اعلام فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات پارلمانی؛ شروع ثبت شکایات و انتقاد نهادهای ناظر از بررسی‌ پنهانی اسناد نامزدان |
اعلام فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات پارلمانی؛ شروع ثبت شکایات و انتقاد نهادهای ناظر از بررسی‌ پنهانی اسناد نامزدان

اعلام فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات پارلمانی؛ شروع ثبت شکایات و انتقاد نهادهای ناظر از بررسی‌ پنهانی اسناد نامزدان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۹ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز شنبه (۹ سرطان) فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات پارلمانی هفت ولایت این کشور را با دو روز تعویق اعلام کرد.

بر اساس تقویم از پیش اعلام‌شده‌ی انتخاباتی، فهرست ابتدایی نام‌های نامزدان مجلس نمایند‎گان باید به روز هفتم ماه سرطان همگانی می‌شد. به گفته‌ی مقام‌های کمیسیون انتخابات، امروز شنبه(۹ سرطان) بررسی اسناد نامزدان ولایت‌های کابل، بامیان، ارزگان، نیمروز، نورستان، خوست و کنر از سوی این کمیسیون تکمیل شده و فهرست ابتدایی آن همگانی شده است.
عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات به خبرنامه تأکید کرد که بررسی اسناد نامزدان احتمالی ولایت‌های دیگر نیز از سوی این کمیسیون به‌شدت ادامه دارد و قرار است که امشب فهرست ابتدایی نامزدان شماری از ولایت‌های دیگر نیز اعلام گردد.

بر اساس آمارهای کمیسیون مستقل انتخابات، بیش‌ از ۶هزار تن فورم‌ها برای کرسی‌های پارلمانی و شورای‌های شهرستان‌ها را تکمیل کرده و به این کمیسیون ارایه کرده‌اند که از جمع آن‌ها، ۲هزار و ۳۹۶ تن خود را برای انتخابات پارلمانی و ۳هزار و ۷۳۱ تن دیگر برای انتخابات شورا‌های شهرستان‌ها نامزد کرده‌اند.

به‌ گفته‌ی کمیسیون مستقل انتخابات، تاکنون بیش از ۷.۳ میلیون تن برای رأی‌دادن در انتخابات آینده، ثبت‌نام کرده‌اند.

معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات به خبرنامه می‌گوید که بعد از ختم بررسی اسناد نامزدان پارلمانی، آنان اسناد نامزدان شوراهای شهرستان‌ها را بررسی خواهند کرد. به گفته‌ی آقای ابراهیمی، اسناد نامزدان شوراهای شهرستان‌ها در ولایات بررسی شده و گزارش آن به کمیسیون داده می‌شود که در نهایت فهرست ابتدایی این نامزدان نیز توسط دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات در کابل اعلام خواهد شد.

iec

به‌ گفته‌ی کمیسیون مستقل انتخابات، تاکنون بیش از ۷.۳ میلیون تن برای رأی‌دادن در انتخابات آینده، ثبت‌نام کرده‌اند

این در حالی است که با توجه به بن‌بست انتخاباتی در ولایت غزنی، هیچ فردی نتوانسته خود را برای انتخابات پارلمانی و هم‌چنین شوراهای شهرستان‌ها نامزد کند.

حذف ۹۲ تن از فهرست ابتدایی

بر اساس آمارهای کمیسیون مستقل انتخابات، در مجموع هفت ولایت، ۹۲ تن به شمول خانم‌ها از فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات پارلمانی حذف شده‌اند.

مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند که  از جمله‌ی بیش از ۸۰۰ نامزد برای انتخابات پارلمانی در کابل، ۷۳ تن به دلیل مشکل در اسناد فیزیکی، تکراری‌بودن تذکره‌های حامیان‌شان و جمع‌آوری تذکره‌های خارج از حوزه‌ی انتخاباتى، از فهرست ابتدایی حذف شده‌اند و متباقی مربوط سایر ولایات می‌شوند.

بر اساس ارقام کمیسیون انتخابات، ۲ هزار و ۳۹۶ نامزد احتمالی برای انتخابات پارلمانی از سراسر افغانستان ثبت‌نام کرده‌اند که یک‌هزار و ۹۸۱ تن مرد و ۳۸۱ تن دیگر زن استند.

کمپاینهای پیش از وقت

از دید کمیسیون مستقل انتخابات، تا زمانی‌که اسم نامزدان احتمالی در فهرست نهایی درج نشود، آن شخص نامزد انتخاباتی نیست. با این وجود، هیچ قید و شرط و محدودیتی برای مبارزات انتخاباتی این نامزدان احتمالی نگذاشته است. پیش از این نیز شکایت‌هایی از مبارزات انتخاباتی پیش از وقت نامزدان در افغانستان وجود داشت.

معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات در این مورد به خبرنامه گفت: «بر اساس قانون، تا زمانی که لیست نهایی نامزدان از سوی کمیسیون اعلام نشده، شخص مذکور از سوی کمیسیون به عنوان نامزد شناخته نمی‌شود. با این وجود، هیچ قیوداتی بالای آن وضع نشده، اما شاید کمپاین‌های پیش از وقت بر نهایی شدن نام کاندیدا در لیست نهایی تاثیر داشته باشد.»

بررسی پنهانی و به دور از چشم نهادهای ناظر

پس از اعلام فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات پارلمانی تعداد از ولایات افغانستان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، اکنون بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) از چگونگی کار این کمیسیون در خصوص بررسی اسناد نامزدان انتقاد می‌کند.

یوسف رشید

یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا

یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا مروز شنبه(۹ سرطان) به خبرنامه گفت که کمیسیون مستقل انتخابات در بخش بررسی اسناد نامزدان انتخابات پارلمانی، حکم صریع قانون انتخابات را نقض کرده است.

به گفته‌ی آقای رشید، بر اساس قانون، تمام ناظران و مشاهدین باید در پروسه بررسی اسناد نامزدان در جریان گذاشته می‌شدند، اما به گفته وی، چنین نشده و این مسأله آنان را نگران کرده است.

رییس اجرایی فیفا به خبرنامه گفت: «واضح گفته شده بود که جلسات بررسی اسناد نامزدان انتخاباتی باید علنی باشد که از سوی کمیسیون رعایت نشد. اسناد نامزدان به شکل پنهانی از سوی کمیسیون به بررسی گرفته شد که ما را برای جلسه یک ساعته، روز پنج‌شنه (۷ سرطان) دعوت کردند و روی مکانیزم و شیوه کار با ما صحبت کردند. این‌که اسناد نامزدان به شکل فیزیکی مورد بررسی قرار گیرد و ما در جریان این بررسی باشیم، این کار صورت نگرفت. با این وجود ما به مردم افغانستان چطور اطمینان بدهیم که در این بررسی‌ها شفافیت و بی‌طرفی رعایت شده است.»

مقام‌های نهادهای ناظر انتخاباتی کمیسیون انتخابات را به «رویکرد استبدادی» متهم می‌کنند و تأکید دارند که احزاب سیاسی از نظارت بر اعمال این کمیسیون به حاشیه کشانده شده، حضور جامعه مدنی را نیز در این پروسه سمبولیک ساخته‌ و سایر نهادهای ناظر انتخاباتی مانند فیفا و تیفا را از تصامیم‌شان به دور نگه می‌دارند.

آقای رشید تصریح کرد: «جلسه‌ی مشترکی که به خاطر مبارزه علیه فساد در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود، در آن‌جا رییس کمیسیون بسیار به پُررویی اعلام کرد که به دفترهای تمام ولایات حکم داده که ارقام را با هیچ‌کس شریک نسازند و هر کس می‌تواند در مرکز از کمیسیون بخواهد. در یک پروسه دموکراتیک که حکم‌ها‌ شاهانه باشد، در آن‌جا نهادهای ناظر معنی ندارد.»

اما مقام‌های کمیسیون انتخابات این حرف‌های فیفا را رد کرده و تأکید می‌کنند که بررسی اسناد نامزدان پارلمانی بر اساس یک سیستم شفاف صورت گرفته است.

حفیظ‌الله هاشمی، یکی از کمیشنران کمیسیون انتخابات به خبرنامه گفت: «از سوی کمیسیون انتخابات هیچ نوع محدودیتی نه برای رسانه‌ها و نه برای ناظران وجود دارد. کمیسیون نه تنها به خود ناظرین، بلکه برای بسیاری از رسانه‌ها اعتبارنامه صادر کرده که مطابق تقویم مراجعه کنند و بر اساس تقویم، در هر روز، هر کاری که صورت می‌گیرد، از آن نظارت کنند.»

حفیظ هاشمی، یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

حفیظ هاشمی، یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

ثبت اولین شکایات انتخاباتی

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به خبرنامه می‌گوید که بعد از ختم اعلام فهرست ابتدایی نامزدان پارلمانی، همه‌ شهروندان افغانستان تا ۴۸ ساعت وقت دارند شکایت‌های‌شان را در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی درج کنند.

به گفته‌ی وی، کمیسیون شکایات انتخاباتی به تاریخ ۱۰ و ۱۱ سرطان شکایت‌ها را ثبت خواهد کرد که بررسی آن‌ها، یک ماه زمان را در بر خواهد گرفت. بعد از رسیدگی به شکایات انتخاباتی، کمیسیون مستقل انتخابات فهرست نهایی نامزدان انتخاباتی را اعلام می‌کند

بر این اساس، درج شکایات انتخاباتی در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، از ابتدای صبح امروز شنبه(۹ سرطان) در این کمیسیون آغاز شده است.

محمد نظری، رییس اطلاعات و آگاهی‌عامه این کمیسیون به خبرنامه گفت که امروز بیشترین شکایات از کسانی ثبت شده که نام آنان از فهرست نامزدان انتخاباتی باز مانده است. او گفت که درج شکایت‌ها ادامه دارد.

از سویی ‌هم کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی اعلام کرده که یک کمیسیون ویژه را برای بررسی پرونده‌های نامزدانی که فرماندهی یا عضویت گروه‌های مسلح غیرقانونی را داشته‌اند، ایجاد کرده است.

مقام‌های این کمیسیون تأکید دارند که بر اساس فقره دوم ماده ۴۴ قانون انتخابات، کمیسیون ویژه‌ای را زیر نام «کمیسیون بررسی افراد دارای عضویت یا فرماندهی گروه‌های مسلح غیرقانونی به حیث کاندیدا» ایجاد کرده‌اند.

elections

درج شکایات انتخاباتی در کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی، از ابتدای صبح امروز شنبه(۹ سرطان) در این کمیسیون آغاز شده است

به گفته‌ی این مقام‌ها، کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افرادی را که به صورت مسلحانه حضور فیزیکی داشته، در گسترش نا‌امنی‌ها، انجام جرایم سازمان‌یافته، قاچاق مواد مخدر، غصب املاک و دارایی‌های عامه و خصوصی، همکاری با دشمن، نقض حقوق بشر و سایر موارد غیرقانونی دخیل بوده و اکنون خود را نامزد انتخابات کرده باشند، بررسی کرده و در صورت تشخیص، از فهرست نامزدان حذف خواهد کرد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید