انتقاد مجلس نمایندگان از یک برخورد برتری‌جویانه  دیگر رییس جمهوری افغانستان؛ حاتم‌بخشی از کیسه خلیفه!

انتقاد مجلس نمایندگان از یک برخورد برتری‌جویانه دیگر رییس جمهوری افغانستان؛ حاتم‌بخشی از کیسه خلیفه!

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۱۸ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

ارتقای رتبه‌ ۲۳ دگروال و جنرال وزارت دفاع آن هم بر اساس آن‌چه «تنها از قوم رییس جمهوری» گفته می‌شود، با انتقادهای شمای از اعضای مجلس و کارشناسان امور سیاسی همراه شده است. به تازگی ۲۳ تن از جنرالان وزارت دفاع ملی ارتقای رتبه یافتند که تنها ۱۹ نفر آن‌ها از قوم نزدیک به رییس جمهوری است.

امروز دوشنبه(۱۸سرطان) شماری از اعضای مجلس نمایندگان از ارتقای رتبه ۲۳ جنرال وزارت دفاع به دلیل این‌که تنها از یک قوم خاص هستند، انتقاد کردند.

عبدالستار درزابی، نماینده ولایت فاریاب در مجلس، خطاب به محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان می‌گوید: «رفتارهای برتری‌جویانه و تبعیض‌آمیز که از سوی رییس جمهوری اجرا می‌شود، در آینده دامن‌گیر خشم مردم و کشانیده شدن‌اش به محکمه می‌شود».

وی علاوه کرد، رییس جمهوری از تمامی اقوام نمایندگی نمی‌کند و تنها برای یک قوم فعالیت می‌کند. درزابی تصریح کرد که محمد اشرف غنی تنها ۱۹ جنرال از قوم خود را ارتقای رتبه داده است.

این نماینده مردم جوزجان در مجلس نمایندگان با انتقاد می‌گوید: رییس جمهوری برای وحدت در افغانستان، تمامی اقلیت‌ها و اقوام را در مقابل هم قرار می‌دهد.

خلق بحران برای افزایش محبوبیت در بین قوم

عبداللطیف پدرام، نماینده ولایت بدخشان نیز در واکنش به ارتقای رتبه‌ ۱۹ جنرال از یک قوم توسط رییس جمهوری انتقاد کرد. این نماینده ولایت بدخشان در مجلس از رییس جمهوری خواست که برخوردهای عادلانه داشته باشد.

Latif Pedram

عبداللطیف پدرام، نماینده ولایت بدخشان در مجلس نمایندگان افغانستان

وی علاوه کرد یک عده به خاطر بالابردن نام خود بین قومش، در افغانستان بحران خلق می‌کند.

تصفیه‌های قومی در ادارات نظامی

جعفر مهدوی، نماینده کابل نیز در مجلس ارتقای رتبه ۱۹ جنرال از یک قوم را تبعیض‌آمیز خواند و افزود: رییس جمهوری وضعیت را به گونها‌ی رسانیده که امروز در جغرافیای سیاسی افغانستان، چهار پرچم بلند است.

او از تصفیه‌های قومی در ادارات نظامی نیز انتقاد کرد و افزود: امروزه حضور مردم هزاره در وزارت دفاع ملی ۲ درصد هم نیست.

کنار زده شدن لیست ۳۹ نفری

نمایندگان مجلس در حالی از ارتقای رتبه ۲۳ جنرال وزارت دفاع انتقاد می‌کنند که به تازگی رییس جمهوری فرمان ارتقای رتبه ۲۳ جنرال که ۱۹ نفر آن‌ها تنها از قوم پشتون و از ولایت‌های قندهار، هلمند و پکتیا هستند را با سه ماه معاش امتیازی صادر کرده است.

با وجود انتقادها در این مورد، وزارت دفاع ملی می‌گوید که در گزینش این افسران، موضوع قومی در میان نبوده و معاش امتیازی به این افسران هم، با هدایت شخص رییس جمهور و بدون تبعیض و شفاف صورت گرفته است.

اما قبل از این، لیست ۳۹ نفری که شامل افسرانی از سایر اقوام نیز بوده‌اند، پیشنهاد شده که از میان آن‌ها تنها ۲۳ نفر واجد شرایط شناخته شده‌اند.

در این مورد اسنادی که در دست رسانه‌ها قرار گرفته، نشان می‌دهد جنرالانی که باید تقاعد می‌شدند نیز ارتقا یافتند و دوره کاری‌شان تمدید شده است.

دکتر جعفر مهدوی، نماینده‌ی مردم کابل در پارلمان افغانستان

دکتر جعفر مهدوی، نماینده‌ی مردم کابل در مجلس نمایندگان افغانستان

عبدالوکیل احساس، رییس کدر و پرسونل ستاد ارتش افغانستان در این‌باره می‌گوید: «کسانی که ترفیع‌شان اجرا شده است، بر اساس حکم رییس‌جمهور صورت گرفته است.

وی علاوه می‌کند که این افراد بر اساس پیشنهاد وزارت دفاع و ارزیابی بوردی که با حضور شماری از جنرالان تقاعد شده از سوی رییس جمهوری تشکل شده، واجد شرایط شناخته شده‌اند.

اما این مقام وزارت دفاع افزود که سه ماه معاش امتیازی به آن‌ها از سوی وزارت دفاع پیشنهاد نشده بود، و رییس جمهوری به صورت شخصی از جانب خود برای ۲۳ جنرال در نظر گرفته است.

حاتم‌بخشی از کیسه خلیفه

در این راستا شماری از کارشناسان، این عمل رییس جمهوری را «حاتم‌بخشی از کیسه خلیفه» می‌دانند و می‌گویند، رییس جمهوری بدون در نظر داشت واجد شرایط بودن، افرادی‌که به خودش نزدیک باشد را امتیاز می‌دهد. به گفته کارشناسان، ریس جمهوری درحالی به ۲۳ جنرال از قوم خود رتبه و معاش امتیازی داده که معاش سربازانی که در سنگرها حضور دارند، پرداخت نمی‌شود.

بر اساس ماده ۳۷ قانون ذاتی افسران ارتش افغانستان، نظامیان می‌توانند مورد ارتقا رتبه قرار گیرند، که پنج سال یک وظیفه را سپری کرده باشند و بست نیز داشته باشند.

اما انتقاد دیگر این‌جا است که برخی کارشناسان، این جنرالان را واجد چنین شرایطی نمی‌دانند و می‌گویند: این یک خیانت و جفااست که رییس جمهوری انجام داده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید