ادامه اعتراض‌های نمایندگان مجلس؛ حوزه‌بندی انتخابات غزنی خلاف صریح قانون اساسی و قانون انتخابات است

ادامه اعتراض‌های نمایندگان مجلس؛ حوزه‌بندی انتخابات غزنی خلاف صریح قانون اساسی و قانون انتخابات است

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۱۶ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

مجلس نمایندگان افغانستان بار دیگر حوزه‌ای شدن انتخابات در ولایت غزنی را خلاف صریح قانون اساسی دانست. این چندمین بار است که در نشست‌های مجلس، نمایندگان نسبت به حوزه‌بندی انتخابات در غزنی اعتراض دارند.

عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان امروز شنبه (۱۶سرطان) در نشست مجلس، حوزه‌ای شدن انتخابات در غزنی را خلاف صریح قانون اساسی اعلام کرد و افزود: متأسفانه قانون‌شکنی در افغانستان از رهبری حکومت گرفته تا پایین‌ترین سطح جریان دارد.

وی علاوه کرد که انتخابات یک روند ملی است و تابع قانون اساسی و قانون انتخابات است، بر این اساس، استثنا قایل شدن در سطح یک ولایت، خلاف صریح قانون اساسی و قانون انتخابات است.

عبدالقیوم سجادی، نماینده غزنی نیز در این راستا اظهار داشت: موضع ما حمایت از قانون است و اجازه نمی‌دهیم که انتخابات پارلمانی افغانستان، با اقدامات غیرقانونی حکومت و کمیسیون، مسیر غلط را در پیش بگیرد.

وی علاوه کرد: این مسیر غلط تنها به ولایت غزنی خلاصه نمی‌شود؛ فیصله حوزه‌ای شدن انتخابات در غزنی باید جدا مورد بررسی قرار گیرد و راه‌حل قانونی برای مشکل انتخابات در غزنی پیدا شود.

در همین حال محمد عارف رحمانی، نماینده دیگر ولایت غزنی در نشست امروز مجلس، خطاب به رییس مجلس گفت: اعتراض مبنی بر حوزه‌ای شدن انتخابات غزنی بارها از سوی نمایندگان مطرح شده، اما توجهی به آن صورت نگرفته است.

محمد عارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان

محمد عارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان

به گفته این نماینده مجلس، این موضوع تکرار اعتراض‌ها در صحن مجلس ملال‌آور شده است.

وی علاوه کرد: انتخابات سراسری در افغانستان همان‌طور که در قانون هم آمده، باید به صورت یک‌سان دایر شود؛ اما حکومت و کمیسیون انتخابات برخلاف همه قوانین و نظریه ستره محکمه و معاون ریاست جمهوری، بحث حوزه‌ای شدن انتخابات را در غزنی مطرح کرده است.

به گفته آقای رحمانی، علاوه بر این‌که قانون اساسی نقض می‌شود، برای اولین‌بار تخم نفاق قومی کاشته می‌شود. آتشی را روشن می‌کنند که بعدا توان خاموش کردن آن‌را ندارند.

وی علاوه کرد: حکومت بر اساس ملاحظات قومی، قانون اساسی و وحدت ملی را خدشه‌دار می‌کند.

این نماینده ولایت  غزنی همچنین با اشاره به اعتراض شماری از شهروندان غزنی مبنی بر حوزه‌ای شدن انتخابات در این ولایت افزود: آن زمانی که ۱۲ نفر جلو دروازه کمیسیون خیمه زده بودند، به آن‌ها زور گفته نشد، بلکه مورد حمایت حکومت نیز قرار گرفتند؛ اما از سوی دیگر که شماری زیادی از شهروندان غزنی در مخالفت با حوزه‌ای شدن انتخابات در این ولایت صدای اعتراض سردادند، با خشونت از سوی حکومت مواجه شدند.

او این عمل حکومت را تبعیض، دورویی و به معنی زورگویی عنوان کرد و علاوه نموده: با این شیوه‌ها نمی‌توانید ملت‌سازی کنید و حکومت را تقویت کنید. چنان‌که طی صدها سال گذشته، با این شوه تمدن، آرامش و فرهنگ در این کشور خلق نشد.

غلام‌حسین ناصری، نماینده ولایت میدان وردک نیز افزود: براساس قانون، خود ولایت، حوزه انتخاباتی است و نمی‌توان در دل ولایت، چندین حوزه دیگر ایجاد کرد.

وی علاوه کرد: زمانی که مسوولین کمیسیون به سمت‌های‌شان گماشته شدند، قسم یاد کردند که وظیفه‌شان را با صداقت، ایمان‌داری، استقال، بی‌طرفی کامل و غیر جانب‌دارانه، بر اساس قانون انجام می‌دهند.

Hussain Nasiri

غلام‌حسین ناصری، نماینده ولایت میدان وردک در مجلس نمایندگان افغانستان

 این نماینده میدان وردک در مجلس خاطرنشان نمود: آن‌هایی که بحث قومی را در ولایت غزنی دامن زده‌اند، خائنین ملی هستند.

وی با اشاره به ماده ۱۳ قانون اساسی گفت: اگر مسوولین کمیسیون برخلاف قانون عمل کنند، وظیفه خود را از دست خواهند داد.

آقای ناصری سر اعضای مجلس نمایندگان صدا کرد که اگر بحث قومی مطرح نیست، چرا در برابر اعتراضات نمایندگانی که مخالف حوزه‌ای شدن هستند، سکوت مرگ‌بار کردند.

از زمان اعلام حوزه‌ای شدن انتخابات غزنی، مجلس نمایندگان افغانستان به خصوص نمایندگان ولایت غزنی چه در سطح مجلس و چه به صورت جداگانه، بارها اعتراض‌‌ خود را نسبت به این تصمیم اعلام کرده و آن نقض قانون اساسی  قانون انتخابات خوانده است، اما حکومت و کمیسیون انتخابات تا حال به این اعتراض‌ها توجه نکرده است.

این در حالی است که قرار بود امروز شنبه(۱۶سرطان) کمیسیون انتخابات آخرین تصمیم خود را در مورد غزنی اعلام کند که تا هنوز اعلام نکرده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید