واکنش ها به خبر محاکمه یک وزیر؛ نامه سرگشاده عبدالرزاق وحیدی به اشرف غنی و خشم محقق از نمایش مضحک انتخاباتى علیه مردم هزاره

واکنش ها به خبر محاکمه یک وزیر؛ نامه سرگشاده عبدالرزاق وحیدی به اشرف غنی و خشم محقق از نمایش مضحک انتخاباتى علیه مردم هزاره

۱۱ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

حکومت افغانستان اعلام کرده که قرار است امروز دوشنبه(۱۱ سرطان) یکی از وزرای پیشین به اتهام فساد اداری در مرکز عدلی  و قضایی مبارزه با فساد اداری محاکمه شود. بر اساس گزارش‌ها، قرار است عبدالرزاق وحیدی، وزیر پیشین مخابرات و تکنالوژی معلوماتی دادگاهی شود.

آقای وحیدی در سال ۱۳۹۵ در پیوند به فساد در جمع‌آوری ۱۰ درصد مالیات بر خدمات مخابراتی توسط رییس‌جمهور از کار برکنار و به دادستانی کل معرفی شد.

این در حالی است که پس از گذشت یک سال از برکناری، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان اعلام کرد که دادستانی کل این کشور پس از طی مراحل طولانی، اتهامات وارد شده بر وزیر پیشین مخابرات را نادرست ثابت کرده و حکم برائت وی را صادر کرده ‌است.

اما حال برخلاف سخنان ریاست اجرایی حکومت افغانستان، قرار است عبدالرزاق وحیدی در یک دادگاه ویژه مورد محاکمه قرار بگیرد.

در همین حال آقای وحیدی روز گذشته(یک‌شنبه، ۱۰ سرطان) نامه‌ی سرگشاده‌ای را به محمد اشرف غنی، رییس‌ جمهوری افغانستان نوشته و در آن، از خود دفاع کرده است.

در این نامه سرگشاده آمده است: «تا همین لحظه که این نامه سرگشاده را می‌نویسم٬ به شما باور دارم که قضاوت یکسان و عادلانه‌ای درباره همه همکاران پیشین خود داشته‌ و در مجموع نسبت به همه شهروندان افغانستان تبعیض نداشته باشید».

وی نوشته است: «در دو سال اخیر٬ چندین وزیر خانه‌نشین و برخی‌ها نیز به فساد متهم شدند ولی هیچ دوسیه‌ای نهایی نگردید تا اعتماد از دست رفته مردم به دستگاه قضایی و استقلالیت آن برگردد. این در حالی است که مشاور شما آقای ملکزی فراتر از صلاحیت ماده ۱۳۴ قانون اساسی به تحقیق پرداخت. حتی بدون حضور پولیس و سارنوالی دروازه‌های دفتر دو وزیر توسط قطعه محافظ ریاست جمهوری – که به پی‌پی‌اس معروف است ـ لاک و مهر شد و در یک مورد حتی دهلیزها نیز با تخته‌های بزرگ مسدود گردید».

آقای وحیدی نوشته که باور دارد تاریخ عادلانه‌تر قضاوت خواهد کرد.

وی در ادامه در مورد وزیر مالیه پیشین حکومت افغانستان، اکلیل حکیمی نوشته و خاطرنشان کرده که وی من‌حیث تنها فرد در کابینه٬ مسئولیت شفاف جمع‌آوری محصول خدمات مخابراتی را برعهده داشته و تا این لحظه در برابر قانون و در پیش‌گاه ملت افغانستان متهم به حیف و میل مالیه کرِدیت کارت‌های‌شان است.

وزیر پیشین مخابرات و تکنالوژی معلوماتی با انتقاد از اهدای مدال‌ها به آقای حکیمی، تأکید کرده که مردم قبل از آن می‌خواهند تا وزیر پیشین مالیه٬ در مورد اتهام وسیع حیف و میل محصول مخابراتی به آن‌ها توضیح دهد.

وی می‌گوید که برای رفع ابهامات در مورد چگونگی جمع‌آوری محصول مخابراتی به آقای اکلیل حکیمی پیشنهاد اشتراک در یک مناظره تلویزیونی را داده‌، اما او «همان‌گونه که متکبرانه خود را در مقابل شورای وزیران و سایر نهادهای قانونی (حتی لوی‌ سارنوالی) پاسخگو نمی‌دانست٬ به این خواست مردم شریف و بزرگ افغانستان نیز بی‌اعتنایی می‌کند».

حرکت سیاسی و نمایش مضحک انتخاباتى علیه مردم هزاره و فاقد اعتبار قضایی

 

اما به دنبال خبر محاکمه عبدالرزاق وحیدی، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت، واکنش تندی از خود نشان داده است. آقای وحیدی از چهره‌های نزدیک به آقای محقق بود و با حمایت وی به این پست رسیده بود.

آقای محقق عصر روز گذشته(یک‌شنبه، ۱۰ سرطان) با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرده که این محاکمه را که قرار است در آستانه انتخابات نمایشى پیش روى پارلمانى انجام شود، صرفا یک حرکت سیاسى و نمایش مضحک انتخاباتى علیه مردم هزاره، خصوصاً مردم غزنى و جاغورى می‌داند و هیج اعتبار قضایى براى آن قایل نیست.

وی ادامه داده که از «اداره عزت برانداز و فاسد ارگ می‌خواهم که این نمایش اهانت‌آمیز را متوقف و از تعرض به آبرو وحیثیت هزاره‌ها و شخصیت‌هاى‌شان احتیاط کنند».

معاون دوم ریاست اجراییه خاطرنشان کرده است: «جمع‌آورى ده فیصد مالیات مخابرات وظیفه وزیر مالیه آقاى اکلیل حکیمى بود که انجام نداد، چون وزیر مالیه در حلقه خبیثه فساد سیاسى و مالى ارگ شامل بود، نه تنها محاکمه نشد که مدال امان‌الله خان غازى دریافت کرد و گفته میش‌ود عازم بلاد فخیمه آمریکا هست».

وی تصریح کرده: «رزاق وحیدى وزیر مخابرات به محاکمه سوق داده شد، بدون این‌که جرمى را مرتکب شده باشد، چون مربوط به تیم رقیب انتخاباتى آقاى اشرف غنى بود و نیز یک هزاره بود و جناب آقاى غنى احساس می‌کند که هزاره‌ها در این کشور هیچ پناه‌گاه سیاسى، امنیتى، حقوقى و قضایى ندارد و نیز انگیزه اصلى این نمایش مسخره فقط می‌تواند از حس عقده‌مندى و انتقام‌جویى شخص آقاى غنى از رأى یک‌پارچه مردم هزاره در انتخابات ریاست جمهورى ۲۰۱۴  که به منزله سیلى محکم سیاسى به صورت‌شان بود، سرچشمه گرفته باشد».

محمد محقق در این بیانیه از عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت نیز انتقاد کرده و گفته است: «مردم ما به شما رأى میلیونى دادند و توقع داشتند که رییس جمهور کشور شوى وعدالت برپاکنى، اما این امر به دلیل تقلب‌هاى گسترده و رأى گوسفندى، تحقق نیافت و با توافق طرفین به یک حکومت ۵٠ – ۵٠ منجر شد، بازهم به آن اکتفاء نشد، وزراء و معینان مردم ما یکى پى دیگرى پس از توهین ها و تحقیرها برکنار شدند و مورد حمایت قرار نگرفتند، وزارت دفاع و داخله از هرچى جنرال و افسر هزاره بود، پاکسازى شد که آخرین‌هاى آن اهانت به جنرال مراد على خان، جنرال حیدر بصیر، جنرال جوهرى و جنرال مرتضى  بود و حمایت نشدیم، حالا نوبت آن رسیده که کادرهاى هزاره همه‌شان یکى پس از دیگرى محاکمه و بى‌آبرو شوند که در آینده هزاره‌ها کادرهاى تحصیل کرده براى پست‌هاى کلیدى نداشته باشند».

وی خطاب به عبدالله عبدالله افزوده است: «بناء از شما براى آخرین بار می‌خواهم که با ایستادن در کنار کسانی که به شما اعتماد کردن جلو جنون قدرت و تهاجم قوم‌گرایانه ارگ علیه مردم ما را بگیرید، چون شما رییس تیم شریک قدرت هستید، وزیر هزاره، وزیر شما هست، در غیر آن  توکل ماه به خداوند و در مقابل فاشیزم ارگ به تنهایى خواهیم ایستاد».

…ضعیف پامال است!

در همین حال، محمد عارف رحمانی، یک عضو مجلس نمایندگان و همچنان یکی از اعضای شورای عالی مردمی جنبش روشنایی نیز به محاکمه عبدالرزاق وحیدی، وزیر پیشین مخابرات و تکنالوژی معلوماتی واکنش نشان داده‌است.

آقای رحمانی در یادداشتی با عنوان «…ضعیف پامال است»، نوشته: «آقای وحیدی را به مسلخ سیاست می‌برد تا در نمایش مضحک به جامعه‌ی جهانی و افکار عمومی افغانستان القاء نماید که اشرف غنی واقعا در مبارزه با فساد اداری چنان‌که سخنگوی جالب او ادعا کرده، متعهد است.»

این عضو مجلس نمایندگان همچنان گفته که آقای غنی در حالی که کشور را در توفانی از ناکامی و نارسایی فرو برده، حتی یکی از ده‌ها تعهد خود در مورد رفع نابه‌هنجاری‌ها و بحران‌های افغانستان را عملی نکرده و از این جهت در معرض پرسش‌های جامعه‌ی بین‌المللی قرار دارد.

آقای رحمانی اشرف غنی را که شعار مبارزه با فساد سر می‌دهد، مورد پرسش قرار داده و از او پرسیده: «اشرف غنی اگر واقعا می‌خواهد با فساد و تباهی در این سرزمین مبارزه کند، چرا از دانه‌ درشت‌های کابینه‌ی آقای کرزی و حکومت وحدت ملی شروع نمی‌کند؟ او اگر واقعا می‌خواهد با فساد و تباهی مبارزه کند، چرا به گونه‌ی شفاف منابع پول‌های میلیاردی که در انتخابات ریاست جمهوری خرج کرده است را روشن نمی‌سازد؟»

وی در مورد پرونده عبدالرزاق وحیدی خاطرنشان کرده است: «مورد بسیار دردآور این است که اشرف غنی تمام عقده و زورش را خرج هزاره‌ها می‌کند. او هزاره‌ها را تا می‌تواند با اردنگی تحقیر می‌کند. تخفیف می‌دهد و خوار می‌سازد. او می‌داند که هزاره‌ها برای او تهدید و ارعابی نیست. هزاره‌ها آن‌چنان پراکننده و بی‌کس هست که هر ستم و ظلمی را در مورد او روا دارند، کسی جلوگیر نخواهد شد. از این جهت است که اشرف‌غنی اسب چموش عقده و تمامیت‌خواهی‌اش را بی‌باکانه بر جنازه‌های به خون نشسته این قوم نگون‌بخت می‌تازاند!».

این عضو شورای عالی مردمی جنبش روشنایی ابراز امیدواری کرده که آقای رزاق وحیدی که اینک «در دام بی‌رسمی و ضعف گیر افتاده»، این تهدید را به یک فرصت برای افشای ماهیت دروغ و دغل و شوونیستی حاکمیت تبدیل کند!

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید