بزرگ‌راه کابل-بلخ در ولایت سمنگان مسدود شد |
بزرگ‌راه کابل-بلخ در ولایت سمنگان مسدود شد

بازتاب خبرهای 21 سرطان

Image Title
۲۱ / سرطان ۱۳۹۷

بزرگ‌راه کابل-بلخ در ولایت سمنگان مسدود شد

گزارش‌ها از ولایت سمنگان می‌رساند که هواداران حزب جنبش اسلامی در یک گردهمایی اعتراضی در واکنش به بازداشت نظام‌الدین قیصاری، نماینده‌ی جنرال دوستم در ولایت فاریاب، بزرگ‌راه کابل-بلخ را در این ولایت مسدود کرده اند.

محمد صدیق عزیزی، سخنگوی والی سمنگان با تأیید این خبر به خبرنامه گفت که معترضان بزرگ‌راه کابل-بلخ در این ولایت را مسدود کرده است.

kabul-balkh highway

آقای عزیزی همچنان گفت که در حال حاضر مسیر عمومی مسدود است و آنان یک مسیر فرعی را برای عبور و مرور مسافران باز کرده اند.

این در حالی است که صبح امروز بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش اسلامی گفته بود که قرار است امروز پنجشنبه (۲۱ سرطان) بزرگ‌راه کابل-بلخ نیز از سوی معترضان در شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان با آتش زن تیرهای موتر، مسدود شود.

۲۱ / سرطان ۱۳۹۷

افشای تصاویر تازه از چگونگی بازداشت محافظین نظام‌الدین قیصاری در فاریاب

به دنبال افشای تصاویری از چگونگی دستگیری و بازداشت خشونت‌آمیز محافظین و نیروهای نظام‌الدین قیصاری توسط نیروهای امنیتی در ولایت فاریاب، سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، تصاویر تازه‌ای از این خشونت‌ها را منتشر کرده است.

بشیراحمد ته‌ینج با انتشار این تصاویر جدید در صفحه فیس‌بوک خود، نوشته است: «جزییات بیشتر از جنایت هولناک :بر حق محافظین واقعی این سرزمین جنایت بشری صورت گرفت. ملت هم قضاوت می‌کند و هم در مورد جنایت‌کاران حکومتی تصمیم میگیرد.»

پیش از این عنایت بابر فرهمند، رییس دفتر جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نیز با انتشار تصاویر منسوب به محافظان و همراهان نظام‌الدین قیصاری که با دست‌های بسته روی زمین افتاده‌اند و در برخی موارد، افرادی که یونیفورم ارتش ملی بر تن دارند، بر سر و گردن آن‌ها پا گذاشته‌اند، ادعا کرد که این افراد، از سوی کماندوهای ارتش، بازداشت و به نحو فاجعه‌باری تیرباران شده و جان داده‌اند.

به دنبال نشر این تصاویر، نهادهای امنیتی اعلام کرده‌اند که به منظور بررسی تصاویر مربوط به بازداشت و تیرباران محافظان و همراهان نظام‌الدین قیصاری، یک هیأت با صلاحیت دولتی تعیین شده است.

NDS

این در حالی است که روز گذشته(چهارشنبه، ۲۰ سرطان) و در نهمین روز بحران فاریاب، محمد شریف یفتلی؛ رییس ستاد ارتش و اخترمحمد ابراهیمی؛ معین ارشد وزارت داخله، رییس ارگان‌های محلی و معاون ولایتی ریاست امنیت ملی برای دومین‌بار به میمنه سفر کردند.

۲۱ / سرطان ۱۳۹۷

فوری/ جنرال دوستم هفته‌ی آینده به افغانستان برمی‌گردد

منابع معتبر در ریاست جمهوری افغانستان تأیید کرده‌اند که قرار است روز دوشنبه هفته آینده جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، به این کشور برگردد.

بی‌بی‌سی گزارش داده که توافق برگشت آقای دوستم به افغانستان در دیدار او با سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در ترکیه، صورت گرفته است.

Breaking-1

این در حالی است سرور دانش برای شرکت در مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، به انقره رفته بود.

او در جریان این سفر برای چندین بار با آقای دوستم دیدار داشته و گفته می‌شود حامل پیامی به او بوده است.

اما عنایت‌الله بابر فرهمند، رییس دفتر آقای دوستم در صفحه فیس بوک خود نوشته که آقای دانش حامل هیچ پیامی نبوده است.

۲۱ / سرطان ۱۳۹۷

حمایت مالی ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان تا سال 2024 ادامه می‌یابد

سران ناتو اعلام کرده که کمک‌های مالی این سازمان برای نیروهای امنیتی افغانستان تا سال ۲۰۲۴ میلادی ادامه خواهد داشت.

این سازمان با نشر اعلامیه‌ای گفته که ادامه‌ی این کمک‌های مالی به دلیل ادامه‌ی کار حکومت افغانستان برای صلح و مذاکره صورت می‌گیرد.

در این اعلامیه همچنان آمده: «ما تعهده خود را برای تأمین امنیت و ثبات دوامدار در افغانستان یک‌بار دیگر اعلام می‌کنیم».

NATO

این در حالی است که نشست سران ناتو امروز پنج‌شنبه(۲۱ سرطان) در مقر این سازمان در بروکسل، پایتخت بلجیم برگزار شده و فردا (جمعه، ۲۲ سرطان) نیز ادامه می‌یابد.

مسأله‌ی افغانستان، ادامه‌ی حضور و فعالیت نیروهای حمایت قاطع و همکاری‌های مشترک میان ناتو و افغانستان، از موضوعاتی اند که قرار است در این نشست روی آن بحث صورت گیرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان به نمایندگی از این کشور در نشست سران ناتو در بروکسل شرکت کرده‌اند.

۲۱ / سرطان ۱۳۹۷

افزایش خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان/ نی: 58 مورد خشونت در سال جاری ثبت شده است

مسوولان حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان(نی) با انتقاد از بی‌توجهی حکومت در برابر امنیت جانی خبرنگاران گفته که برخوردهای خشونت‌بار در برابر خبرنگاران افزایش یافته است.

عبدالمجیب خلوتگر، رئیس اجرایی نی امروز پنجشنبه (۲۱ سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت که از آغاز سال جاری تا کنون، ۵۸ مورد خشونت در برابر خبرنگاران به ثبت رسیده که در مقایسه با سال گذشته، آمار قتل خبرنگاران ۱۳ درصد، لت و کوب ۳۳ درصد، اهانت ۹ درصد و تهدید هم ۲۰ درصد افزایش یافته است.

آقای خلوتگر، ناامنی، قانون‌شکنی برخی از مسوولان دولتی و بررسی نشدن پرونده‌های خشونت در برابر خبرنگاران را از دلایل اصلی افزایش خشونت در برابر خبرنگاران عنوان کرد.

او همچنان هشدار داد، در صورتی که روند خشونت در برابر خبرنگاران کاهش نیابد، نقش رسانه‌ها در پروسه‌ی ملی انتخابات کم‌رنگ شده و در کنار آزادی بیان، روند ملی انتخابات نیز صدمه می‌بیند.

reporters

رئیس اجرایی نی از حکومت نیز خواست که پرونده‌های خبرنگارانی که از سوی افراد ناشناس مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند را به گونه جدی بررسی کند.

از سویی هم، عبدالمجیب خلوتگر در این نشست خبری گفت که شماری از رسانه‌های تصویری، صوتی و چاپی، از ماه‌ها به این‌سو معاش کارمندان‌شان را پرداخت نکرده و اگر این روند ادامه یابد، نی اسامی این رسانه‌ها را افشا خواهد کرد.

به گفته‌ی او، نی شکایت‌هایی دریافت کرده که برخی رسانه‌ها حتی ۱۶ ماه معاش کارمندان‌شان را نپرداخته‌اند.