عثمانی لب به سخن گشود؛ از حکومت قوم‌محور و اندیوالی‌ رییس جمهوری تا تحمل یک‌طرفه و حوصله‌مندی بیش از حد رییس اجراییه

عثمانی لب به سخن گشود؛ از حکومت قوم‌محور و اندیوالی‌ رییس جمهوری تا تحمل یک‌طرفه و حوصله‌مندی بیش از حد رییس اجراییه

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۱۰ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

علی‌احمد عثمانی، وزیر برکنارشده‌ی انرژی و آب امروز (یک‌شنبه ۱۰سرطان ۱۳۹۷) در یک کنفرانس خبری در کابل، حکومت‌داری اندیوالی و قوم‌محور را بزرگترین چالش ریاست جمهوری عنوان کرد. وی علاوه کرد که ریاست جمهوری صلاحیت‌ها را از نهادهای قانونی و پاسخ‌گو مانند وزارت‌خانه‌ها به دفاتر مشاورانش که از دوستان و رفقای نزدیک‌شان است، انتقال داده است.

به گفته آقای عثمانی، ریاست جمهوری با این عمل، جلو حکومت‌داری خوب و روند توسعه هدف‌مند را گرفته و بسیاری از ادارات را زمین‌گیر ساخته است.

وی افزود، بی‌اعتمادی و چاپلوسی‌پسندی محمد اشرف غنی باعث سردرگمی اعضای بلندپایه حکومت شده است.

علی احمد عثمانی می‎گوید، پس از این‌که سال گذشته مجلس نمایندگان علیه او استیضاح مهندسی شده را انجام داد، ارگ ریاست جمهوری نیز به توطئه‌ها دامن زد.

توسل به ابزارهای فشار چون هسته‌گذاری تیم خاص در دفتر مشاورین رییس جمهوری به منظور خراب‌کاری در وزارت انرژی و آب، تبلیغات تخریب‌آمیز در جلسات حکومتی، به چالش کشیدن برنامه‌ها و متوقف شدن پروژه‌های توسعه‌ای، منع شدن از سفرهای خارجی و داخلی، تهدید و جلوگیری از اصلاحات در وزارت انرژی و آب، از جمله چالش‌هایی بوده که آقای عثمانی سد راه خود برشمرد.

در این راستا، آقای عثمانی افزود: با وجود این چالش‌ها به این دلیل استعفا ندادم تا نشان دهم بدون چاپلوسی، تهدید و تحقیر در جلسات حکومتی هم می‌شود به مردم خدمت کرد. همه مردم افغانستان حق بودن در این حکومت را دارند و خواستم نشان دهم که ماهم هستیم و این حق ماست که باشیم و خواهیم بود.

Osmani

علی‌احمد عثمانی، وزیر برکنارشده‌ی انرژی و آب

وی خاطرنشان کرد: هم‌چنین خواستم نشان دهم که در مقابل زورگویی‌ها سر خم نمی‌کنم.

وزیر برکنارشده‌ی انرژی و آب علاوه کرد: مدت‌هاست که در برابر قانون‌شکنی‌ها مقاومت می‌کنم و استعفای من به معنی کمک به قانون‌شکنان است.

آقای عثمانی در ادامه چند درخواست را از ریاست جمهوری، جامعه جهانی، نهادهای مدنی و مردم مطرح کرد.

رییس جمهوری

علی احمد عثمانی از محمد اشرف غنی، رییس جمهوری چنین درخواست کرد: رییس جمهوری فضای ترس، تحقیر و توهین را از جلسات عمومی دور کند. هم‌چنین حکومت‌داری چاپلوسانه باید کنار گذاشته شود. به هم‌پیمانان خود و هم‌چنین به توافق‌نامه حکومت وحدت ملی احترام بگذارد. اگر می‌خواهد که حرمت‌شان شکسته نشود، از حرمت‌شکنی دیگران دست بردارد.

ریاست اجراییه

آقای عثمانی هم‌چنین توصیه‌هایی به ریاست اجراییه داشت: از جمله این‌که ریاست اجراییه با درک درست از جایگاهش باید بداند که شریک بودن در تصمیم‌ها و اعمال نظرات منطقی، به معنی هرج و مرج نیست و تحمل یک‌طرفه و حوصله‌مندی بیش از حد، به جایی که ایجاد تعادل و هم‌دیگرپذیری کند، بیشتر باعث یکه‌تازی و تمامیت‌خواهی شده و انگیزه‌های عدالت‌خواهانه را کم می‌کند. هم‌چنین منجر به کاهش حامیان ریاست اجراییه می‌شود.

جامعه جهانی

وزیر پیشین انرژی و آب هم‌چنین از جامعه جهانی درخواست کرد که نهاد معتبری را برای بررسی انواع فساد در ادارات مختلف افغانستان استخدام کنند؛ مفسدین را شناسایی و مورد تحریم جامعه بین‌المللی قرار دهند.

مردم و جامعه جهانی

او از مردم و جامعه مدنی نیز خواست: اجازه ندهیم که دوباره این کشور به سوی دیکتاتوری و خودکامگی برگردد و فصل ناتمام طالبان باید تمام شود.

ali-ahmad-osmani-2

وزیر پیشین انرژی و آب هم‌چنین از جامعه جهانی درخواست کرد که نهاد معتبری را برای بررسی انواع فساد در ادارات مختلف افغانستان استخدام کنند

پلمپ دفتر کار

در پایان وزیر انرژی و آب اخراج شدن از دفترکارش توسط محافظان رییس جمهوری را رد کرد و افزود: روز پنج‌شنبه ایام عید فطر که رخصتی عمومی بود، شماری از نیروهای مسلح اطراف وزارت انرژی و آب را محاصره کرده و دفترش را پلمپ نمودند.

وی علاوه کرد، تنها حرمت‌شکنی که علیه‌اش صورت گرفت، در میدان هوایی کابل بود که از رفتن به مزارشریف برای افتتاح پروژه جلوگیری شده است. آقای عثمانی علاوه کرد: این عمل رییس جمهوری بدون پاسخ نمی‌ماند، اگر من جواب ندهم، فرزندانم به آن پاسخ خواهند داد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید