خوش‌بینی سناتوران افغانستان به نتیجه نشست عربستان؛ آیا با فتوای جنگ غیرمشروع، جنگ افغانستان پایان می‌یابد؟

خوش‌بینی سناتوران افغانستان به نتیجه نشست عربستان؛ آیا با فتوای جنگ غیرمشروع، جنگ افغانستان پایان می‌یابد؟

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۱۹ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

نشست علمای ۳۷ کشور اسلامی در مورد جنگ و صلح افغانستان امروز سه‌شنه(۱۹ سرطان) در عربستان آغاز به کار کرد. سناتوران افغانستان در واکنش به این نشست می‌گویند که انتظار دارند، فتوای غیرمشروع بودن جنگ در افغانستان اعلام شود؛ اما طالبان با شرکت نکردن در این نشست، گفته‌اند که بهتر است چنین فتوایی صادر نشود.

امروز سه‌شنبه (۱۹سرطان)  علمای ۳۷ کشور اسلامی در عربستان دور هم جمع شدند تا در مورد جنگ و صلح افغانستان تصمیم‌گیری نمایند. نشست امروز نشست آغازین بود و قرار است نشست نهایی فردا چهارشنبه دایر شود و نتایج نهایی نیز فردا اعلام خواهد شد.

قبل از این نشست، شورای عالی صلح افغانستان در مورد شرکت طالبان ابراز خوش‌بینی کرده بود. محمد اکرم خپلواک، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان در نشست استجوابیه مجلس نمایندگان گفته بود، امیدوار است طالبان نمایندهای با صلاحیت خود را به نشست عربستان بفرست. او همچنین گفته بود، قرار است در این نشست علمای ۳۷ کشور اسلامی جنگ جاری در افغانستان را غیرمشروع اعلام کنند.

اما گروه طالبان با عدم شرکت در نشست عربستان اعلام کرده که، بهتر است فتوای غیرمشروع دانستن جنگ در این نشست صادر نشود.

گرچند این اولین نشست علمای دین در مورد جنگ و صلح افغانستان نیست و در دو نشست قبلی که در اندونزی و کابل دایر شد، جنگ جاری در افغانستان حرام اعلام گردید.

در همین حال سناتوران افغانستان نیز نسبت به نشست عربستان ابراز امیدواری کرده و می‌گویند که بهتر است علمای جهان اسلام در نشست عربستان سعودی، جنگ افغانستان را غیرمشروع اعلام کنند.

محمد علم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا در نشست امروز سه‌شنبه (۱۹ سرطان) این مجلس، نشست علمای کشورهای اسلامی در عربستان سعودی را از لحاظ شرعی و اسلامی برای افغانستان با اهمیت خواند.

ezadyar

محمد علم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا

آقای ایزدیار گفت: «ما انتظار داریم علمای اسلامی در این نشست همه مسایل را بررسی کرده و فتوای شرعی در مورد جنگ افغانستان صادر کنند و این جنگ را غیرمشروع اعلام نمایند».

او تأکید کرد که علمای اسلامی در این نشست، آن کشورهای اسلامی را که با استفاده از فتواهای شرعی، به جنگ در افغانستان دامن می‌زنند، سرجای‌شان بنشانند.

معاون اول مجلس سنا این نشست را چانس طلایی برای حکومت افغانستان و طالبان خواند و تاکید کرد که هر دو طرف باید از فرصت برای برقراری صلح در کشور استفاده کنند.

آقای ایزدیار خاطرنشان کرد که طالبان نباید از فتوای علمای کشورهای اسلامی سرپیچی کرده و بر ادامه جنگ در کشور تأکید ورزند.

با این وجود، عبدالباقی بریال، دیگر عضو مجلس سنا نیز نشست عربستان سعودی را آخرین دارو برای پایان درد مردم افغانستان خواند و ابراز امیدواری کرد که فیصله‌ی این نشست بتواند به روند صلح افغانستان کمک کند.

گل احمد اعظمی، دیگر عضو سنا هم بیان داشت: «نشست کشورهای اسلامی برای حل مشکل جنگ در افغانستان، دست‌آورد بزرگی است؛ امیدواریم علمای کشورهای اسلامی از ختم جنگ در افغانستان حمایت کنند تا راهی برای آغاز گفتگوهای صلح در افغانستان دریافت گردد».

اما زلمی زابلی، عضو دیگر مجلس سنا گفت که طالبان به دستور پاکستان در این نشست شرکت نکرده و اعلام کرده که فیصله علمای اسلامی را در مورد جنگ افغانستان قبول ندارد.

به گفته او، طالبان نوکران پاکستان‌اند و پاکستان نوکر امریکا است، و تا زمانی که امریکا صادقانه در روند صلح افغانستان همکاری نکند، پاکستان نیز برای همکاری با روند صلح افغانستان آماده نخواهد شد.

taliban

بسیاری از تحلیل‌گران امور سیاسی افغانستان نیز نتیجه صلح با طالبان را پایان جنگ در کشور نمی‌دانند

سناتوران درحالی امیدوار به پایان جنگ در افغانستان اند که نمایندگان مجلس صلح با طالبان را پایان جنگ در این کشور نمی‌داند.

در نشست استجوابیه مسوولین شورای عالی صلح در صحن مجلس، شماری از نمایندگان ابراز داشتند که حتی اگر این تلاش‌های صلح حکومت افغانستان به نتیجه هم برسد، صلح با طالبان تنها ۵درصد جنگ در افغانستان را خاتمه می‌بخشد.

بسیاری از تحلیل‌گران امور سیاسی افغانستان نیز نتیجه صلح با طالبان را پایان جنگ در کشور نمی‌دانند و می‌گویند که جنگ افغانستان‌، جنگ ابرقدرت‌ها است و حکومت افغانستان تصمیم‌گیرنده جنگ و صلح افغانستان نیست؛ طالبان هم از همین‌رو تا به حال حاضر به مذاکره مستقیم با حکومت افغانستان نشده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید