌باشد و کمیسیون نمی‌تواند در این زمان محدود، شهروندان غزنی را برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کند.

نصیراحمد فقیری، یکی از اعضای شورای ولایتی ولایت غزنی به خبرنامه گفت: «این‌که کمیسیون انتخابات خوشبین است که بتواند در ۲۸ میزان انتخابات را در غزنی برگزار کند، این طرح در این زمان محدود غیرعملی است. از سویی هم یک جمع زیادی از معترضان غزنی به دروازه کمیسیون خیمه زده‌اند و نمی‌گذارند کمیسیون برنامه‌ی خود را به‌پیش ببرد.»

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید