نبود هیچ نامزد زن در 34درصد شهرستان‌های افغانستان؛ تلاش کمیسیون انتخابات برای تغییر شرایط و ثبت‌نام نامزدان بیشتر زن |
نبود هیچ نامزد زن در ۳۴درصد شهرستان‌های افغانستان؛ تلاش کمیسیون انتخابات برای تغییر شرایط و ثبت‌نام نامزدان بیشتر زن

نبود هیچ نامزد زن در ۳۴درصد شهرستان‌های افغانستان؛ تلاش کمیسیون انتخابات برای تغییر شرایط و ثبت‌نام نامزدان بیشتر زن

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۹ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

آمارهای کمیسیون انتخابات افغانستان نشان می‌دهد که در ۱۳۵ شهرستان این کشور هیچ زنی برای انتخابات شوراهای شهرستان‌ها نامزد نشده است.

بر اساس این آمارها، تاکنون برای انتخابات شوراهای شهرستان‌ها، حدود ۳۷۳۱ نفر نامزد شده‌اند که تنها ۲۷۱ تن آنان را زنان تشکیل می‌دهد. در کنار جای خالی زنان، در شماری از ولایت‌ها مانند ولایت غزنی هیچ مردی نیز برای این انتخابات نامزد نشده است.

افغانستان در مجموع ۳۸۹ شهرستان دارد که بر اساس قانون، باید ۲۵ درصد اعضای شوراهای شهرستان‌ها زنان باشند.

حضور کم‌رنگ زنان در انتخابات شوراهای شهرستان‌ها، سبب نگرانی شماری از مقام‌های حکومت افغانستان، نهادهای ناظر انتخاباتی و شماری از نمایندگان مجلس این کشور شده است.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان روز شنبه این هفته در یک نشست خبری در مورد سهم زنان در انتخابات، از نامزد نشدن زنان در شماری از شهرستان‌ها ابراز نگرانی کرد.

آقای عبدالله تأکید کرد: «در بخش انتخابات شورای ولسوالی یک چالش عمده وجود دارد که اطلاع‌رسانی غلط صورت گرفته و این دلیل سبب شده که حضور نامزدان در شورای ولسوالی‌ها به ویژه حضور زنان کم باشد.»

رییس اجرایی حکومت افغانستان در حالی از اطلاع‌رسانی غلط به عنوان یک چالش عمده نام می‌برد که چندی پیش اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی اعلام کرده بود برای نمایندگان شورای شهرستان‌ها، هیچ‌گونه امتیازی در نظر گرفته نشده‌است.

abdullah

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان

پیش از این گلاجان عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که ناامنی، رسم و رواج، شرط داشتن سند فراغت از صنف دوازدهم مکتب و مشخص نبودن وظایف این شوراها و امتیازات آن‌ها از دلایل عمده حضور کم‌رنگ نامزدان به خصوص زنان در انتخابات شوراهای شهرستان‌ها است.

با برگزاری سه مرحله ثبت‌نام رأی‌دهندگان، تا اکنون بیش از ۸ میلیون ۹صد هزار تن در این پروسه ثبت‌نام کرده‌اند که بیش از ۳ میلیون آن را زنان تشکیل می‌دهد.

چالش حقوقی

شماری از حقوق‌دانان تاکید می‌کنند، در صورتی‌که زنان در شوراهای شهرستان‌ها حضور نداشته باشند، فیصله‌های این شوراها با مشکلات حقوقی همراه خواهد شد و مشروعیت آن‌ها نیز زیر پرسش خواهد بود.

شاه محمود مل، حقوق‌دان می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات باید برای همه‌شمول بودن و تأمین عدالت انتخاباتی، زمینه اشتراک زنان را در شوراهای شهرستان‌ها فراهم سازد.

از سویی هم شماری از نهادهای ناظر انتخاباتی از نامزد نشدن زنان در شمار زیادی از شهرستان‌های افغانستان ابراز نگرانی کرده و تأکید می‌کنند که کمیسیون انتخابات افغانستان برای مشارکت زنان در این بخش هیچ راه‌حلی ندارد.

نعیم ایوب‌زاده، مسوول بنیاد انتخابات شفاف افغانستان تأکید دارد که «کمیسیون انتخابات باید از اول شرایط را طوری در نظر می‌گرفت که با در نظرداشت وضعیت کنونی زنان افغان در روستاها، آن‌ها بتوانند خود را برای کرسی‌های شوراهای ولسوالی‌ها نامزد کنند، در حال حاضر هم کمیسیون هیچ راه‌حلی برای این معضل ندارد.»

کمکاری نهادهای مدافع حقوق زنان

هم‌زمان با ازدیاد نگرانی‌ها از عدم نامزدی خانم‌ها برای راه‌یابی به کرسی‌های شوراهای شهرستان‌ها، شماری از نمایندگان مردم در مجلس نمایندگان افغانستان نیز بر تشویق و حمایت از خانم‌ها تأکید می‌کنند.

مسئولان تیفا تأکید دارند که اعلامیه‌ علمای شیعه در چنین وضعیت امنیتی، زیاد واقع‌بینانه نیست

نعیم ایوب‌زاده، مسوول بنیاد انتخابات شفاف افغانستان

گلالی نور صافی، یکی از نمایند‌گان مردم در مجلس نمایندگان می‌گوید: در کنار چالش‌های امنیتی و عدم توانایی مالی زنان برای ثبت‌نام در شوراهای شهرستان‌ها، وزارت زنان و نهادهای مدافع حقوق زنان مسوول بودند تا خانم‌های فعال را برای اشتراک در شوراهای ولسوالی‌ها تشویق و زمینه‌ها را برای آنان فراهم می‌ساختند.

خانم صافی می‌گوید، با موجودیت صدها نهاد دفاع از حقوق زنان دیده شده که این نهادها جز حیف‌و‌میل پول‌های هنگفت به نام توانمندسازی و آگاهی‌دهی زنان، کاری برای سهم زنان در رده‌های سیاسی انجام نداده‌اند.

او تاکید کرد: «این یک خبر خوب نیست. متأسفانه پس از ۱۷ سال مبارزه، موجودیت صدها نهاد فعال حقوق زنان به‌خصوص وزارت زنان که با این بزرگی‌اش موجود است، چرا این‌ها نتوانستند فهرست نامزدان را همکاری کنند و آماده سازند و تشویق کنند، این‌ها باید مشوق درجه اول می‌بودند، برای این‌که کرسی‌ها خالی نماند، باید یک استثنایی ایجاد کنند.»

ساده‌سازی شرایط

در حال حاضر کمیسیون مستقل انتخابات یکی از عوامل عدم ثبت‌نام زنان برای شوراهای شهرستان‌ها را شرایط دشوار نامزدی برای زنان می‌داند. شرط داشتن سند فراغت صنف دوازدهم، نبود حقوق مشخص برای وکیل‌های شورای شهرستان‌ها، ناامنی و رسم‌های سنتی در میان مردم، از جمله چالش‌هایی است که فرا راه نامزدی زنان در شوراهای شهرستان‌ها وجود دارد.

مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاکید دارند که سهم زنان در شوراهای شهرستان‌ها محفوظ است و آنان در تلاش‌اند با حکومت در مورد افزایش سهم زنان در این بخش گفت‌وگو کنند.

سید حفیظ‌الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت: «ما بحث‌ها را با حکومت و نهادهای مربوط شروع کرده‌ایم تا بتوانیم راه‌حل اشتراک زنان را دریابیم. شرایط صنف دوازدهم که در قانون آمده، حداقل اگر بتوانیم این مساله را حل سازیم که اگر سواد کمتر هم داشته باشند، بتوانند اشتراک کنند. و دوم این‌که حقوق‌شان نیز اعلان شود، زنان بدانند که حقوق‌شان چه اندازه است تا تشویق شوند».

حفیظ هاشمی، یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

حفیظ هاشمی، یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

هاشمی می‌گوید، قانون انتخابات پیش‌بینی کرده در صورتی‌که زنان بازهم خودشان را برای شوراهای شهرستان‌ها خودشان نامزد نمی‌کنند، انتخابات این شوراها مجددا برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد که کمیسیون انتخابات برای حل این مشکل، نشستی را برگزار می‌کند و پیشنهادات مشخصی را با دادگاه عالی و کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی شریک می‌سازد که می‌تواند شامل تغییر شرایط نامزدی و تمدید ثبت‌نام نامزدان نیز باشد.

در یکی از اسناد کمیسیون مستقل انتخابات زیر نام «نامزدی زنان، انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی» در همچو شرایط، تدابیری پیش‌بینی شده است.

در این سند آمده: «برای زنان درخواست‌دهنده که واجد شرایط بوده، اما اسناد و معلومات‌شان مکمل نیست، وقت داده می‌شود تا آن را تکمیل کنند. اگر هیچ درخواست‌دهنده زن واجد شرایط نباشد، برای نامزدی زنان وقت داده می‌شود. کمیسیون از وزارت امور زنان، کمیسیون حقوق بشر، نهادهای جامعه مدنی به خصوص نهادهای حمایت حقوق زنان می‌خواهد تا زنان واجد شرایط را برای نامزدی ترغیب کنند.»

زنان و نخستین انتخابات شوراهای شهرستان‌ها

امسال انتخابات شوراهای شهرستان‌ها برای نخستین‌بار در افغانستان برگزار خواهد شد. ماده ۱۴۰ قانون اساسی افغانستان می‌گوید که «برای تنظیم امور و تأمین اشتراک فعال مردم در اداره‌ی محلی در ولسوالی‌ها و قریه‌ها، مطابق به احکام قانون، شوراها تشکیل می‌گردد.»

این ماده قانون اساسی تصریح کرده که اعضای این شورا از طریق انتخابات آزاد، عمومی، سری و مستقیم از سوی باشندگان محل برای سه سال انتخاب می‌شوند.

در کنار این، ماده ۶۰ قانون انتخابات افغانستان می‌گوید که هر شهرستان دارای یک شورا می‌باشد که اعضای آن توسط رأی‌دهندگان همان شهرستان انتخاب می‌شود و تعداد کرسی‌های شورای شهرستان، متناسب به نفوس هر شهرستان تعیین می‌گردد.

در فصل دهم قانون انتخابات افغانستان نیز شمار نمایندگان شورای شهرستان‌ها متناسب به جمعیت آن، این‌گونه تعیین شده است:

یک ـ ولسوالی که الی چهل هزار نفوس دارد، ۵ کرسی،

دو ـ ولسوالی که بیش از چهل هزار الی هفتاد هزار نفوس دارد، ۷ کرسی،

سه ـ ولسوالی که بیش از هفتاد هزار الی یک‌صد هزار نفوس دارد، ۹ کرسی،

چهار – ولسوالی که بیش از یک‌صد هزار نفوس دارد، ۱۱ کرسی».

بر اساس این قانون، حداقل ۲۵ درصد کرسی‌ها در هر شورای شهرستان برای نامزدان زن اختصاص یافته است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید