معرفی قیصاری به دادستانی؛ محاکمه زورمندان محلی یا سرکوب روحیه ضد طالبانی؟ |
معرفی قیصاری به دادستانی؛ محاکمه زورمندان محلی یا سرکوب روحیه ضد طالبانی؟

معرفی قیصاری به دادستانی؛ محاکمه زورمندان محلی یا سرکوب روحیه ضد طالبانی؟

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۴ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

پس از ۴۸ ساعت از بازداشت نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پولیس شهرستان قیصار و مسوول نیروهای خیزش مردمی در ولایت فاریاب، مقام‌ها در وزارت دفاع ملی افغانستان بعد از ظهر امروز پنج‌شنبه(۱۴ سرطان) تایید کردند که آقای قیصاری را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کرده‌اند.

جنرال محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع امروز پنجشنبه (۱۴ سرطان) به خبرنامه گفت که آنان حق ندارند بیش از ۴۸ ساعت متهم را نزد خود نگه دارند و قیصاری را به‌نهادهای عدلی و قضایی سپرده‌اند.

این مقام‌ وزارت دفاع ملی افغانستان تاکید می‌کند که به‌شمول آقای قیصاری، سه فرمانده محلی دیگر به ‌نام‌های رحیم‌الله از ولایت ارزگان، داوود مبارز از ولایت فراه و نادرشاه از بدخشان نیز پس از بازداشت، به دادستانی کل معرفی شده‌اند.

نظام‌الدین قیصاری ولسوال شهرستان قیصار ولایت فاریاب و مسوول نیروهای خیزش مردمی در فاریاب شب دوشنبه(۱۱ سرطان) پس از اشتراک در یک جلسه‌ی نظامی، از سوی نیروهای کماندو بازداشت شد.

به دنبال بازداشت آقای قیصاری، روز سه‌شنبه(۱۲ سرطان) هزاران تن از هواداران او در شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات در دومین روز خود(چهارشنبه، ۱۳ سرطان) به خشونت گرایید.

در نتیجه‌ به خشونت کشیده‌شدن این تظاهرات، یک تن کشته و ۸ تن دیگر زخمی شدند.

radmanish

جنرال محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع

 دلیل بازداشت فرماندهان محلی

مقام‌های وزارت دفاع ملی افغانستان دلیل بازداشت آقای قیصاری را تصمیم جمعی شورای نظامی ولایت فاریاب می‌دانند. آنان تاکید دارند که شورای نظامی ولایت فاریاب با ارسال نامه‌ای خواستار معرفی این فرمانده محلی به دادستانی شده است.

جنرال محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع تأکید کرد: «قیصاری هم از طریق نهادهای عدلی و قضایی نسبت به سوال‌هایی که در موردش وجود دارد، مورد پرسش قرار خواهد گرفت، شورای نظامی ولایت فاریاب درباره‌شان تصمیم گرفتند و توسط یک نامه به نهادهای عدلی و قضایی آورده شدند.»

از سویی ‌هم شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس‌جمهور می‌گوید که قیصاری به دنبال شکایات مردم و برخورد با مقام‌های دولتی بازداشت شده‌است.

به گفته‌ی مقام.‌های وزارت دفاع افغانستان، علاوه بر نظام‌الدین قیصاری، رحیم الله، داوود مبارز و نادر شاه، سه فرمانده محلی دیگری هستند که توسط این وزارت بازداشت شده است.

مقام‌ها در وزارت دفاع می‌گویند که نادرشاه یک فرمانده محلی در ولایت بدخشان به‌دلیل آزار و اذیت مردم و تجارت غیرقانونی معادن، بازداشت شده‌است.

از سویی هم، رحیم‌الله یک فرمانده محلی که در ولایت ارزگان بازداشت شده، در سقوط دادن چندین پاسگاه امنیتی دست داشته است.

حکومت دلیل بازداشت داوود مبارز، یکی از فرماندهان محلی ولایت فراه را نیز تلاش این فرمانده برای برقرار کردن روابط با گروه‌های دهشت‌افکن عنوان می‌کند.

پیش از این، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در یک سخنرانی در قول اردوی ۲۰۱ سیلاب تاکید کرده بود که «در این هفته سه زورمند محلی دست‌هایش را بسته کرده و به کابل انتقال خواهیم داد.»

آقای غنی تاکید کرده بود که سربازان ما می‌گویند که دشمن آنان مشخص نیست، آنان نمی‌دانند که افراد مسلح غیرمسوول دشمن‌شان است یا داعش و طالب. او تاکید کرد که «به آن خاطر من فیصله کردم که دیگر مسلح غیرمسوول را قبول ندارم.»

شاه حسین مرتضوی، سخنگو ریاست جمهوری افغانستان

شاه حسین مرتضوی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

شاه‌حسین مرتضوی نیز پس از بازداشت این چهار فرمانده محلی توسط نیروهای امنیتی افغانستان، در صفحه فیس‌بوکش نوشته است: «فصل بازی با کارت قومی پایان یافته است. بانک‌های رأی ورشکسته شده است. این فصل، فصل شهروندی و حاکمیت قانون است. تجارت به نام قوم، سمت، زبان و مذهب را مردم دیگر قبول ندارند. مردم حاکمیت قانون، امن، نظم و یک جامعه مرفه را آرزو دارند.»

سرکوب روحیه ضد طالبانی

اما پس از بازداشت و معرفی نظام‌الدین قیصاری و چند فرمانده محلی دیگر به نهادهای عدلی و قضایی، شماری از افراد نزدیک به جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان تأکید دارند که حکومت در صدد سرکوب روحیه ضد طالبانی در شمال این کشور است.

بشیر احمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان به خبرنامه گفت: «حکومت از ماه‌ها به این‌سو در تلاش شکست دادن روحیه ضد طالبانی بوده‌است. با این وجود، بازداشت آقای قیصاری یک دسیسه از سوی حکومت و مشخصا ارگ ریاست جمهوری است.»

عنایت‌الله بابر فرهمند، رییس دفتر جنرال عبدالرشید دوستم نیز تأکید می‌کند که آقای غنی با نزدیک به شدن به انتخابات ریاست جمهوری، به‌نوعی در تلاش است که تیم خود را مقتدر جلوه دهد و سایر تیم‌ها انتخاباتی را به‌نوعی سرکوب کرده و تضعیف نماید.

وی نیز به خبرنامه گفت: «دستگیری آقای قیصاری یک از پلان‌های از قبل ریخته‌شده‌ی ارگ بود که بر اثر یک توطئه، این فرمانده دلیر مردم فاریاب را بازداشت کردند، حکومت به ‌بهانه‌ی‌های مختلف در صدد حذف افراد با نفوذ و محبوب است، اما مردم ما بیدار است و نمی‌گذارند این کار صورت بگیرد.»

با این حال شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس‌جمهور تأکید دارد که هر زورمند محلی که خلاف قانون و دستورات حکومت رفتار کند، بازداشت خواهد شد. او گفت که تلاش‌ها برای بازداشت بقیه زورمندان که متهم به کارهای غیرقانونی اند، ادامه دارد.

ادامه تظاهرات؛ اما به‌گونه‌ی مدنی

با این وجود، مقام‌های محلی ولایت فاریاب از ادامه تظاهرات مردم این ولایت خبر می‌دهند و تاکید دارند که این تظاهرات امروز پنج‌شنبه(۱۴ سرطان) نیز ادامه داشت. آنان تأکید کردند که تجمع مردم امروز کم‌تر از روز گذشته بوده و تظاهرات به‌شکل مسالمت‌آمیز و مدنی پیش رفته است.

enayatullah farhmand

عنایت‌الله بابر فرهمند، رییس دفتر جنرال عبدالرشید دوستم

صبغت‌الله سیلاب، معاون شورای ولایتی فاریاب به خبرنامه گفت که خواست‌های مردم با هیأت نظامی که از جانب حکومت مرکزی به این ولایت آمده بود، در میان گذاشته شده، اما از سوی این هیأت پذیرفته نشده است و به این دلیل، تظاهرات تا زمانی ادامه خواهد داشت که به‌خواست‌های آنان رسیدگی صورت گیرد.

این مقام‌های محلی تأکید دارند که معترضان شاه‌راهایی که از ولایت می‌گذرد را بسته کرده و راه متصل به بندر آقینه نیز «کانتینر» گذاشته شده است.

با این حال مقام‌های حکومت افغانستان تاکید دارند که امیدوار اند هیأت اعزام‌شده به این ولایت، بتواند مردم را به آرامش دعوت کند و از سویی هم به‌زودی دادگاه در مورد آقای قیصاری فیصله خواهد کرد.

به گفته‌ی مقام‌های محلی، با اعزام این هیات به ولایت فرایاب و معرفی والی جدید، آنان امیدوارند وضعیت ولایت فاریاب به حالت عادی برگردد.

دفتر رسانه‌های قول اردوی ۲۰۹ شاهین بعد از ظهر امروز پنج‌شنبه با نشر خبرنامه‌ای گفت که نقیب‌الله فایق، رئیس پیشین نورم و استندرد ملی افغانستان امروز پنجشنبه به ولایت فاریاب رسیده است. آقای فایق بعد از ظهر امروز رسما به عنوان والی ولایت فاریاب معرفی شد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید