قطع برق وارداتی ایران 300 کارخانه هرات را تعطیل کرد |
قطع برق وارداتی ایران ۳۰۰ کارخانه هرات را تعطیل کرد

قطع برق وارداتی ایران ۳۰۰ کارخانه هرات را تعطیل کرد

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۸ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

مقام‌های محلی هرات در اعلام کرده‌اند که قطع برق وارداتی ایران به این ولایت، سبب بسته‌شدن نزدیک به ۳۰۰ کارخانه تولیدی و بی‌کار شدن صدها تن شده است.

به گفته حمید‌الله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات،‌ قطع برق وارداتی از ایران باعث تعطیلی تمام شرکت‌های تولیدی در شهرک صنعتی هرات شده است. این تعطیلی به گفته خادم، تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد یافت. تعطیلی این شرکت‌ها به خانه‌نشین‌شدن موقت همه کارگران مشغول به کار در این واحد‌های تولیدی انجامیده است.

به‌گفته‌ی این مقام‌ها، برق هرات در یک هفته‌ی اخیر، حدود ۱۰ ساعت در یک ‌شبانه‌روز از سوی ایران قطع می‌شود، در حالی‌که چرخه‌ی بزرگ‌ترین شهرک صنعتی افغانستان در این ولایت توسط برق وارداتی ایران می‌چرخد.

ولایت هرات سالانه چهارصد میلیون کیلووات برق از ترکمنستان و ۹۰۰ میلیون کیلووات از ایران وارد می‌کند که نزدیک به ۶۰ درصد برق مورد نیاز این ولایت به‌شمول شهرک صنعتی هرات از برق صادراتی ایران تأمین می‌شود.

شرکت‌های تولیدی در شهرک صنعتی هرات نیز به این وضعیت اعتراض کرده و از مسئولان محلی هرات خواسته‌‌اند تا از طریق دیپلماسی به بی‌برقی در هرات پایان دهند. مسئولان این شرکت‌ها می‌گویند که با قطع برق ایران طی ساعات کاری، این شرکت‌ها میلیون‌ها افغانی ضرر کرده‌اند.

با این حال مسوولان شرکت برشنا در هرات با نشر اعلامیه‌ای در این مورد گفته‌اند که آنان به‌تازگی با قونسل ایران در این ولایت وارد گفت‌و گو شده‌ و امیدوار اند این مسأله را بتوانند از راه دیپلوماتیک حل کنند.

جنبش روشنایی یک‌بار دیگر تأکید کرده که مطالبات جنبش روشنایی در زمینه رفع تبعیض و تحقق پروژه‌ی لین برق 500 کیلوولت ترکمنستان مطابق ماسترپلان برق افغانستان، به قوت خود باقی است

ولایت هرات سالانه چهارصد میلیون کیلووات برق از ترکمنستان و ۹۰۰ میلیون کیلووات از ایران وارد می‌کند که نزدیک به ۶۰ درصد برق مورد نیاز این ولایت به‌شمول شهرک صنعتی هرات از برق صادراتی ایران تأمین می‌شود

سوختن اکثر وسایل برقی در اثر اختلال برق وارداتی

قطع برق وارداتی ایران تنها سبب تعطیلی موقت کارخانه‌های نشده، بل اختلال در این برق و قطع‌ و‌ وصل شدن آن، به ماشین‌آلات این کارخانه‌ها صدمه زده و آن‌ها را از کار انداخته است. این مساأه نیز ضربه سنگینی را به شماری از کارخانه‌داران و مغازه‌داران وارد کرده است.

غلام فاروق مجروح، نماینده مردم هرات در مجلس نمایندگان افغانستان تاکید می‌کند که تعطیلی کارخانه‌ها و بیکاری صدها تن از یک‌سو و سوختن وسایل الکترونیکی از سوی دیگر، ضررهای هنگفتی را به تاجران و صنعت‌کاران هرات وارد کرده است.

آقای مجروح می‌گوید: «برق ایران به افغانستان رایگان و مفت و خیراتی نیست، این برق در بدل یک قرارداد است که در مقابل آن پول داده می‌شود. ایران نه‌تنها برق خود را روزانه ده ساعت قطع می‌کند، بلکه با قطع  و وصل کردن این برق، وسایل الکترونیکی اکثر کارخانه‌داران و شهروندان هرات را سوختانده است.»

این نماینده مردم هرات تأکید می‌کند که حکومت باید از قراردادی که با ایران در بخش برق دارد، دفاع کند و برقی را از این کشور بخواهد که در قرارداد تعیین شده است.

با این وجود، خواست صنعت‌کاران هرات از شرکت برق‌رسانی افغانستان(برشنا) این است که برای پارک صنعتی این ولایت، به جای برق ایران، از برق ترکمنستان استفاده شود.

اما محمد طاهر عارف، مسوول شرکت برق‌رسانی افغانستان(برشنا) در هرات تأکید می‌کند که در برنامه درازمدت آنان، یک طرح جایگزین برای برق‌رسانی به شهرک صنعتی هرات وجود دارد، اما در حال حاضر این برنامه آنان ناممکن و هزینه‌بر می‌باشد.

فشارهای تازه تهران؟

اخیرا تنش‌ها میان افغانستان و ایران، دو همسایه‌ی هم‌مرز روی مسایل آب و حق‌آبه، داغ بوده است. این تنش‌ها به جایی رسید که در ماه ثور سال جاری خورشیدی، جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران اعلام کرد که «علی‌رغم دو نامه و حتی احظار سفیر افغانستان، کابل حق‌آبه ایران را از هیرمند نداده و اکنون تنها یک راه حل باقی مانده؛ اقدام متقابل و سیاسی

Brishna (5)

مسوولان برق‌رسانی افغانستان(برشنا) در هرات تأکید دارند که انتظار ندارند ایرانبی‌برقی را بر شهروندان این ولایت تحمیل کند

با این حال، مسوولان برق‌رسانی افغانستان(برشنا) در هرات تأکید دارند که انتظار ندارند ایرانبی‌برقی را بر شهروندان این ولایت تحمیل کند. بر اساس قراردادی که میان افغانستان و ایران صورت گرفته، ایران باید در هر ساعت ۱۹۰ میگاوات برق را به ولایت‌های هرات و فراه صادر کند.
اما به گفته‌ی مسوولان شرکت برشنا، ایران بر خلاف این قرارداد، برق وارداتی خود را به شهر هرات در ساعات پر مصرف و ضروری قطع می‌کند.

از سویی ‌هم هرات این روزها گرمای کم‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند. گفته می‌شود دمای هوای هرات به ۴۱+ سانتی‌گراد، بالاترین حد خود در سال جاری، رسیده است، اما نبود برق در بیش از ده ساعت در این ولایت، تحمل این گرما را دشوارتر کرده است.

ایران با وجودی‌که به‌صورت رسمی دلیل قطع برق وارداتی‌اش را به ولایت‌های غربی افغانستان بیان نکرده، اما شماری از رسانه‌های ایرانی نوشته که «ایران از صادرات برق خود به کشورهای همسایه کاسته است. پس از عراق،‌‌ این‌بار نوبت قطع صادرات برق به هرات افغانستان رسیده است.»

این رسانه‌ها نوشته است که افزایش بی‌سابقه مصرف برق در این کشور به دلیل گرمای شدید و کاهش تولید آن به خاطر بحران آب، باعث اختلال در روند صادرات برق شده است.

با این وجود، ایران برق را در چندین شهر بزرگ جیره‌بندی کرده و مقام‌ها نسبت به خاموشی‌های گسترده‌تر در سال‌های آینده هشدار داده‌اند.

مدیریت شبکه برق ایران چندی پیش گزارش داد که سه‌شنبه هفته‌ی‌گذشته مصرف برق به ۵۴ هزار و ۲۷۵ میگاوات رسید و سبب شد ذخایر برق این کشور به صفر برسد. شرکت برق تهران هم در اعلامیه‌ای گفته که به صورت کاملا تصادفی، برق پایتخت قطع خواهد شد.

ایران اخیرا صادرات برق به عراق را هم متوقف کرده است. یک سخنگوی وزارت برق عراق اخیرا اعلام کرده که «به دلیل دیرکرد عراق در پرداخت بدهی برق صادراتی از ایران، تهران از دیروز جریان صادرات یک هزار میگاواتی برق را متوقف کرده است.»

تلاش برای اتصال دوباره

پس از قطع و وصل مکرر برق وارداتی ایران به هرات و تعطیل شدن شهرک صنعتی این شهر، والی هرات خواهان پیگیری جدی اداره‌ مرکزی برق به منظور جلوگیری از قطع برق وارداتی ایران شده است.

jilani-farhad

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به خبرنامه تاکید کرد که محمد آصف رحیمی، والی هرات در صحبت تلفنی با رییس عمومی شرکت برق‌رسانی افغانستان(برشنا) در کابل، شکایات کارخانه‌داران را در بخش قطع دوام‌دار برق، مطرح کرده و خواستار پی‌گیری جدی موافقت‌نامه برق وارداتی ایران شده است.

به گفته‌ی آقای فرهاد در این مورد، مسوولان اداره محلی هرات با مسوولان کنسولگری ایران در هرات و هم‌چنین مقام‌های کنسولگری افغانستان در مشهد نیز صحبت کرده‌ و خواهان جلوگیری از قطع برق شده‌اند.

 سخنگوی والی هرات تاکید کرد: «اداره محلی هرات شکایت صنعت‌گران در شهرک صنعتی این ولایت را با مسوولان مرکزی برشنا در میان گذاشته است. دولت ایران تعهد سپرده دوباره برق شهرک صنعتی هرات را وصل کند.»

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید