گروه داعش کشته شدن پسر ابوبکر البغدادی را تأیید کرد |
گروه داعش کشته شدن پسر ابوبکر البغدادی را تأیید کرد

بازتاب خبرهای 14 سرطان

Image Title
۱۴ / سرطان ۱۳۹۷

گروه داعش کشته شدن پسر ابوبکر البغدادی را تأیید کرد

گروه داعش کشته شدن پسر ابوبکر البغدادی، رهبر این گروه را تأیید کرده و گفته که او در شهر حمص سوریه، در نتیجه‌ی یک مأموریت انتحاری کشته شده‌است.

روز گذشته (چهارشنبه، ۱۳ سرطان) گزارش‌هایی به نقل از خبرگزاری رویترز منتشر شد که پسر ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش در عملیاتی در مرکز سوریه کشته شده‌است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نزدیک به داعش گزارش داده بود: «حذیفه البدری» پسر رهبر داعش در عملیاتی نظامی در برابر نیروهای ارتش سوریه و نیروهای روس در ولایت حمص کشته شده، اما تاریخ دقیق این رویداد مشخص نشده‌است.

isis

با این حال، نظامیان ایالات متحده‌ی آمریکا نیز گفته‌اند که آنان گزارشی را در مورد مرگ حذیفه البدری دیده‌اند، اما از تبصره در مورد آن خودداری کرده‌اند.

خبر کشته شدن پسر رهبر گروه داعش در حالی منتشر شده که پیش از این گزارش‌هایی از کشته شدن خود ابوبکر البغدادی منتشر شده بود، اما یک تن از فرماندهان داعش که در دام نیروهای امنیتی عراق افتاد، اعتراف کرد که البغدادی زنده است.

ابوبکر البغدادی که نام واقعی اش ابراهیم عواد البدری است، در ماه جون ۲۰۱۴ میلادی در شهر موصل عراق، خلافت خود را اعلام کرد و خود را خلیفۀ داعش خواند.

۱۴ / سرطان ۱۳۹۷

پایان تحصن 9 روزه حرکت مردمی برای صلح در مقابل سفارت امریکا/ خیمه بعدی در برابر سفارت روسیه

حرکت مردمی برای صلح در کابل، پایتخت افغانستان امروز به تحصن ۹ روز خود در مقابل سفارت امریکا پایان داد. قرار این حرکت تحصن خود را فردا در مقابل سفارت روسیه، دنبال کند.

حرکت مردمی برای صلح در کابل با پایان تحصن ۹ روزه خود در مقابل سفارت امریکا، نامه‌ای خطاب به مردم این کشور منتشر کردند.

بسم‌الله وطن‌دوست، سخنگوی این حرکت به رادیو آزادی گفت که آنان در این نامه، در کنار تشکر از کمک‌های مالی مردم ایالات متحده امریکا به افغانستان، از آن‌ها خواسته‌اند که درباره وضعیت فعلی افغانستان ارزیابی و حساب‌گیری کنند.

Peace karwan 2

وی گفت که از مردم امریکا خواسته‌اند که از سربازان خود درباره جنگ ۱۷ ساله افغانستان بپرسند که چرا در آوردن امنیت در این کشور کوتاه آمده‌اند و چرا جنگ با گذشت هر روز بیشتر می‌شود؟!

وطن‌دوست  افزود که قرار است برای فشار آوردن بر کشور‌های خارجی برای صلح افغانستان، در مقابل سفارت روسیه خیمه تحصن برپا کنند.

به گفته وی، برپایی خیمه تحصن در مقابل سفارت‌های ایران، پاکستان و انگلستان نیز شامل برنامه آنان است.

۱۴ / سرطان ۱۳۹۷

برگزاری اولین دوره از امتحان کانکور سال 1397 در کابل

دور اول امتحان کانکور سال ۱۳۹۷ هجری خورشیدی کابل، پایتخت افغانستان امروز پنج‌شنبه(۱۴ سرطان) برگزار شد. قرار است این امتحان حوزه کابل در چهار دوره اخذ ‌شود.

به گفته نجیب‌الله خواجه عمری، وزیر تحصیلات عالی افغانستان، تعداد داوطلبان امتحان کانکور در حوزه کابل از فارغان مدارس علوم دینی، صنوف چهارده و شپی لیسه ۵۷ هزار و ۹۲۹ تن می‌باشد و در دوره اول که امروز برگزار شد، ۱۴ هزار و ۶۶۴ داوطلب از جمله ۵ هزار و ۴۴ دختران حضور داشتند.

Kankour exams

امتحان کانکور برای سال جدید آموزشی دانشگاه‌ها و مؤسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی در ۳۴ ولایت افغانستان، در چهارم ماه حمل سال جاری آغاز گردیده و تاکنون در ۲۲ ولایت به پایان رسیده‌ است.

به گفته وزیر تحصیلات عالی افغانستان، کل شرکت‌کنندگان امتحان کانکور امسال  این کشور، ۱۴۵هزار و ۸۹۸ داوطلب بوده که از این میان، ۴۷ هزار و ۳۰ تن‌شان دختر می‌باشند.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گوید که امتحان‌ کانکور در ولایات باقی مانده تا دو یا سه هفته دیگر به پایان می‌رسد.

۱۴ / سرطان ۱۳۹۷

وزارت دفاع افغانستان: نظام‌الدین قیصاری به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شده است

مقام‌ها در وزارت دفاع افغانستان از معرفی شدن نظام‌الدین قیصاری به نهادهای عدلی و قضایی خبر می‌دهد.

جنرال محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع امروز پنجشنبه (۱۴ سرطان) به خبرنامه گفت که قیصاری به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شده‌است.

او به خبرنامه گفت: «ما پس از بازداشت، حق نداریم بیش از ۴۸ ساعت متهم را نزد خود نگه داریم. قیصاری را به نهادهای عدلی و قضایی سپرده‌ایم».

این در حالی است که پیش از این، آقای رادمنش به رادیو آزادی گفت که در کنار قیصاری، سه قوماندان دیگر به نام‌های رحیم الله از ولایت ارزگان، داوود مبارز از ولایت فراه و نادر شاه از بدخشان نیز پس از بازداشت به لوی سارنوالی معرفی شده‌اند.

qausari

نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پولیس شهرستان قیصار ولایت فاریاب و مسوول نیروهای خیزش مردمی در فاریاب شب دوشنبه (۱۱ سرطان) پس از اشتراک در یک جلسه‌ی نظامی از سوی نیروهای کماندو بازداشت شد.

به دنبال بازداشت آقای قیصاری، از روز سه‌شنبه هزاران تن از هواداران او در شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب دست به تظاهرات زده که در نهایت این تظاهرات‌شان روز چهارشنبه به خشونت گرایید.

در نتیجه‌ی به خشونت کشیده شدن این تظاهرات، یک تن کشته و ۸ تن دیگر زخمی شدند.

۱۴ / سرطان ۱۳۹۷

عمر کوتاه ولایت عبدالحق شفق؛ نقیب‌الله فایق به عنوان والی فاریاب تعیین شد

کمتر از یک ماه پس از معرفی عبدالحق شفق به عنوان والی فاریاب، نقیب‌الله فایق، رئیس پیشین نورم و استندرد ملی به عنوان والی جدید این ولایت معرفی شده ‌است.

دفتر رسانه‌های قول اردوی ۲۰۹ شاهین با نشر خبرنامه‌ای گفته که آقای فایق امروز پنجشنبه به ولایت فاریاب رسیده و تا ساعاتی دیگر رسما به عنوان والی این ولایت معرفی خواهد شد.

faiq

آقای فایق پیش از ریاست نورم و استندرد، نماینده مردم فاریاب در مجلس نمایندگان بود و از نزدیکان جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری به حساب می‌رود.

این در حالی است که به تاریخ ۱۹ جوزای سال جاری اداره مستقل ارگان‌های محلی از انتخاب عبدالحق شفق به عنوان والی فاریاب خبر داده بود.

این اداره گفته بود که آقای شفق براساس پیشنهاد اداره مستقل ارگان‌های محلی و حکم ریاست جمهوری، به عنوان والی فاریاب تعیین شده‌است.