شکرالله سروش؛ سومین افتخار علمی در تاریخ دانشگاه فنی استانبول

«شکرالله سروش»، دانشجوی برتر سال و اول نمره عمومی یکی از معتبرترین دانشگاهای ترکیه‌، «دانشگاه فنی استانبول‌» شد. او با اخذ نمره «۳.۹۹/۴.۰۰»، بالاترین نمره دانشگاه فنی استانبول را کسب کرده و هفته گذشته به عنوان اول نمره عمومی این دانشگاه، سند فراغت دوره کارشناسی را گرفت.

شکرالله سروش، دانشجوی افغان، سومین دانشجویی است که در تاریخ 200 ساله دانشگاه فنی استانبول، نمره «۳.۹۹/۴.۰۰» را به دست آورده ‌است. پیش از آقای سروش، رییس‌جمهور سابق ترکیه و یک دانشجوی آذربایجانی که در حال حاضر عضو سازمان ناسا و یکی از نخبه‌ترین افراد در جهان است، این نمره را کسب کرده‌‌اند.

ریاست دانشگاه فنی استانبول، با اعطای مدال معتبر علمی، از شکرالله سروش، اول نمره عمومی این دانشگاه، تقدیر کرد.

shokrullah-sorosh

رئیس دانشگاه فنی استانبول، پروفیسور محمد کاراجا و دکتر حسام‌الدین کاوی، در حال اعطای مدال و تقدیرنامه به شکرالله سروش

امید برای بهتر شدن

شکرالله سروش فرزند ملِک محمد در سال ۱۳۷۳ خورشیدی در شهرستان ناهور ولایت غزنی متولد شد.

خانواده او نیز همانند بسیاری از ‌افغان‌ها به امید بهبود وضع زندگی‌شان، از ولایت غزنی به کابل آمدند. شکرالله که چهار برادر و دو خواهر دارد، آموزش ابتدایی‌ را در زادگاهش فرا گرفت. او می‌گوید که یکی از دلایل آمدن آن‌ها به کابل، دریافت خدمات تحصیلی بهتر برای او و دیگر خواهران و برادرانش بوده‌است.

به هر حال، بعد از آمدن به کابل، شکرالله در سال ۲۰۰۸ تعلیمات دوره متوسطه و لیسه را در لیسه سید اسماعیل بلخی در کابل ادامه داد و در سال ۲۰۱۲ با به دست آوردن بالاترین نمره، از این لیسه فارغ شد. شکرالله سروش، پس از فراغت از مکتب، با سپری نمودن امتحان کانکور در سال آموزشی ۲۰۱۲، در سال ۲۰۱۳، وارد دانشکده مهندسی دانشگاه کابل شد.

او در آزمون سراسری کانکور افغانستان نیز خوش درخشید. وزارت تحصیلات عالی افغانستان برای تقدیر از او و دیگر دانش‌آموزان ممتاز، طبق دستور ریس‌جمهور پیشین حامدکرزی، بورسیه دولتی اهدا کرد.

در رؤیای آینده بهتر

  شکرالله و بسیاری از دنشجویان، بعد از تکمیل نمودن یک سمستر درسی در دانشگاه‌‌های افغانستان، این کشور را به امید تحصیلات عالی بهتر و با کیفیت‌تر، ترک کردند. شکرالله از این میان عازم کشور ترکیه شد تا بتواند وارد دانشگاه فنی استانبول شود.

 شکرالله به خبرنامه می‌گوید، با آن‌که بالاترین معیار نمرات را در دوره لیسه و آزمون کانکور به دست آورده ‌بود، امید چندان به دریافت بورسیه نداشت و در کمال ناامیدی، اعلام می‌شود که او مستحق دریافت بورسیه تحصیلی در بیرون از افغانستان است.

او اضافه می‌کند که این بورسیه روزنه‌ی جدیدی برای کسب علم و دانش بوده تا بتواند مطابق معیار‌های جهانی تحصیل نماید.

shokrullah-sorosh-2

شکرالله و بسیاری از دنشجویان، بعد از تکمیل نمودن یک سمستر درسی در دانشگاه‌‌های افغانستان، این کشور را به امید تحصیلات عالی بهتر و با کیفیت‌تر، ترک کردند

شکرالله بعد از رفتن به ترکیه در سال ۲۰۱۴،  برای یک‌سال زبان انگلیسی و ترکی را فرا گرفت. او می‌گوید که عملا تحصیل دوره کارشناسی‌اش را با دو سال تأخیر در سال ۲۰۱۵ آغاز می‌کند.

شکرالله به خبرنامه می‌گوید: ‌«آغاز دروه کارشناسی در ترکیه، آغاز یک دوره سخت زندگی برای من بود که برای اولین‌بار افغانستان را ترک کرده و دور از خانواده‌ام بودم. از سویی، ما محصلان در ترکیه، شرایط سخت تحصیلی را سپری می‌کردیم.‌»

هزینه اندک؛ چه کسی مقصر است؟ سفارت افغانستان و یا وزارت تحصیلات عالی؟!

شکرالله می‌گوید: ‌«بورسیه تحصیلی دولتی افغانستان، نام بلندی دارد. این نام بلند، سختی بسیاری برای محصلان افغان در بیرون از کشور رقم می‌زند؛ محصلان افغان که با بورسیه دولتی به بیرون از افغانستان می‌روند، هیچ‌گاه امکانات برابر با سایر دانشجویان ندارد. برای آن‌ها هیچ وقت بدل اعاشه یا مقدار پولی که برای تامین هزینه‌های تحصیلی‌شان در نظر گرفته می‌شود، به موقع نمی‌رسد.‌»

این دانشجوی نخبه افغان علاوه می‌کند که آن‌ها در مدت ۵ سال تحصیلی، حتی غذای کافی برای خوردن نداشته، ولی با این وجود تلاش کرده از امکانات تحصیلی ترکیه استفاده نموده و تحصیل نمایند.

بر بنیاد معلومات ارایه‌شده‌ وزارت تحصیلات عالی افغانستان، هم‌اکنون ۷۱۰ دانشجوی افغانستان با بورسیه دولتی این کشور در ترکیه مشغول فراگیری تحصیلات عالی دوره لیسانس اند و ۹۵۰ دانشجوی دیگر با بورسیه اهدا شده از سوی ترکیه، در این کشور تحصیل می‌کنند.

 به هر حال، هزینه تحصیلی هر دانشجو افغان در یک ماه، برای ۷۱۰ دانشجو در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ میلادی، ۲۷۵ دالر تعین شده بود که از بودجه دولتی افغانستان تأمین می‌شد.

این دانشجویان می‌گویند که با بدتر شدن وضع اقتصادی ترکیه و بلند رفتن نرخ مواد اولیه در این کشور، نرخ دالر بلند رفت و این مقدار را وزارت تحصیلات عالی افغانستان به ۵۰۰  لیره تبدیل کرده که هم‌اکنون این مقدار هزینه، به هیچ عنوان کفاف زندگی دانشجویان افغان را نمی‌‌کند.

shokrullah-sorosh-3

این دانشجوی نخبه افغان علاوه می‌کند که آن‌ها در مدت ۵ سال تحصیلی، حتی غذای کافی برای خوردن نداشته، ولی با این وجود تلاش کرده از امکانات تحصیلی ترکیه استفاده نموده و تحصیل نمایند

شکرالله می‌گوید: ‌«۵۰۰ لیره که در حدود صد دالر می‌شود و برای دانشجویان کافی نیست، در کنار آن همین مقدار به وقت معین به دانشجویان نمی‌رسید. این کم‌کاری و این هزینه اندک، دانشجویان را در شرایط سخت قرار می‌‌دهد؛‌ شرایطی که دانشجویان افغان هیچ‌وقت نمی‌توانند حتی غذای کافی صرف کنند.‌»

این دانشجوی افغان می‌گوید که با وجود این سختی‌ها، تنها به امید آینده بهتر تلاش کرده‌است.

شکرالله سروش، اینک پس از پنج سال تحصیل از میان ۲۵۱۷ دانشجوی دانشگاه فنی استانبول، با اخذ بلندترین اوسط نمرات(۳.۹۹/۴.۰۰)، دوره‌ی کارشناسی‌اش را به‌عنوان دانشجوی برتر سال و اول نمره عمومی این دانشگاه به پایان رسانده‌است.

تقدیر از تلاش

 به هر حلا دانشجویان افغانی که پنج سال پیش برای تحصیل به ترکیه فرستاده شده بودند، با تمام کمبودی‌ها، هفته گذشته سند فراغت‌شان را گرفتند و در این میان شکرالله سروش، با کسب بلندترین معیار تحصیلی در ترکیه، نام افغانستان را در سرخط خبرهای رسانه‌های بیرونی قرار داد.

ریاست دانشگاه فنی استانبول به پاس درخشش و موفقیت بی‌نظیر شکرالله سروش، با اهدای مدال معتبر و تحسین‌نامه، از او تقدیر کرد.

بورسیه‌ی دیگر در کار خواهد بود؟!

این دانشجوی برتر افغان در حال حاضر روی پروژه‌ی

Health Monitoring Using Inverse Finite Element Method ، در دانشگاه İTÜ و دانشگاه Sabancı  ترکیه مصروف کار و تحقیق است. قرار است شکرالله سروش هفته آینده برای انجام تحقیقات در مورد زلزله، به جاپان برود و در یک کنفرانس علمی که از او دعوت شده، در دانشگاه فنی توکیو نیز اشتراک کند.

shokrullah-sorosh-4

شکرالله سروش، اینک پس از پنج سال تحصیل از میان ۲۵۱۷ دانشجوی دانشگاه فنی استانبول، با اخذ بلندترین اوسط نمرات(۳.۹۹/۴.۰۰)، دوره‌ی کارشناسی‌اش را به‌عنوان دانشجوی برتر سال و اول نمره عمومی این دانشگاه به پایان رسانده‌است

این جوان نخبه افغانستان مصمم است که در کنار کار و تحقیقات، به زودی دوره ماستری خویش را نیز در یکی از دانشگاهای معتبر جهان آغاز کند و از این‌طریق، برای مردم و کشورش افتخارات بیشتری به ارمغان آورد.

او همچنان می‌گوید: ‌«من قصد دارم در کنار تحقیق در موضوعات علمی مرتبط به رشته‌ام، برای بالا بردن ظرفیت علمی‌ام تلاش کنم و در صورتی که شرایط تحصیلی در بیرون از افغانستان مهیا شود، تحصیلاتم را  ادامه دهم، نه این‌که از افغانستان فرار کنم و نخواهم به وطنم بازگردم. من در هر کجایی باشم، برای سر بلندی افغانستان و برای بالا بردن ظرفیت علمی‌افغانستان تلاش می‌کنم تا روزی شود که به واقعیت ظرفیت علمی داشته باشم و برای وطنم کاری بتوانم.‌»

وزارت تحصیلات عالی افغانستان نیز اعلام کرده که تلاش می‌کند برای این دانشجوی نخبه افغان، فرصت تحصلات عالی بالاتر از مقطع کارشناسی را نیز را  فراهم کند.

16 / سرطان 1397
#