کرسی سیک‌ها خالی نماند؛ نگرانی از امنیت و انقراض یک اقلیت مذهبی در افغانستان |
کرسی سیک‌ها خالی نماند؛ نگرانی از امنیت و انقراض یک اقلیت مذهبی در افغانستان

کرسی سیک‌ها خالی نماند؛ نگرانی از امنیت و انقراض یک اقلیت مذهبی در افغانستان

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۱۲ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

مجلس سنای افغانستان با ابراز نگرانی از حمله بر هندوباوران افغان اعلام داشته که نباید کرسی این اقلیت مذهبی در مجلس پیش رو خالی بماند و از کمیسیون خواسته که در این مورد استثنا قایل شود.

سناتوران حمله روز یک شنبه بر اقلیت مذهبی هندوباورها در جلال آباد را غم بار توصف کردند و نسبت به کاهش جمعیت این اقلیت مذهبی در افغانستان ابراز نگرانی نمودند.

محمد علم ایزدیار معاون مجلس سنا در نشست امروز سه شنبه (۱۲سرطان) از کمیسیون انتخابات خواست برای پرکردن جای خالی نامزد این اقلیت مذهبی در انتخابات آینده پارلمانی، استثنا قایل شود.

معاون مجلس سنای افغانستان، ضمن ابراز همدردی با اهل هنود گفت: “حادثه جلال آباد برای مردم افغانستان به ویژه برای هموطنان اهل هنود ناگوار و غمبار بود”.

آقای ایزدیار با اشاره به این که شمار باشندگان اهل هنود افغانستان رو به کاهش است گفت: اهل هنود در کنار سایر مردم افغانستان متحمل قربانی‌های زیادی در کشور شده است. او از دولت افغانستان خواست که برای تامین امنیت تمام مردم افغانستان به ویژه اهل هنود (سیک‌ها) و حفظ دارایی‌ها و اموال آنان، توجه جدی کند.

معاون اول مجلس سنا خاطر نشان کرد که در حادثه جلال آباد ۱۵ تن از هموطنان اهل هنود به شمول نامزد پارلمانی آنان کشته شده است. او تاکید کرد که دولت باید بکوشد که چنین حملاتی روحیه باشندگان اهل هنود کشور را تضعیف نکرده و آنان با اراده قوی باید به زندگی و کار شان در کشور ادامه دهند.

ezadyar

محمد علم ایزدیار معاون مجلس سنا

در همین حال، برخی دیگری از سناتوران نیز، تاکید نمودند که حکومت افغانستان به ویژه کمیسیون انتخابات برای خالی نماندن کرسی اهل هنود در مجلس، برای آنان استثنا قایل شود و اجازه دهد، شخصی دیگری به جای نامزد کشته شده سیک‌های افغانستان ثبت نام کند.

جمعه الدین گیانوال یکی از اعضای مجلس سنا در این مورد گفت: “کمیسیون انتخابات باید به اهل هنود افغانستان چانس دوباره دهد تا آنان کاندیدای جدیدی را به جای “اوتار سینگ خالصه” معرفی کنند.”

بر بنیاد قانون انتخابات افغانستان، تنها یک کرسی مجلس به اقلیت اهل هنود یا سک‌های این کشور اختصاص داده شده است.

برای انتخابات پیش‌رو نیز که قرار است در ماه میزان سال جاری برگزار شود، به نمایندگی از جامعه سیک‌ها تنها اوتار سینگ نامزد شده بود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته: قانون در چنین شرایطی پیش‌بینی ندارد اما این نهاد برای حمایت از دموکراسی و اقلیت‌های مذهبی تلاش دارد تدابیری را بگیرد که برای هندوها و سیک‌های افغانستان فرصت فراهم شود.

در انفجار که در نزدیکی محل سخنرانی محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان صورت گرفت، دست‌کم ۱۹ نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند. اکثر این قربانیان را جامعه سیک‌ها تشکل می‌داد و براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه داعش مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است.

این اولین بار است که گروه داعش، بعد از شیعیان (هزاره‌ها) گروه اقلیت مذهبی سیک‌ها را نیز مور هدف قرار می‌دهد.

واکنش‌ها

حمله اخیر برجمعیت سیک‌های افغانستان، واکنش‌های داخلی و خارجی را نیز در پی داشت.

Sikh candidate

اوتار سینگ خلاصه، تنها نامزد جامعه سیک‌ها در انتخابات پارلمانی افغانستان

سفارت هند در واکنش به کشته شدن اوتار سینگ خلاصه، تنها نامزد جامعه سیک‌ها در انتخابات پارلمانی افغانستان گفته است: “این حمله یک بار دیگر نیاز به اتحاد جهانی در مبارزه علیه تروریسم بین‌المللی و الزام به پاسخگویی کشورهایی را برجسته کرد که به هر طریق ممکن از تروریست‌ها حمایت می‌کنند”

اشرف غنی

رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان نیز در واکنشی این حمله را محکوم کردند.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در پیامی در توئیتر خود نوشته قلب او برای خانواده‌هایی که عزیزان‌شان را در حادثه دیروز از دست دادند، شکسته است. او گفته: “از کشته شدن شهروندان سیک افغانستان ناراحتم و افتخار دارم که با شمار زیادی از آنها در گذشته در تماس بودم.”

عبدالله عبدالله

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز در روز دوشنبه (۱۱ سرطان) در نشست شورای وزیران در واکنش به کشته شدن شماری از اقوام سیک در جلال آباد گفت: اهل هنود و سیک‌های افغانستان جز مردم این کشور اند و در اقتصاد و تنوع فرهنگی ما جایگاه خاص دارند. وی هم چنین از مسوولین نهادهای امنیتی افغانستان، خواستار تامین امنیت جامعه سیک‌ها شد.

برای نخستین بار قرار بود که در افغانستانِ پس از طالبان، یک هندو یا سیک به مجلس نمایندگان راه پیدا کند. پیش از این تنها در دوره حکومت کمونیست‌ها هندوها و سیک‌ها در این مجلس نماینده داشتند.

در دور قبلی انتخابات دو نفر از اهالی هندو و سیک افغانستان برای انتخابات پارلمانی نامزد شده بودند که نتوانستند رای کافی به دست آورند. حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز به یکی از این نامزدان رای داده بود.

این اقلیت‌ها در دو دور مجلس سنا، هر کدام یک نماینده انتصابی از سوی رئیس جمهوری داشتند.

sikh

برای نخستین بار قرار بود که در افغانستانِ پس از طالبان، یک هندو یا سیک به مجلس نمایندگان راه پیدا کند

جمعیت سیک‌ها در افغانستان

آمار رسمی و مشخص از جمعیت سیک‌ها در افغانستان وجود ندارد؛ اما به گفته روالی سینگ معاون شواری هندوها و سیک‌های افغانستان؛ تقریبا ۴۰ سال پیش حدود ۴۰۰۰۰ خانواده هندو و سیک در افغانستان زندگی می‌کرده اند. آن رقم در حال حاضر به ۳۶۳ خانواده کاهش یافته است.

به گفته روالی، در کابل تنها ۱۰۲ خانواده سیک باقی مانده است  و بسیاری از آنها در سال‌های گذشته افغانستان را ترک اند.

در سایر ولایت‌های افغانستان نیز مانند جلال آباد، غزنی و قندهار که زمانی سیک‌های زیادی زندگی می‌کردند در حال حاضر تنها چند خانواده‌ی محدودی زندگی می‌کنند.

مهاجرت سیک‌های افغانستان

بزرگترین مهاجرت سیک‌ها از افغانستان در جریان جنگ‌های داخلی و دوران حاکمیت طالبان صورت گرفته است. هندوها و سیک‌های افغانستان همانند هزاران شهروند افغانستان در جریان جنگ‌های داخلی به کشورهای همسایه پناهنده شدند.

پس از سقوط طالبان، دولت‌های حامدکرزی و محمد اشرف غنی رییس جمهوری فعلی افغانستان، گرچند وعده داده اند که برای حراست از جامعه یهود و سیک، کارهای را انجام می‌دهند؛ اما با گذشت هر سال خانواده های بیشتری سیک‌ها افغانستان را ترک می‌کنند و در حال حاضر بعد از یهودی‌ها، سیک‌ها دوم اقلیت قومی و مذهبی را تشکل می‌دهند که در این کشور در حال انقراض اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
انتخابات پارلمانی افغانستان سیک های افغانستان مجلس سنای افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید