فوزیه کوفی؛ سوخته و ساخته‌ی سیاست افغانستان |
فوزیه کوفی؛ سوخته و ساخته‌ی سیاست افغانستان

فوزیه کوفی؛ سوخته و ساخته‌ی سیاست افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۱ / سرطان ۱۳۹۷ | ۲ دیدگاه
Image Title

فوزیه کوفی، نماینده مردم بدخشان در مجلس نمایندگان افغانستان است. او به‌تازگی دومین کارشناسی ارشدش را در بخش روابط بین‌الملل از دانشگاه دیپلوماسی شهر ژنو سویس به‌دست آورده است.

خانم کوفی در صفحه رسمی فیس‌بوکش نوشته که با وجود همه‌ی موانع، خوشحال است بعد از سفرهای زیاد میان کابل و ژنو، موفق به کسب سند ماستری از این دانشگاه شده است.
او در ادامه چنین نوشته است: «تنظیم و ‌مدیریت زمان از ضروریات عمده زندگی در عصر حاضر است .ایجاد توازن میان زندگی کاری در فضای پیچیده و مملو با چالش سیاست افغانستان، کمتر مجال رسیدگی به موارد رشد فردی در ساحه آکادمیک را برایم مهیا ساخت .واژه ناممکن دیگر آهسته آهسته جایش را به این‌که چگونه از فرصت‌ها استفاده خوب کنیم، عوض می‌کند. فقط لازم است‌ تعهد و امید را از دست ندهیم.»

خانم کوفی در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی در ولایت بدخشان متولد شده است. او کارشناسی ارشد نخستش را در بخش مدیریت تجارت از دانشگاه پرستن اسلام‌آباد پاکستان به دست آورده است و به زبان‌های دری، پشتو، انگلیسی و اردو تسلط دارد.

فوزیه کوفی در طول ده سال گذشته از زنان شناخته شده در عرصه‌های سیاسی افغانستان است که معاونت مجلس نمایندگان را نیز در کارنامه خود دارد.
او از زمانی که به دنیا آمده، تا امروز با جامعه مردسالار که به مردها ارزش بیشتری نسبت به زنان قایل است، درگیر بوده است. فوزیه کوفی که فرزند نوزدهم پدرش است، می‌گوید: «پدرم و مادرم نمی‌خواستند دختری به دنیا بیاورند. این کار رنجی بر رنج‌های‌شان می‌افزود و از تولد من زیاد خوشحال نبودند. اما بعد پدرم به من بسیار محبت کرد و به الگوی رفتار من تبدیل شده بود.»

فوزیه کوفی

خانم کوفی در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی در ولایت بدخشان متولد شده است

نخستین دختر باسواد خانواده

او در حال حاضر دو ماستری در بخش‌های مدیریت تجارت و روابط بین‌الملل دارد. خانم کوفی مدرک کارشناسی‌اش را از دانشگاه کابل در بخش حقوق و علوم سیاسی به‌دست آورده است.

او  می‌گوید که برای تحصیل رنج‌های فراوانی را کشیده است. فوزیه که نخستین دختر باسواد خانواده‌اش بود، پیوسته از سوی برادرانش با طعنه و حتی گاهی با خشونت‌های فیزیکی مواجه می‌شد. خانم کوفی با اشاره به یکی از برادرانش می‌گوید: «وقتی او ناراحت می‌شد، می‌گفت که تو نمی‌توانی به مکتب بروی و بکس و کتاب مرا پاره می‌کرد.»

با وجود این همه مشکلات، او به تحصیل ادامه داد و بعد از سقوط رژیم طالبان، او اولین زنی بود که در دفتر سازمان ملل در کابل کار می‌کرد.

سیاست؛ شوهر دوم

شوهر خانم کوفی که در زندان طالبان به مرض توبرکلوز مبتلا شده بود، دو سال بعد از ازدواج، جان خود را از دست داد و دو کودک را به او واگذار‌ کرد تا به تنهایی آن‌ها را بزرگ کند. کوفی در نامه‌‌ای به دختر مورد علاقه‌اش نوشت: «این‌جا زنی می‌جنگد تا در آینده افغانستان را رهبری کند.»

فوزیه کوفی در زندگی‌نامه‌اش که در سال ۲۰۱۲ نوشته، گفته است: «ازدواج دوباره خیانتی است به خاطرات شوهرم. من هنوز این را با قدرتی احساس می‌کنم که در هفته‌های بعد از مرگ او احساس می‌کردم. اما سیاست به نوعی به شوهرم تبدیل شده است.»

فوزیه کوفی در مصاحبه‌ای با روزنامه بلومبرگ در سال ۲۰۱۳ میلادی گفته است که او از هیلاری کلینتون، وزیر خارجه‌ی پیشین ایالات متحده الهام می‌گیرد.

جاوید کوهستانی، تحلیل‌گر مسایل سیاسی در مورد فوزیه کوفی به بلومبرگ گفته است: «او یک سیاست‌مدار پرتلاش و برجسته‌ی افغانستان است، اما فرهنگ سنتی افغانستان زنان را دست‌کم می‌گیر‌د. مردم ما از رهبرانی حمایت می‌کنند که سلاح داشته باشند».

Fawzia-koofi

شوهر خانم کوفی که در زندان طالبان به مرض توبرکلوز مبتلا شده بود، دو سال بعد از ازدواج، جان خود را از دست داد و دو کودک را به او واگذار‌ کرد تا به تنهایی آن‌ها را بزرگ کند

فوزیه کوفی کتابی زیر عنوان «نامه‌هایی به دخترانم» در مورد زندگی دوره‌ی کودکی تا دوران روی آوردن به دنیای سیاست نوشته که این کتاب در ماه فبروری سال ۲۰۱۱ میلادی به زبان‌های دنمارکی و انگلیسی در شهر پاریس فرانسه به چاپ رسید.

در این کتاب، خانم فوزیه کوفی تلاش کرده زندگی دختری را که سعی دارد به دانش و سیاست در یک جامعۀ مردسالار و خانوادۀ مذهبی روی بیاورد، به تصویر بکشد. او داستان زندگی خود را از ایام جوانی تا رسیدن به شهرت سیاسی، به تحریر گرفته است.

این‌که چرا عنوان کتاب خود را «نامه‌هایی برای دخترانم» گذشته است، حکایت از وصیت‌نامه‌هایی می‌کند که هر باری که کوفی به روستاهای افغانستان سفر می‌کند، برای دختران خود می‌نویسد، و گمان می‌کند که دوباره زنده برنمی‌گردد. به همین دلیل در این نامه‌ها به دختران خود توصیه کرده که چگونه در زندگی به اهداف خویش برسند.

 کوفی می‌نگارد، با مردی ازدواج کرده که او را در دنیای تخیل، محبوب خود دانسته بود، اما آن محبوب کوفی، چند سال پس از ازدواج، از سوی طالبان زندانی گردیده و از پشت میله‌های زندان، برای سفر ابدی از خانمش خداحافظی می‌کند.

مدافع حقوق زن

فوزیه کوفی که از چندین سو‌ءقصد طالبان جان سالم به در برده، مصمم است ‌عنوان قهرمان حقوق زن در افغانستان را به خود اختصاص دهد. او یکی از چهره‌های فعال حقوق زنان افغانستان به‌‎شمار می‌رود و نقش فعالی در تصویب قانون منع خشونت علیه زنان در افغانستان بازی کرده است.

خانم کوفی در سال ۱۳۹۵ خورشیدی به‌عنوان رییس کمیته‌ی حقوق بشر اتحادیه جهانی بین‌الپارلمانی انتخاب شد. او در انتخاباتی که میان اعضای این کمیته در شهر ژنو سویس صورت گرفت، توانست با گرفتن ۳ رأی بیشتر از رقیب آلمانی‌اش، به مقام ریاست این کمیته دست یابد.

خانم کوفی اکنون نماینده مردم ولایت بدخشان در مجلس افغانستان است

خانم کوفی در سال ۱۳۹۵ خورشیدی به‌عنوان رییس کمیته‌ی حقوق بشر اتحادیه جهانی بین‌الپارلمانی انتخاب شد

کوفی در گفت‌وگویی با خبرنامه تأکید کرده بود که سال قبل، به نمایندگی از کشورهای آسیای جنوبی عضویت این کمیته را کسب کرد و توانست با نامزدی به عنوان رییس این کمیته، برای یک سال ریاست آن‌را بر عهده گیرد.

اعضای این کمیته از کشورهای امریکا، امریکای لاتین، افریقا، آسیای جنوبی و اروپا می‌باشند و بیشتر روی مسایل نقض حقوق بشر و مشکلاتی که سیاست‌مداران در کشورهای مختلف متقبل می‌شوند، تمرکز دارد.

کمیته‌ی حقوق بشر اتحادیه‌ی جهانی بین‌الپارلمانی، یک کمیته قدرت‌مند و با صلاحیت است و می‌تواند به کشورهایی که در آن نقض حقوق بشری رخ داده باشد، هیأت روان کند و یا هم نمایندگان آن کشور را برای پاسخ‌گویی دعوت کند. انتخابات این کمیته سالی یک‌بار برگزار می‌شود و هر عضو این کمیته می‌تواند به عنوان رییس آن کاندیدا کند.

فوزیه کوفی به خبرنامه گفت: «تصور این‌ که کسی از افغانستان بتواند فعال حقوق بشری شود و در سطح بین‌المللی و در سطح کشور خودشان فعالیت‌های حقوق بشری کند، برای بسیاری از کشورها سخت است.»

با این وجود فوزیه کوفی پس از گذری چالشی از درون یک خانواده سنتی افغانستان، حالا فعال حقوق زن و نماینده مجلس نمایندگان افغانستان است. گسترش حضور زنان در جامعه، ایجاد برابری جنسیتی و باوراندن این موضوع به زنان افغان که می‌توانند در مقام تصمیم‏گیری و تصمیم‌سازی، حضور برابر و گاه پیش‌روانه در برابر مردان جامعه داشته باشند، از دغدغه و هدف‌های بزرگ او است.

 او دوران جدید افغانستان را برای همه مردم و به‌ویژه زنان مغتنم می‌داند. در عین حال می‌ترسد روزی دوباره از خواب بیدار شود و ببیند جامعه افغانستان توسط دیدگاه طالبانی اداره می‌شود و دنیا را تنها از دریچه چادرش ببیند. برای جلوگیری از این پدیده، از نظر او، جامعه افغانستان با چالش‌های بزرگ و گسترده‌ای مواجه است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

۲ دیدگاه

 • شبیر احمد کوفی

  خانم‌کوفی زن تاریخ ساز
  به وجود این قهرمان میبالیم


 • نظارالحق

  بدون شک محترمه کوفی زن از تبار ازادی وزن شجاع ومبارز وخدمت گار است وکوفی شخصیت فراتر از بدخشان وافغانستان شمول ورهبر بزرگ است موفقیته ای بشتر شان ارزوی ماست پیروز باشند


 • دیدگاه خودرا بنویسید

  ایمیل *
  نام *
  دیدگاه *
  اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید