تجمع بزرگ در مخالفت با حوزه‌بندی انتخاباتی غزنی؛ هشدار از ایجاد بحران دیگر در افغانستان

تجمع بزرگ در مخالفت با حوزه‌بندی انتخاباتی غزنی؛ هشدار از ایجاد بحران دیگر در افغانستان

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۱۴ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

شماری از نمایندگان مجلس افغانستان در برنامه‌ای با عنوان “تجمع مردمی دفاع از قانون و مقابله با قانون‌شکنی در انتخابات پارلمانی ولایت غزنی”، از حکومت خواستند که بحران ایجاد نکند و تصمیم خود در مورد حوزه‌ای شدن انتخابات در غزنی را پس بگیرد.

مشکل شخصی رییس جمهوری

در این برنامه که امروز پنج‌شنبه(۱۴ سرطان) در ساختمان الحاقیه شورای ملی افغانستان برگزار شد، احمدولی مسعود، سفیر پیشین افغانستان در بریتانیا و مسئول بنیاد احمدشاه مسعود، چالش انتخاباتی ولایت غزنی را مشکل شخصی رییس جمهوری عنوان کرد.

به گفته آقای مسعود: «اصل مشکل روشن است. مشکل از سوی ولایت غزنی و اقوام نیست. چالش انتخابات در غزنی، مشکل کمیسیون انتخابات و حکومت است و در اصل مشکل یک نفر است که تاوانش را همه ملت می‌دهند».

وی علاوه کرد: «نظام تعطیل است و مصوبه مجلس را نمی‌پذیرد و با فرامین تقنینی، مجلس را دور می‌زند».

این فعال سیاسی با برشمردن موارد توافق‌نامه‌ی تشکیل حکومت وحدت ملی افزود، امروز که در این برنامه دورهم جمع شده‌ایم، به این خاطر است که قانون اساسی را زیرپا گذاشته‌اند و حکومت به مفاد توافق‌نامه‌ی تشکیل حکومت وحدت ملی عمل نکرده است.

وی هشدار داد: «آن‌هایی که برای انتخابات پارلمانی پیش رو ثبت‌نام کرده‌اند، باید بدانند که این حکومت با انتخابات پیش رو کشور را به بحران می‌برد و باید گزینه دوم را روی دست داشته باشیم».

احمدولی مسعود، سفیر پیشین افغانستان در بریتانیا

احمدولی مسعود، سفیر پیشین افغانستان در بریتانیا

سفیر پیشین افغانستان در بریتانیا علاوه کرد، زمانی‌که حکومت به صورت غیر قانونی ولایت غزنی را حوزه‌بندی می‌کند، باید انتظار قانون‌شکنی‌های دیگر این نظام را نیز داشته باشید.

سرنوشت بد انتخابات بر پایه غلط

عبدالقیوم سجادی، نماینده ولایت غزنی در مجلس نیز در سخنانی در این نشست گفت: حکومت باید تصمیم خود را در مورد حوزه‌بندی انتخابات غزنی پس بگیرد.

وی علاوه کرد: «اولین نگرانی ما این است که آیا ما می‌توانیم انتخابات پارلمانی را با رعایت اصل قانون و تامین‌ حقوق تمام شهروندان افغانستان شاهد باشیم؟ اگر امروز در نقطه آغاز کمیسیون انتخابات و حکومت افغانستان، سنگ حاکمیت قانون را بشکنند، پایه این انتخابات به غلط استوار خواهد شد و سرانجام نیک برای شهروندان افغانستان نخواهد داشت».

این عضو مجلس نمایندگان افزود: وظیفه حکومت است که زمینه حضور مردم پای صندق‌های رأی و برگزاری انتخابات عمومی و سراسری را فراهم کند.

 به گفته آقای سجادی، اگر حکومت نمی‌تواند زمینه انتخابات همگانی را فراهم کند، حق ندارد به کمیسیون انتخابات دستور بدهد مسیر غیرقانونی را برای برخی از مناطق افغانستان در پیش گیرد.

وی علاوه کردک هیچ تصمیمی برای مردم افغانستان که قانون را پاره کند و دور بیندازد، قابل قبول نیست.

این نماینده مردم غزنی در پارلمان  افغانستان تصمیم حکومت و کمیسیون انتخابات در مورد حوزه‌ای شدن انتخابات در غزنی را تبعیض‌آمیز و خلاف قانون اساسی عنوان کرد و از حکومت و کمیسیون انتخابات خواست تصمیم‌شان را پس بگیرند.

حاکمیت قانون جنگل

از سویی نیز، اسدالله سعادتی، نماینده ولایت دایکندی حوزه‌ای شدن انتخابات در غزنی را از اساس اشتباه عنوان کرد و افزود: «اگر قاعده بازی شکسته شود، در افغانستان قانون جنگل حاکم می‌شود».

ghazni-parliament-members

این نماینده مردم غزنی در پارلمان افغانستان تصمیم حکومت و کمیسیون انتخابات در مورد حوزه‌ای شدن انتخابات در غزنی را تبعیض‌آمیز و خلاف قانون اساسی عنوان کرد و از حکومت و کمیسیون انتخابات خواست تصمیم‌شان را پس بگیرند

وی از رییس جمهوری و کمیسیون انتخابات خواست که با تمامی شهروندان افغانستان یک‌سان و قانونی رفتار کنند.

غزنی عامل بیشترین دستآوردهای نظام

سیدعلی کاظمی، دیگر عضو مجلس نمایندگان هم می‌گوید: قبل از اعلام تقویم انتخابات، بحث حوزه‌ای شدن انتخابات از سوی خود حکومت و نهادهای برگزارکننده انتخاباتی و اعضای مجلس رد شده بود.

به گفته این نماینده کابل در مجلس، بیشترین دست‌آورد را در نظام فعلی شهروندان غزنی داشته و حکومت نباید حق آن‌ها را نادیده بگیرد و قانون‌شکنی نماید.

تکرار دوران عبدالرحمن خان

جعفر مهدوی، نماینده ولایت کابل در مجلس، دیگر سخنران این برنامه نیز گفت: این قانون‌شکنی حکومت علیه برخی از شهروندان، نه اولین است و نه آخرین خواهد بود».

وی علاوه کرد، در ارگ ریاست جمهوری، حلقه خاصی در تلاش است که حقوق برخی از شهروندان در افغانستان را تضعیف کنند. به گفته آقای مهدوی، در بسیاری از ادارات، حضور جامعه هزاره و شیعه به ۲ درصد هم نمی‌رسد.

وی افزود: در این حکومت، وزیری که از تبار و قوم خودشان است و صدها میلیون دالر اختلاس کرده، مورد تمجید قرار می‌گیرد، اما یک وزیر هزاره که چند ماهی قبل لوی سارنوالی او را برائت داده، برایش محکمه علنی تشکیل می‌دهند”.

این عضو مجلس تصریح کرد: «وضعیت جاری علیه هزاره‌ها در افغانستان، ما را یاد دوران عبدالرحمن خان می‌اندازد».

ایستادگی در کنار عدالتخواهان ولایت غزنی

صادقی‌زاده نیلی، دیگر سخنران این نشست و نماینده ولایت دایکندی تأکید کرد که در کنار عدالت‌خواهی شهروندان و نمایندگان غزنی خواهند استاد و اجازه نخواهند داد که حکومت حقوق شهروندان را نادیده بگیرد.

nili

صادقی‌زاده نیلی، نماینده مردم ولایت دایکندی در مجلس نمایندگان افغانستان

وی علاوه کرد، اگر این نظام و حکومت دست‌آوردهایی دارد، آن دست‌آوردها را مردم هزاره و شهروندان ولایت غزنی حاصل نموده‌اند.

به گفته نماینده ولایت دایکندی، اگر امروز مشکلاتی وجود دارد، این است که یک عده نمی‌خواهد وجود مردم هزاره را تحمل کنند.

وی خاطرنشان کرد: در دموکراسی افغانستان بسیار جالب است که رأی توسط مردم دیگر داده می‌شود و انگشت از مردم دیگر بریده شده، اما وکیل از قوم دیگر که رأی نمی‌دهند، انتخاب می‌گردد.

نقض صریح قانون اساسی و انتخابات و مصداق تبعیض علیه شهروندان

نمایندگان ولایت غزنی در پارلمان افغانستان در پایان این نشست، با صدور قطع‌نامه‌ای، حوزه‌بندی انتخابات در این ولایت را نقض صریح قانون اساسی و انتخابات و مصداق تبعیض علیه شهروندان کشور عنوان نمودند.

به گفته این نمایندگان، حوزه‌بندی انتخابات در غزنی خلاف قانون است و نباید عملی شود.

نمایندگان ولایت غزنی در مجلس از حکومت و کمیسیون انتخابات خواستند برای حل مشکل انتخابات در غزنی، به دنبال راه قانونی بوده و از هر نوع اقدام غیرقانونی، جدا اجتناب کنند.

آن‌ها حوزه‌بندی شدن انتخابات غزنی از سوی حکومت و کمیسیون انتخابات را نوع زورگویی دانستند و هشدر دادند که اصرار بر آن، موجب بحران در افغانستان می‌شود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید