گروه طالبان با ارسال نامه و فراخوان به ریش‌سفیدان شهرستان‌های«جاغوری» و «مالستان» ولایت غزنی، مهلتی پنج روزه برای مردم این شهرستان‌ها تعیین کرده تا از گزینه‌های «تسلیم شدن» و «جنگ» با این گروه، یکی ‌را انتخاب کنند.

هم‌زمان با ارسال این نامه و برگزاری جلسه برای تشریح آن برای بزرگان این شهرستان‌ها، طالبان از اهالی شهرستان‌های جاغوری و مالستان خواسته‌ است مسوولانی که این گروه برای پست‌های مدیریتی از سطح فرماندار تا ریاست ادارات کوچک تعیین کرده‌اند را برای استقرار در محل مأموریت‌شان همراهی کنند.

طالبان از بزرگان اقوام مناطق هم‌مرز خود در شهرستان جاغوری نیز دعوت کرده بود تا در بخشی از شهرستان «گیلان» ولایت غزنی که در اختیار طالبان است، در یک جلسه توجیهی حضور پیدا کنند.

این گروه در نامه‌ اول‌شان در 12 جوزا، خطاب به باشندگان این دو شهرستان هزاره‌نشین ولایت غزنی نوشته بودند: «همه مجاهدین مکلف‌اند تا در چوکات شریعت و لوایح امارت اسلامی اطاعت نمایند، و به جهاد مقدس ادامه دهند.»

گروه طالبان در این نامه سه تن را برای باشندگان این دو شهرستان در سمت‌های ذیل معرفی کرده‌اند:

ـ عابد صاحب، مسوول نظامی مالستان و جاغوری

ـ حافظ بشیر، مسوول کمیسیون نظامی مالستان و جاغوری

ـ حمیدی صاحب، مسوول ملکی مالستان و جاغوری

طالبان در نامه دوم‌شان از باشندگان این دو شهرستان خواسته‌اند در مدت سه روز با هم به تفاهم برسند.

taliban 2
طالبان از بزرگان اقوام مناطق هم‌مرز خود در شهرستان جاغوری نیز دعوت کرده بود تا در بخشی از شهرستان «گیلان» ولایت غزنی که در اختیار طالبان است، در یک جلسه توجیهی حضور پیدا کنند

در این مورد، حسن‌رضا یوسفی، نماینده شورای ولایتی غزنی و باشنده شهرستان جاغوری روز پنج‌شنبه هفته گذشته به خبرنامه گفت: «طالبان از ولایت‌های مختلف در ولسوالی گیلان ولایت غزنی جمع شده‌اند و در چند روز گذشته نامه‌های متعددی را به مردم جاغوری و مالستان ارسال کرده‌اند که این دو ولسوالی باید به طالبان تسلیم شوند و سه روز به این باشندگان فرصت داده‌اند.»
آقای یوسفی تاکید دارد که مردم جاغوری و مالستان در جلسه‌ای که روز پنچ‌شنه در بازار سنگه‌ماشه‌ی شهرستان جاغوری داشته‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که «باشندگان این دو شهرستان در طول سال‌های متمادی زیر سایه حکومت افغانستان زندگی کرده‌اند، در حال حاضر نیز تا آخرین حد توان می‌خواهند پرچم سه رنگ حکومت افغانستان را در این دو شهرستان بلند نگه دارند.»

جاغوری و مالستان مسیر ترانزیتی طالبان

شماری از نمایندگان غزنی در مجلس نمایندگان افغانستان تاکید دارند که شهرستان‌های جاغوری و مالستان از نگاه ترانزیتی برای طالبان مهم است و آنان می‌خواهند از این طریق از ولایت زابل به شهرستان اجرستان ولایت غزنی دست‌رسی پیدا کرده و در آن‌جا تحرکات داشته باشند.
به گفته‌ی این نمایندگان، اگر نفوذ و قدرت طالبان در اجرستان اوج بگیرد، نه‌تنها طالبان بر شهرستان‌های زیادی از ولایت غزنی تسلط پیدا می‌کنند، بلکه قسمتی از ولایت دایکندی را نیز زیر حاکمیت خود قرار خواهند داد.

محمدعلی اخلاقی، نماینده مردم غزنی در پارلمان افغانستان و باشنده شهرستان مالستان این ولایت به خبرنامه می‌گوید: «در صحبت‌هایی که طالبان با نمایندگان قومی مردم مالستان و جاغوری داشته، طالبان از این مردم خواسته‌اند که آنان می‌خواهند از طریق مسیر ولسوالی‌های جاغوری و مالستان، از زابل به ولسوالی اجرستان تحرکات داشته و رفت و آمد کنند، طالبان از مردم این دو ولسوالی خواسته‌اند در این قسمت باید به آنان کمک کنند.»

به گفته‌ی این نمایندگان مجلس، مردم این دو شهرستان در جلسات میان قومی که با هم داشته‌اند، شدیدا مخالفت خود را با این تصمیم طالبان نشان داده و قرار است که روز شنبه هفته آینده، نتیجه این تصمیم را به طالبان ارایه دهند.

آقای اخلاقی تصریح کرد که بدون شک طالبان به دنبال مخالفت مردم شهرستان‌های مالستان و جاغوری با این تصمیم، در مرزهای این دو شهرستان دست به تحرکات نظامی خواهند زد و نگرانی‌های روحی و روانی را در بین مردم ایجاد خواهند کرد.

محمد علی اخلاقی؛ نماینده مردم غزنی در مجلس نمایندگان
محمد علی اخلاقی؛ نماینده مردم غزنی در مجلس نمایندگان

از سویی‌ هم خداداد عرفانی، نماینده مردم غزنی در پارلمان و باشنده شهرستان جاغوری به خبرنامه می گوید که نمایندگان غزنی جلساتی با نهادهای امنیتی داشته و این نهادها تأکید کرده‌اند که در مرز شهرستان‌های جاغوری و مالستان، تولی‌های امنیتی را ایجاد خواهند کرد.

آقای عرفانی تأکید کرد: «حفظ امنیت و آرامش مردم وظیفه حکومت است که باید امنیت مردم را بگیرد. مردم هزاره‌جات همه سلاح خود را تحویل داده‌اند، اما اگر دولت نتوانست امنیت مردم را بگیرد، مردم مجبور هستند از جان و مال خود دفاع کنند.»

نیروهای بیشتر

مقام‌های محلی ولایت غزنی تأکید دارند که شهرستان‌های جاغوری و مالستان از جمله شهرستان‌هایی بوده که پیش از این هیچ سابقه‌ی تحرکات «دشمن» را نداشته‌اند. با این وجود، این شهرستان‌ها پیش از این نیز از نیروهای کم امنیتی برخوردار بودند.

این مقام‌ها می‌گویند، با تهدید‌های اخیری که از سوی طالبان در این شهرستان‌ها صورت گرفته، نیروهای امنیتی در هر دو شهرستان افزایش یافته است.

عارف نوری، سخنگوی والی غزنی به خبرنامه گفت: «ما هیچ نگرانی از این تهدید‌های پوچ نداریم، چون پوسته‌ها و نیروهای امنیتی هم در مسیرهای مواصلاتی و نقاط مرزی و هم سال گذشته تشکیلات پولیس محلی در این ولسوالی‌ها افزایش یافته است. از سوی دیگر، خاطر ما از مردم این دو ولسوالی جمع است که باشندگان آن مردمی اند که همواره با حکومت همکار بوده‌ و هیچ‌وقت به هشدارهای مخالفان تن نداده‌اند.»

آقای نوری تصریح کرد که حکومت محلی این قضیه را به نهادهای امنیتی مرکزی گزارش داده و حکومت نیز وعده داده در صورت ضرورت، نیروهای بیشتری را به این شهرستان‌ها ارسال کند.

عارف نوری، سخنگوی والی غزنی
عارف نوری، سخنگوی والی غزنی

مقامات محلی غزنی به شهروندان این ولایت یک خبر خوش دیگر هم دارند و آن، این‌که هفته گذشته تشکیلات و امتیازات نظامی غزنی به عنوان ولایت درجه اول منظور شده است.

پیش از این نیز محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در فرمانی به‌صورت شفاهی، ولایت غزنی را به عنوان ولایت درجه اول تأیید کرده بود.

سخنگوی والی غزنی در گفتگو با خبرنامه تأکید کرد: «انشاالله این تشکیلات تازه به عنوان ولایت درجه اول، جلب و جذب آن شروع می‌شود و به تعداد کافی نیروهای امنیتی به مرزهای ولسوالی‌های جاغوری و مالستان جابجا شوند.»

آتش‌بس مسخره

در حالی که دولت افغانستان بعد از آتش‌بس دو طرفه سه روز عید فطر، آتش‌بس یک جانبه خود با طالبان را برای 10 روز دیگر تمدید کرد و اخبار پر حجمی از روشن شدن افق مذاکرات صلح بین دولت و طالبان از سوی مقامات دولتی و کشورهای غربی شنیده شد، طالبان ضمن افزودن بر حملات خود، وقوع هرگونه مذاکره را در هر سطحی رد کرد.

در بحث آزاد دوشنبه هفته گذشته مجلس نمایندگان افغانستان، محمد عارف رحمانی، نماینده ولایت غزنی در واکنش به ادامه این آتش‌بس و حملات طالبان گفت: «ما خواهان صلح هستیم و پیش‌شرط هر نوع توسعه و انکشاف، امنیت و صلح است. بنابراین ما باور داریم که والصلح خیر».

اما به گفته این نماینده مجلس، شرایطی را که امروز حکومت افغانستان متأثر از برخی سازمان‌های استخباراتی منطقه به نام صلح و آتش‌بس به وجود آورده، به این معنی است که نظام جمهوری اسلامی افغانستان را تبدیل به امارت اسلامی کنند و یا هم تحویل ملا هبت‌الله، رهبر گروه طالبان دهند.

نماینده ولایت غزنی در مجلس، آتش‌بس حکومت با طالبان را مسخره‌آمیز توصف کرد و افزود: «این چه آتش‌بس مسخره است که امروز در حال اعمال شدن است. هر شب حدود ۱۵۰ سرباز از سوی گروهای مخالف مسلح قتل عام می‌شوند»

محمد عارف رحمانی، نماینده ولایت غزنی در مجلس نماینده‌گان
محمد عارف رحمانی، نماینده ولایت غزنی در مجلس نماینده‌گان

این عضو مجلس در توضیح بیشتر گفت: «گروه طالبان از تمام ولایت‌های اطراف، با جمع‌آوری ۱۰۰ یا ۲۰۰ نیرو، به یک ولسوالی که دو سه پوسته بیشتر ندارد، حمله می‌کنند و تمامی سربازان این پوسته‌ها را قتل عام می‌کنند. پس از قتل عام، تمامی تجهیزات‌شان را نیز با خود می‌برند».

«نصرالله صادقی زاده» نماینده ولایت «دایکندی» در مجلس نمایندگان نیز آتش‌بس یک طرفه دولت با طالبان را به مسلخ فرستادن نیروهای ارتش و پلیس دانسته است.

به گفته او از روز چهارم عید تاکنون مسیر ولایت «میدان وردک» با ولایت «بامیان» مسدود است و طالبان چندین پاسگاه پلیس را تصرف کرده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان تایید کرده که حملات گروه طالبان در 9 ولایت به شدت ادامه دارد و دو طرف تلفاتی داشته‌اند، اما آمار قابل مقایسه‌ای برای سنجش نسبت تلفات در دو مقطع قبل و بعد آتش‌بس یک‌جانبه در دست نیست.

توسط علی شیر شهیر

علی شیر لیسانس‌اش را از دانشکده‌ی ژورنالیزم دانشگاه کابل گرفته است. او در چندین رسانه‌ی دیداری- شنیداری و چاپی به‌ حیث خبرنگار، گزارشگر و ویراستار کار کرده است. شهیر اکنون خبرنگار بخش اجتماعی و اقتصادی در خبرنامه است.