در 6 ماه اول سال جاری حدود 400 هزار مهاجر افغان به کشورشان برگشته‌اند |
در ۶ ماه اول سال جاری حدود ۴۰۰ هزار مهاجر افغان به کشورشان برگشته‌اند

بازتاب خبرهای 17 سرطان

Image Title
۱۷ / سرطان ۱۳۹۷

در ۶ ماه اول سال جاری حدود ۴۰۰ هزار مهاجر افغان به کشورشان برگشته‌اند

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان اعلام کرده که در ۶ ماه اول سال جاری میلادی، نزدیک به ۴۰۰ هزار مهاجر افغانستانی به این کشور باز گشته‌اند.

این وزارت با نشر گزارش شش ماهه‌اش در مورد آمار برگشت مهاجرین و پناهندگان گفته که در ۶ ماه اول سال جاری میلادی، ۳۶۳ هزار و ۷۶ تن از ایران و ۲۴ هزار و ۲۸۲ تن از پاکستان به افغانستان برگشته و یا برگشت داده شده‌اند.

در این گزارش آمده که از این جمله، ۲۰۶ هزار و ۹۱۰ تن آن از ایران و یک هزار و ۳۹ تن از پاکستان اخراج شده‌اند.

این در حالی است که در مدت زمان مشابه در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱۰۰ هزار و ۲۸۶ تن از پاکستان و ۱۴۶ هزار و ۵۹ تن از ایران به افغانستان برگشته بودند.

refugees

در گزارش این وزارت همچنان آمده که ۹۰ در صد برگشت‌کنندگان بدون اسناد مهاجرت از پاکستان و ۵ درصد برگشت کنندگان بدون اسناد مهاجرت از ایران، از طریق سـازمان بین‌المللی مهاجـرت کمک می‌شوند.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که از آغاز کار حکومت وحدت ملی، حدود ۳ میلیون مهاجر و پناهنده‌ی افغان به کشورشان برگشته اند؛ اما هنوز هم حدود شش میلیون پناهجوی دیگر عمدتاً در ایران و پاکستان به سر می‌برند.

۱۷ / سرطان ۱۳۹۷

آخرین هشدار ائتلاف ملی نجات: جنرال دوستم را خود به افغانستان می آوریم

ائتلاف ملی نجات افغانستان برای آخرین بار بر بازگشت جنرال دوستم، معاون اول رئیس جمهوری تأکید کردند.

اعضای رهبری این ائتلاف امروز یکشنبه (۱۷ سرطان) در یک نشست خبری در شهر مزارشریف تأکید کردند که اگر جنرال دوستم مشکل حقوقی دارد، باید در داخل افغانستان بررسی شود.

عطامحمد نور، والی پیشین ولایت بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان در این نشست گفت: «مطابق به ماده ۲۸ قانون اساسی، هیچ تبعه‌ی افغانستان را هیچ کسی حق سلب تابعیت اش را ندارد، اگر دوستم مشکل حقوقی دارد، باید در افغانستان بررسی شود.»

در همین حال، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان در این نشست گفت: «تصمیم تبعید جنرال دوستم نه تصمیم شورای امنیت ملی افغانستان است و نه تصمیم محاکم و بخش قضای کشور. این یک تصمیم فردی و حلقه‌ی خاص رییس جمهور است که در نفس خود غیرقانونی و غیرمنطقی می‌باشد.»

آقای محقق افزود: «پیش از این می‌گفتیم که جنرال دوستم باید بیاید اما حالا می‌آوریم.»

عطامحمد نور نیز با اشاره به اعتراضات مردمی در ولایت‌های شمالی گفت که متأسفانه از نیروهای امنیتی افغانستان در برابر مردم این کشور استفاده می‌شود. او تأکید کرد که حکومت نباید از نیروهای امنیتی در برابر مردم استفاده و آنان را بدنام کند.

General dostom mohaqeq atta mohammad noor

او خاطرنشان کرد که نیروهای امنیتی افغانستان در کشمکش‌های سیاسی داخل شده و از آن ها برای سرکوب مردم استفاده می‌شود.

والی پیشین ولایت بلخ همچنان افزود: «یک قاتل مشهور به کابل جای داده می‌شود، صدها میلیون مصارف دفتر داده می شود و از آدرس او صدها مجرم آدم‌کش آزاد می‌شود، اما در جای دیگر، کسی که ضد تروریست و طالب و داعش می جنگد، با تهمت اوباشی بازداشت می‌کنند.»

عطامحمد نور درباره برکناری و محاکمه‌ی برخی وزرا نیز گفت: «دزدان چراغ بدست هم مدال داده می‌شوند و هم مقام شان حفظ است. اما شماری که بدون حمایت‌گر هستند، بدون داشتن گناه و جرمی به محکمه کشانده می‌شوند.»

محمد محقق نیز گفت: «بر اساس توافق‌نامه‌ی تشکیل حکومت وحدت ملی، تقرری، عزل و نصب وزیران از سوی رئیس اجراییه پیشنهاد و توسط رئیس جمهور منظور می‌شود اما در حال حاضر رئیس اجرایی از طریق رسانه‌ها خبر می‌شود که فلان وزیر برکنار شده!»

عنایت بابر فرهمند، رییس دفتر جنرال دوستم نیز در این نشست خواستار آزادی بدون قید و شرط نظام‌الدین قیصاری و بازگشت جنرال دوستم به افغانستان شده و افزود که تظاهرات و حرکت مدنی مردم در ولایت‌های شمال تا روزهای دیگر از مرز سالنگ خواهد گذشت.

او تأکید کرد: «نمی‌گذاریم که یک حلقه‌ی دیکتاتور زنجیر زولانه را بر گردن اقوام دیگر بیاندازد.»

۱۷ / سرطان ۱۳۹۷

در 6 ماه اخیر نزدیک به 2300 غیرنظامی در سوریه کشته شده‌اند

شبکه‌ی حقوق بشر سوریه اعلام کرده که در ۶ ماه اخیر نزدیک به ۲۳۰۰ غیرنظامی در این کشور کشته شده‌اند. این شبکه خواستار دادگاهی شدن عاملان این کشتارها شده‌است.

در گزارش این نهاد آمده که در این مدت ۱۸۶ رویداد قتل‌عام صورت گرفته که تنها ۱۲۲ مورد آن از سوی حکومت بشار اسد و حامیانش انجام شده‌است.

syria

بر اساس این گزارش، در مدت ۶ ماه اخیر ۱۵۰۲ غیرنظامی در حملات نیروهای حکومت بشار اسد و ۲۹۱ تن دیگر در حملات هوایی جنگنده‌های روسیه کشته شده‌اند.

شبکه‌ی حقوق بشر سوریه در این گزارش همچنان گفته که ۴۷۹ زن و ۶۶۰ کودک نیز شامل کشته شدگان می‌باشند.

از سویی هم، در گزارش این شبکه گفته شده که ۲۸ غیرنظامی از سوی حزب کارگران کردستان، ۱۹۹ غیرنظامی از سوی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و ۲۳۷ غیرنظامی دیگر در حملات دیگر گروه‌های مسلح کشته شده‌اند.

۱۷ / سرطان ۱۳۹۷

سفر وزیر خارجه‌ی ازبکستان به کابل و گفتگو با مشاور امنیت ملی افغانستان

عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه‌ی ازبکستان در رأس یک هیأت بلندرتبه‌ی این کشور به افغانستان آمده و با محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور، روی موضوعات افغانستان و منطقه گفتگو کرده است.

دفتر رسانه‌های شورای امنیت ملی با نشر خبرنامه‌ای گفته که در این دیدار روی امنیت و ثبات در منطقه، بهبود روابط اقتصادی میان دو کشور و همکاری‌های دو جانبه میان افغانستان و ازبکستان صحبت شده ‌است.

در خبرنامه همچنان گفته شده که حکومت افغانستان از همکاری‌های ازبکستان در بخش تأمین صلح و کمک‌های اقتصادی این کشور به افغانستان قدردانی کرده است.

محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان گفته: «در بخش همکاری‌های منطقه‌ای، تأمین امنیت و ثبات، به نقش ازبکستان باور کامل دارد و افغانستان به تداوم روابط سیاسی، اقتصادی و روابط دوجانبه برای پیشرفت، آمادگی دارد.»

hanif atmar and abdulaziz

آقای اتمر نشست تاشکند را که در ارتباط به صلح افغانستان برگزار شد، یک گام مهم در راستای تأمین صلح عنوان کرده و بر عملی شدن تصمیم‌هایی که در این کنفرانس گرفته شد، تأکید کرد.

در همین حال، وزیر خارجه‌ی ازبکستان گفته که کشورش برای آمدن صلح در افغانستان آماده‌ی هرگونه همکاری است و از تصمیم‌های رهبری کشورش به حکومت افغانستان معلومات داده‌است.

او همچنان گفته که کشورش خواستار حضور قدرتمند افغانستان در مناسبات منطقه‌ای می‌باشد.

ازبکستان به دنبال برگزاری نشست تاشکند برای صلح افغانستان، تلاش هایی را برای گفتگو با رهبری طالبان آغاز کرده و اعلام کرده که حاضر است میزبان گفتگوهای صلح افغانستان باشد.

۱۷ / سرطان ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 191 شورشی در 12 ولایت افغانستان

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۹۱ شورشی در ۱۲ ولایت این کشور کشته و زخمی شده‌اند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای گفته که در نتیجه‌ی راه‌اندازی ۹ عملیات مشترک تهاجمی و پاکسازی و ۹ حمله‌ی هوایی از سوی نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت‌های ننگرهار، کنر، غزنی، ارزگان، زابل، هرات، فراه، غور، بادغیس، فاریاب، بلخ و بغلان، ۱۲۱ شورشی کشته و ۷۰ شورشی دیگر زخمی شده‌اند.

mod 2

در خبرنامه آمده که ۱۰ جنگجوی گروه داعش نیز شامل کشته شدگان هستند.

در جریان این عملیات‌ها همچنان ۷ فرد مشکوک بازداشت شده‌اند.

در مورد تلفات غیرنظامیان و نیروهای امنیتی در جریان این عملیات‌ها چیزی گفته نشده‌است.