پایان بی‌نتیجه دادگاه اختصاصی عبدالرزاق وحیدی وزیر پیشین مخابرات افغانستان

پایان بی‌نتیجه دادگاه اختصاصی عبدالرزاق وحیدی وزیر پیشین مخابرات افغانستان

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۱۱ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

دادگاه علنی یکی از وزرای پیشین حکومت افغانستان به اتهام فساد امروز در کابل برگزار شد. دادستان های پرونده آقای وحیدی او را به اختلاس ۱۶ میلیون افغانی متهم کرده و در عین حال گفته اند که در بخش استخدام ها نیز غیرقانونی عمل کرده است.

اما آقای وحیدی در ابتدای دادگاه، این محکمه اختصاصی را نمایشی خواند و جلسه را ترک کرد.

آقای وحیدی گفت که: زمانی به جلسه قضایی حاضر می‌شود که صورت دعوا را لوی سارنوال قرائت کند و همچنین در نشست بعدی، بدون اکلیل حکیمی حاضر نمی‌شود.

وزیر پیشین مخابرات افزود: برخلاف انتظار همه، دوسیه ریل‌تایم از صورت دعوی حذف شده تا به گفته آقای حمیدی(دادستان کل)، اکلیل حکیمی برائت گیرد.

عبدالرزاق وحیدی وزیر مخابرات افغانستان در حکومت وحدت ملی بود که در زمستان سال ۱۳۹۵ خورشیدی به اتهام فساد وظیفه اش تعلیق شد.

razaq-wahidi

عبدالرزاق وحیدی وزیر پیشین مخابرات افغانستان

اما پس از مدتی، از سوی رییس اجرایی افغانستان برایش گفته شده بود که از اتهام ها تبرئه شده است.

با این حال امروز دوشنبه آقای وحیدی در دادگاه حاضر شده و علاوه بر مسائل دیگر تصریح کرد: با آن‌که منحیث یک تکنوکرات به اصل حسابدهی و پاسخ‌گویی در پیشگاه مردم بزرگ افغانستان باور دارم؛ اما سؤال اساسی این است که چرا پس از ٢١ ماه از آغاز تحقیق و پس از پیگیری‌های فراوان، درست زمانی که آقای اکلیل حکیمی از وظیفه استعفا می‌دهد و همان روزی که به امریکا سفر می‌کند، جلسه محاکمه برگزار می شود.

اتهام‌های توهینآمیز و سیاسی

در این نشست، وکیل مدافع آقای وحیدی، اتهام‌های وارد شده بر او را توهین‌آمیز و سیاسی عنوان کرد و افزود، وی به دلیل انتقال وزارت مخابرات از تیمی به تیم دیگر، برکنار شده است. وی همچنین لوی سارنوال را به تهیه صورت دعوای مغرضانه و تحت تأثیر مقامات سیاسی و ارگ ریاست جمهوری افغانستان متهم کرد.

وکیل مدافع علاوه کرد: رییس جمهوری به صورت غیر قانونی توسط محافظان شخصی خود برای برکناری و پلمپ کردن دفتر عبدالرزاق وحیدی اقدام کرده است. به گفته او با گذشت حدود دو سال از تعلیق وظیفه آقای وحیدی، حکم آن هنوز صادر نشده است.

Mohammad Mohaqeq

محمد محقق، معاون ریاست اجراییه حکومت وحدت ملی

همزمان با این دادگاه، محمد محقق معاون رییس اجرایی افغانستان نیز به صورت بی سابقه واکنش نشان داده است.

آقای محقق، معاون ریاست اجراییه حکومت وحدت ملی، با انتشار اعلامیه‌یی دادگاهی شدن آقای وحیدی را مضحک و نمایشی انتخاباتی علیه هزاره‌ها عنوان کرد.

آقای محقق عصر روز گذشته(یک‌شنبه، ۱۰ سرطان) با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد که این محاکمه را که قرار است در آستانه انتخابات نمایشى پیش روى پارلمانى انجام شود، صرفا یک حرکت سیاسى و نمایش مضحک انتخاباتى علیه مردم هزاره، خصوصاً مردم غزنى و جاغورى می‌داند و هیج اعتبار قضایى براى آن قایل نیست.

دادگاه آقای وحیدی امروز پایان نیافته و به جلسه دیگری موکول شد. تا کنون مشخص نیست که جلسه بعدی این دادگاه چه زمانی برگزار می گردد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید