بحران بازداشت نظام الدین قیصاری؛ رکود اقتصادی در شمال و افزایش نرخ ها در پایتخت افغانستان |
بحران بازداشت نظام الدین قیصاری؛ رکود اقتصادی در شمال و افزایش نرخ ها در پایتخت افغانستان

بحران بازداشت نظام الدین قیصاری؛ رکود اقتصادی در شمال و افزایش نرخ ها در پایتخت افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۱ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان تاکید می‌کنند که در یک هفته‌ی اخیر در نتیجه اعتراضات در شمال این کشور و مسدود شدن شماری از بنادر در این مناطق، تاکنون بیش از ۳۰ میلیون دالر به بخش خصوصی افغانستان خساره وارد شده است.

صیام پسرلی، سخنگوی این اتاق به خبرنامه می‌گوید که این اعتراضات و بسته‌بودن شماری از بزرگ‌راه‌ها تأثیرات منفی بالای حمل و نقل اموال بازرگانی داشته و سبب بی‌ثباتی در نرخ اکثر کالاهای تجاری و مواد غذایی شده است.

او تأکید کرد: «تظاهرات در شمال کشور در یک هفته‌ی اخیر تأثیرات بسیار منفی بالای بازار گذاشته و روزانه حدود ۵ تا ۷ میلیون دالر به سکتور خصوصی ما خساره می‌رسد.»
به گفته‌ی مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان، در حال حاضر صدها کامیون باربری، بالون‌های گاز و موترهای حامل نفت در بندر آقینه متوقف است که با طول کشیدن این اعتراضات در شمال، نرخ‌ نفت و گاز در بازارهای افغانستان چند برابر خواهد شد.

آقای پسرلی گفت: «در حال حاضر بیشتر از ۲هزار موتر در بنادر افغانستان گیر مانده‌ و برای آن‌ها اجازه داده نشده که اموال بازرگانی‌شان را به بازارهای کشور برسانند.»

اعتراضات هواداران حزب جنش ملی اسلامی افغانستان در شمال این کشور امروز پنج‌شنبه وارد دهمین روز شد. این معترضان در بیشتر از ۹ ولایت افغانستان به‌دلیل دستگیری نظام‌الدین قیصاری، یکی از فرماندهان حزب جنبش، دست به اعتراض زده‌اند.

صیام الدین پسرلی، سخن‌گوی اتاق‌ تجارت وصنایع افغانستان

صیام الدین پسرلی، سخن‌گوی اتاق‌ تجارت وصنایع افغانستان

رکود کار و بار

تظاهرات این معترضان ابتدا از ولایت فاریاب شروع شده و در حال حاضر در ولایت‌های بلخ، تخار، سمنگان، جوزجان، بدخشان، بامیان و هرات گسترش یافته است. این معترضان علاوه بر شاه‌راه‌ها و تحریم انتخابات در شماری از این ولایت‌ها، بنادر تجاری افغانستان را در شمال این کشور از جمله بندر حیرتان، بندر آقینه و بندر شیرخان را به ‌روی حمل و نقل اموال بازرگانی بسته‌اند.

شماری از بازرگانان افغان تأکید دارند که ناامن شدن شمال و شماری از ولایت‌های دیگر و هم‌چنان مسدود شدن بزرگ‌راه سالنگ، تأثیر منفی بر کار و بار آنان داشته است.

وحید رحیمی، یکی از بازرگانان شهر کابل در بخش میوه و سبزیجات به‌خبرنامه می‌گوید که مقدار زیادی از میوه‌های تازه آنان از جمله تربوز و خربوزه از سمت شمال افغانستان می‌آید، اما مسدود بودن بزرگ‌راه‌ها سبب شده که این اموال به‌موقع برای آنان نرسد.

آقای رحیمی تأکید کرد: «ما مال و اجناس را پیش از پیش بر اساس تقاضای مشتریان‌مان در کابل، خریداری می‌کنیم، اما بسته بودن راه‌ها سبب شده که نه‌تنها اموال را به‌موقع به مشتریان خود عرضه نتوانیم، بلکه به‌دلیل گرم بودن هوا و توقف موترها، اکثر میوه‌های تازه ما در راه فاسد می‌شود.»

به باور این بازرگانان، بسته‌شدن بنادر تجاری افغانستان در شمال این کشور می‌تواند بازارهای افغانستان را با رکود روبرو کند. آنان تأکید دارند که افغانستان بیشترین اموال بازرگانی‌اش را از بنادر شمال و از کشورهایی مانند ازبکستان، ترکمنستان و تاجیکستان وارد می‌کند و بسته‌ماندن این بنادر، می‌تواند بحران اقتصادی را در افغانستان خلق کند.

وحید رحیمی گفت: «همین که یک بندر تجاری ناامن می‌شود، برای تمام بازرگانان ضرر است. وقتی بازرگان ضرر کرد، نرخ اموال در بازارها صد درصد متأثر شده و تغییر خواهد کرد. بازرگان زمانی که احساس خطر کند، تلاش می‌کند اموالش را به یک جای محفوظ انتقال دهد و به بازار عرضه نمی‌تواند. با این وجود تعادل عرضه و تقاضا برهم خواهد خورد و نرخ‌ها بی‌ثبات می‌شود.»

وحید رحیمی، یکی از بازرگانان کابل

وحید رحیمی، یکی از بازرگانان کابل

افزایش نرخ‌ها

مغازه‌داران کابل نیز از افزایش نرخ مواد خوراکی در چند روز اخیر خبر داده و تأکید دارند که تغییرات قابل لمسی در بخش مواد خوراکی در بازارهای کابل رونما شده است.

در بخش نفت و گاز نیز تغییرات قابل ملاحظه‌ای در بازارهای کابل دیده می‌شود. امروز پنج‌شنبه(۲۱ سرطان) یک لیتر تیل عادی(پترول) در بازارهای کابل تا حدود ۵۶ افغانی خرید و فروش شده است، در حالی‌که یک هفته پیش، یک لیتر تیل عادی ۴۲ تا ۴۴ افغانی خرید و فروش می‌شد.

در نرخ گاز نیز تغییرات قابل ملاحظه‌ای به میان آمده است. یک کیلو گاز مایع امروز در بازارهای کابل تا حدود ۶۰ افغانی خرید و فروش شده، در حالی‌که چند هفته پیش، یک کیلو گاز مایع به ۵۰ افغانی خرید و فروش می‌شد.

مقام‌های حزب جنبش ملی اسلامی تأیید می‌کنند که شیرخان بندر در ولایت قندز عملا از روز گذشته (چهارشنبه، ۲۰ سرطان) به این‌سو مسدود می‌باشد.

بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش اسلامی به خبرنامه گفت: «از روز گذشته به این‌سو، پس از آن‌که اعلام کردیم که بندر شیرخان را مسدود می‌کنیم، این بندر عملا به روی رفت و آمد اموال بازرگانان مسدود بوده و هیچ ترددی صورت نگرفته است.»

آقای ته‌ینج همچنان گفت، بندرهای حیرتان و آقینه نیز از چند روز به این‌سو از سوی معترضان مسدود شده که تاکنون باز نشده‌اند.

این در حالی است که طبق وعده سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی، امروز پنجشنبه (۲۱ سرطان) بزرگ‌راه سالنگ نیز از سوی معترضان در شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان با آتش زن تایرهای موتر، مسدود شد و این مسیر مهم و استراتژیک بسته شد؛ هرچند مقام‌های ولایت سمنگان می‌گویند که یک مسیر انحرافی را به روی رفت و آمد موترها باز کرده‌اند.

hairatan

آقای ته‌ینج می‌گوید: بندرهای حیرتان و آقینه نیز از چند روز به این‌سو از سوی معترضان مسدود شده که تاکنون باز نشده‌اند

با این حال، بشیراحمد ته‌ینج خاطرنشان می‌کند که اعتراض‌های مردمی در ولایت‌های شمالی تا زمانی که به خواسته‌های‌شان پاسخ مثبت داده نشود، ادامه خواهد داشت. مهم‌ترین خواست این معترضان برگشت جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان به این کشور و رهایی بدون قید و شرط نظام‌الدین قیصاری، یکی از فرمانده‌هان محلی حزب جنبش ملی اسلامی است.

در تازه‌ترین مورد منابع معتبر در ریاست جمهوری افغانستان تأیید کرده‌اند که قرار است روز دوشنبه هفته آینده جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، به این کشور برگردد. گفته می‌شود که توافق برگشت آقای دوستم به افغانستان در دیدار او با سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در ترکیه، صورت گرفته است.

اما باید دید که این خبر می‌تواند از دامنه اعتراض‌ها در ولایات شمالی بکاهد و حداقل مسیر بزرگ‌را‌ه‌ها و بنادر بازرگانی به روی رفت و آمد بازرگانان و اموال آن‌ها باز گردد؟!

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید