ایران بهترین جنگجویان طالبان را آموزش داده است |
ایران بهترین جنگجویان طالبان را آموزش داده است

ایران بهترین جنگجویان طالبان را آموزش داده است

خبرنگار دی تایمز

آنتونی لوید
خبرنگار دی تایمز

۱۱ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

طالبان و مقامات افغان به تایمز گفته اند که صدها تن از جنگجویان طالبان آموزش های پیشرفته را از نیروهای ویژه در اکادمی های نظامی ایران به عنوان بخشی از افزایش چشمگیر حمایت ها از شورشیان دریافت می کنند.

مقیاس، کیفیت و طول دوره آموزشی بی سابقه است و نه تنها علامتی از تغییر در منازعه نیابتی میان ایالات متحده و ایران در داخل افغانستان است بلکه همچنان احتمالا تغییر در توانایی و اراده ایران برای تاثیرگذاری بر نتیجه جنگ در افغانستان می باشد.

یک مشاور سیاسی طالبان در مرکز فرماندهی شورای کویته در پاکستان گفت که: “پیشنهاد ایرانی ها در راستای آموزش همراه با دو مطالبه به همراه می باشد: این که ما باید بیشتر بر منافع آمریکایی ها و ناتو در افغانستان تمرکز کنیم، و نیروهای بیشتری را برای حمله به داعش اختصاص دهیم.”

این مشاور که یک بمب ساز سابق در شهرستان سنگین در ولایت هلمند می باشد ۳۸ سال سن دارد و نمی توانیم نامی از او ببریم، گفت که گفتگوها میان طالبان و ایران در مورد فرستادن شورشیان برای آموزش های شش ماهه که بوسیله نیروهای ویژه ایرانی انجام می شود، در بهار امسال شروع شده بود؛ زمانی که رییس جمهور ترامپ در حال آمادگی برای بیرون کردن ایالات متحده از برجام بود. طالبان زبده ترین و تواناترین جنگجویانش را انتخاب کرده و آنها را طی ماه می در گروه های کوچک به ایران فرستاده، جایی که آنها با مقامات نظامی ایران دیدار کرده و به اردوگاه های شان انتقال می یافتند.

گفته می شود که یکی از آن اردوگاه های آموزشی در کرمانشاه قرار دارد، ولایتی در غرب ایران؛ مقامات اطلاعاتی افغانستان می گویند که احتمالا جاهای دیگری هم باشد. منابع طالبان ادعا دارند که بیش از ۳۰۰ ویزای ایران به کادرهای آنان در هر یک از ۳۴ ولایت این کشور در اوایل امسال در دسترس بوده است.

یک فرمانده ۲۵ ساله طالبان که به نام مستعار الیاس نوید یاد می شود و ماه گذشته در یک خانه امن در افغانستان در جریان روزهای عید مصاحبه کرد گفت که: “آموزش های من در کرمانشاه ده روز قبل از رمضان شروع شد.”

او گفت: “در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن از ما در مراحل گوناگون آموزشی در آنجا قرار دارند، ما در آنجا هر چیزی را فرا می گیریم؛ از تاکتیک ها گرفته تا مهارت های رهبری، استخدام، بمب سازی و آموزش های انواع سلاح. تمام آموزگاران ما نیروهای ویژه ایرانی هستند، هرچند بسیاری از آنها توانایی صحبت به زبان پشتو را به عنوان زبان دوم دارند. آنها یونیفورم مختلط می پوشند و با ما با بسیار خوبی برخورد می کنند.”

نوید، با سواد بالا که به خوبی با جهان تکنالوژی معلوماتی و رسانه های اجتماعی آشنا می باشد درست همان طور که با بمب سازی و تاکتیک های کمین آشنا است، نمونه یی از نسل جدید جنگجویان طالبان است. او از سال ۲۰۱۵ به این طرف فرمانده بوده و بوسیله یک مقام بلندپایه انتخاب شده بود تا با تایمز در باره آمادگی های این گروه برای افزایش جنگ ها در صورت ناکامی تلاش ها برای گفتگوهای صلح صحبت کند.

گزارش او با اظهارات مقامات ارشد نظامی و افسران اطلاعاتی افغانستان که هشدار داده اند با تحریم های جدید آمریکا، ایران آماده می شود تا منافع ایالات متحده در افغانستان را هدف قرار دهد، همخوانی دارد.

یکی از معاونان قل اردوی در ارتش ملی افغانستان گفت: “طالبان هرروز قوی تر می شوند و مناطقی را که در اختیار دارند وسیع تر می گردد. هنوز هم در عین زمان نفوذ پاکستان بر طالبان در حال تضعیف است. پاکستان در هر دو طرف بازی می کند و قابل اعتماد نیست. این حمایت ایرانی ها از طالبان است که بیشترین تاثیرات اخیر را داشته است. تنها سلاح نیست که آن ها می دهند – ]سلاح های که[ معمولا ساخت روسیه و نسل جدید ]می باشد[ – بلکه ]آن ها[ همچنان آموزش و تعلیمات ]می دهند[. مدت هاست که ایران تصمیم گرفته است که نه تنها تحریک کننده باشد، بلکه در حال حاضر تاثیرشان بزرگ است.”

ایران مدت هاست که سیاست دوجانبه را در قبال افغانستان در پیش گرفته است. ایران که به لحاظ تاریخی متحد حکومت کابل و دشمن طالبان بوده، در سال های اخیر سپاه قدس، نیروی ویژه سپاه پاسداران، حمایت های بیشتری به طالبان ارائه کرده – این در حالی است که رابطه این گروه با پاکستان، متحد و حمایت کننده همیشگی اش، رو به وخامت گذاشته است.

اردوگاه کرمانشاه در غرب ایران، ظاهرا یک ساختار نظامی دائمی است که با خوابگاه ها، کلاس های درسی، سالن های غذا، محوطه های تمرینی، ورزشگاه و مسجد مجهز می باشد. دروس بعد از نماز قبل از طلوع خورشید شروع می شود و تا بعد از ظهر ادامه می یابد.

نوید می گوید که اکثر طالبان استخدام شده در آنجا بین سنین ۱۸ تا ۳۵ سالگی قرار دارند، و همگی از طریق آموزش های عالی و اساسی قبل از مرحله انتخاب شدن در زمینه مهارت های خاص از جمله مواد منفجره، ارتباطات، تکنالوژی معلوماتی، خمپاره، تیراندازی، استخدام، کمین و نفوذ آموزش می بینند.

او گفت که: “این رابطه با ایران بسیار جدیدتر از پاکستان است و زود است که در باره اش قضاوت کنیم، اما ما از آن خوشحالیم. یکبار که آموزش های ما در آنجا تمام شود ما به واحد های خود در اینجا در افغانستان بر می گردیم. سپس، البته این مربوط به فرماندهان ما می شود که چه تصمیمی بگیرند تا ما با چه کسانی وارد جنگ شویم.”

منبع: دی تایمز
مترجم: طاهره رحمانی

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید