ثبت بیش از 500 شکایت در کمیسیون شکایات انتخاباتی/ کمیشنران ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی هنوز معرفی نشده‌اند |
ثبت بیش از ۵۰۰ شکایت در کمیسیون شکایات انتخاباتی/ کمیشنران ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی هنوز معرفی نشده‌اند

بازتاب خبرهای 18 سرطان

Image Title
۱۸ / سرطان ۱۳۹۷

ثبت بیش از ۵۰۰ شکایت در کمیسیون شکایات انتخاباتی/ کمیشنران ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی هنوز معرفی نشده‌اند

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان اعلام کرده که تاکنون بیش از ۵۰۰ مورد شکایت و اعتراض از نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان در این کمیسیون ثبت شده است.

داکتر علی‌رضا روحانی، منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که این شکایات شامل دو دسته می‌شود که دسته‌ی اول مربوط کسانی است که به فهرست ابتدایی نامزدان راه یافته و بخش دوم، شامل شکایات نامزدانی می‌شود که به فهرست ابتدایی راه نیافته‌اند.

election

به گفته‌ی آقای روحانی، بخش اول ثبت شکایات به پایان رسیده و بخش دوم تا دو هفته ادامه دارد.

این در حالی است که بر اساس آمار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، ۲ هزار و ۷۴۱ تن برای نامزدی در انتخابات مجلس نمایندگان ثبت‌نام کرده که از این میان ۱۳۹ تن آنان به فهرست ابتدایی راه نیافته‌اند.

از سویی هم، کمیسیون شکایات انتخاباتی در حالی روند ثبت شکایات را آغاز کرده که تاکنون کمیشنران ولایتی این کمیسیون به گونه‌ی کامل معرفی نشده‌اند.

۱۸ / سرطان ۱۳۹۷

طراح حملات تروریستی شهر کابل در هرات بازداشت شد

مقام‌های محلی در ولایت هرات از بازداشت فردی خبر داده‌اند که حملات تروریستی در شهر کابل را در هرات برنامه‌ریزی می‌کرد.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به رسانه‌ها گفته: «فردی که در اصل باشنده کابل است و در هرات در حال برنامه‌ریزی برای اجرای عملیات تخریبی و تروریستی بود، توسط کارمندان امنیت ملی این ولایت دستگیر شد».

nds

آقای فرهاد همچنان گفته که این فرد به منظور برنامه‌ریزی عملیات تخریبی و تروریستی از کابل به شهر هرات آمده بود که پس از ردیابی نیروهای امنیت ملی، از مرکز شهر هرات بازداشت شده‌است.

سخنگوی والی هرات گفته که با بازداشت این فرد، از وقوع حملات خونین تروریستی در کابل جلوگیری شده‌است.

۱۸ / سرطان ۱۳۹۷

جنازه‌ی نظام‌الدین شکوهی، شاعر مشهور هرات به خاک سپرده شد

جنازه‌ی نظام‌الدین شکوهی هروی از شاعران مشهور این ولایت عصر امروز دوشنبه (۱۸ سرطان) به خاک سپرده شد.

به گزارش روزنامه ۸ صبح، جنازه‌ی آقای شکوهی به درخواست فرزندان و خانواده‌اش در شهر مشهد ایران به خاک سپرده شده‌است.

آقای شکوهی روز گذشته (یکشنبه، ۱۷ سرطان) پس از آن به عمر ۶۹ سالگی درگذشت که برای درمان به شهر مشهد ایران انتقال داده شده بود.

corpse

نظام‌الدین شکوهی در قالب‌های غزل، مثنوی، دوبیتی و رباعی شعر می‌سرود و از او دو مجموعه‌ی شعری به نام‌های «فانوسی در هامون» و «فریادی در سکوت» و یک اثر چاپ نشده‌ به جا مانده‌است.

۱۸ / سرطان ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 117 شورشی در 13 ولایت افغانستان

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۷ شورشی در ۱۳ ولایت این کشور کشته و زخمی شده‌اند.

در یک خبرنامه‌ی این وزارت آمده که در نتیجه‌ی راه‌اندازی ۱۳ عملیات مشترک تهاجمی و پاکسازی و ۱۰ حمله‌ی هوایی از سوی نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت‌های ننگرهار، کنر، غزنی، قندهار، ارزگان، زابل، فراه، بادغیس، فاریاب، بلخ، سرپل، بغلان و هلمند؛ ۸۰ شورشی کشته و ۳۶ شورشی دیگر زخمی شده‌اند.

mod

در خبرنامه آمده که در جریان این عملیات‌ها همچنان ۱۰ فرد مشکوک بازداشت شده‌اند.

در مورد تلفات غیرنظامیان و نیروهای امنیتی افغانستان در جریان این عملیات‌ها چیزی گفته نشده‌است.

۱۸ / سرطان ۱۳۹۷

مجلس نمایندگان: حکومت برای حل بحران در شمال نشست اضطراری برگزار کند

مجلس نمایندگان افغانستان برای حل بحران‌های امنیتی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و کنترل اوضاع در شمال این کشور و دیگر ولایت‌ها، خواستار برگزاری نشست اضطراری سه قوه دولت با حضور احزاب سیاسی شدند.

عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان امروز دوشنبه (۱۸ سرطان) در نشست عمومی این مجلس، با ابراز نگرانی از وضعیت پیش آمده در شمال افغانستان گفت، حکومت باید مکلفیت خود را در مدیریت این بحران انجام دهد.

آقای ابراهیمی تأکید کرد، در صورتی که حکومت بخواهد، مجلس نمایندگان در مورد مشکلات شمال میان حکومت و معترضان پادرمیانی خواهد کرد.

این در حالی است که به دنبال بازداشت نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پیشین شهرستان قیصار ولایت فاریاب و مسوول نیروهای خیزش مردمی در این ولایت، ساکنان ولایت‌های فاریاب، جوزجان، سرپل، بغلان، قندز، تخار و سمنگان از یک هفته به این طرف شاهد اعتراض‌های گسترده مردمی بوده‌ است.

prelamant

این معترضان خواستار آزادی قیصاری و بازگشت جنرال دوستم، معاون اول رئیس جمهوری به کشور هستند.

آنان هشدار داده‌اند‌، در صورتی‌که حکومت به خواست آنان توجه نکند، به نافرمانی‌های مدنی دست خواهند زد.

از سویی هم، امروز دوشنبه (۱۸ سرطان) نیز شماری از هواداران حزب جنبش ملی در شهر تالقان، مرکز ولایت تخار به جاده‌ها برآمده و بزرگ‌راه تخار- قندز را به روی ترافیک مسدود کردند.

۱۸ / سرطان ۱۳۹۷

هفتمین روز اعتراضات مردمی در شمال افغانستان/ معترضان بزرگ‌راه تخار-قندز را مسدود کردند

در هفتمین روز اعتراضات مردمی در ولایت‌های شمالی افغانستان در پیوند به بازداشت نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پیشین شهرستان قیصار ولایت فاریاب و مسوول نیروهای خیزش مردمی در این ولایت، امروز دوشنبه (۱۸ سرطان) نیز شماری از هواداران حزب جنبش ملی اسلامی در شهر تالقان، مرکز ولایت تخار به جاده‌ها برآمده و دست به تظاهرات زدند.

این معترضان یک‌بار دیگر بر رهایی آقای قیصاری و برگشت جنرال دوستم به افغانستان تأکید کردند.

در همین حال، خلیل اسیر، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت تخار گفته که این معترضان بزرگ‌راه تخار- قندز را به روی ترافیک مسدود کرده‌اند.

takhar

آقای اسیر همچنان گفته که یک خیمه‌ی دادخواهی نیز از سوی این معترضان در چوک شهر برپا شده‌است.

این در حالی است که نظام‌الدین قیصاری هفته‌ی گذشته پس از شرکت در یک جلسه‌ی امنیتی در شهر میمنه، از سوی نیروهای کماندو بازداشت و به کابل انتقال داده‌شد.