گروه داعش مسوولیت حمله انتحاری روز گذشته در جلال‌آباد را بر عهده گرفت |
گروه داعش مسوولیت حمله انتحاری روز گذشته در جلال‌آباد را بر عهده گرفت

بازتاب خبرهای 11 سرطان

Image Title
۱۱ / سرطان ۱۳۹۷

گروه داعش مسوولیت حمله انتحاری روز گذشته در جلال‌آباد را بر عهده گرفت

گروه داعش اعلام کرده که حمله‌ی انتحاری روز گذشته (یکشنبه، ۱۰ سرطان) بر گروهی از هندو باوران در شهر جلال‌آباد کار این گروه بوده‌است.

این گروه امروز دوشنبه (۱۱ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای گفته که در این حمله «گروه مشرکان» را هدف قرار داده است.

jalalabad

براساس گزارش‌ها، این حمله پس از آن صورت گرفته است که گروهی از اقلیت سیک‌ها برای دیدار با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به مقر والی ننگرهار در شهر جلال‌آباد آمده بودند.

در این حمله‌ی انتحاری دست‌کم ۱۹ تن کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

۱۱ / سرطان ۱۳۹۷

حکم بازداشت 68 تن از افسران ارتش ترکیه

مقام‌های حکومت ترکیه برای ۶۸ نفر از افسران ارتش این کشور به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام دو سال پیش، حکم بازداشت صادر کرده‌اند.

براساس گزارش‌ها، تاکنون ۱۹ تن از این افسران بازداشت شده‌اند.

این افراد متهم به همکاری با فتح‌الله گولن، روحانی منتقد رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه اند که سال‌هاست در تبعیدی خودخواسته در آمریکا زندگی می‌کند.

Arrest

این اولین باری نیست که شماری از افسران ارتش ترکیه به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام بازداشت می‌شوند، بلکه از زمان کودتای نافرجام تاکنون، هزاران تن به اتهام دست داشتن در این کودتا بازداشت شده‌اند.

با آن‌که رجب طیب اردوغان و هواداران او جنبش گولن را گروه تروریستی می‌دانند، اما فتح‌الله گولن بارها دخالت در کودتا را رد کرده و احتمال نمایشی بودن آن و نقش داشتن خود اردوغان را مطرح کرده‌است.

این در حالی است که آقای اردوغان در انتخابات اخیر ترکیه پیروز شده و وعده داده تروریزم را در ترکیه ریشه‌کن خواهد کرد.

۱۱ / سرطان ۱۳۹۷

نیروهای امنیتی در کوهستان فاریاب: طالبان را فراموش کرده‌ایم، غم نان دامن‌گیر ما شده است!

با آن‌که حدود ۲۰ روز از سقوط شهرستان کوهستان ولایت فاریاب به دست گروه طالبان گذشته، اما مقام‌‌های امنیتی در این ولایت گفته‌اند که در حال حاضر ۱۹۰ تن از نیروهای امنیتی در محاصره‌ی طالبان ‌اند.

محمد ناصر خان، فرمانده پولیس شهرستان کوهستان به سلام وطندار گفته که با گذشت هر ساعت، حلقه‌ی محاصره‌ی طالبان بر آنان تنگ‌تر می‌شود.

او همچنان گفته که طالبان مانع ورود مواد غذایی به این شهرستان شده و آن‌ها طالبان را فراموش و غم نان دامن‌گیرشان شده‌است.

faryab

به گفته‌ی فرمانده پولیس شهرستان کوهستان ولایت فاریاب، ۴۰ خانواده‌ی نیروهای امنیتی نیز در محاصره‌اند و تلفات روزانه‌ی آنان به ۲ تا ۳ تن می‎رسد.

با این حال، نبی‌جان میاخیل، فرمانده پولیس فاریاب گفته است: «مواد خوراکی به نیروهای پولیس رسیده است، تعدادی هم که از نبود این مواد شکایت دارند، شامل نیروهای خیزش مردمی‌اند.»

۱۱ / سرطان ۱۳۹۷

بازداشت 2 تروریست از سوی نیروهای امنیت ملی در ننگرهار

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان از بازداشت ۲ تروریست در ولایت ننگرهار خبر داده ‌است.

این ریاست با نشر خبرنامه‌ای گفته که نیروهای قطعات خاص امنیت ملی، ۲ تروریست را از مربوطات شهرستان بتی‌کوت ولایت ننگرهار بازداشت کرده‌اند.

NDS

در خبرنامه آمده که افراد بازداشت شده اعضای گروه تروریستی فرمانده سراج، مشهور به خطر، اعتراف کرده‌اند که در چندین فعالیت تخریبی، تروریستی و حمله بر پاسگاه‎های امنیتی در شهرستان بتی‌کوت ولایت ننگرهار سهم فعال داشته‌اند.

۱۱ / سرطان ۱۳۹۷

کمیسیون قانون اساسی: حوزه بندی انتخابات در غزنی نقض قانون اساسی و قانون انتخابات است

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، حوزه بندی انتخابات در ولایت غزنی را نقض قانون اساسی و قانون انتخابات خوانده است.

 این کمیسیون با انتشار خبرنامه ای گفته: «حدود حوزه‌های انتخاباتی حداقل ۱۸۰ روز قبل از روز برگزاری انتخابات توسط اداره ارگان‌های محلی با همکاری اداره مرکزی احصاییه و سایر ادارات ذیربط در تفاهم با کمیسیون تعیین می گردد، اعلام این کمیسیون در حوزوی ساختن انتخابات ولایت غزنی خارج از موعد مقرر بوده و نقض ماده‌ی ۳۶ قانون انتخابات پنداشته می شود.»

کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی همچنان گفته که تطبیق نکردن قانون انتخابات به صورت مشخص نقض ماده‌های ۵ و ۷۵ قانون اساسی و اصل حاکمیت قانون به حساب می‌آید.

این نهاد از کمیسیون انتخابات خواسته در این مورد توضیحات قناعت بخش ارائه کند.

the consitautional commission

این در حالی است که به تاریخ ۴ سرطان، کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که به خاطر حل مشکلات انتخابات غزنی و رسیدگی به شکایت‌های مردم این ولایت، فیصله کرده که در انتخابات پیش‌رو، غزنی به سه حوزه انتخاباتی تقسیم شود.

این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات واکنش‌های زیادی از جمله نهادهای ناظر بر انتخابات افغانستان را در پی داشت.

نعیم ایوب‌زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) این تصمیم کمیسیون انتخابات را خلاف قانون دانسته بود.

IEC