نظام الدین قیصاری؛ چگونه یار نزدیک جنرال دوستم بازداشت شد؟ |
نظام الدین قیصاری؛ چگونه یار نزدیک جنرال دوستم بازداشت شد؟

نظام الدین قیصاری؛ چگونه یار نزدیک جنرال دوستم بازداشت شد؟

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۲ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

رهبری ائتلاف برای نجات افغانستان در واکنش به بازداشت نظام‌الدین قیصاری، فرمانده پولیس شهرستان قیصار ولایت فاریاب، در بیانیه‌ای خواستار آزادی هرچه فوری او شده‌ است.

در اعلامیه‌ای که از سوی رهبری این ائتلاف منتشر شده، بازداشت آقای قیصاری توطیه و دسیسه در برابر شخصیت‌های سیاسی و نظامی دانسته شده و تاکید گردیده که این فرمانده پولیس باید آزاد شود. در این اعلامیه هم‌چنان گفته شده که بازداشت یک فرمانده فعال در برابر طالبان در جلسه رسمی، غیر اصولی و حرکت ناسنجیده بوده و اعتماد و انگیزه‌ی مسوولان و فرماندهان را به شدت کاهش می‌دهد.

در بخشی از این اعلامیه به حکومت هشدار داده شده، در صورتی که سرنوشت قیصاری به زودی مشخص و آزاد نشود، ائتلاف برای نجات افغانستان در تمامی ولایت‌های که نفوذ دارد، انتخابات را تحریم خواهد کرد.

نظام الدین قیصاری ولسوال قیصار و فرمانده خیزش‌های مردمی فاریاب در جریان یک نشست امنیتی مقام‌های محلی بازداشت شده است. هنگام بازداشت او درگیری‌های مسلحانه نیز میان نیروهای این فرمانده محلی و نیروهای ویژه افغان صورت گرفته که چند کشته و زخمی برجای گذاشته است.

با این حال صبح امروز سه شنبه (۱۲ سرطان) شماری از شهروندان فاریاب در واکنش به بازداشت آقای قیصاری دست به تظاهرات زدند.

در همین حال، شماری از اعضای شورای ولایت فاریاب از به خشونت کشیده شدن این تظاهرات ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که بیم آن می‌رود تظاهرات‌کنندگان بر لوای اول قول اردوی ۲۰۹ شاهین حمله کنند.

nizamudin-qisari 2

نظام الدین قیصاری ولسوال قیصار و فرمانده خیزش‌های مردمی فاریاب در جریان یک نشست امنیتی مقام‌های محلی بازداشت شده است

دلیل بازداشت

دفتر رسانه‌های قول اردوی ۲۰۹ شاهین با نشر خبرنامه‌ای گفته که آقای قیصاری روز گذشته (دوشنبه، ۱۱ سرطان) در جریان جلسه‌‎ی امنیتی در شهر میمنه بازداشته شده است.

در خبرنامه هم‌چنان آمده که قیصاری در این نشست همه را تهدید به مرگ کرده و با زبان «قلدرمآبانه» با مقامات امنیتی صحبت کرده است. قول اردوی ۲۰۹ شاهین در این خبرنامه گفته است که بعد از پرخاشگری آقای قیصاری میان نیروهای این فرمانده‌ی محلی و نیروهای ویژه حکومتی درگیری صورت می‌گیرد و کماندوهای ارتش مجبور شده نظام الدین قیصاری و چند محافظ او را بازداشت کنند.

در این خبرنامه هم‌چنان تاکید شده که این فرمانده نزدیک به جنرال دوستم به منظور تحقیق به مراجع عدلی وقضایی به کابل فرستاده شده است.

اما عنایت‌الله فرهمند، رییس دفتر جنرال دوستم تاکید دارد که مشاجره لفظی یک بهانه بوده، برنامه‌های دستگیری او از پیش طرح شده و جلسه‌ی امنیتی نیز یک «تله» بوده است.

آقای فرهمند گفت: «این حادثه فراتر از یک مشاجره لفظی است. این دستگیری به هدایت شخص رییس جمهور انجام شده است. شما پیش از این در هیچ برنامه‌ای تا کنون دیده اید که کدام مقامی بخاطر تحقیر و توهین به یک مقام دیگر، اینطوری به‌صورت توهین‌آمیز دستگیر شده باشد. این برنامه‌هایی از قبل طرح‌ریزی شده بوده.»

با این حال مقام‌های محلی ولایت فاریاب می‌گویند که چنین برخورد حکومت با یک ولسوال، خشم اکثر شهروندان این ولایت را برانگیخته بود و شماری از آنان تصمیم داشتند که شب گذشته قول‌اردوی ۲۰۹ شاهین را به آتش بکشند.

طاهر رحمانی، رییس شورای ولایتی ولایت فاریاب به خبرنامه گفت: «مردم بسیار به خشم آمده بودند و کنترل آنان بسیار سخت بود، این موضوع را با جنرال دوستم در میان گذاشتم. آقای دوستم مردم را به آرامش و خون‌سردی دعوت کرد. جنرال صاحب به مردم وعده داد که در این مورد با رییس جمهور صحبت می‌کند و این مساله را از طریق قانونی و مسالمت‌آمیز حل خواهد کرد. حرف‌های دوستم حداقل کمی از خشم مردم را فروکش کرد.»

mohammad tahir rahmani

طاهر رحمانی، رییس شورای ولایتی ولایت فاریاب

«دروازه شمال»

افراد نزدیک به جنرال عبدالرشید دوستم تاکید می‌کنند که حکومت افغانستان بر اثر یک «دسیسه» این فرمانده‌‎‌ی محلی را بازداشته کرده است.

داکتر عنایت فرهمند، رییس دفتر عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان تاکید می کند: « روز گذشته ناترس‌ترین مدافع مردم ولایت فاریات که مثل یک سنگر در مقابل طالبان، داعش و سایر مخالفان مسلح حکومت بود، بر اثر یک دسیسیه و توطیه با فریب و نیرنگ در مرکز لوای ولایت فاریاب خواسته شده و در آنجا او را دستگیر کردند.»

رییس دفتر اقای دوستم از قیصاری به‌عنوان دروازه شمال یاد کرده و تاکید می‌کند که « او یکی از سنگرداران مردمی در شمال افغانستان در واقع دروازه شمال است.» به گفته‌ی آقای فرهمند این فرمانده نزدیک به جنرال دوستم مدتی مورد تهدید بود و برنامه‌هایی پیش از این نیز بخاطر حذف فیزیکی آن جریان داشت.

فرهمند تاکید کرد: « پیش از این نیز نیروهای کماندو زیر نام عملیات نظامی جوزجان-فاریاب قصد جان آقای قیصاری را کرده بوند، اما موفق نشد، دیروز دوشنبه نیز یک “دسیسه” بود، در غیر آن چطوری یکی از معاونان شورای امنیت ملی بدون اطلاع قبلی به فاریاب سفر کرده بود.»

با این حال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری در یک اعلامیه‌ای نیز خواستار آزادی فوری او شده است.
آقای دوستم همچنان هشدار داده در صورتی که قیصاری آزاد نشود، انتخابات در ولایت فاریاب به چالش کشیده خواهد شد که در آن صورت، مسوولیت به‌دوش کسانی خواهد بود که این بحران را ایجاد کرده‌اند.

گرچند حکومت افغانستان دلیل بازداشت اقای قیصاری را، پرخاشگری در مقابل مقام‌های امنیتی اعلام کرده، اما شماری از مقام‌های محلی تاکید می‌کنندکه او چند هفته پیش به قوماندانان و نیروهای امنیتی که دراین ولایت ایفای وظیفه می‌کنند هشدار داده بود که «اگر طالبان فاریاب یا مرکز آن را بگیرد، علیه آنان اقدام خواهند کرد.». با این وجود میان فرماندهان محلی  و نیروهای امنیتی ولایت فاریاب و آقای قیصاری ظاهرا تنش ایجاد شده بود و امکان دارد که این فرمانده محلی در پی این تنش از سوی حکومت گرفتار شده باشد.

enayatullah farhmand

داکتر عنایت فرهمند، رییس دفتر عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان

فرمانده برجسته‌ی جنبش

نظام‌الدین قیصاری به عنوان فرمانده نظامی در چند شهرستان ولایت فاریاب فعالیت کرده است. او طرفداران زیادی در حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان داشته و گزارش شده که نفوذ جدی در شمال افغانستان به‌ویژه در ولایت‌های فاریاب و جوزجان دارد.

با این حال آقای قیصاری یکی از فرماندهان برجسته‌ی جنبش ملی بوده و ادعا دارد که در حال حاضر با داشتن ۷هزار نیروی مسلح ضمن فرماندهی پلیس شهرستان قیصار، مسوولیت بخشی از خیزش‌های مردمی ولایت فاریاب را نیز به‌عهده دارد.

بی بی سی در مورد آقای قیصاری نوشته است: «مردی پنجاه ساله که در روستای توپخانه ولسوالی قیصار به دنیا آمده است. سالها باغدار و تجارت پیشه بوده و از سال ۱۳۹۰ خورشیدی زمانی که پلیس محلی تشکیل شد، وارد این تشکیلات شد و کارش را با معاونت پولیس محلی شروع کرد».

به نقل از بی بی سی او فرماندهی خیزش مردمی را با سیصد نیرو آغاز کرد و بعدتر به حیث فرمانده پلیس ولسوالی قیصار تعیین شد. آقای قیصاری حدود چهار سالی می‌شود که نماینده ویژه عبدالرشید دوستم، معاون رئیس جمهوری افغانستان در ولایت فاریاب است و اکنون فرماندهی خیزش مردمی در فاریاب را نیز برعهده دارد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان جنرال دوستم نظام‌الدین قیصاری

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید