یک روز پس از اشرف غنی؛ عبدالله عبدالله وارد بروکسل شد

بازتاب خبرهای 20 سرطان


۲۰ / سرطان ۱۳۹۷

یک روز پس از اشرف غنی؛ عبدالله عبدالله وارد بروکسل شد

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان بعد از ظهر امروز چهارشنبه (۲۰ سرطان) در یک سفر رسمی وارد بروکسل، پایتخت بلجیم شد.

دفتر رسانه‌های ریاست اجرایی حکومت افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته که آقای عبدالله به دعوت ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به منظور اشتراک در نشست سران کشورهای عضو ناتو به بروکسل سفر کرده است.

Abdullah abdullah in brussels

این در حالی است که روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۹ سرطان) محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در رأس یک هیأت بلندرتبه‌ی دولتی به منظور اشتراک در نشست سران ناتو، به بروکسل سفر کرد.

نشست سران ناتو روز پنج‌شنبه(۲۱ سرطان) در مقر این سازمان در بروکسل، پایتخت بلجیم برگزار شده و روز جمعه(۲۲ سرطان) نیز ادامه می‌یابد.

مسأله‌ی افغانستان، ادامه‌ی حضور و فعالیت نیروهای حمایت قاطع و همکاری‌های مشترک میان ناتو و افغانستان، از موضوعاتی اند که قرار است در این نشست روی آن بحث صورت گیرد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
۲۰ / سرطان ۱۳۹۷

پناهنده اخراج‌شده افغان از آلمان در کابل خودکشی کرد

جمال ناصر محمدی، پناهنده افغانستان که هفته قبل از آلمان به کابل اخراج شده بود، دست به خودکشی زده و به زندگی‌اش خاتمه داده است.

آقای محمدی روز گذشته(سه‌شنبه، ۱۹ سرطان) در اقامت‌گاهش در هتل اسپین‌زر شهر کابل، خود را حلق‌آویز نمود.

مرتضی رحیمی، یک روزنامه‌نگار افغان در آلمان، با انتشار خبر خودکشی اقای محمدی، گفته که او یکی از ۶۹ پناهنده افغانی بود که چهارشنبه قبل از آلمان اخراج شد.

refugees

به گفته اقای رحیمی، این جوان ۲۳ سال عمر داشت و از ۸ سال بدین‌سو در شهر هامبورگ آلمان زندگی می‌کرد، اما سرانجام آلمان او را از این کشور اخارج کرد.

هنوز دلیل اخراج این پناهنده جوان افغان پس از ۸ سال از آلمان مشخص نیست.

این روزنامه‌نگار افغان خاطرنشان کرده که سازمان بین‌المللی مهاجرت(IOM) مرگ این جوان را تأیید کرده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
۲۰ / سرطان ۱۳۹۷

یک کشته و سه زخمی در نتیجه یک انفجار در شهر قندهار

وقوع یک انفجار در نزدیکی یک پاسگاه پولیس در شهر قندهار، تلفاتی بر این نیروها وارد کرده است.

این انفجار که ناشی از ماین جاسازی‌شده بوده، در نزدیکی یک پاسگاه بازرسی نیروهای پولیس صورت گرفته است.

این پاسگاه در حوزه دهم شهر قندهار و در منطقه دوراهی هده کابل موقعیت داشته است.

بر اساس گزارش‌های  ابتدایی، در نتیجه این انفجار، یک سرباز پولیس جان باخته و سه تن دیگر زخمی شده‌اند.

kandahar

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
۲۰ / سرطان ۱۳۹۷

تظاهرات مردمی به حمایت از نظام‌الدین قیصاری فردا در هرات برگزار می‌شود

قرار است فردا (پنجشنبه، ۲۱ سرطان) هواداران احزاب جمعیت اسلامی، جنبش اسلامی و حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، یک گردهمایی‌ را در حمایت از نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پیشین پولیس شهرستان قیصار و مسوول نیروهای خیزش مردمی ولایت فاریاب به راه بیاندازند.

بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش اسلامی با تأیید این خبر گفته که اعضای رهبری شورای ائتلاف نجات افغانستان از مقام‌های نظامی و غیرنظامی این ولایت خواستار تأمین امنیت این گردهمایی شده‌اند.

photo_2018-07-11_17-33-44

آقای ته‌ینج گفته که این گردهمایی از ساعت ۹ صبح الی ختم در برابر ساختمان ولایت هرات برگزار خواهد شد.

این در حالی است که از ۹ روز به این‌سو هواداران حزب جنبش اسلامی در ولایت‌‌های فاریاب، جوزجان، سرپل، تخار، بلخ، سمنگان و بامیان دست به تظاهرات زده و خواهان رهایی نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پیشین پولیس شهرستان قیصار و مسوول نیروهای خیزش مردمی در ولایت فاریاب و همچنان بازگشت جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری از ترکیه به افغانستان شده‌اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
۲۰ / سرطان ۱۳۹۷

مجلس نمایندگان افغانستان خواهان قطع کمک‌های عربستان سعودی به پاکستان شد

همزمان با برگزاری نشست عالمان دینی کشورهای اسلامی در شهر جده‌‎ی عربستان سعودی، نمایندگان مجلس افغانستان از عربستان خواسته تا تمامی روابط و کمک‌های نقدی‌اش به پاکستان را قطع کند.

همایون همایون، معاون اول مجلس نمایندگان امروز (چهارشنبه، ۲۰ سرطان) در نشست عمومی این مجلس ضمن استقبال از برگزاری این نشست در عربستان، همچنان گفت که رسما از دولت عربستان سعودی می‌خواهد تا روابط دیپلماتیک و کمک‌های نقدی‌اش را به کشورهایی که از جنگ افغانستان طرفداری می‌کنند، قطع کند.

نمایندگان مجلس ابراز امیدواری کرده‌اند که این نشست منجر به صلح دایمی در کشور شود.

Parliament

با این حال، شمار دیگری از این نمایندگان برگزاری این نشست در عربستان و شرکت نکردن نمایندگان ایران و پاکستان را سوال برانگیز خوانده‌اند.

مولوی احمدالله موحد، نماینده مردم نورستان در مجلس گفت که عربستان به عنوان کشور تولیدکننده و حمایت‌کننده طالبان، چگونه پس از ۲۰ سال از این کارش پشیمان شده و نظرش را تغییر داده است.

نصرالله صادقی‌زاده نیلی، نماینده مردم دایکندی در مجلس نمایندگان نیز گفته، کشورهایی که در جنگ و صلح افغانستان نقش اساسی دارند، در این نشست اشتراک نکرده‌‌اند و یا حضور کم رنگ دارند. او ابراز امیدواری کرد که علمای اسلامی درک کنند که افغانستان قربانی «نیت‌های شوم» این کشورها در منطقه است.

این در حالی است که در نشست عالمان دینی که روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۹ سرطان) برای دو روز برگزار شد، ۱۱۰ عالم دینی از ۳۷ کشور اسلامی شرکت کرده و قرار است مساله‌ی جنگ و صلح افغانستان را بررسی کنند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0