گزارش تازه یوناما از تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان؛ افزایش 22 درصدی تلفات حملات انتحاری و 52 درصدی تلفات حملات هوایی |
گزارش تازه یوناما از تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان؛ افزایش ۲۲ درصدی تلفات حملات انتحاری و ۵۲ درصدی تلفات حملات هوایی

گزارش تازه یوناما از تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان؛ افزایش ۲۲ درصدی تلفات حملات انتحاری و ۵۲ درصدی تلفات حملات هوایی

۲۴ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) به تازگی گزارشی از میزان تلفات غیرنظامیان افغانستان در جریان جنگ ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۸ را منتشر کرده که نشان می‌دهد در این مدت، ۵۱۲۲ تن از غیرنظامیان کشته و زخمی شده‌اند.

براساس این گزارش، از ۱ جنوری الی ۳۰ جون ۲۰۱۸ میلادی، ۱۶۹۲ غیرنظامی در جریان جنگ و درگیری در افغانستان کشته و ۳۴۳۰ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

در گزارش گفته شده که آمار تلفات در مقایسه به مدت مشابه در سال گذشته در مجموع تلفات(کشته و زخمی‌شدگان) ۳ درصد کاهش و تنها میزان کشته‌شدگان یک درصد افزایش یافته است.

همچنان گفته شده که میزان زخمی‌شدگان در مقایسه به مدت مشابه در ۱۰ سال گذشته که یوناما ثبت تلفات غیرنظامیان را آغاز کرده، یک درصد افزایش و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۵ درصد کاهش یافته است.

عوامل تلفات غیرنظامیان

در این گزارش آمده که استفاده از مواد انفجاری جاسازی شده، جنگ‌های زمینی، قتل‌های هدفمند، عملیات‌های هوایی و مواد انفجاری باقی مانده از جنگ، از جمله عوامل عمده تلفات غیرنظامیان است که بیشتر غیرنظامیان را در ولایت‌های کابل، ننگرهار، فاریاب، هلمند، و قندهار هدف قرار داده است.

blast

میزان زخمی‌شدگان در مقایسه به مدت مشابه در ۱۰ سال گذشته که یوناما ثبت تلفات غیرنظامیان را آغاز کرده، یک درصد افزایش و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۵ درصد کاهش یافته است

زنان

در گزارش یوناما گفته شده که درگیری‌های مسلحانه باعث ۵۴۴ مورد تلفات زنان(۱۵۷ کشته و ۳۸۷ زخمی) شده که نزدیک به نیم آن از اثر درگیری‌های زمینی کشته و زخمی شده‌اند.

کودکان

همچنان یوناما ۱۳۵۵ مورد تلفات کودکان(۳۶۳ کشته و ۹۹۲ زخمی) را به ثبت رسانده که در نتیجه‌ی درگیری‌های مسلحانه کشته و زخمی شده‌اند. گزارش نشان می‌دهد که میزان تلفات کودکان در مقایسه به زمان مشابه در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۵ درصد کاهش یافته است.

مسوول تلفات غیرنظامیان

بر اساس یافته‌های یوناما، مسوول ۶۷ درصد کل تلفات(۱۱۲۷ کشته و ۲۲۸۶ زخمی)، عناصر مخالف دولت دانسته شده که از این میان، مسوولیت ۴۲ درصد تلفات به طالبان، ۱۸ درصد به شاخه‌ی خراسان گروه داعش و ۷ درصد به عناصر نامعلوم ضد حکومت نسبت داده شده است.

حملات انتحاری

حملات انتحاری و پیچیده توسط عناصر ضد حکومت باعث ۱۴۱۳ مورد تلفات غیرنظامیان(۴۲۷ کشته و ۹۸۶ زخمی) شده که این رقم نشان‌دهنده‌ی افزایش ۲۲ درصدی در تلفات غیرنظامیان توسط حملات انتحاری و پیچیده را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش یوناما، شاخه‌ی خراسان گروه داعش مسوول ۵۲ درصد و گروه طالبان مسوول ۴۰ درصد حملات انتحاری و پیچیده دانسته شده‌اند. باقی حملات انتحاری و پیچیده از سوی عناصر نامعلوم ضد حکومت صورت گرفته است.

blast(2) copy

بر اساس گزارش یوناما، شاخه‌ی خراسان گروه داعش مسوول ۵۲ درصد و گروه طالبان مسوول ۴۰ درصد حملات انتحاری و پیچیده دانسته شده‌اند

مواد منفجره جاسازی شده

مواد منفجره جاسازی‌شده نوع فشاری توسط عناصر ضد حکومت، باعث ۳۱۴ مورد تلفات غیرنظامیان(۱۱۴ کشته و ۲۰۰ زخمی) شده که بیشتر آن به طالبان نسبت داده شده و بر اساس گزارش یوناما، در مقایسه به سال گذشته، کاهش ۴۳ درصدی را نشان می‌دهد.

نیروهای طرفدار دولت

یوناما مسئولیت ۱۰۴۷ مورد تلفات غیرنظامیان در ۶ ماه نخست ۲۰۱۸ را به نیروهای طرفدار حکومت نسبت داده که این آمار تقریباً مشابه با آمار سال ۲۰۱۷ می‌باشد. نیروهای طرفدار حکومت باعث ۲۰ درصد کل تلفات غیرنظامیان(۱۷ درصد توسط نیروهای امنیتی افغانستان، ۲ درصد توسط نیروهای نظامی بین‌المللی، و یک درصد توسط گروه‌های مسلح طرفدار حکومت)، شده‌اند.

یوناما کاهش ۲۱ درصدی را در تلفات غیرنظامیان ناشی از درگیری‌های زمینی منسوب به نیروهای طرفدار حکومت، که بیشترشان نیروهای امنیتی افغانستان هستند را به ثبت رسانده است.

براساس این گزارش، با آن‌که میزان حملات هوایی در جریان ۶ ماه نخست ۲۰۱۸ افزایش چشمگیر داشته، یوناما ۳۵۳ مورد تلفات غیرنظامیان(۱۴۹ کشته و ۲۰۴ زخمی) را به ثبت رسانده که در مقایسه به زمان مشابه در سال گذشته میلادی، ۵۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مسئولیت ۵۲ درصد کل تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات هوائی هوانیروی افغانستان، ۴۵ درصد به نیروهای نظامی بین‌المللی، و ۳ درصد باقی مانده به نیروهای نامعلوم طرفدار حکومت نسبت داده شده است.

unama

یوناما کاهش ۲۱ درصدی را در تلفات غیرنظامیان ناشی از درگیری‌های زمینی منسوب به نیروهای طرفدار حکومت، که بیشترشان نیروهای امنیتی افغانستان هستند را به ثبت رسانده است

یوناما در این گزارش یک‌بار دیگر از طرف‌های درگیر خواسته تا تلاش‌های‌شان را برای حفاظت از غیرنظامیان افزایش دهند.

یوناما هم‌چنان طرف‌های درگیر را به دست‌یابی به راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز تشویق کرده است.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما)، اقدامات این کشور در راستای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان منجر به کاهش تلفات غیرنظامیان در جریان درگیری‌های زمینی شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید