تشدید تحرکات معترضین در شمال افغانستان؛ بسته شدن دفاتر کمیسیون انتخابات در فاریاب و سرپل و هشدار در مورد نافرمانی‌های بیشتر

تشدید تحرکات معترضین در شمال افغانستان؛ بسته شدن دفاتر کمیسیون انتخابات در فاریاب و سرپل و هشدار در مورد نافرمانی‌های بیشتر

خبرنگار خبرنامه

جاوید نوید
خبرنگار خبرنامه

۲۰ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

امروز تظاهرات‌ها در شمال افغانستان وارد نهمین روز خود شد و با شدت بیشتری دنبال شد و اتفاقات جدیدی رخ داد. در شرایطی که معترضین در روزهای گذشته اقدام به مسدود کردن بنادر گمرکی و شاهراه‌ها کرده بودند، امروز چهارشنبه(۲۰ سرطان) در واکنش به بی‌توجهی حکومت مرکزی افغانستان به خواسته‌های‌شان، دروازه‌های دفاتر ولایتی کمیسیون‌ انتخابات در ولایات فاریاب و سرپل را مسدود کردند.

این معترضین هم‌چنان بر تحقق خواسته‌های‌شان مبنی بر آزادی نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پیشین پولیس شهرستان قیصار و بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری به افغانستان تأکید می‌کنند.

تداوم این اعتراضات سبب شده تا بار دیگر هیأتی از حکومت مرکزی به ریاست رییس ستاد ارتش به فاریاب سفر کند. در کنار آن، مردم ولایت هرات نیز برای برپایی تظاهرات فردا پنج‌شنبه(۲۱ سرطان) آمادگی می‌گیرند.

بستن دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در فاریاب

در حالی که امروز نیز میمنه، مرکز ولایت فاریاب شاهد تظاهرات گسترده در اعتراض به بازداشت نظام‌الدین قیصاری بود، سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان از بستن دروازه دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در این ولایت به دست معترضین خبر داد.

بشیر احمد ته‌ینج، عضو پارلمان و سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی به خبرنامه گفت که در ادامه اعتراض‌ها، دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت فاریاب بسته شده است.

بشیر احمد تینج از نمایندگانی بود که خواهان استیضاح مسولان امنیتی شد

بشیر احمد ته‌ینج، عضو پارلمان و سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی

حفیظ‌الله هاشمی، منشی و سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان نیز بسته‌شدن دفتر این کمیسیون در ولایت فاریاب را تأیید کرده و نسبت به این موضوع، ابراز نگرانی نموده است.

بستن دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در سرپل

همزمان با بسته شدن دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات از سوی هواداران حزب جنبش ملی اسلامی در ولایت فاریاب، معترضان هوادار این حزب دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در سرپل را نیز صبح امروز مسدود کردند.

این معترضان هشدار دادند، در صورتی که به خواسته‌های‌شان پاسخ مثبت داده نشود، انتخابات را نیز تحریم خواهند کرد.

عزیزاحمد رسولی، رئیس ولایتی کمیسیون انتخابات در سرپل به صدای آمریکا گفته که پس از مسدود شدن دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در سرپل، آنان به خاطر جلوگیری از خطرات احتمالی، کارمندان این دفتر را رخصت کرده‌اند.

بستن شیرخان بندر

در همین حال گزارش شده است که معترضان در شمال افغانستان، بندر شیرخان بندر در ولایت قندز را نیز مسدود می‌نمایند. سخنگوی جنبش ملی اسلامی گفته است که تا ساعاتی دیگر مسیرهای منتهی به این بندر و شهر قندز از سوی معترضان بسته خواهد شد.

تاکنون مشخص نیست که آیا این بندر بسته می‌گردد یا خیر، اما پیش از این روز، روز گذشته(سه‌شنبه، ۱۹ سرطان) معترضان شمالی در ولایت بلخ مسیرهای منتهی به بندر حیرتان را بستند.

علاوه بر این، حدود یک هفته قبل بندر آقینه در ولایت فاریاب نیز از سوی معترضان بسته شده و تاکنون هیچ گونه عبور و مروری در این مسیر صورت نگرفته است.

در کنار مسدود بودن بندر آقینه، معترضان مسیر بزرگ‌راه میمنه ـ اندخوی را نیز به رفت و آمد بسته‌اند.

حفیظ هاشمی، یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

حفیظ هاشمی، یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

هشدارهای تازه

علاوه بر این تحولات، سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی در گفتگو با خبرنامه هشدار داد در صورتی که به خواسته‌های معترضان رسیدگی نگردد، آن‌ها نهادهای دیگر دولتی دیگر نیز تعطیل خواهند کرد.

از سوی دیگر، بشیراحمد ته‌ینج افزود، در صورتی که حکومت افغانستان پاسخ مثبت به مطالبات معترضان ندهد، به نافرمانی‌های مدنی بیشتر در ولایت‌های دیگر افغانستان دست خواهند زد.

هراتیها نیز به میدان میآیند

در همین حال، قرار است فردا (پنجشنبه، ۲۱ سرطان) هواداران احزاب جمعیت اسلامی، جنبش اسلامی و حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، گردهمایی‌ای را به حمایت از نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پیشین پولیس شهرستان قیصار و مسوول نیروهای خیزش مردمی ولایت فاریاب و همچنین معاون اول ریاست جمهوری، در این شهر به راه بیاندازند.

بشیر احمد ته‌ینج، در این مورد نیز می‌گوید که اعضای رهبری شورای ائتلاف نجات افغانستان از مقام‌های نظامی و غیرنظامی ولایت هرات خواستار تأمین امنیت این گردهمایی شده‌اند.

آقای ته‌ینج گفته که این گردهمایی از ساعت ۹ صبح فردا پنج‌شنبه(۲۱ سرطان) در برابر ساختمان ولایت هرات برگزار خواهد شد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید