رییس دبیرخانه شورای عالی صلح در نشست علنی مجلس؛ سخن از آغاز مذاکرات رو در رو، بدون پاسخ مثبت طالبان!

رییس دبیرخانه شورای عالی صلح در نشست علنی مجلس؛ سخن از آغاز مذاکرات رو در رو، بدون پاسخ مثبت طالبان!

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۱۳ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

در حالی که گروه طالبان تاکنون به شروع مذاکرات مستقیم صلح پاسخ مثبت نداده، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح امروز (چهارشنبه، ۱۳ سرطان) در نشست عمومی مجلس نمایندگان افغانستان، از آمادگی برای مذاکرات مستقیم حکومت با طالبان در هفته آینده خبر داد.

محمد اکرم اخپلواک به مکان این نشست اشاره نکرد و افزود، شورای عالی صلح با طالبان هم ارتباط برقرار کرده و انتظار دارد تا این گروه برای آغاز مذاکرات مستقیم صلح پاسخ مثبت دهد.

وی ابراز داشت، گرچند تا هنوز گروه طالبان نمایندگان خود را برای شروع مذاکرات مستقیم صلح بین‌الافغانی معرفی نکرده، اما امیدوار است طالبان هیأت با صلاحیت خود را در این نشست بفرستد.

آقای اخپلواک طرح صلح افغانستان را به پنج بخش تقسیم کرد و افزود: دو مرحله آن سپری شده و مرحله سوم، نشست بین‌الافغانی و کشوهای منطقه و جامعه جهانی است. به گفته او، سپس با تصویب طرح نهایی از سوی جامعه جهانی در مرحله چهارم، به تطبیق آن در مرحله پنجم می‌رسیم.

او یادآور شد که پاکستان، در جنگ و صلح افغانستان نقش برجسته دارد، اما مالکیت صلح از آن مردم افغانستان است.

akram akhpalwak

محمد اکرم اخپلواک

نشست علمای اسلامی در عربستان

از سوی دیگر، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح از یک نشست دیگر هم در هفته پیش رو خبر داد. به گفته او، قرار است نشست بزرگ علمای اسلامی به میزبانی عربستان سعودی در شهر مکه مکرمه برگزار می‌شود.

آقای اخپلواک افزود که علمایی از کشورهای مختلف اسلامی از جمله ۳۲ نفر از افغانستان، پاکستان، اندونیزیا و سایر کشورهای اسلامی در این نشست شرکت خواهند کرد.

او علاوه کرد که قرار است در این نشست، علمای جهان اسلام ادامه جنگ در افغانستان را نامشروع اعلام کنند و بر روند صلح در افغانستان تأکید ورزند.

شورای عالی صلح نشست عربستان را برای کشاندن طالبان به میز مذاکره مهم می‌داند و می‌گوید: مردم افغانستان با این اقدامات شورای عالی صلح در یک ماه آینده، شاهد تحولات بزرگی در راستای صلح در کشور خواهند بود.

جلب حمایت کشورهای منطقه و جهان

در عین حال، امین‌محمد رامین، رییس ارتباطات خارجی وزارت امورخارجه که در نشست امروز چهارشنبه(۱۳ سرطان) مجلس نمایندگان حاضر شده بود نیز گفت که جلب حمایت کشورهای منطقه و جهان از روند صلح افغانستان، در اولویت کاری این وزارت قرار دارد.

آقای رامین افزود که این وزارت توانسته اجماع منطقه‌ای و جهانی را در راستای فراهم‌آوری زمینه صلح در افغانستان به وجود آورد و جلب حمایت آمریکا و سایر اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد از دیدگاه افغانستان، اهمیت دارد.

طرح پاکستانی

شورای عالی صلح در حالی از پیشرفت طرح صلح برای ختم جنگ در افغانستان در مجلس نمایندگان سخن گفت که شماری از نمایندگان، صلح با طالبان را تنها پایان ۵ درصد از جنگ جاری در افغانستان عنوان کردند.

nematullah ghafari

نعمت‌الله غفاری، نماینده هلمند در مجلس نمایندگان افغانستان

نعمت‌الله غفاری، نماینده هلمند در مجلس گفت: اگر طرح حکومت تنها صلح با طالبان است، به هزینه‌کردنش هم نمی‌ارزد.

از سویی نیز عبدالستار خواصی، نماینده مردم پروان در مجلس که از دیدگاه طالبان دفاع می‌کرد، گفت: در حضور نیروهای امریکا در افغانستان طالبان هیچ‌گاه با حکومت افغانستان صلح نمی‌کند.

اما شماری از نمایندگان گفتند: این طرح پاکستانی‌ها است که با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، خلای امنیتی ایجاد شود  و این کشور بار دیگر به نفع خود استفاده کند.

برکناری کریم خلیلی

از سویی نیز عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان افغانستان از حاضر نشدن محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح در صحن علنی مجلس انتقاد کرد.

وی علاوه کرد: بهتر بود آقای خلیلی با وجود درخواست مکرر مجلس در این نشست حاضر می‌شد و موقف روشنی را در قبال صلح افغانستان بیان می‌کرد.

شماری از نمایندگان نیز با تایید اظهارات رییس مجلس، خواهان برکناری محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح شدند.

شکیبا هاشمی، نماینده ولایت قندهار در مجلس گفت: آقای خلیلی به پارلمان احترام نگذاشته است و رییس جمهوری اصلاحات جدی را در شورای عالی صلح انجام دهد.

khalili

کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح

وی علاوه کرد: کاروان صلح‌خواهان هلمندی توانسته بهتر از شورای عالی صلح در افغانستان نقش ایفا کند.

به گفته او، رییس شورای عالی صلح کسی است که سال‌ها با طالبان جنگیده و طالبان رهبر حزب وحدت را کشته است و طالبان با ریاست خلیلی برای صلح حاضر نمی‌شوند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید